SKANDALI/ Firma e Ahmetaj pak dit para largimit, penalizion patatet dhe qept q vijn nga Kosova

Emri:  auto_rama_ahmetaaaaaaaaaa1499867485.jpg

Shikime: 100

Madhsia:  45.1 KB

Sot Edi Rama ka botuar nj editorial n gazetn The all Street Jorunal me titull, Tregu i lir, sht hapi tjetr pr Ballkanin, ku me nxitimin e hilacakut dhe njeriut t vogl 2.02 metra i gjat, tentoi t bnte paqtimtarin e madh t Ballkanit n nisje t Samitit t Triestes q zhvillon punimet sot. N kt artikull Edi Rama e argumenton krijimin e nj tregu t prbashkt ekonomik n Ballkan ndrsa shkruan se: Kjo sht arsyeja prse kt jav, n Itali, do t mbshtes fuqimisht krijimin e zons rajonale ekonomike, si nj gur themeli q do t lehtsoj procesin e antarsimit ton n Bashkimin Europian. Por, ndrsa lideri global tenton t hiqet si vizionari i paqtimit t Ballkanit prmes rritjes s raporteve ekonomike, nj skandal ka nxjerr kokn sfundmi n Shqipri.

Por far ndodh?

N foton kryesore t ktij shkrimi ju keni t afishuar urdhrin q ka firmosur drejtorja e Prgjithshme e Doganave Shqiptare, Belinda Ikonomi dhe q iu drejtohet t gjitha degve doganore t Shqipris. Urdhri ka dal pas shkress me nr protokolli 6283/1, t dats 5 maj 2017, firmosur nga ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj. Shkresa e msiprme e detyron kreun e doganave t prditsoj t dhnat pr vetm tre kode doganore q prfshihen n nomenklaturn e mallrave t Shqipris, respektivisht patate nga do origjin q t vijn, patate Kosove dhe qep t thata, nga do origjin q t vijn. RTSH krkoi sot nj prononcim lidhur me shkresat e msiprme.

Krkesa iu drejtuar kshilltarit t ministres Vukaj si dhe zyrs s drejtors s prgjithshme t doganave. Zyrat e msiprme nuk i jan prgjigjur ende radiotelevizionit shqiptar. Ndrkoh n Kosov, dy ministra t qeveris n ikje kan reaguar ashpr, duke krkuar ndrhyrjen e qeveris shqiptare pr t anuluar masn e msiprme. Avdyllah Hoti dhe Kimete Bajrami jan shprehur edhe n rrjetet sociale, duke krkuar ndrhyrjen e qeveris shqiptare.

Qeveria e Republiks s Kosovs dhe Qeveria e Republiks s Shqipris kan marrveshje t nnshkruara dhe duhet t zbatohen pasi n t kundrtn humbet arsyeja e ktyre dokumenteve q kan firmat e Kryeministrave t dy vendeve, thot ministria e ekonomis e Kosovs, ndrsa ministri Hoti thot se Vendosja nga ana e Qeveris s Shqipris e mimit referent prej 0.19 euro pr patatet nga Kosova q eksportohen n Shqipri po i dmton rnd prodhuesit kosovar. Kjo politike e qeveris shqiptare nuk i ndihmon unifikimit t tregut mbarshqiptar.

Konfliktet mes t dy vendeve n fushn tregtare jan t hershme dhe, megjith mbledhjet e prbashkta t qeveris, por edhe grupeve permanente q jan ende n efiens, nuk ka pasur dakortsi n shum raste. Rasti i patateve, qumshtit, mishit etj kan prbr nj arsye pr acarime t befta, t cilat m pas, ose jan zgjidhur me ndrhyrjen e autoriteteve t larta t t dy qeverive, ose jan zgjidhur nga vet siprmarrjet respektive.

FOTO/ Statusi i Ministrit te Financave te Kosoves Avdulla Hoti dhe vendimi i Doganave te Shqiperise qe penalizojne patatet qe vijne nga Kosova

Emri:  statusi_i_dulles1499867533.jpg

Shikime: 21

Madhsia:  45.2 KB

Emri:  vendimi1499867535.jpg

Shikime: 21

Madhsia:  65.1 KB

Panorama