Eurostat: Shqipria, shteti q shpenzon m shum pr buk dhe drithra n Europ

Emri:  294507_m.jpg

Shikime: 145

Madhsia:  32.3 KB

A sht konsumi i lart i buks dhe brumrave nje shnj e varfris?! T dhnat krahasuese t Eurostat duket se e vrtetojn kt. Shqipria, nj nga shtetet m te ardhurat m t ulta t Europs, renditet si vendi, ku banort e saj shpenzojn m shum pr buk dhe drithra n raport me t ardhurat e tyre.

Sipas tabelave t publikuara nga Instituti Europian i Statistikave (Eurostat), shpenzimet nominale pr buk dhe drithra, si prqindje e Prodhimit t Brndshem Bruto (GDP) ishin 4.9%, m t lartat n Europ.

Shteti i dyt pas nesh sht Mali i Zi, me 3.9% t GDP-s si shpenzime pr buk dhe drithra, i ndjekur nga Bosnje-Hercegovina me 3.3% dhe Maqedonia me 2.9%. Listn e vijon srish nj vend i Ballkanit Perndimor, Serbia, me 2.7%. Greqia, ndonse nj vend n Bashkimin Europian, shpenzon 2.7% t GDP-s pr buk dhe drithra.
Mesatarja e vendeve kandidate dhe potenciale kandidate (prjashtuar Turqin dhe Kosovn) sht 3.3% e GDP-s, shum m e lart se mesatarja prej 1.1% e 28 vendeve t Bashkimit Europian.

T dhnat e Eurostat tregojn se jo vetm shqiptart shpenzojn m shum pr t siguruar kt nevoj baz jetike, por kjo prqindje sht m e lart se 10 vjet m par. N 2007-n, viti m i hershm kur i raporton t dhenat INSTAT, kjo prqindje ishte 4.4, ndrsa n 2016-n u shnua niveli maksimal prej 4.9% e PBB-s ( t dhnat e Eurostat jan prditsuar n qershor 2017).

N vler absolute, shpenzimet mesatare pr banor pr buk e drithra jan 183 euro n vit, m t lartat n rajon. Vendet e zhvilluar shpenzojn m shum pr frym pr kt produkt, pasi eshte me i shtrenjt, por pr shkak t t ardhurave t larta, ai nuk rndon n xhepat e tyre.

Sipas metods s fuqis blerse (ku mesatarja e Bashkimit Europian merret si referenc me 1), shqiptarve u kushton blerja e buks 84 her m shtrenjt se nj europiani.

Shqiptart jo vetm e paguajn m shtrenjt bukn n raport me t ardhurat e tyre, por edhe cilsia e saj l pr e dshiruar. S fundmi, prodhuesit vendas jan ankuar se mielli serb pa standarte q po importohet nga Kosova, po konkurron me mime qesharake. Shqetsimi i industrialistve shqiptar t blojes ka si shkak importin nga Kosova t miellit serb q po hyn n Shqipri me mime gati 20% m t larta se prodhimet e fabrikave tona, ky miell nuk plotson standartin minimal pr proteinat (12%), futet edhe kontraband, nuk kontrollohet nga doganat dhe ka manovra shmangie taksash q nisin q nga importi prej Serbis.

Buka sht ende ushqim baz n Shqipri, pasi konsumi pr person n dit llogaritet n rreth 300 gram dhe si i till on n kequshqyerje dhe anemi, sidomos te fmijt. Fortifikimi i miellit nnkupton nj nivel t lart proteinash n miell dhe sht elementi kryesor q Organizata e Kombeve t Bashkuara dhe Organizata pr Mbrojtjen e Fmijeve (UNICEF) lobojn pr t siguruar nj jet m t shndetshme n vendet e varfra.

Prodhuesit vendas pohojn se mielli nga Kosova ka nj nivel proteinash 7 deri n 10% maksimumi, ndrsa fabrikat shqiptare t blojes aplikojn standardin 13% pr proteinat, n t kundrt paralizohen. Ky problem i hershm pr prodhuesit shqiptar duket se tashm ka arritur kulmin, pasi kriza ekonomike i ka uar gjithnj e m shum prirjet e konsumatorve drejt produkteve t lira. Ndaj mielli i Kosovs ka avancuar n treg dhe kontrolli i tij nga autoritetet shqiptare ka probleme t shumfishta q nuk lidhen vetm me standartin.

Monitor