Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  700
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr nj Qeverisje m t mir prball urrejtjes s Fatos Lubonjs

  Kur e pyetn Winston urchillin n nj debat pr qeverisjen e asaj kohe se, far sht politika ai u prgjigj: ``Politika sht aftsia pr t parashikuar at q do t ndodh nesr, javn tjetr, muajin tjetr dhe vitin tjetr. Dhe t kesh aftsin q m pas t shpjegosh pse nuk ndodhi``. Kjo sht politika e par nga kndvshtrimi i politikanit, duke patur parasysh se premtimet nuk mund t realizohen 100% por t paktn grupi fitues i politikanve ka nj Program t cilin prpiqet ta zbatojn. Nj nga risit e Edi Rams ishte krkesa e tij e prpiluar nprmjet nj pyetjeje t thjesht: Cilat do t ishin prioritetet tuaja nse do t ishe kryeministr? Kjo tip pyetje ka irrituar m shum analistt por edhe politikant e opozits s vjetr dhe t asaj t re t cilve nuk u ka rn ndrmend kjo pyetje e thjesht. Nj pyetje si form Referendumi nprmjet t cilit mund t zgjidhsh apo tu japsh dum shum problemeve. Komentet e analistve q dalin m shpesh n TV private jan t ngjashme me prgjigjet e t pranishmve t cilt ishin ftuar nga Kristofor Kolombi pasi ai zbuloi Amerikn. Ata i than Kolombit se dokush nga ata do t mund ta kishte zbuluar Amerikn nse atyre do tu ishte dhn rasti t komandonin anijen e Kolombit. Kolombi u bri atyre nj pyetje t thjesht: Kush e vendos vezn e freskt n mnyr vertikal q t qndroj? Ata u prpoqn dhe sigurisht nuk patn sukses sepse veza nuk rri vertikalisht. Ather Kolombi e mori vezn dhe e theu, dhe veza qndroi.

  -Eee, u dgjuan t nnqeshurat sarkastike t t pranishmve. - do kush mund ta bnte kt녔.

  -Epo prse nuk e bt, u prgjigj duke ua kthyer sarkazmn me t njjtn monedh Kolombi. Mua m vajti mendja i pari, un e bra. Kshtu dhe me zbulimin e Ameriks, t gjith keni lundruar por un e zbulova. Problemi i qeverisjes s ardhshme sht nj sfid e madhe pr kdo ekip qeveriss q ka fituar zgjedhjet. sht e vrtet q koalicioni q drejtoi qeverisjen gjat viteve 2013-2017 ishte problematik, dhe pati suksese t mdha n Reformat t cilat ishin n fakt Program i Socialistve (dhe jo i LSI), por pati dhe nj reaksion t madh kundr tyre pikrisht nga analistt q prfaqsonin zrin e opozits por t paguar nga opozita, dhe si dihet n kto raste kur paguhesh duhet t flassh si thot bosi. Kshtu Lubonja n prgjigje t deklaratave t Rams pr menaxhimin m t mir t Administrats shtetrore dhe asaj lokale tha n nj nga emisionet e dt. 3 korrik n News 24 tek t Paekspozuarit: ``m shum se nj fushat monitorimi, kjo sht nj lvizje pr spastrime n administrat. Sipas tij sht shqetsuese q pushteti t jet n duart e nj partie apo t nj personi. E shikoj me shqetsim kt situat. Kto jan metoda ekstra-institucionale dhe kurdo i shoh me shqetsim. Sot krijohet nj grup monitorimi n bashkpunim me popullin pr t par se cilat jan defektet e puns n administrat. N fakt defektet duhet ti shohin institucionet. M shum kjo mban er pastrimi t institucioneve nga kundrshtart. T jet i gjith pushteti n duart e nj partie, t nj personi, e shoh shqetsuese. Rrezikohemi nga pushteti i pakontrolluar. Antagonizmat e theksuara midis analistve dhe Edi Rams vijn jo vetm pr shkaqet se ndonjri prej tyre ka ndonj hesap personal pr t lar, por edhe sepse kta analist po luajn rolin e opozits shqiptare, asaj opozite q sot sht mbrthyer n nj kriz t fort institucionale brenda partis por edhe sepse opozita aktualisht nuk ka patur ndonj Program apo Projekt konkret pr t prmirsuar gjendjen nse do t merrte pushtetin. Sidoqoft, dallimi midis kritikave t opozits dhe kritikave t analistve qndron n faktin se kta n prgjithsi jan papagaj t politikanve dhe nuk kan ndonj ide konkrete t tyre. Ata prsritin n mnyr t vazhduar problemin e kanabisit, problem i cili sht problem 20 e ca vjear por q po merr tashm zgjidhje serioze. Ata prsrisin problemin e korrupsionit kur n fakt nuk kan br asnj luft konkrete ndaj tij kur ishin n pushtet; por problem qndron edhe n kt qeverisje sepse korrupsioni nuk mund t shmanget ose t minimizohet nse nuk do t vihen n zbatim masa t forta t zbatimit t ligjeve ekzistuese por dhe t prmirsimit t disa ligjeve si p.sh., vendosja me ligj e profesionistve dhe meritokratve n administratn shtetrore dhe lokale si dhe n institucionet autonome, konkurimi i ndershm pr pun, lufta kundr informalitetit. Interesant sht fakti se shum njerz t thjesht iu prgjigjen thirrjes s kryeministrit pr prioritetet e qeverisjes s ardhshme. Aktualisht prioritetet do t jen po ato q krkohen nga njerzit e thjesht. sht si nj lloj Referendumi q duhej br nga do parti me elektoratin e vet. Prioritetet mund t jen ato q shqetsojn popullin dhe jo ato q shqetsojn analistt:

  -Vettingu, pr t shmangur korrupsionin dhe t korruptuarit, madje ky process duhet t jet gjat gjith kohs n vazhdim, e jo vetm pr gjykatsit e prokurort por dhe pr politikant,

  -Urbanizimi dhe rrugt, sepse kto shtojn mundsin e tregtis, turizmit, komunikimit, punsimit,

  -Shndetsia, sepse nj nga plagt kryesore t shoqris s sotme mbetet Profilaksia, Shrbimi parsor, dhe Shrbimi spitalor, Rajonal dhe ai Terciar, cili sht trsisht i korruptuar pr shkak t tenderimeve t vogla, sht trsisht me pages nn dor, pra pages jo ligjore, mjekt specialist (dhe teknicient e lart mjeksor), q duhet t punojn n spitalet rajonale dhe terciare duhet t ken fituar konkursin; mjekt e qendrave shndetsore duhet t ken mbaruar detyrimisht specialitetin e Mjekut te Familjes. Nse qeverisja e ardhshme do t mbshtetet n prioritetet q krkon populli, nse qeverisja e ardhshme, shmang informalitetin, nse qeverisja e ardhshme rregullon rrogat dhe i diferencon ato ashtu si ka br shteti i ri 10 vjear i Kosovs ( dhe ne kemi 105 vite pavarsi), nse do t drejtoj vendin teknokracia dhe meritokracia, shteti shqiptar shum shpejt do t integrohet n BE, dhe shum shpejt edhe Opozita do t reformohet vet dhe do ta ket m leht q t menaxhoj t ardhmen kur t bhet rotacioni i pushteteve. Praktikisht ka nj penges t madhe n prplasjen pozit opozit, sepse opozita e sheh si armike pozitn dhe si t till nuk e ndihmon q ti vej n dukje gabimet, por ve n dukje mllefin e saj duke u prpjekur q t justifikoje gafat e saj nprmjet sharjes s qeveris dhe qeverisjes, gj e cila prkundrazi ashprson situatn politike, duke krijuar prshtypjen e nj gjendjeje t paqndrueshme politike n Shqipri. Dalja n opozit e LSI, mbetet nj fitore e madhe e demokracis sepse sht nga rastet e rralla q nj parti pa program, pa projekte, nj parti q hedh parulla idiote si Rinia n drejtim, kishte 8 vite n qeverisje. Qndrimi i tyre n qeverisje edhe m tej do t shkaktonte nj dm t madh ecjes prpara t vendit pr shkak t parazitizmit t ksaj partie n kurriz t partive t mdha. Le t shpresojm q qeverisja e ardhshme t konkretizoj projektet e saj n shrbim t krkesave t popullit, dhe le t shpresojm q kritikat alla Lubonja t analistve t paguar, t drejtohen drejt prcaktimit t gabimeve t qeverisjes por edhe analizimit t shkaqeve, n mnyr q t korrigjohen dhe jo q t prdoren pr t krijuar konfuzion dhe dezinformim.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  940
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Pr nj Qeverisje m t mir prball urrejtjes s Fatos Lubonjs

  'Politika eshte bixhoz me njerezit dhe pasurine e tyre!'

  Por pretendimet e Lubonjes edhe pse nuk jane qaravitje(demokraci) nuk vijne nga ndjenja te shendosha qytetare por nga plaga e tij e vjeter e burgut qe mund te jete qene edhe imorale. DIhet politika e burgjeve, te demtohen anetaret e shoqerise se te pakenaqureve qe e kane kaluar kufirin per te mos u bere kurre pjesetare te shoqerise se lire apo civile por qe te sherbejne si dordoleca per te trembur 'te luhaturit'. Nese pakenaqesite tona vijne nga uria, uria per bote sepse sot jemi me te pasur, pretendimet e tij vijne nga dhimbja qe s'mundet dot. Dihet qe ne te ri ka qene capajev, mashtrues dhe vidhte te fortet apo klanin ne pushtet dhe atehere ka qene ndryshe!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  700
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: Pr nj Qeverisje m t mir prball urrejtjes s Fatos Lubonjs

  Pretendimet e Lubonjes jane nga cmira dhe urrejtja qe u mbyll tv Agon. Por jane edhe se ai ka qene dikur pjese e bllokut ku rrinin byroja dhe kqppsh tek blloku. Ka jetuar mire dhe budallalleku e futi ne burgun komunist.
  Sot tregon se eshte i persekutuar. Ndoshta por mendjemadhesia dhe arroganca do te jete fundi i tij.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •