Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  BE: Asnj euro pr kllaunin e shqiptarve Edi Rama n Trieste

  Ironia e ish-ministrit Manjani: Ky sht fondi q mori Shqipria n Trieste

  Emri: manjani2_1500239169-1199004.jpg

Shikime: 154

Madhsia: 88.2 KB

  Emri: edi-rama-2.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 37.5 KB

  Ish-ministri i Drejtsis Ylli Manjani ironizon n rrjetin social Facebook, shprndarjen e fondeve nga ana e Samitit t Triestes.

  Manjani nnkupton se jan shprndar fonde t shumta pr Bosnjn, gjithashtu edhe pr Serbin, kurse shum pak pr Shqiprin.

  Duke publikuar nj kuti me t ciln ambalazhohen atletet, duke nnkuptuar atletet e Rams gjat samitit.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: BE: Asnj euro pr kllaunin e shqiptarve Edi Rama n Trieste

  FOTO/ Dshtimi i Rams, zbardhen dokumentet, asnj projekt i Triestes nuk e prek Shqiprin

  Emri: auto_image_21500292473.jpg

Shikime: 61

Madhsia: 44.4 KB

  Shqipria nuk sht askund n projektet dhjetra-milionshe q morn financim n Samitin e Triestes. Deklaratat triumfuese t Edi Rams pas samitit, fatkeqsisht, kan qen nj tjetr loj mediatike pr t fshehur dshtimin.

  Prfundimet e Samitit t Triestes, q tashm jan publikuar zyrtarisht e rrzojn kryeministrin ton q thoshte se “jemi t part” n projekte. Asnj nga shtat projektet e miratuara pr fazn 2016-2017, si pjes e asaj q quhet Axhenda e Ndrlidhshmris, nuk lidhet me vendin ton.

  Nuk e prek Shqiprin, projekti i gazit mes Serbis dhe Bullgaris. Nuk e prek as Korridori Mesdhetar q lidh Bosnjn me Kroacin, as investimet n Korridorin e Pest, as hekurudha q lidh Maqedonin me Bullgarin dhe as ajo q lidh Serbin me Bullgarin.

  Edi Rama shkoi duarbosh n Samit dhe u kthye po duarbosh. Njsoj si paralajmroi ambasadori italian n Shqipri.

  sht e qart nga grafiku se Serbia dhe Bosnj Hercegovina jan prfituesit m t mdhenj nga projektet dhjetra-milionshe t miratuara n Trieste. Projektet e financuara pr vitin 2016-2017 mund t’i gjeni t detajuara ktu, n faqen zyrtare t Komisionit Europian, ku edhe jan publikuar t gjitha projektet q u miratuan nga lidert e BE-s n Trieste.

  Dshtimi sht kaq i qart, saq deklaratat e Edi Rams dhe vartses s tij, Majlinda Dhuka pr suksesin n Trieste, sot tingllon shokuese. Guximi me t cilin gnjen kryeministri Edi Rama. Detyrimi q kan vartsit e tij pr t gnjyer, sht trondits.

  Emri: auto_Captfghjklure1500292474.jpg

Shikime: 60

Madhsia: 63.3 KB

  Majlinda Dhuka, Drejtore e Departamentit i Zhvillimit dhe Ndihms s Huaj deklaroi tekstualisht se:

  “Shqipria fitoi mbshtetje pr 4 projekte, pr prgatitjen e tyre, t cilat un do t’i prmend shkurtimisht, si dhe nj projekt rajonal, pra, 5 projekte, e ndjekur nga vendi i dyt me dy projekte. 5 projektet, t cilat morn mbshtetje nga instrumenti i investimit t Ballkanin Perndimor pr Shqiprin pr t’u prgatitur jan:

  Rindrtimi i kalatave 1 dhe 2 n portin e Durrsit;

  Ndrtimi i by-pass-it t Lezhs;

  Mbshtetje pr zhvillimin e hidrocentralit t Skavics, nj nga veprat m t mdha energjetike t vendit dhe t Ballkanit Perndimor;

  Zhvillimi i siprmarrjeve dhe turizmit ndrkufitar n Liqenin e Shkodrs dhe infrastruktura e biznesit;

  Projekti rajonal i sektorit energjetik pr linjn e transmetimit me OST;

  Si e shpjegova, Shqipria u rendit n kt thirrje n vendin e par, me 4 projekte, ose rreth 3.33 milion euro, Bosnja dhe Hercegovina n vendin e dyt me dy projekte, e kshtu me radh vendet e tjera”

  Projektet q prmend drejtoresha e kryeministris nuk rezultojn askund n prfundimet e Samitit.

  Paaftsia e administrats shqiptare pr t thithur para nga Bashkimi Europian nuk mund t fshihet pas atleteve t bardha t Triestes. Shpresa e fundit sht q n takimin e radhs n Londr, Edi Rama t'i ket zgjidhur dilemat pr veshjen dhe t mendoj m shum pr parat q mund t marr nga Bashkimi Europian.

  Lapsi

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: BE: Asnj euro pr kllaunin e shqiptarve Edi Rama n Trieste

  Fakte dhe shifra pr Samitin e Triestes/ Si ambasadori italian n Tiran zbuloi mashtrimin e Rams

  Emri: Rama-Cutilloi-forumi.jpg

Shikime: 56

Madhsia: 46.5 KB

  Ashtu si tashm bn pas do dshtimi, edhe lajmin se Shqipria doli nga Samiti i Triestes pa asnj projekt, kryeministri Rama e prgnjeshtroi pa asnj problem.

  M 12 Korrik u zhvillua n Trieste t Italis Samiti i radhs pr Ballkanit Perndimor, por t gjitha faktet thon se Shqipria nuk ka mundur t marr kt vit asnj projekt n infrastruktur. Pavarsisht ksaj kryeministri gjat nj konference pr shtyp duke pasur n krah edhe drejtoreshn e tij pr investimet e huaja (ish shefe e financave, n kohn q ka drejtuar bashkin e Tirans), morri guximin dhe duke ju hakrruar gazetarve deklaroi, se Shqipria u rendit e dyta pr nga projektet q ka prfituar gjat ktij samiti!

  Pr her t par fatin e Shqipris n kt samit si dhe dshtimin e Shqipris n pr t uar projekte e ka dekonspiruar ambasadori italian n Shqipri, z. Alberto Cutillo, m 30 Qershor gjat n nj takimi me bizneset e vendit ton n Rezidencn e Ambasads, ku u prezantua informacion i detajuar lidhur me Axhendn e ktij samiti.

  “Nuk ka projekte konkrete pr Shqiprin n infrastruktur, ndryshe nga ai i mparshmi ku ishte projekti i hekurudhs Tiran-Durrs. Shpresojm q n edicionin e ardhshm t ket projekte. Gjithsesi, samiti sht i rndsishm pasi mund t identifikohen projekte pr t cilat mund t hidhen hapa pr zhvillimin e mtejshm”, deklaroi ather ambasadori Cutillo.

  Dhe n fakt tani q ky samit sht mbyllur dhe kan dal t gjitha t dhnat zyrtare pr projektet q u vendosn aty rezulton, se e vrteta sht pikrisht ajo q kishte deklaruar q m 30 Qershor ambasadori Cutillo.

  Ja cila sht e vrteta e plot e ktij samiti, q nxjerr zbuluar mashtrimin e kryeministrit Rama:

  N Samitin e Ballkanit Perndimor n Trieste, BE miratoi 194,1 milion euro grante pr sektorin e transportit rrugor dhe sektorin e energjis. Ky financim ishte pjes e Axhends s Bashkpunimit pr periudhn 2015-2020, me vler totale 1miliard euro. Deri m tani, rreth 501,3 milion euro jan prdorur pr mbshtetjen e 20 projekteve t ndryshme n rajon. Nse shikojm shprndarjen e granteve t reja q u dhan n Itali, rezulton se Kryeministri Edi Rama dhe ekipi i tij kan dshtuar krejtsisht, n sigurimin e do investimi t ri.

  Nga 194,1 milion euro q do t investoj pas ktij samiti BE-ja, prfituesi kryesor rezulton t jet Serbia me 78 milion euro, pr ndrtimin e linjs s interkonjeksionit me Bullgarin dhe ndrtimin e linjs hekurudhore nga Nishi n kufirin bullgar. E dyta renditet Maqedonia (dhe jo Shqipria si deklaroi Rama n konferencn pr shtyp t mbajtur pr kt rast) me nj grant prej 70 milion euro pr ndrtimin e rrjetit t saj hekurudhor. Pas saj vjen Bosnj – Hercegovina, e cila mori pjesn e mbetur prej 46.1 milion euro investime, pr projekte t ndryshme infrastrukturore.

  Q prej vitit 2015, Shqipria ka prfituar vetm 10 pr qind t fondit prej 501,3 milion eurosh t miratuara nga BE, pra n total ka prfituar vetm 50,1 milion euro investime. Vendi yn renditet m posht, edhe se sa Kosova, e cila ka prfituar 56,1 milion euro investime nga BE-ja n kuadrin e Axhends s Bashkpunimit pr zhvillimin e infrastrukturs.

  Por situata sht edhe m keq se kaq. Shqipria ka mbetur pas edhe pr sa u prket projekteve t fituara dhe tashm t financuar nga BE pr vitin 2015 dhe 2016. Pjesa shqiptare e linjs s interkonjeksionit ndrmjet Fierit dhe Bitola/ Manastiri n Maqedoni, e miratuar m 2015, sht ende n fazn projektuese, kur ndrkoh Maqedonia, pr pjesn e saj ka hapur procedurat e tenderimit dhe po bhet gati t nis punn.

  Edhe financimi i marr pr nj pjes t Korridorit Hekurudhor Mesdhetar q ndrlidh Tirann me Rinasin dhe Durrsin q u miratua n vitin 2016-n, ka pala jon ka ngelur ende n letr, duke qen se qeveria jon po zgjat pa fund fazn e projektimit.

  Axhenda q ju sjellim m posht, ajo e Bashkpunimit pr vitin 2017 i publikuar pr Samitin e Triestes tregon qart, se n krahasim me vendet e tjera t Ballkanit Perndimor, Shqipria sistematikisht po mbetet n vendnumro pr zbatimin e projekteve dhe shum m pak e aft se t gjith vendet e tjera t rajonit t bind BE-n, t investoj n infrastrukturn e vendit.

  Samiti i Ballkanit Perndimor sht nj nism ndrqeveritare e krijuar n vitin 2014 pr t nxitur nj integrim m t madh mes vendeve t rajonit. Aktualisht jan antar t Procesit t Ballkanit gjasht vende t BE-s (Italia, Gjermania, Franca, Austria, Kroacia, Sllovenia) dhe gjasht vende t Ballkanit (Bosnj-Hercegovina, Serbia, Mali i Zi, Kosova, Maqedonia, Shqipria).

  Syri

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •