Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  23,948
  Faleminderit
  63
  753 falenderime n 621 postime

  Kosov: Gjasht t rinj krijojn veturn e par elektrike Made in Kosova

  Makina elektrike Made in Kosova

  Gjasht t rinj nga Organizata Joqeveritare BONEVET prezantuan n Gjakov veturn e par elektrike t ndrtuar nga t rinjt n Europ.

  Emri: Bonevet_Electric-Car_033_web-e1499957628137-768x438.jpg

Shikime: 95

Madhsia: 42.9 KB
  Makina elektrike e prodhuar nga t rinjt kosovar | Foto nga : Atdhe Mula

  Ndrkoh q shumica e kosovarve po prgatiteshin pr pushimet e tyre t vers, nj grup t rinjsh gjakovar prezantuan para publikut projektin e tyre t veant, veturn e par elektrike t br nga t rinjt ndonjher n Europ.

  Gjat vitit t kaluar, gjasht t rinj nga BONEVET, kan punuar pr ti dhn jet t re veturs Renault Twingo, duke e transformuar at nga nj vetur me benzin ​​n nj makin elektrike plotsisht funksionale.

  Projekti prfundimtar u testua nj muaj m par n arshin e Vjetr n Gjakov dhe u prezantua sot para publikut.

  Gjithka filloi n fillim t vitit 2016, kur stafi i BONEVET dhe themeluesi i saj, Vllaznim Xhiha vendosn ta zhvendosin organizatn nga Gjakova n nj nivel m t lart.

  Q nga themelimi i saj, kjo OJQ sht prqendruar kryesisht n projektet e vogla t inxhinieris, por ata donin t merrnin nj iniciativ m t madhe dhe t fokusuar tek mjedisi.

  Kshtu u krijua ideja e projektit Automjeti Elektrik IPKO BONEVET (AEIB). Pastaj ishte koha pr t gjetur krijuesit. Pas nj procesi przgjedhs t udhhequr nga stafi i BONEVET, gjasht t rinj, t moshave nga 14-16 vje, u zgjodhn nga 20 kandidat pr t kryer nj projekt njvjear.

  Ne kemi zgjedhur tre djem dhe tri vajza. Kjo ishte me t vrtet e rndsishme pr ne, theksoi Xhiha, i cili ka qen avokat pr barazin gjinore n BONEVET q nga fillimi.

  Ekipi i gjasht inxhinierve q po lulzojn, t mbshtetur nga mentort e tyre, msuan t gjitha bazat pr krijimin e makinave elektrike, prfshir projektimin 3D, elektronikn dhe mekanikn, n harmoni me afatet kohore q i kishin vendosur.

  Ishte nj proces i dobishm pr t rinjt, t cilt n disa raste msuan prmes eksperimenteve dhe gabimeve t tyre.

  Emri: Bonevet_Electric-Car_029_web-1024x682-768x512.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 46.0 KB
  Makina elektrike e prodhuar nga t rinjt kosovar | Foto nga : Atdhe Mula

  Msova dizajnin gjat puns. E dija pak, por kisha pjes shum t vshtira pr ti dizajnuar. Un pothuajse msova do mjet dhe kisha pr t hartuar t gjith makinn n vetm nj jav, kujton Dion Doli, nj krijues 16-vjear dhe nj nga specialistt e dizajnit 3D.

  Krijuesit e prkushtuan gjith kohn e tyre t lir pr t ardhur tek organizata pothuajse do dit kt vit, pr t realizuar projektin e tyre. T ballafaqoheshin me sfida komplekse u b rutin pr ta.

  Krijuesit e rinj, gjithashtu, duhej t msonin t punonin si ekip, shpjeguan ata.

  N fillim, me t vrtet nuk dinim si t komunikonim dhe nuk ishim lojtar t ekipit. Por, ne msuam si ta bjm kt dhe n vend q t punonim vet, ne shkonim te njri-tjetri pr ndihm, tha Enisa Muhaxhiri, 16 vjeare.

  Msuam t pranonim mendimin e dikujt tjetr, kur ishte m i mir se sa yni, shtoi Buna Perteshoni, 16-vjeare, eksperte e menaxhimit n ekip.

  Lumi Zhubi, 15 vjeari i cili ka qen antar i BONEVET q n fillim, foli pr Prishtina Insight pr nj nga pjest m t vshtira t projektit.

  Ne kishim presion kur po i montonim baterit sepse i pritm ato pr gjasht muaj dhe baterit jan gjja m e rrezikshme n makin, tha ai.

  Faza prfundimtare e procesit ishte lidhja dhe instalimi i 40 pakove t baterive me pesh afrsisht 100 kg n total, q ruajn dhe sigurojn energjin e nevojshme pr t drejtuar motorin elektrik.

  Emri: Bonevet_Electric-Car_024_web-768x511.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 41.7 KB
  Makina elektrike e prodhuar nga t rinjt kosovar | Foto nga : Atdhe Mula

  U deshn disa dit pun n garazh, ku temperaturat ndonjher arrinin 40 grad celsius, pr t montuar m n fund baterit dhe pr t ndezur makinn.

  Ekipi shpreson se projekti i tyre do t bj q komuniteti lokal t jet i hapur ndaj makinave elektrike. Buna dhe Gzim Haziri, dy 15 vjear, dshirojn t shohin makinn q prdoret rregullisht pr t vozitur rreth arshis s Vjetr dhe pr t ndaluar emetimin e dioksidit t karbonit.

  Ata insistojn q makinat elektrike do t zvoglojn zhurmn dhe ndotjen e ajrit n qytet.

  Doli pranon se shumica e njerzve ende duhet t binden pr prfitimet pozitive t makinave elektrike, veanrisht pr shkak se ato konsiderohen si t shtrenjta.

  Un zakonisht u them njerzve se do ti kushtonte vetm nj euro pr t shkuar n Prishtin me nj makin elektrike, thot ai.

  Ekipi po shikon prpara pr projekte t reja, t tilla si partneritetet e mundshme me kompanit e makinave pr t ndrtuar makina q punojn me energji diellore dhe madje edhe me hidrogjen. Ata gjithashtu shpresojn t zgjerojn shtrirjen e BONEVET n Kosov, pr t prfshir m shum t rinj n kt hapsir krijuese.

  Beratrisa Zherka, 14 vjeare, antarja m e re e ekipit, tha: Njerzit u mahnitn. Ata nuk mund t besonin q ne, n moshn ton, bm kt pun t mrekullueshme edhe t tjert mund t bjn t njjtn gj, t tjert mund t msojn.

  Tani q projekti sht i kompletuar, ironia e vetme sht se asnjri prej krijuesve nuk sht aq i vjetr sa t ket patent shofer. Pr kt, Zhubi u prgjigj me vshtirsi.

  Por t gjith ne gjithashtu kemi aftsi t mira pr Photoshop.

  Gazeta Jeta

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  23,948
  Faleminderit
  63
  753 falenderime n 621 postime

  Pr: Kosov: Gjasht t rinj krijojn veturn e par elektrike Made in Kosova

  Vite m par po diskutoja me nj shqiptar nga Kosova pr t ardhmen e vendit. Diskutuesi dukej se ishte rreth the 50-tave n mosh dhe e vinte theksin tek "toka" e "vendi" q pr t ishin Atdheu i tij i dashur. Kur vinte fjala tek pasurite e Kosovs, bashkbiseduesi prsri e vinte theksin tek pasurit e nntoks dhe mbitoks n Kosov. Ndryshe nga ai, un i thash dika q ai mbase nuk e kuptoi pr momentin: pasuria m e madhe e Kosovs dhe potenciali i saj m i madh jan rinia e saj. Duke qn populli m i ri n mosh n Evrop, n nj kontinent q po plaket, ky prbn potencialin m t madh t Kosovs. Lajme si ky m lart, e vrtetojn at q un thash n at diskutim. Pavarsisht se pr momentin, ata q e lexuan nuk e kuptuan.

  Duke qen se resurset njerzore jan pasuria m e madhe e Kosovs, ajo n vetvete prbn edhe potencialin e dshtimit m t madh t saj. N plot dy dekada, korrupsioni dhe krimi n Kosov kan br q njerzit t humbin shpresn tek nj e ardhme m e mir, e t zgjedhin emigracionin si zgjidhja e vetme: krkimin e ndrtimit t nj jete m t mir n nj vend tjetr n bot. Lajme t tilla gjithashtu nxjerrin n pah se sa pak ose aspak shpenzon shteti shqiptar n Kosov/Shqipri pr t shfrytzuar kt potencial njerzor. Jan organizatat jo-qeveritare t huaja q investojn pr rinin shqiptare dhe jo shteti t cilit taskapaguesit e atij vendi i paguajn taksn.

  Dhe kontrasti i thell i rinis kosovare me at shqiptare n kt moment n histori sht se mesazhi q rinia shqiptare merr n Shqipri nuk sht inovacioni si rezultat i shfrytzimi i trurit dhe imagjinats, por mesazhi i pasurimit t shpejt duke u punsuar n industrin e drogs: kultivues, korrier e trafikant droge! Hallet e shumta t jets shqiptare nuk i lejojn shqiptart q t shikojn se si po helmojn brezin e ri t shqiptarve. Teksa n Kosov njerzit ikin n krkim t nj jete m t mir, n Shqipri shumica e njerzve ikin se nuk duan t shohin fmijt e tyre t prfundojn si kontigjent i industris s drogs e krimit.

  Albo

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •