Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Edi Rama: Ja 100 "Armiqt e Popullit" n Qeverin e Rilindjes!

  Edi Rama publikon 100 emrat e zyrtarve pr t cilt jan raportuar shkelje

  Edi Rama ka br publike sot emrat e 100 zyrtarve t shtetit pr t cilt jan br denoncime pr abuzime.

  N t gjitha komentet e referuara n postim u numruan 100 emra/poste konkrete zyrtarsh t prmendur si prgjegjs pr ushtrimin e ktyre praktikave negative nga t cilat 70 i prkasin qeverisjes vendore e qendrore, ndrsa 30 sistemit t drejtsis, shkruan Rama.

  Qeverisja

  1. Mirvjena Shema ALUIZNI

  2. Toni, Shef sketori ALUIZNI

  3. Flamur Gjuzi ALUIZNI Durres

  4. Drejtori ALUIZNI Elbasan

  5. Fatmir Ejupi Bashkia Durres

  6. Kasem Canaj Bashkia Vlore

  7. Fatmir Llanaj Bashkia Vlore

  8. Xhevit Dermyshi DAR Gramsh

  9. Ramadan Bici DAR Gramsh

  10. Shyqyri Pole DAR Gramsh

  11. Drejtori DAR Korce

  12. Drejtoresha Metani DAR Tirana

  13. Sokol Alia Dogana Durres

  14. Ylber Karanxha Dogana Durres

  15. Artan Sulejmani Dogana Durres

  16. Lulezime Dogana Kakavije

  17. E.H Dogana Koliposta Kinostudio

  18. Andi Xhafa Dogana Tirane

  19. Nue Marash Drejtor Bujqesie Kurbin

  20. Ilirjan Muho Drejtor ZRPP

  21. Lionel Elezaj Drejtoria Bujqesise Berat

  22. Fatjon Fana Drejtoria e Burgjeve

  23. Gaz Tahiri Drejtoria Pergjithshme Detare

  24. Lindita Tako Drejtoria Verifikimi i Titujve te Pronesise Tirane

  25. Perin Vogli DSHP Lushnje

  26. Drita Lala DSHP Mat

  27. Avni Sulaj Gjimnazi Tepelene

  28. Ani Dermishi Hipoteka Durres

  29. Sonila Stojko Hipoteka Elbasan

  30. Rezart Elmazi Hipoteka Vlore

  31. Artur Cela Inspektoriati Ndertimor Durres

  32. Neritan Gjodeshi ish drejtor UKT

  33. Arsen Sinamataj Ish shef i Policise Rrugore

  34. Ilir Bajlozi ish-drejtor ISSH Korce

  35. Astrit Hado ISSH

  36. Resul Llogo Kelcyre

  37. Mimoza Lezha KEMP komisioni Lezhe

  38. Artan Doda KEMP komisioni Lezhe

  39. Alfred Mullaraj Keshilli qarkut Durres

  40. Marilda Hysa Komisariati nr 6 Tirane

  41. Jonajda Doci Konvikti i Vajzave Elbasan

  42. Kryeprokurori Korce

  43. Drejtoresha e Shkolles Pojan Korce

  44. Brunilda Gjordeni Lushnje

  45. Vojo Bregu Ministria e Bujqesise

  46. Josif Dena Mjek Berat

  47. Roel Zoga Mjek Fier

  48. Iliriana Agolli Mjeke Paskuqan

  49. Mentor Petrela Neurokirurgjia

  50. Drejtori Policia Bashkiake Tirane

  51. Zv/Drejtori Policia Bashkiake Tirane

  52. Mimoza Ibrahimi Policia e Shtetit

  53. Drejtori siguracioneve Porti I Vlores

  54. Flora Hoxha QSH njesia 7

  55. Ardit Lame QSUT

  56. Drejtori shkolles Shkolla "Halit Berzeshta Perrenjas

  57. Vjollca Jahaj Shkolla speciale "3 Dhjetori Shkoder

  58. Fabiola Haxhiaj Spitali Memaliaj

  59. Ediola Braha Spitali Tepelene

  60. Erjon Neurolog Spitali Vlore

  61. Bruna Mersini Spitali Vlore

  62. Marsid Hoxha Tatimet Gjirokaster

  63. Leke Prela UK Koplik

  64. Drejtori Juridik UKT

  65. Drejtori I shitjeve UKT

  66. Edlira Caca Urgjenca Memaliaj

  67. Drejtoresha e Shkolles Muco Delo Vlore

  68. Ermioni Cekani ZA Kamez

  69. Astrit Dervishi ZVRPP Lushnje

  70. Jaho Brahimin Zyra e Sigurimeve Shoqerore Gjirokaster

  Sistemi i Drejtsis

  1. Altin Avdiu Gjykates

  2. Tereza Lani Gjykates

  3. Migena Laska Gjykates

  4. Majlinda Demollari Avokate

  5. Ardian Dauti Avokate

  6. Artur Sule Ekspert ne Gjykate

  7. Agim Bendo Gjykata e Apelit Tirane

  8. Shkelqim Miri Gjykata e Apelit Tirane

  9. Fatos Qato Gjykata e Apelit Tirane

  10. Arben Vrioni Gjykata Elbasan

  11. Gentiana Muco Gjykates

  12. Rilinda Selimi Gjykates

  13. Gilda Hoxha Gjykatese Bulqize

  14. Majlinda Andrea Gjyqtare

  15. Esmerilda Habil Gjyqtare Vlore

  16. Napolon Vasha Noter

  17. Luljeta Cenaj Notere

  18. Shkelqim Gjoka Policia Gjyqesore Bulqize

  19. Dritan Marku Prokuror

  20. Arjan Ndoi Prokuror

  21. Sokol Malaj Prokuror

  22. Hysni Vata Prokuror Bulqize

  23. Hektor Hushi Prokuror Elbasan

  24. Tomorr Kullolli Prokuror Elbasan

  25. Arjan Mucaj Prokuror Gjirokaster

  26. Julian Zonja Prokuror Tirane

  27. Aleks Hajdari Punet e Brendshme

  28. Jorsida Dervishi Zyra permbarimore STAR

  29. Alketa Tanushi Zyra permbarimore STAR

  30. Ardenis Cullhaj Zyra permbarimore STAR

  M posht keni prmbledhjen e raportit q i sht vn n dispozicion Grupit t Puns pr reformimin rrnjsor t rrjetit t zyrave t shtetit.

  Kjo prmbledhje, ashtu si vet raporti, sht br nga Skuadra e Shnimeve, pas leximit dhe kategorizimit n dosje t veanta t t gjith komenteve Tuaja n postimin me titull: EKSPERIENCA JUAJ NEGATIVE

  Statistika t postit pr Eksperiencat negative n Administrat:

  N rreth 3 mij komente, duke prjashtuar kthimet e prgjigjeve mes komentuesve, komentet e prsritura apo postimet reklamuese, t vlefshme pr kategorizim dhe analiz ishin rreth 2068 komente nga t cilat:

  310 JO-ADMINISTRAT: Grup komentesh q nuk lidheshin as me administratn qendrore dhe as me at vendore, por me sistemin e drejtsis n masen 98% dhe pjesa tjetr me kushtet e puns n sektorin privat. N akuzat e ngritura pr sistemin e drejtsis mbizotronte masivisht problemi i tjetrsimit t prons, zvarritjeve me vite i shtjeve apo dhe mos-ekzekutimi i vendimeve.

  702 PERCEPTIME: Grup komentesh q shprehnin nj opinion pa iu referuar nj prvoje konkrete personale, apo edhe thjesht t dgjuar. N kto perceptime 166 jan pozitive pr kt nisme dhe e mbshtesin edhe n ato raste kur shprehet skepticizm nse kjo hapsir pr denoncime n FB do e zgjidh situatn. 235 komentues perceptonin q praktikat negative ekzistojn n prgjithsi n t gjitha nivelet e administrats ndrsa 301 t tjer e shprehnin perceptimin e tyre duke vn gishtin tek disa institucione si m t spikaturat ku m shpesh prmenden Hipotekat, Aluzini, Shndetsia, Arsimi, OSHEE, Policia, dhe Punsimi pa merit n administratn publike.

  343 SUGJERIME: Grup komentesh q nuk shprehin asnj eksperienc personale negative por ofrojn mendimin e tyre lidhur me prioritetet e qeverisjes ku mbizotron mbshtetja pr nj reform rrnjsore t administrats ku bashk me rekrutimin e njerzve t rinj, t aft e profesionist duhen t vendosen paralelisht mekanizma t fort kontrolli dhe masa t rrepta ndshkuese. Vendin e dyt e mbajn sugjerimet pr t vijuar me reformn e drejtsis si e vetmja zgjidhje pr t luftuar korrupsionin e pr ti dhn fund pandshkueshmris s praktikave t kqia n t gjitha nivelet e qeverisjes. Nj numr modest komentuesish, rreth 20, sugjeronin ofrimin e nj platforme anonime pr t denoncuar me emra e fakte konkrete.

  713 EKSPERIENCA: Grup komentesh q sillnin nj rast konkret prballjeje negative me administratn qendrore e vendore, n nivel personal dhe n nivel njohjeje t nj rasti t till nga nj i afrm apo i njohuri i tyre. Nga kto:

  *Bashkit - 111 raste denoncojn praktika t keqia n nivel vendor ku vendin e par e z shrbimi jashtzakonisht i dobt n sportelet e gjendjes civile, i ndjekur nga lejet abuzive pr ndrtime dhe zvarritja e dosjeve pr nj leje ndrtimi

  *Hipotekat - 98 raste t referuara pr korrupsion, padrejtsi, abuzim me pronat, lshimin e vrtetimeve dhe zvarritjet n dyert e ZRPP-ve

  *Shendetesia -78 denoncime te korrupsionit te mjekeve, infermiereve, mungeses se medikamenteve dhe neglizhences apo keqtrajtimit ne dyert e spitaleve apo qendrave shendetesore

  *Arsimi -58 raste te lidhura me nivelin e prgatitjes s msuesve; pushime t padrejta nga puna; transferime abuzive dhe punsime pa merit.

  *ALUIZNI -54 raste q denoncojn vonesa t qllimshme t lejeve t legalizimeve; bashkpunim t punonjsve t ALUIZNI-t me ata t ZRPP pr tjetrsim pronash dhe trajtimi i aplikuesve n varsi t pagess.

  *Policia 48 raste t gjobitjeve padrejtsisht, t komunikimit aspak etik me qytetart dhe t mos-reagimit n koh pr tiu ardhur n mbrojtje qytetarve t gjendur n nj rrezik t caktuar.

  *KEMP - 44 raste denoncojn abuzimet n miratimin e KEMP dhe peripecit e mdha q kta persona n vshtirsi duhet t kalojn pr ta prfituar kt mbshtetje. Nj numr i lart komentuesisht trheqin vmendjen pr procedurat duke e quajtur t teprt q nj person me invaliditet t pakthyeshm duhet t paraqitet periodikisht para komisionit pr t vijuar me prfitimin e KEMP.

  *OSHEE 41 raste t lidhura me mbifaturim, faturim aforfe apo neglizhenc n prkujdesin ndaj klientit.

  Syri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Edi Rama: Ja 100 "Armiqt e Popullit" n Qeverin e Rilindjes!

  Helsinki dhe juristt: Lista e Rams e paligjshme. Shkelen t drejtat e njeriut

  Publikimi i emrave t 100 zyrtarve q sipas Kryeministrit kan abuzuar me ligjin duke u bazuar n denoncimet anonime n Facebook ka sjell reagime t shumta. Nuk jan vetm qytetar dhe partit politike q e cilsojn si nj gabim moral shpalljen fajtor t zyrtarve vetm mbi baz denoncimesh anonime. Jurist dhe prfaqsues t Komitetit Shqiptar t Helsinikit e cilsojn publikimin e ksaj liste si nj shkelje ligjore nga Kryeministri Edi Rama.

  Juristt denoncojn se po shkelen t derjtat e njeriut n publikimin e lists 100-emrore t lakuar n rrjetin social si t korruptuar.
  “Vendosja e burimeve t informacionit nga rrjetet sociale si prov e fajsis bie jo vetm n kundrshtim me t drejtn themelore t t drejtave t njeriut dhe me konventn evropiane pr t drejtat e njeriut pr zhvillimin e nj procesi t rregullt ligjor q ka t bj me fajsin dhe pafajsin, por bie n kundrshtim edhe me terrenin human ku jeton njeriu. Q do t thot se, njeriu n mnyr proceduriale dhe literale duhet vendosur para faktit. A sht thnia n rrjetet sociale fakt? Mund t jet indicje, por jo fakt”, thot avokati Sokol Hazizaj.

  “Publikimi i t dhnave n faqet e internetit apo n do lloj forme tjetr publike i t dhnave ndaj ktyre personave, t cilt mund t jen nnpuns t administrats, specialist t thjesht apo funksionar n kto institucione, jo vetm sht e paligjshme por mund t krijoj shqetsime t panevojshme”, thot Erida Skndaj, drejtoresh e Komitetit Shqiptar t Helsinkit.

  Por avokati Hazizaj e sheh kt shtje si nj anti-reform n drejtsi prsa koh po ndrhyhet n kompetencat e institucioneve t drejtsis q akuzon dhe gjykon shtetasit e dyshuar.

  “Kur n emr t reforms prdoren nuk do t thosha shpifje, por deklarime t paprovuara, ather mendoj se prdorimi i tyre sht anti-reform. Sepse nga njra an ne prpiqemi t forcojm institucionet e drejtsis, nga ana tjetr u japim goditje t madhe institucioneve, sepse nuk u lm atyre mundsi t krijohen, formatohen, zhvillohen dhe zbatohen”, thot Hazizaj.

  Hazizaj shprehet se kjo nuk sht mnyra e prshtatshme pr t luftuar korrupsionin.

  “N nj sistem ligjor adekuat e korrekt, do njeri q i prmendet emri pr do lloj arsye, veanrisht pr korrupsion t mbetur n tentativ apo veprime korruptive, do t’i drejtohej gjykats. Por kur gjykata dhe vet institucioni i akuzs prmendet si institucion i korruptuar, ather m thoni kush ka ngelur pr t’iu drejtuar”, nnvizon Hazizaj.

  Megjithat, sipas shefes s Komitetit Shqiptar t Helsinkit, n nj situat t till komisioneri pr mbrojtjen e t dhnave personale si parashikon ligji mund t jap rekomandime, por edhe gjoba administrative pr shkeljen e kryer.

  Koha Jone

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •