Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Kosov: Gjasht t rinj krijojn veturn e par elektrike Made in Kosova

  Makina elektrike Made in Kosova

  Gjasht t rinj nga Organizata Joqeveritare BONEVET prezantuan n Gjakov veturn e par elektrike t ndrtuar nga t rinjt n Europ.

  Emri: Bonevet_Electric-Car_033_web-e1499957628137-768x438.jpg

Shikime: 148

Madhsia: 42.9 KB
  Makina elektrike e prodhuar nga t rinjt kosovar | Foto nga : Atdhe Mula

  Ndrkoh q shumica e kosovarve po prgatiteshin pr pushimet e tyre t vers, nj grup t rinjsh gjakovar prezantuan para publikut projektin e tyre t veant, veturn e par elektrike t br nga t rinjt ndonjher n Europ.

  Gjat vitit t kaluar, gjasht t rinj nga BONEVET, kan punuar pr ti dhn jet t re veturs Renault Twingo, duke e transformuar at nga nj vetur me benzin ​​n nj makin elektrike plotsisht funksionale.

  Projekti prfundimtar u testua nj muaj m par n arshin e Vjetr n Gjakov dhe u prezantua sot para publikut.

  Gjithka filloi n fillim t vitit 2016, kur stafi i BONEVET dhe themeluesi i saj, Vllaznim Xhiha vendosn ta zhvendosin organizatn nga Gjakova n nj nivel m t lart.

  Q nga themelimi i saj, kjo OJQ sht prqendruar kryesisht n projektet e vogla t inxhinieris, por ata donin t merrnin nj iniciativ m t madhe dhe t fokusuar tek mjedisi.

  Kshtu u krijua ideja e projektit Automjeti Elektrik IPKO BONEVET (AEIB). Pastaj ishte koha pr t gjetur krijuesit. Pas nj procesi przgjedhs t udhhequr nga stafi i BONEVET, gjasht t rinj, t moshave nga 14-16 vje, u zgjodhn nga 20 kandidat pr t kryer nj projekt njvjear.

  Ne kemi zgjedhur tre djem dhe tri vajza. Kjo ishte me t vrtet e rndsishme pr ne, theksoi Xhiha, i cili ka qen avokat pr barazin gjinore n BONEVET q nga fillimi.

  Ekipi i gjasht inxhinierve q po lulzojn, t mbshtetur nga mentort e tyre, msuan t gjitha bazat pr krijimin e makinave elektrike, prfshir projektimin 3D, elektronikn dhe mekanikn, n harmoni me afatet kohore q i kishin vendosur.

  Ishte nj proces i dobishm pr t rinjt, t cilt n disa raste msuan prmes eksperimenteve dhe gabimeve t tyre.

  Emri: Bonevet_Electric-Car_029_web-1024x682-768x512.jpg

Shikime: 57

Madhsia: 46.0 KB
  Makina elektrike e prodhuar nga t rinjt kosovar | Foto nga : Atdhe Mula

  Msova dizajnin gjat puns. E dija pak, por kisha pjes shum t vshtira pr ti dizajnuar. Un pothuajse msova do mjet dhe kisha pr t hartuar t gjith makinn n vetm nj jav, kujton Dion Doli, nj krijues 16-vjear dhe nj nga specialistt e dizajnit 3D.

  Krijuesit e prkushtuan gjith kohn e tyre t lir pr t ardhur tek organizata pothuajse do dit kt vit, pr t realizuar projektin e tyre. T ballafaqoheshin me sfida komplekse u b rutin pr ta.

  Krijuesit e rinj, gjithashtu, duhej t msonin t punonin si ekip, shpjeguan ata.

  N fillim, me t vrtet nuk dinim si t komunikonim dhe nuk ishim lojtar t ekipit. Por, ne msuam si ta bjm kt dhe n vend q t punonim vet, ne shkonim te njri-tjetri pr ndihm, tha Enisa Muhaxhiri, 16 vjeare.

  Msuam t pranonim mendimin e dikujt tjetr, kur ishte m i mir se sa yni, shtoi Buna Perteshoni, 16-vjeare, eksperte e menaxhimit n ekip.

  Lumi Zhubi, 15 vjeari i cili ka qen antar i BONEVET q n fillim, foli pr Prishtina Insight pr nj nga pjest m t vshtira t projektit.

  Ne kishim presion kur po i montonim baterit sepse i pritm ato pr gjasht muaj dhe baterit jan gjja m e rrezikshme n makin, tha ai.

  Faza prfundimtare e procesit ishte lidhja dhe instalimi i 40 pakove t baterive me pesh afrsisht 100 kg n total, q ruajn dhe sigurojn energjin e nevojshme pr t drejtuar motorin elektrik.

  Emri: Bonevet_Electric-Car_024_web-768x511.jpg

Shikime: 78

Madhsia: 41.7 KB
  Makina elektrike e prodhuar nga t rinjt kosovar | Foto nga : Atdhe Mula

  U deshn disa dit pun n garazh, ku temperaturat ndonjher arrinin 40 grad celsius, pr t montuar m n fund baterit dhe pr t ndezur makinn.

  Ekipi shpreson se projekti i tyre do t bj q komuniteti lokal t jet i hapur ndaj makinave elektrike. Buna dhe Gzim Haziri, dy 15 vjear, dshirojn t shohin makinn q prdoret rregullisht pr t vozitur rreth arshis s Vjetr dhe pr t ndaluar emetimin e dioksidit t karbonit.

  Ata insistojn q makinat elektrike do t zvoglojn zhurmn dhe ndotjen e ajrit n qytet.

  Doli pranon se shumica e njerzve ende duhet t binden pr prfitimet pozitive t makinave elektrike, veanrisht pr shkak se ato konsiderohen si t shtrenjta.

  Un zakonisht u them njerzve se do ti kushtonte vetm nj euro pr t shkuar n Prishtin me nj makin elektrike, thot ai.

  Ekipi po shikon prpara pr projekte t reja, t tilla si partneritetet e mundshme me kompanit e makinave pr t ndrtuar makina q punojn me energji diellore dhe madje edhe me hidrogjen. Ata gjithashtu shpresojn t zgjerojn shtrirjen e BONEVET n Kosov, pr t prfshir m shum t rinj n kt hapsir krijuese.

  Beratrisa Zherka, 14 vjeare, antarja m e re e ekipit, tha: Njerzit u mahnitn. Ata nuk mund t besonin q ne, n moshn ton, bm kt pun t mrekullueshme edhe t tjert mund t bjn t njjtn gj, t tjert mund t msojn.

  Tani q projekti sht i kompletuar, ironia e vetme sht se asnjri prej krijuesve nuk sht aq i vjetr sa t ket patent shofer. Pr kt, Zhubi u prgjigj me vshtirsi.

  Por t gjith ne gjithashtu kemi aftsi t mira pr Photoshop.

  Gazeta Jeta

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: Kosov: Gjasht t rinj krijojn veturn e par elektrike Made in Kosova

  Vite m par po diskutoja me nj shqiptar nga Kosova pr t ardhmen e vendit. Diskutuesi dukej se ishte rreth the 50-tave n mosh dhe e vinte theksin tek "toka" e "vendi" q pr t ishin Atdheu i tij i dashur. Kur vinte fjala tek pasurite e Kosovs, bashkbiseduesi prsri e vinte theksin tek pasurit e nntoks dhe mbitoks n Kosov. Ndryshe nga ai, un i thash dika q ai mbase nuk e kuptoi pr momentin: pasuria m e madhe e Kosovs dhe potenciali i saj m i madh jan rinia e saj. Duke qn populli m i ri n mosh n Evrop, n nj kontinent q po plaket, ky prbn potencialin m t madh t Kosovs. Lajme si ky m lart, e vrtetojn at q un thash n at diskutim. Pavarsisht se pr momentin, ata q e lexuan nuk e kuptuan.

  Duke qen se resurset njerzore jan pasuria m e madhe e Kosovs, ajo n vetvete prbn edhe potencialin e dshtimit m t madh t saj. N plot dy dekada, korrupsioni dhe krimi n Kosov kan br q njerzit t humbin shpresn tek nj e ardhme m e mir, e t zgjedhin emigracionin si zgjidhja e vetme: krkimin e ndrtimit t nj jete m t mir n nj vend tjetr n bot. Lajme t tilla gjithashtu nxjerrin n pah se sa pak ose aspak shpenzon shteti shqiptar n Kosov/Shqipri pr t shfrytzuar kt potencial njerzor. Jan organizatat jo-qeveritare t huaja q investojn pr rinin shqiptare dhe jo shteti t cilit taskapaguesit e atij vendi i paguajn taksn.

  Dhe kontrasti i thell i rinis kosovare me at shqiptare n kt moment n histori sht se mesazhi q rinia shqiptare merr n Shqipri nuk sht inovacioni si rezultat i shfrytzimi i trurit dhe imagjinats, por mesazhi i pasurimit t shpejt duke u punsuar n industrin e drogs: kultivues, korrier e trafikant droge! Hallet e shumta t jets shqiptare nuk i lejojn shqiptart q t shikojn se si po helmojn brezin e ri t shqiptarve. Teksa n Kosov njerzit ikin n krkim t nj jete m t mir, n Shqipri shumica e njerzve ikin se nuk duan t shohin fmijt e tyre t prfundojn si kontigjent i industris s drogs e krimit.

  Albo

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  155
  Faleminderit
  15
  14 falenderime n 10 postime

  Pr: Kosov: Gjasht t rinj krijojn veturn e par elektrike Made in Kosova

  Potencialet mund te jene te shumte dhe te ndryshem, por asgje e mire nuk duket ne horizont per ta.
  Kjo sepse qe potencialet njerezor te japin fryte, duhen programe investimi, shkollimi, manaxhimi etj
  Duhet para gjithe ketyre nje infrastrukture e manaxhimit te burimeve njerezore me ekseprience ne kete drejtim.
  Po keto nuk ekzistojne as ne Shqiperi e as ne Kosove.
  Per kete arsye, per fat te keq, besoj se edhe per plot vite te tjera, Shqiperia dhe Kosova, ende do te vazhdojne te prodhojne "mish per top".
  Ne keto kushte, "potenciali" me duket vec nje fjale per ti bere qejfin vetes.

  I kuptoj mire prinderit shqiptaret qe marrin udhet per te ardhemen e femijeve te tyre.

  Edhe ne Afrike ka shume te rinj, por te mjeret, po i shohim se si po shndrohen ne ushqim per peshqit e Mesdheut.

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •