Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Vlor: Kapen 15.6 ton hashash, kultivohej e trafikohej nga Polict e Rilindjes

  Superaksion n Vlor e Kavaj bllokohen rreth 17 ton kanabis  Rreth 16.9 ton drog e llojit kanabis jan sekuestruar nga Policia e Shtetit n ort e para t mengjesit t s premtes dhe gjat dit.

  Lnda narkotike shte sekuestruar n Vlor dhe n Kavaj ndrsa msohet se jan arrestuar disa persona.

  15.6 ton drog dyshohet t jen kapur n dy banesa n fshatin Llakatund t Vlors dhe n nj prrua, ndrsa rreth 1.3 ton drog jan sekuestruar n dy automjete n Kavaj.

  9 persona kan rn n pranga n Vlor, shtat persona t dyshuar si trafikant si dhe dy punonjs policie t Vlors, Lirim Lamaj dhe Avdul Sinani, pr dekonspirim t operacionit.

  Ndrsa n Kavaj jan arrestuar tre persona, Joni Sadikaj, Roland Hysenbelliu dhe Kejvi Hajdari, i cili eshte djali i nje polici.

  Personat e arrestuar n Vlor:

  1- Inspektor Lirim Lamaj, 49 vje, me detyr SPZ n Komisariatin e Policis Vlor, pr veprat penale Kultivimi i bimve narkotike dhe Shprdorim detyre parashikuar nga nenet 284 e 248 t Kodit Penal.

  2- Inspektor Avdyl Sinanaj, 56 vje, me detyr SPZ n Komisariatin e Policis Vlor, pr veprn penale Shprdorim detyre parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal.

  3- Astrit Lamaj (vllai i Lirim Lamaj-t), 37 vje, banues n fshatin Drithas, Vlor, arrestuar pr veprn penale Kultivim i bimve narkotike, parashikuar nga neni 284 i Kodit Penal.

  4- Balil Gjata, 69 vje, banues n fshatin Drithas t Njsis Administrative Shushic, Vlor, me detyr Kryeplak i fshatit Drithas. Arrestuar pr veprat penale Shprdorim detyre dhe Moskallzim krimi".

  5- Myzafer Tushaj, 66 vje, banues n fshatin Drithas, Vlor.

  6- Ervin Tushaj, 42 vje, banues n fshatin Drithas, Vlor.

  (Bab e bir, t cilt kishin strehuar lndn narkotike n banesn e shtetasit Z.A).

  7- Rakip Arapaj, 58 vje, banues n fshatin Drithas, Vlor (I'u gjet sasi e konsiderueshme me lnd narkotike n banesn e tij).

  8- Kudret Tushaj, 71 vje, banues n fshatin Drithas, Vlor.

  9- Elion Tafili, 43 vje, banues n fshatin Llakatund, Vlor.

  Kanabisi n t dyja rastet do trafikohej n drejtim t Italis. Sasia e lnds narkotike sht kapur gjat nj aksioni masiv t Policis s Shtetit n t gjith vendin, n luftn kundr drogs.

  Shqiptarja
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: Vlor: Kapen 15.6 ton hashash, kultivohej e trafikohej nga Polict e Rilindjes

  Superaksioni i policis n Vlor

  Vijon superaksioni n Llakatund t Vlors, policia vijon kontrollet n fshatin Drithas.

  Kontrollet e policis dhe FNSH po kryhen me qen antikanabis n banesa t tjera t fshatit.

  Ndrsa rreth ores 01:00 t s premtes n nj megaoperacion t drejtuar nga Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit, Haki ako dhe Drejtori i Policis s Vlors, Gentian Shehaj, n fshatin Llakatund jan sekuestruar rreth 15 ton Kanabis dhe jan arrestuar disa persona.

  Lnda narkotike u sekuestrua n dy banesa t fshatit Llakatund, ku dhe u gjetn edhe pes arm zjarri tip kallashnikov.

  Dyshohet se lnda narkotike ishte gati pr tu transportuar drejt brigjeve italiane.

  Operacioni u krye nga Policia e Vlors dhe u mbshtet nga Forcat e Ndrhyrjes s Shpejt (FNSH).

  Gjithashtu n operacion mori pjes edhe Drejtori i Prgjithshm i SHBA Eduart Merkaj.
  Vijon operacioni, sekuestrohen edhe 600 kg n Llakatund

  Gjat dits s sotme u gjet nj tjetr sasi lnde narkotike n fshatin Drithas, rreth 600 kg kanabis.

  Sasia sht gjetur gjat kontrollit t territorit prreth ku u gjet sasia e madhe gjate operacionit.

  Pr kontrollin sht prdorur qeni antidrog. Lnda narkotike u gjet e fshehur npr shkurret e nj prroi, e vendosur n disa thas sintetik t cilt prmbajn pluhur t imt, kanabis.

  Krehja e zons sht kryer gjithashtu edhe me ndihmn e qenit antidrog t specializuar pr konstatimin e saj.

  Nga hetimet paraprake, kjo pjes territoriale dyshohet se sht pron e shtetasit Myzafer Tushaj dhe t vllait t tij F. Tushaj.


  Arrestohen 2 efektiv policie, bashkpunuan me trafikantt

  Dy efektiv t policis s Vlors dhe kryeplaku i fshatit Llakatund jan arrestuar nga policia gjat operacionit antidrog n Llakatund t Vlors.

  Lirim Lamaj me detyr Inspektor n Policin e Vlors dhe Avdul Sinani gjithashtu inspektor policie, kan rn n pranga, pas dyshimeve se kan bashkpunuar me trafikantt.

  Madje, nj prej efektivve dyshohet se ka dekonspiruar operacionin e policis.

  Kamera e Report Tv ka mbrritur n fshatin Llakatund t Vlors ku u sekuestruan 15.3 ton kanabis e cila u gjet e fshehur n dy banesa.

  Lnda narkotike ruhej n dy shtpi n t cilat nuk banonte, ndrsa prej mesnats s djeshme mbahen nn ruajtje nga forcat e policis.

  Gjat operacionit t policis, jan arrestuar shtat persona t cilt po merren n pyetje pr lidhjen e tyre me sasin e konsiderueshme t drogs s kapur.

  Gjithashtu, Policia ka sekuestruar edhe 5 arm kallashnikov t cilat prdoreshin pr ruajtjen e dy banesave ku fshihej kanabisi.

  Shqiptarja

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: Vlor: Kapen 15.6 ton hashash, kultivohej e trafikohej nga Polict e Rilindjes

  Kanabisi do trafikohej n drejtim t Italis

  Lnda narkotike e kapur n Vlor dhe Kavaj do trafikohej n drejtim t Italis.

  Policia ka sekuestruar drogn n momentin kur ajo po transportohej me automjete n drejtim t detit, ku dyshohet se do t ngarkohej n mjete lundrimi tip skaf ose gomone, pr t'u trafikuar m pas n drejtim t Italis.


  Policia kap skafin n breg dyshohet se do trafikonte drogn

  Policia ka sekuestuar n Kavaj nj mjet lundrues tip skaf, pran brigjeve t Karpenit.

  Mjeri lundrues po transportohej nga nj zetor n momentin kur u ndalua nga policia pran bregut t detit.

  Dyshohet se skafi do transportonte 1.3 ton kanabis t kapur nga policia n ort e para t mngjesit t ksaj t premte, n afrsi t "Plazhit t Gjeneralit".

  Skafi sht bllokuar jo shum metra larg vendit ku u gjet sasia e lnds narkotike.

  Operacionet antidrog, ministri teknik i PD prgzon policin
  Ministri teknik i Brendshm, Dritan Demiraj ka prgzuar policin e Shtetit pr aksionet antidrog n t gjith vendin, ku n Vlor dhe Kavaj jan sekuestruar plot 16.3 ton drog.

  N nj shnim n Facebook, Demiraj shkruan se suksesi i shnuar sot nga policia, do jet modeli i puns.

  "Suksesi i sotem i sekuestrimit te shume tonelatave kanabis ne Vlore dhe mbare Shqiperine do te jete modeli i punes tone deri ne pastrimin e plote dhe kontrollin e territorit", thuhet n reagimin e ministrit Demiraj.

  Deklarata e plot e Demirajt:

  "Pergezoj Policine e Shtetit per vazhdimesine e Operacioneve ne mbare vendin, per luften pa kompromis kunder kultivimit dhe trafikimit te Kanabisit.
  Kapja dhe asgjesimi i sasive te grumbulluara nga viti kaluar eshte prioritet mbi prioritetet. Suksesi i sotem i sekuestrimit te shume tonelatave kanabis ne Vlore dhe mbare Shqiperine do te jete modeli i punes tone deri ne pastrimin e plote dhe kontrollin e territorit.

  Siguroj te gjithe efektivet e perkushtuar te Policise se Shtetit se do te kene mbeshtetjen e plote te Ministrit te Puneve te Brendshme per arritjen e objektivave strategjike per heqjen e Shqiperise nga harta e trafikut nderkombetar te drogave. DD."

  Drejtori i Policis, ako: Shqipria doli nga harta e kultivimit t drogs
  N videon e postuar nga Policia e Shtetit, Drejtori i Prgjithshm, Haki ako falenderon efektivt e policis, t cilt jan duke zhvilluar operacione n gjith Shqiprin.

  Deklarata e akos ka ardhur pas superaksionit t policis n Vlor dhe Kavaj ku u sekuestruan rreth 20 ton kanabis.

  "Jam ktu pr tju mbshshtetur dhe inkurajuar, ju falenderoj pr gjith punn q keni br n kt operacion n identifikimin dhe gjetje e nj sasie t konsiderueshte lnd narkotike e grumbulluar dhe prgatitur pr tu trafikuar.

  Por nj kohsisht jemi n vlersim t gjithe situats s operacionit mbarkombtar pr parandalimin e kultivimit t lndve narkotike dhe pr goditjen e gjith veprimtarive dhe organizatave kriminale.

  Sikur ju jeni n dijeni t operacioneve nga veriu n jug dhe jan t shumta operacionet policore t cilat kan vijuar ditt e fundit, ku nuk kan munguar rezultatet, n Shkodr, Lezh, Tiran, Elbasan, Durrs, etj, ku jan goditur organizata kriminale dhe jan sekuestruar sasi t kosiderueshme lndsh narkotike.
  N baz t analizs s br deri tani rezulton nj situat optimiste por q nuk mund t na bj t flem mbi dafina, pasi do ta ojm kt operacion deri n fund.
  Kemi premtuar q do ta realizojm me sukses kt prioritet t qeveris shqiptare, n vmendje dhe kujdes t veant t kryeminstrit shqiptar por edhe t detyrave dhe prioriteteve pr integrimin e Shqipris n Bashkimin Europian.

  Edhe njher m lejoni tju falenderoj, sht nj pun jashtzakonisht e mir por edhe e vshitr dhe e ngarkuar, keni or t tra q punoni, sakrifikoni, por q kjo pun e juaja sht e vlersuar dhe e konsideruar shum pozitive, pasi do tju prshndesin gjith shqiptart pr parandalimin dhe heqjen prfundimisht t Shqipris nga harta e kultivimit dhe trafikimit t lndve narkotike”, u shpreh Drejtori i Prgjithshm i Policis S shteti Haki ako.

  N momentin e prshndetjes me forcat policore pjesmarrse n operacion, ako shprehet se operacionet do t vijojn dhe se ka informacione t tjera pr grupe kriminale q kultivojn dhe trafikojn lnd narkotike.

  Ndrkohe nj superoperacion anti-kanabis po zhvillohet n disa qarqe t vendit.

  Shqiptarja

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •