Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Unioni neojugosllav nj ide e rrezikshme e Beogradit dhe e Tirans

  Lumir ABDIXHIKU

  Ka disa probleme me nj propozim t till. I pari dhe m i rndsishmi ndrlidhet me motivin e Serbis n nj organizim t ri. Ky motiv ka dy ngjyrime. S pari, at t dominancs ekonomike dhe politike n Ballkan; dhe, s dyti, t mbajtjes s status quo-s n relacionet me BE-n dhe Rusin.

  -1-

  Jav m par, n takimin e kryeministrave t Ballkanit Perndimor n Sarajev, u lansua ideja e bashkimit doganor dhe ekonomik t vendeve t mbetura pa antarsim n BE. Si dhe ndodh tashm rndom, ku flitet pr iniciativa t paparashikueshme e natyrisht koti, n ball t ksaj nisme ishte kryeministri serb (tash presidenti) Vuiq dhe, kush tjetr prve se homologut t tij nga Tirana, Rama.

  T dy bashk, unionin e ri e ballkanas po e promovonin si forc pajtuese shqiptaro-serbe. Po i jepnin ngjyrimin e zakonshm t pajtimit frankogjerman; Vuiq si kryegjerman, Rama si kryefrancez. Me t’u kthyer n Beograd, i pari i Serbis e kishte shpallur iden e tij si neojugosllavi, dika e kndshme pr nostalgjikt e dominimit Ballkanas n Serbi. Neojugosllavia ishte pa Slloveni e Kroaci, por kishte tash Shqiprin n t.
  Rama, ndrsa, si bashkiniciator e si prfaqsues i vetshpallur i shqiptarve n Ballkan, nuk kishte pyetur asknd – asnj shqiptar. As ata n Shqipri, as udhheqsit shtetror n Kosov, as shqiptar te tjer n rajon. Nga nj propozim i till ishin zn n befasi zyrtart kosovar.

  Kryeministri i Kosovs kishte hedhur posht menjher propozimin, duke e cilsuar si eksperiment pa perspektiv, joevropian e rikujtues i nj prvoje t keqe t Kosovs me Jugosllavin. Ministri i Jashtm, njtrajtsisht, e kishte etiketuar iden si t rrezikshme dhe me ngjyrime serbomadhe.

  Propozimi i tandemit Rama-Vuiq vinte si pamflet i hyrjes n qejf tek vendimmarrsit evropian. T shitjes s tyre si lider t vetm t Ballkanit; t gjithkujt tjetr si pengues t afrimit. Ky propozim ishte pritur me interes nga disa politikan nga Brukseli; me aq zell saq kishin vendosur ta merrnin pr trajtim n takimin e 12 korrikut t Triestes. N fund t dits, pr prfaqsuesit e BE-s, shtja e Ballkanit do t mbetet e pandryshuar pr 7 deri n 10 vjett e ardhshm, fardo modeli tjetr q e shpenzon kt koh n Ballkan sht m se i mirseardhur.

  Filtrimi i Rams e Shqipris me Serbin, srish e pr t satn her, po i sillnin nj tjetr dm Kosovs. Shprfaqjen e saj, pa pik nevoje, si forc bllokuese n Ballkan.

  -2-

  Unioni doganor e ekonomik n Ballkan, parashihte heqjen e t gjith kufijve doganor ne Ballkanin Perndimor, heqjen e t gjitha tarifave t ndrmjetme n mes shteteve antare, si dhe mbledhjen, n nj vend t t gjitha t hyrave doganore. Pra, pr nga politikat tregtare dhe doganore, Ballkani do t funksiononte si nj shtet. fardo q lviz n mes t vendeve antare kalon pa dogan e pa kufij; fardo q vjen nga jasht mblidhet n nj vend. Nj minireplikim i unionit evropian doganor; natyrisht, pa Evrop e me plot Serbi n t.

  Ka disa probleme me nj propozim t till. I pari dhe m i rndsishmi, ndrlidhet me motivin e Serbis n nj organizim t ri. Ky motiv ka dy ngjyrime. S pari, at t dominancs ekonomike dhe politike n Ballkan; dhe, s dyti, t mbajtjes s status-quos n relacionet me BE-n dhe Rusin.

  N shtjen e dominancs, Serbia llogarit n aleancn e Bosnjs dhe satelitit t saj n Republika Srpska; prfshir edhe lidhjen tradicionale me Maqedonin. Prve ksaj, Serbia sht forca m e madhe ekonomike e ushtarake n rajon. Kjo, n vete, do ta bnte Beogradin srish kryeqendr t Ballkanit; prandaj dhe nostalgjia pr kthim n model neojugosllav. Serbia prodhon, krijon e ushtron fuqi shum her m t madhe se t gjitha vendet e tjera bashk. far shqiptart kontribuojn n kt drejtim sht krejt minore.

  N shtjen e neutralitetit, Serbia nuk ka asnj motiv t ndryshoj filtrimin e dyfisht me Evrop e Rusi. N t vrtet, mu ky filtrim i ka ringjallur t njjtit n forc konsideruese kndej. Duke krcnuar Evropn me afrim me Rusin, e duke e krcnuar Rusin me afrim me Evropn, Vuqiq arrin t marr her hapa integrues n BE, here aeroplan ushtarak MIG. N vij t ktij dualizmi, Serbia dshiron t mbaj edhe lvizjet n Ballkan t stagnuara. Prparimi i Malit t Zi pr n NATO, e eventualisht konsolidimi i Kosovs n shtetzim prish forcn serbe n Ballkan. Mbi t gjitha, nj periudh dhjetvjeare e marrjes me projekte koti, sikurse ky union ekonomik e doganor, sht dhurat e muar n agjendn destabilizuese serbe e ruse pr regjion.

  Problemi i dyt me propozim ndrlidhet me prfitimet q shqiptart marrin nga nj bashkim i till. N drejtimin ekonomik, bizneset tona jan shum t vogla, shum m pak konkurruese e shum m fragjile ndaj fardo hapjeje joevropiane. Mos t ngatrrohemi. Hapja evropiane, sikurse kjo e MSA-s, prcillet me paketa ndihmuese, me programe stimujsh ekonomik e financiar, dhe mbi t gjitha me influenc t garantuar Perndimore; elemente t cilat i bjn shqiptart, n veanti shtetin e Kosovs shum m t sigurt e m atraktiv.

  Problemi i tret, dhe jo m pak i rndsishm, ndrlidhet pikrisht me ndrprerjen e agjends evropiane pr ne; qoft edhe ajo pr nj koh t shkurtr. Mos t harrojm, n kt faz Kosova ka nevoj pr sa m shum definim kufijsh, pr sa m shum relacione shtetrore, e sa m pak ndikim serb. do projekt q s’ka kt agjend e s’ka kt ngjyrim, sht krejtsisht i padobishm. S kndejmi dhe refuzimi yn.

  -3-

  N kt faz, Kosova ka dy rrug prpara. E para, q t bind shpejt aleatt e saj n rajon, nisur nga Tirana. Tirans duhet shpjeguar hilen e nj neojugosllavizmi n Ballkan, hile q politikbrsit e atjeshm duket se nuk e kuptojn. Ose nse e kuptojn jan t gatshm ta tregtojn me interesa t promovimit vetjak. E dyta, Kosova duhet t renditet shpejt me Malin e Zi, shtetin e dyt n Ballkan q ka refuzuar, pr t njjtat arsye si tonat shkrirjen n nj influenc serbe.

  E treta, po aq e rndsishme, Kosova duhet t ndrtoj argumentet politike e n veanti ekonomike pr t’i prezantuar si forc kundrshtuese n takimin e Triestes. Atje, Kosova duhet t argumentoj se n rrafshin politik, nuk mund t favorizoj nnshtrimin drejt modelit t status quo-s; prkundrazi. Kosova ka secilin interes t zhbj kt status quo dhe t promovoj detyrimisht ardhmrin properndimore, pro-BE e pro NATO n Ballkan. Secili shtet tjetr, sikurse Serbia, Bosnja e Maqedonia, duhet t vihen n presion t ksaj qartsie.

  N rrafshin ekonomik derisa Kosova duhet t argumentoj mbi dobsit q unioni i ri do t’u sillte ekonomis son, bizneseve tona e investimeve n t ardhmen. Kt argumentim duhet ta bj me ose pa Shqiprin n bord. Shqiprin e politikn e saj amatore e keqdashse ndaj Kosovs – me ose pa qllim – duhet ta luftoj n publik.


  http://maqedoniashqiptare.com/2017/0...dhe-e-tiranes/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 17-04-2017 m 08:19

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime

  Mediat gjermane: Brukseli krkon krijimin e nj Jugosllavie t re me lider Serbin n Ballkan

  Mediat gjermane: Brukseli krkon krijimin e nj Jugosllavie t re me lider Serbin. Pjes edhe Shqipria

  Emri: auto_auto_rama_-_vucic14914751171499857609.jpg

Shikime: 262

Madhsia: 41.3 KB

  N kuadr t samitit t Triestes ku krert e shteteve dhe qeverive t vendeve t Ballkanit takohen me kancelaren Angela Merkel e presidentin francez, Emmanuel Macron, shtypi gjerman drejton vmendjen tek Ballkani.

  Gazeta gjermane "Die Welt" nn titullin "Pse Brukseli do t krijoj nj Jugosllavi t re", shkruan se nj sr shtetesh n Ballkan duan t jen pjes e BE-s, por pr shkak se Bashkimi Europian nuk ia del dot aktualisht t bj pranime t reja, ai krkon q t fitoj koh, prmes nj ideje t lindur m par n Ballkan.

  "Presidenti i sotm, Aleksandr Vui e kishte formuluar: nuk do t ishte m praktike t lidheshin vendet e Ballkanit n nj zon ekonomike t prbashkt? Ky do t ishte hapi i par pr antarsim n BE. BE e pranoi me falnderim kt ide", shkruan gazeta gjermane duke e cilsuar unionin doganor si nj instrument t mir pr BE q t fitoj koh. "BE-s nuk i duhet t pranoj antar t rinj, por n t njjtn koh ruan influencn e saj n Ballkan."

  "Die Welt" thekson se Ballkani nga ana ekonomike sht pr europiant i parndsishm, por ai ka rndsi n kontekstin e historis europiane. Koht e mdha t zgjerimit kan kaluar, prandaj prej vitesh po diskutohet si nj instrument unioni doganor, nj instrument q e aktivizon fuin e barutit me emrin Ballkan dhe nga ana tjetr nuk e detyron BE t zgjerohet.

  "Komisioneri i BE pr Zgjerimin, Johannes Hahn ka sjell formuln "Varsi pozitive", e cila mund t ndikoj n tensionimin e konflikteve etnike n rajon. Por n fakt kjo do t ishte nj rilindje e Jugosllavis s vjetr, sigurisht vetm si union doganor dhe transporti. Pa Kroacin e Sllovenin q jan pjes e BE. Por kt her bashk me Shqiprin. Serbia, Bosnje-Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia -do t kishim pra nj union t shteteve pasuese m t varfra t Jugosllavis. Mund ta kuptosh pse Beogradit i plqen nj gj e till. N nj konstelacion t till, Serbia do t ishte nj pesh e rnd."

  Gazeta gjermane kujton se Jugosllavia e vjetr u shprb e smur nga konfliktet e brendshme, sidomos nga rivaliteti mes serbve dhe kroatve. "Nj union i ri i Ballkanit Perndimor do t ishte po ashtu bipolar. At do ta dominonin 8 milion serb n Serbi dhe Bosnje, si edhe 5 milion shqiptar n Shqipri, Kosov, Maqedoni, q do t konkurronin me dhe kundr njri-tjetrit."

  Vlerat e BE: Nuk ka lshime pr Ballkanin

  Ndrsa gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" nn titullin "E ardhmja e Ballkanit sht n BE" boton nj artikull t zdhnsit pr politikn e Jashtme t Partis Socialdemokrate, Niels Annen. "N Ballkanin Perndimor elitat kombtare rrezikojn paqen e brisht, pr t hequr vmendjen nga dshtimet e qeverisjeve t tyre", shkruan Annen dhe krkon q BE n samitin e Triestes t mrkurn t reagoj ndaj ksaj politike t paprgjegjshme.

  Zdhnsi i socialdemokratve pr politikn e Jashtme, Niels Annen thekson se Ballkani Perndimor sht rikthyer n axhendn e dits, por me lajme t politiks s brendshme q vijn nga rajoni - si provokimet e dyanshme mes Serbis dhe Kosovs, retorika shqiptaromadhe e politikanve kosovar, msymja e dhunshme e parlamentit maqedonas. "Kto t sjellin ndrmend vitet 90-t, por paralelja historike sht e gabuar. Sepse motori i ktyre tensionimeve nuk jan tensionet etnike, por interesat e elitave kombtare, q duan t sigurojn pushtetin e tyre e t pengojn reformat demokratike."

  Niels Annen shkruan n artikullin e "FAZ" se zhvillimeve aktuale n rajon, BE nuk duhet t'i prgjigjet me lirimin e kushteve t antarsimit. "Nj 'rabat gjeopolitik' shkatrron besueshmrin e BE-s. Qeverit n Ballkan duhet t pranojn, se vlerat e BE, respekti pr institucionet demokratike, t drejtat e opozits dhe liria e shtypit nuk jan n dispozicion.

  DW

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  796
  Faleminderit
  31
  67 falenderime n 61 postime

  Pr: Mediat gjermane: Brukseli krkon krijimin e nj Jugosllavie t re me lider Serbin n Ballkan

  Belgjika ka qen pjese (Krahin)e gjermanis dhe duhet te zhduket si shtet dhe ti bashkohet nji pjes Gjermanis dhe pjesa tjeter Frances.
  Nuk ka komb Beligjikan As gjuhe.
  Shqiptaret jan kombe dhe kane gjuhen e tyre.


  Mbretria e Belgjiks
  Koninkrijk Belgi (hollandisht) nji dialekt gjerman
  Royaume de Belgique (frngjisht)
  Knigreich Belgien (gjermanisht)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 13-07-2017 m 13:56

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime

  Pr: Mediat gjermane: Brukseli krkon krijimin e nj Jugosllavie t re me lider Serbin n Ballkan

  Me Ramn rruga jon pr n Bruksel kalon nga Beogradi

  Nga Koo Kokdhima

  Veprimi i Rams pr publikimin e lists s zez t personave sht br jo rastsisht n ditn e Samitit t Triestes. Ky veprim absurd, antiligjor, antidemokratik, antiinstitucional, i pamoralshm, joetik dhe antinjerzor u b pr t larguar vmendjen nga ky samit ku Shqipria dshtoi. N Samit Shqipria nuk prezantoi asnj projekt. Ndrkoh q vende t tjera marrin pjes, prezantojn projekte, fitojn financime dhe marrin grante, ne shkojm pa projekte.

  Edhe propozimi i Samitit pr t br nj bashkim doganor t vendeve t Ballkanit Perndimor me lider Serbin, pr Kosovn sht provokativ ndrkoh q Serbia akoma nuk e ka njohur pavarsin e saj.

  Nga ana tjetr, t thuash se ne po bjm zon t lir ekonomike me lider Serbin, kjo sht e pamjaftueshme. T gjitha vendet e Ballkanit Perndimor e kan nnshkruar Marrveshjen e Tregtis s Lir n vitin 2007. Mallrat lvizin lirisht dhe pa dogana mes vendeve ballkanike.

  Gjithsesi vendime t tilla t rndsishme dhe strategjike si ky q diskutohet n Samitin e Triestes duhet t’i nnshtrohen nj informimi t gjer t opinionit publik n Shqipri dhe t’u jepet koh njerzve, ekspertve, partive, gjith institucioneve, inteligjencs, grupeve t interesit dhe OJF-ve, q t analizojn avantazhet dhe disavantazhet.

  N Trieste u prezantua projekti pr t br nj Jugosllavi t re me lider Serbin, pa Kroacin dhe Sllovenin q jan n BE dhe me Shqiprin dhe Kosovn brenda. M bri prshtypje ajo q kishte shkruar kryeministri yn se “Un do ta mbshtes fort kt ide”, kur ne ktu nuk kemi asnj informacion pr kt shtje, as jemi njohur me kt projekt.

  Ne prisnim q t hapeshin negociatat pr antarsimin e Shqipris n BE dhe nuk e dinim q duhet t kalojm nga Beogradi pr t shkuar n Bruksel. Kjo nuk ishte ajo q prisnin shqiptart. Pr kt shtje partia jon, Zgjidhja, do luftoj q t bhet nj diskutim shum i gjer dhe t mos lejoj t’i marr vendimet kryeministri, por t’i marr populli me referendum, pasi t jemi t bindur e t qart se far fitojm dhe far humbasim nga ky plan.

  Popullit i sht premtuar se do t hapen negociatat pr antarsimin e plot n BE dhe nuk i sht thn se duhet t bashkohemi nj her nn “Jugosllavin e re” me lider Beogradin pr t shkuar n Europ. Opinioni shqiptar i ka msuar informacionet pr propozimet e Shqipris n kto samite nga mediat e Beogradit dhe t Berlinit, jo nga qeveria jon. Kjo sht nj shtje q ka lidhje drejtprdrejt me popullin shqiptar, ka lidhje me zhvillimet e ardhshme afatmesme dhe afatgjata, ka lidhje me premtimet q politikant q drejtojn Shqiprin i kan br popullit, ka lidhje edhe me premtimet q diplomatt e vendeve partnere i dhan popullit ton prpara zgjedhjeve.

  Ne nuk mund t marrim me mend se far thuhet atje ku nuk jemi, por populli yn ka t drejt q t dij t vrtetn e gjrave dhe nuk mund t themi se mjafton q kto t vrteta i ditka Edi Rama. Deri tani, zyrtart e BE-s, komisioneri Hahn dhe prfaqsuesit e qeveris s Tirans na kan thn se, me kalimin me sukses t zgjedhjeve dhe me implementimin e reforms n drejtsi do t elen negociatat pr antarsimin e Shqipris n BE dhe jo n “Jugosllavin e Re”. Me sa duket, Rama nuk po na on drejt Brukselit, por drejt Beogradit!

  Syri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime

  Pr: Mediat gjermane: Brukseli krkon krijimin e nj Jugosllavie t re me lider Serbin n Ballkan

  Aleanc e re n Ballkan: Greqia, Serbia dhe Bullgaria, takim tripalsh n Selanik

  Greqia, Serbia dhe Bullgaria kan hedhur nj tjetr hap n bashkpunimin mes tyre.

  Ndonse nismat pr Ballkanin jan tashm si ngjyrat e ylberit, prfaqsuesit e tre vendeve n fjal, kryeministri grek, Alexis Tsipras, presidenti serb, Aleksander Vui dhe kryeministri bullgar Boyko Borisov jan takuar n Selanik pr t’i dhn rrug nj koordinimi tripalsh, q si tha presidenti serb, prfshin sfidat e jashtme dhe t brendshme.

  “Ne jemi m t fort s bashku sesa kur veprojm t ndar.

  Ne mund t prdorim kt model m shpesh dhe t veprojm t bashkuar mbi shtje t caktuara dhe kshtu t marrim rezultate m t mira pr t treja vendet tona.

  Ne jemi gati t veprojm s bashku mbi t gjitha shtjet q lidhen me sfidat e jashtme dhe t brendshme n prputhje me standardet dhe parimet europiane.

  Jemi gati t marrim pjes n projekte t ndryshme q kan interes ekonomik pr t treja vendet”, tha Vui n nj intervist pr Tajnug.

  Takimi sht nj kundrpesh e lvizjeve q po ndodhin n Ballkan, ku faktori shqiptar ka pranuar t luaj n sintoni me politikat e Ankaras, ndrkoh q edhe Kroacia i qndron Serbis si kundrshtare n disa drejtime.

  Koha Jone

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •