Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Raporti i cilsis s ajrit: 2120 njerz vdiqn n Shqipri n 2016 nga ajri i ndotur

  Emri: auto_vdekjet-e-shkaktuara-nga-ndotja1500294479.jpg

Shikime: 99

Madhsia: 33.0 KB

  Sipas raportit t Cilsis s ajrit n Europ 2016, n Shqipri vdiqn prej ndotjes s ajrit 2120 persona. Pjesa me e madhe e tyre, 2010, jan shkaktuar prej pranis s lart t grimcave n ajr, 10 prej tyre prej dioksidit t nitrogjenit dhe 100 prej ozonit. N vitin 2013 numri i vdekjeve t shkaktuara nga ndotja ishte 776.

  N rajon numrin m t lart t vdekjeve e ka Serbia, ku prej ndotjes s ajrit n 2016 humbn jetn 10,730 persona, ndrsa numrin m t ult t vdekjeve t shkaktuara nga ndotja e ka Mali i Zi, ku ndotja shkaktoi 660 vdekje sipas Raportit t Cilsis s Ajrit n 2016.

  N Ballkanin Perndimor, ndotja e ajrit po shndrrohet n nj problem fatal, veanrisht prej politikave energjetike t ktyre vendeve, shkruan Euractive.

  BE, e cila po punon vazhdimisht me qeverit e Ballkanit Perndimor pr t prditsuar politikat e tyre mjedisore dhe energjetike, ka nj rol t rndsishm.

  N vendet fqinje, Maqedoni, Malin e Zi dhe Bosnje, njerzit kan nisur protestat pr cilsin e ajrit q thithin.

  BIRN

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-07-2017
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Niveli i ndotjes Ne Shqiperi ne shifra alarmante, pse nuk ngrihemi te protestojme?

  Sipas raportit t Cilsis s ajrit n Europ 2016, n Shqipri vdiqn nga ndotja e ajrit 2120 persona. Pjesa me e madhe e tyre, 2010, jan shkaktuar prej pranis s lart t grimcave n ajr, 10 prej tyre prej dioksidit t nitrogjenit dhe 100 prej ozonit. N vitin 2013 numri i vdekjeve t shkaktuara nga ndotja ishte 776, shkruan monitor

  N rajon numrin m t lart t vdekjeve e ka Serbia, ku prej ndotjes s arjrit n 2016 humbn jetn 10,730 persona, ndrsa numrin m t ult t vdekjeve t shkaktuara nga ndotja e ka Mali i Zi, ku ndotja shkaktoi 660 vdekje sipas Raportit t Cilsis s Ajrit n 2016.
  Cfare mendoni ju se mund te bejme ne si popull, te rrime duarkryq?!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-07-2017 m 10:53

 3. #3
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,173
  Faleminderit
  11
  196 falenderime n 162 postime

  Pr: Niveli i ndotjes Ne Shqiperi ne shifra alarmante, pse nuk ngrihemi te protestojme?

  Citim Postuar m par nga jona1995 Lexo Postimin
  Cfare mendoni ju se mund te bejme ne si popull, te rrime duarkryq?!
  Un mendoj t djeg nj gom dhe ta hedh te kazani i plehrave q sht i strmbushur ktu te lagjja ime. Nuk besoj se do ja kaloj tymit ku riciklohen plehrat e Tirans po gjithsesi.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •