Votat e pavlefshme 2017 dhe katr gjetjet kryesore t ktyre zgjedhjeve

do vot kundr vot kundr t gjith kandidatve, vot pro nj subjekti apo kandidati q nuk sht n fletn e votimit, vota e bardh, etj, sipas Kodit Zgjedhor shqiptar konsiderohet vot e pavlefshme. E thot neni 117 i Kodit.

Emri:  vota-e-pavlefshme.jpg

Shikime: 119

Madhsia:  31.4 KB

90% t vendeve evropiane dhe 100% e vendeve antare n BE kan formulime t ndryshme, vota kundr, vota e bardh, vota e protests, vota pr nj kandidat apo subjekt q nuk sht n fletvotimi, konsiderohet vot e rregullt, numrohet si alternativ dhe reflektohet n dokumentacionin zgjedhor. N Shqipri jo. Duhet t votosh patjetr njrin prej subjekteve n fletvotimi, ta votosh qart, dallueshm dhe pa dilem, ndryshe vullneti yt qytetar, ligjor e kushtetues konsiderohet zyrtarisht i pavlefshm!

Gjetjet kryesore? Po, t paktn katr

E para, m 2013 kishte 66 subjekte elektorale, m 2017 vetm 18, pra shanset pr ta ngatrruar votn dhe subjektin m 2017 ishin t paktn 3.6 her m t vogla, por referuar t dhnave t KQZ, m 2017 kemi 9513 vota t pavlefshme m shum sesa m 2013. far ka ndodhur? E din komisionert e partive dhe numruesit besnik t tyre!

E dyta, sipas Kodit Zgjedhor, neni 161 nocioni i votave t pavlefshme sht prjashtuar n kategorit prcaktuese n ndarjen e mandateve parlamentare, pasi sipas nenit 162, n ndarjen e mandateve llogariten vetm votat e vlefshme. Po kur diferenca pr mandatin e fundit parlamentar sht m e vogl sesa numri i votave t pavlefshme, a ka nj baz t qndrueshme verifikimi dhe rinumrimi? Natyrisht q duhet t ket. N kto zgjedhje asnj subjekt politik nuk e ka ngritur si pretendim, gj q na shtyn t besojm se votat e pavlefshme kan qen kundr tyre, pra kundr 18 subjekteve, pra vot politike pr alternativ tjetr.

E treta, harta e votave t pavlefshme rritet n mnyr disproporcionale midis qarqeve me nivel m t lart informimi, jo rastsisht kryeson Tiran, e cila me mbi 8 mij vota t pavlefshme de facto ka votat e nj mandati parlamentar m pak. Ky lexim cilsor dmth, se vota e pavlefshme nuk lidhet me nivelin e informimit t qytetarve, por me mnyrn e reagimit t tyre ndaj partive politike dhe ofertave elektorale.

E katrta, nga mbi 33 mij vota t pavlefshme kemi t paktn 3 mandate parlamentare t zgjedhura nga votat e pavlefshme, prfaqsimi i t cilave pr shkak t Kodit, u shkon partive t mdha, kryesisht tri partive kryesore, PS, PD e LSI. Sa m e vogl diferenca e tyre pr nj mandat parlamentar, aq m shum ndikim kan votat e pavlefshme dhe votat e parregullta.

Tabela nxjerr n pah nevojn pr prmirsime n Kodin Zgjedhor dhe sistemin prfaqsues, nevojn pr m shum transparenc n administrimin dhe numrimin e votave, nevojn pr de-politizimin e strukturs s administrimit zgjedhor, nevojn pr m shum alternativa votimi edhe n rastet e vots s bardh apo vots pr nj subjekt tjetr elektoral, nevojn pr fushat m informuese pr grupe t caktuara qytetarsh dhe detajet e sistemit t votimit, si dhe nevojn pr investim t gjithanshm demokratik, tek partit, tek komisionert, tek zgjedhsit, tek media dhe tek e gjith shoqria.

Koha Jone