Ajo q ndodhi n KQZ m rinumrimin e disa kutive t votimit n Tiran, sht e mjaftueshme pr t kuptuar se far ka ndodhur me numrimin e votave n gjith vendin.

KQZ rinumroi 64 kuti votimi, pas ankesave t Partis pr Drejtsi, Integrim dhe Unitet dhe Partis Socialiste. Kreu i PDIU nuk e mori mandatin e deputetit n Tiran pr 36 vota. Nga procesi dje n KQZ, n 64 kuti rezultoi se 5 vota ishin numruar gabim. Pra, Idrizi humbi mandatin pr 31 vota. Qarku Tiran ka 1198 kuti votimi. Kur n vetm 64 kuti dalin t llogaritura gabim t paktn 7 vota, po n 1134 kutit e tjera t votimit n kryeqytet sa vota t llogaritua gabim mund t jen pr PDIU? Mundsia q t ket gabime gjat numrimit n kutit e tjera jan t mdha.

Ajo q zbuluan dje 64 kutit e votimit, tashm nuk ka t bj vetm me mandatin e Shptim Idrizit, por me gjith procesin e zgjedhjeve. Nga kto kuti ka dal se jo pak vota i jan vjedhur nga komisionert. Ka raste kur votat e pavlefshme jan cilsuar t vlefshme. N disa kuti, votat e PDIU dhe partive t tjera t vogla, nga vota t rregullta jan cilsuar t pavlefshme. N disa kuti votimi mbledhje aritmetike e votave sht br gabim. Me qllim apo pa dashje, fakti sht se tabelat nuk rakordojn. Gjithashtu ka raste kur votat e partive t vogla edhe pse kan qen t pavlefshme jan llogaritur gabim duke ua quajtur si t rregullta. M shum se numrim ky proces ka qen nj pazar komisionersh.

Kto 64 kuti votimi zbuluan nj skandal q v n pikpyetje t gjith procesin. Nga t dhnat e KQZ pr kto kuti rezulton se n asnj rast rezultati i numrimit m 25 qershor, nuk prputhet me rezultatin pas numrimit. sht gati e pabesueshme, por n t gjitha kutit e hapura dje, pas numrimit shifrat ndryshojn dhe nuk prputhen tabela e KQZ-s me tabeln e komisionarve q numruan m 25 qershor. Thn thjesht, procesverbalet e miratuara nga komisionert dhe q jan drguar n KQZ nuk pasqyrojn at q ndodhej n kuti, por at q komisionert kan dashur ose jan urdhruar t pasqyrojn.

Kto probleme t nxjerra gjat rinumrimit faktojn at q PDIU, LSI, LIBRA dhe ditt e fundit edhe PD-ja e kan thn pr kto zgjedhje. Procesi sht manipuluar n tavolin. Votat jan manipuluar, jan numruar keq, ose jan vjedhur me shumic nga komisionert. Mjaftojn 64 kuti votimi, si njsi matse pr t zbuluar t vrtetn e zgjedhjeve n t gjith vendin.

N Tiran, n tavolinat e numrimit ka vzhgues t partive, media dhe vzhguese t ambasadave dhe misioneve ndrkombtare t monitorimit. Edhe pse sht nj ushtri vzhguesish srish komisionert kan vjedhur hapur para kamerave dhe syve t prfaqsuesve ndrkombtar. Kur kjo ndodh n Tiran, far ka ndodhur n zonat e tjera t vendi, ku numrimi nuk sht mbajtur kaq n vzhgim?

Ky debat lindi pas ankess s PDIU, por tashm nuk ka rndsi nse Shptim Idrizi e fiton apo jo mandatin. M shum se kaq, ky numrimin hapi Kutin e Pandors s zgjedhjeve shqiptare. Ajo q po del nga kutit bn pis gjith procesin, partit, komisionert dhe gjith vzhguesit ndrkombtar q thon se zgjedhjet ishin t rregullta. N fakt, vetm t tilla nuk kan qen. 64 kuti tregojn se masakra elektorale sht br n tavolin, nn syt e komisionerve politik.

Ndrkoh, ajo q ka ndodhur n tavolinat e numrimit, edhe pse sht e rnd, nuk sht e vetmja. T mos harrojm se para procesit t votimit pati akuza, denoncime dhe prova pr blerje t zgjedhjeve. Pati akuza pr krcnime ndaj administrats dhe dhun ndaj votuesve. Pra q n nisje procesi ishte i vn n pikpyetje. Por manipulimi i zgjedhjeve nuk ka mbaruar me kaq. Pas presionit t votuesve dhe blerjes s vots me euro dhe para, vjedhja ka vijuar n tavolinat e numrimit.

Blerja e vots nuk mund t faktohet pas prfundimit t zgjedhjeve. Mes qindra akuzave, prokuroria ka nisur procedime pr blerje vote vetm n rreth 20 raste. Por nse seksert e vots nuk kapen m, rinumrimi i kutive sht mnyra e vetme pr t zbuluar at q ka ndodhur me vjedhjen e vots n tavolin. Nuk sht m shtje se kush e fiton dhe kush e humbet mandatet e deputetve. Vullneti i qytetarve sht deformuar n tavolinat e numrimit. Ky sht nj krim elektoral q duhet zbardhur.

Koha Jone