Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Rilindja e Drogs: Arrestohet e lirohet n Durrs baroni i drogs n Milano, Alket Hatija

  Skandali n Gjykat/ Kush sht gjyqtari q la t lir baronin e madh t drogs (Emri)

  Alket Hatija, i arrestuari i pak ditve m par (8 korrik) pr llogari t Policis italiane sht cilsuar nga mediat e ktij vendi si lordi m i madh i drogs n Milano.

  Ndrkoh, Gjykata e Shkalls s Par n Durrs e ka cilsuar si t paligjshm arrestimin me qllim ekstradimin, duke e ln me detyrim paraqitje 45-vjearin, raporton Panorama.

  Emri: hatija1.jpg

Shikime: 102

Madhsia: 27.5 KB

  Sipas Panorama gjyqtari qe vendosi te lere t lir at q Italia e kerkonte me ngulm si baronin e madh t drogs sht Petraq Curi.

  Msohet se arsyetimi i prdorur nga ai pr heqjen e arrestit dhe caktimin e mass s siguris detyrim paraqitje ka qen, se i arrestuari Hatija e kishte kryer dnimin n Itali.

  Nga ana e saj Prokuroria do t apeloj vendimin n Gjykatn e Apelit. Referuar t dhnave q citojn Policin italiane, 45-vjeari i dnuar me 20 vite burg, akuzohet se ka transportuar n Itali sasi rekord droge.

  Prej disa vitesh, Hatija ishte n ndjekje penale nga Drejtsia italiane dhe pr kt arsye ai fshihej n Shqipri.

  Gjykata e Apelit n Milano e ka dnuar 45-vjearin me 20 vite burg pr veprn penale trafikim i lndve narkotike n bashkpunim, n shtator t vitit 2015.

  Emri: eb94c9ed25744eb4f4f57191ae9e9024.jpg

Shikime: 102

Madhsia: 50.9 KB

  Media italiane Ansa, shkruan se agjentt shqiptar e kan arrestuar n Durrs, teksa Hatija po shkonte t takonte nj shokun e tij.

  Por nj mundsi pr t mos u humbur, duke qen se 44-vjeari jetonte n nj vil i izoluar si me qen n nj bunker n Berat, i cili rruhej gjat gjith kohs nga truproja t armatosura.

  Emri: arrestohet.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 81.8 KB

  Ai akuzohet pr transportimin n Milano, n periudhn 2003-2004 t 350 kilogramve heroin dhe 190 kg kokain. Ngarkesa kto me vler 35 deri n 45 milion euro.

  Hatija njihet si nj trafikant i pastr, dhe se nuk e prekte asnj gram t substancs me dor, por n saj t telefonatave (rreptsisht t disponueshme) ai ishte n gjendje t lvizte sasi t mdha drog.

  Panorama

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: Rilindja e Drogs: Arrestohet e lirohet n Durrs baroni i drogs n Milano, Alket Hatija

  “Pse u lirua n t vrtet baroni i drogs nga Gjykata e Durrsit”

  I ftuar n rubrikn ‘Opinion’ n ‘News24’ gazetari Artan Hoxha ka komentuar arrestimin pr llogari t drejtsis italiane dhe lirimin m pas nga Gjykata e Durrsit t ashtuquajturit “baroni i drogs”, Alket Hatiaj. Ai sht dnuar nga gjykata e Milanos me 20 vite burg pr trafik narkotiksh.

  Gazetari Artan Hoxha tha se gjykatsi i Gjykats s Durrsit Petraq Suri argumentoi vendimin pr lirimin e Alket Hatijas dhe masn ‘detyrim paraqitje’ duke u bazuar tek dokumentacioni i avokatit mbrojts, sipas t cilit Alket Hatija ka vuajtur dnimin me burg n Shqipri pr t njjtn vepr.

  “Kur ka zgjedhje krijohet amulli n institucione. Sot kemi ca institucioni q replikojn me njra-tjetrn. Ai sht i njohur pr trafikun e narkotikeve n shtetin italian dhe emri i tij sht shfaqur shpesh her. Bhet fjal pr grupin e Shijakut, ku nj pjes e tyre jan arrestuar. Pas nj kohe dnimet e tyre jan minimizuar dhe jan liruar. Arrestimi thuhet se sht br pas krkess s Interpolit. Ai sht dnuar n Itali me 20 vite burg pr trafik droge. Materialet i jan vendosur prokuroris dhe n datn 11 korrik sht marr vendimi i Gjykats pr lirimin.

  Gjykata e Durrsit pasi rrzoi krkesn e Prokuroris vendosi masn detyrim paraqitje pr Hatijan. Gjyqtari Petraq Suri arsyeton se avokati mbrojts i klientit ka paraqitur dokumentacion sipas t cils pr t njjtn vepr, Alket Hatija ka vuajtur dnimin n Shqipri dhe ka prfituar nga gjykimi i shkurtuar. Pr llogari t ktij grupi jan arrestuar n Itali 90 persona. Jan trafikuar gjysm ton drog. Organizata shtrihej n disa shtete. Tek grupi i Shijakut jan dnuar 5 antar n Shqipri”- tha Hoxha.

  Panorama

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: Rilindja e Drogs: Arrestohet e lirohet n Durrs baroni i drogs n Milano, Alket Hatija

  Lirimi i Alket Hatijs/ Alarmi: ‘Zoti i drogs’ sht arratisur!

  Emri: auto_456891499876242.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 41.8 KB

  Pas vendimit t dhn dje nga Gjykata e Durrsit pr lirimin e Alket Hatijs, sinjale vijn edhe nga Italia fqinj, ku 45-vjeari sht dnuar n 2015-n n munges me 20 vite burgim pr trafik droge.

  Media t ndryshme italiane shkruajn se ky vendim i gjykats mund t sjell arratisjen nga burgu t 45-vjearit, i cili n vendin fqinj etiketohet si “Zoti i Drogs”. Nofk kjo, q sipas medieve n Itali, Hatija e ka fituar pr arsye t aftsis pr t trafikuar sasi t mdha droge nga Shqipria drejt vendit fqinj.

  Madje, “Corriere Del Ticino” raporton se: "me shum mundsi, Alket Hatija sht arratisur".

  Arrestimi

  Alket Hatija, 45 vje, u arrestua t shtunn n Durrs me qllim ekstradimin drejt Italis.

  Policia shqiptare njoftoi se ai sht dnuar n vitin 2015-s, me me 20 vjet burgim. “Ai ishte vn nn akuz pr ‘Trafikimi t lndve narkotike, e kryer n bashkpunim’”, njoftoi Policia Shqiptare q ia kaloi dosjen Prokuroris s Durrsit.

  Mediat italiane raportuan dje se: Hatija u arrestua nga policia shqiptare pas indikacioneve t karabinierve t Milanos. Ai u vu n pranga n Durrs teksa ishte nisur pr t takuar nj mik.

  Lirimi nga Gjykata

  Me nj vendim t dhn paraditen e djeshme, Gjykata e Durrsit ka dhn masn e siguris s detyrim paraqitjes ndaj 45-vjearit, duke i dhn kshtu lirin. Ndrkoh, q Prokuroria krkoi masn e arrestit n burg deri n prfundimin e procedurave t ekstradimit.

  Lidhur me vendimin, gjykata e Durrsit argumentoi se dnimin q ka marr n Itali, Hatija e ka kryer n Shqipri dhe se krkesa e Prokuroris, nuk shoqrohej me krkesn e Ministris s Drejtsis s Republiks s Shqipris pr caktimin e mass s sigurimit “arrest n burg”. Krkes kjo e cila sht kusht pr caktimin e masave shtrnguese pr efekt t ekstradimit sipas parashikimeve t neneve 493 e 494 t Kodi t Procedurs Penale, sqaron m tej Gjykata.

  Apelimi i Prokuroris

  Prokuroria e Durrsit ka apeluar mesditn e s mrkurs vendimin e Gjykats s Durrsit, q liroi t shtetasin Alket Hatija, i arrestuar pr qllime ekstradimi n Itali.

  N ankesn e saj prokuroria e cilson vendimin e gjykats krejtsisht t pabazuar dhe t mbshtetur n fakte q nuk ekzistojn.

  Sipas akuzs, t gjitha procedurat e ndjekura, q nga shpallja n krkim, arrestimi dhe deri tek krkesa pr caktim mase sigurie me qllim ekstradimin jan konfrom ligjit.

  Pr kt arsye Prokuroria e Durrsit i krkon gjykats s Apelit q t rrzoj vendimin e shkalls s par dhe t caktoj masn e siguris “arrest me burg” pr Alket Hatijan, deri n prfundimin e procedurave t ekstradimit. Tashm do t jet Gjykata e Apelit q do t vendos.

  “Zoti i drogs”

  Emri: auto_alket-hatija1499875045.jpg

Shikime: 47

Madhsia: 17.2 KB

  Mediat italiane e cilsojn Alket Hatijn “nj nga zotrit e drogs, i aft pr t br t br t mundur transportimin e sasive t mdha t kokains nga Shqipria n Milano”.

  Hatija, shkruan “La Republica”, jetonte n nj vil me bunker n Berat dhe ruhej vazhdimisht nga persona t armatosur.

  Aktiviteti i tij prej narkotrafikanti lulzonte, aq sa n Shqipri bnte nj jet luksoze.

  Ai konsiderohet prgjegjs pr 350 kg heroin dhe 190 kg kokain e trafikuar mes Janarit 2003 dhe Marsit 2004 n Milano. Sasi droge kjo q vlersohet nga 35-45 milion euro.

  Alket Hatija ishte nj trafikant i pastr, nj ‘kok e madhe’ nga ata t cilt vet nuk preknin 1 gr drog, por q me nj telefonat urdhronin trafikimin e sasive shum t mdha t drogs.

  Transporti i drogs nga Shqipria n Itali bhej me kamion dhe makina me targa evropiane, q kalonin kufirin e Veriut t Italis, si dhe anije.

  Gjuetia pr Hatijan n Shqipri

  Elementt pr t rn n gjurmt e tij nuk ishin t shumt. Nj emr, dy datlindje, nj foto n nj pasaport dhe nj adres banimi n Itali, n provincn e Campobasso, rruga Kennedy 2. Aty kishte jetuar n vitin 1997, viti kur kishte shkuar pr her t par n shtetin fqinj dhe punonte si puntor krahu.

  Fal bashkpunimit me Interpol dhe agjentt e Policis Shqiptare, autoritetet italiane arritn q ta gjenin narkotrafikantin n qytetin e tij t lindjes.

  Megjithat, arrestimi i tij u b i mundur vetm t shtunn, pasi autoritetet prfituan nga nj prej udhtimeve t tij n Durrs.

  Duke cituar autoritetet italiane, mediat e vendit fqinj shkruajn se Hatija kishte arritur q ta transportonte t gjith sasin e drogs n territorin milanez n harkun kohor t nj viti, nga Janari i 2013 –n dhe Marsi 2014 -s. Hetimet zbuluan se 45 – vjeari kishte arritur t bnte t paktn 59 “rrug”.

  Si transportonte kilogram t tra me drog n Itali

  Mnyra sesi operonte ishte tepr e rafinuar. Fliste pak n telefon dhe askush nuk e thrriste kurr n emr. Droga, e cila vinte nga Shqipria nprmjet anijeve, makinave e kamionve, dorzohej menjher. Kshtu ‘malli’ nuk qndronte pr koh t gjat n ‘duart’ e narkotrafikantit, e pikrisht pr kt arsye nuk prdorte asnj lloj magazine pr t ruajtur lndn narkotike.

  Zakonisht, pr ngarkesat m t mdha, i paraprinte udhtimet e korrierve t tij pr t verifikuar personalisht q gjithka t shkonte sipas planit.

  E pikrisht n nj nga kto raste, bri edhe gabimin e tij t vetm, duke treguar pasaportn n mbrritje me anijen n portin e Ankons. Fal t dhnave t mbledhura n at rast, shum vite m von, t shtunn e 8 Korrikut ai u arrestua.

  Syri

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  773 falenderime n 633 postime

  Pr: Rilindja e Drogs: Arrestohet e lirohet n Durrs baroni i drogs n Milano, Alket Hatija

  Vendimi i Gjykats: Arrestimi “me urdhr t Interpolit” shkeli t drejtat e Hatis

  Vendimi i zbardhur i gjykats tregon se Alket Hatija u la i lir ndonse gjyqtari Petrit urri kishte prpara nj urdhr krkimi ndrkombtar pr t, ndrkoh q arrestimi u cilsua i paligjshm pasi shkel t drejtat e t dnuarit me 20 vjet burg pr trafik droge.

  Emri: alket-hatia-1.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 18.9 KB
  Alket Hatija, i krkuari nga Interpol Roma dhe i liruar nga Gjykata e Durrsit. Foto:Policia e Shtetit.

  M 11 korrik, gjyqtari Petrit urri e quajti t paligjshm arrestimin e t dnuarit pr trafik droge, Alket Hatija dhe e liroi at nga qelia, ndonse kishte prpara nj urdhr krkimi ndrkombtar t lshuar nga Interpol Roma.

  Vendimi i Gjykats s Durrsit- nj kopje e t cilit zotrohet nga BIRN, e argumenton “paligjshmrin e arrestimit t prkohshm” pr t dnuarin me 20 vjet burg me mungesn e nj krkese nga Ministria e Drejtsis pr ekstradimin n Itali t Hatis.

  Gjyqtari i shtjes i bn gjithashtu jehon n vendim pretendimit t Hatis se “e ka shlyer njher dnimin pr t njjtin fakt penal q Gjykata e Milanos e ka dnuar n shtator t vitit 2015”. Ky pretendim mbetet i pavrtetuar, prsa koh q autoritetet shqiptare nuk e kan marr ende n duar vendimin e Gjykats s Apelit t Milanos.

  “Gjykata vlerson se n kt rast jan shkelur t drejtat e t arrestuarit Alket Hatija, pasi ai ka t drejtn e kontestimit t ksaj mase n rast se e vlerson t padrejt,” thuhet n vendimin e marr nga gjyqtari urri.

  “Gjykata vlerson se n kushte t tilla, ndaj tij duhet t aplikohet nj mas sigurimi e cila nuk i cenon interesat e tij dhe konkretisht ajo e detyrim paraqitje pran policis gjyqsore…,” shtohet n vendim.

  Alket Hatija, 44 vje-i etiketuar nga mediat italiane si “Zot i drogs” u arrestua me 8 korrik me urdhr t Prokuroris s rrethit Durrs, ndrsa qndronte i fshehur n Berat pasi emri i tij u shfaq n sistemin e personave t shpallur n krkim ndrkombtar nga Interpol Roma. Ndrkoh Prokuroria e Prgjithshme mori nj krkes pr “arrestim me qllime ekstradimi” nga homologt italian.

  Sipas t dhnave t dorzuara n Gjykat, urdhri i krkimit ndrkombtar bazohej n vendimin e dats 30 shtator 2016 t Gjykats s Milanos, q e dnonte Hatijan me 20 vjet burg pr trafik narkotiksh.

  Duke ndjekur protokollin rutin pr raste t ngjashme, Prokuroria i krkoi Gjykats s Durrsit miratimin e mass s “arrestit me burg” pr qllime ekstradimi dhe dorzoi si prova dokumente t Prokuroris s Prgjithshme, Ministris s Brendshme dhe Interpolit q vrtetonin se Hatija ishte shpallur n krkim ndrkombtar.

  Krkesa e Prokuroris bazohej n nenet 493, 494, 495 t Kodit t Procedurs Penale si dhe n marrveshjen dypalshe mes Italis dhe Shqipris dhe Konventn Europiane t Ekstradimeve.

  Kodi i Procedurs Penale i jep nj rol t rndsishm Ministris s Drejtsis n rastet e arrestimeve pr qllime ekstradimi, ndonse i njeh t drejtn policis gjyqsore t bj arrestime edhe pa krkesn e saj.

  Neni 495 prcakton se: “n raste t ngutshme, policia gjyqsore mund t bj arrestimin e personit, kundr t cilit sht paraqitur krkesa pr arrestim t prkohshm”.

  “Gjykata, brenda dyzet e tet orve nga arrestimi e miraton at, kur jan kushtet ose vendos lirimin e t arrestuarit. Pr vendimin q merr ajo njofton Ministrin e Drejtsis,” thuhet m tej.

  Pavarsisht ktij prcaktimi t Kodit t Procedurs, gjyqtari urri e cilsoi t pabazuar n ligj arrestimin e Prokuroris pr shkak t mungess s krkesave nga Ministria e Drejtsis dhe shteti italian.

  Nj vendim i till provokoi reagimin e ashpr t Prokuroris dhe t ministrit t Drejtsis, Gazmend Bardhi, i cili i krkoi Inspektoriatit t KLD-s q t verifikonte rastin e lirimit t Alket Hatijas nga Gjykata e Durrsit.

  N ankimin e saj pr Gjykatn e Apelit, Prokuroria e Durrsit thekson se vendimi pr Alket Hatin ka br “ineficent sistemin e krkimit ndrkombtar”.

  “Gjykata gabimish i sht referuar neneve 493-494 t Kodit t Procedurs Penale, t cilat nuk rregullojn faktin objekt gjykimi. Prokuroria n krkesn e paraqitur gjykats nuk ka krkuar ekstradimin e shtetasit Alket Hatija dhe as caktimin e mas sigurimi mbi krkesn e autoriteteve t drejtsis italiane apo ministris s Drejtsis. Fakti objekt hetimi ka qen i posam “Arrestim nga Policia Gjyqsore” i rregulluar qartsisht nga Neni 495 i Kodit t Procedurs Penale”, thuhet n ankimin e prokurorit.

  Sipas Prokuroris, gjykata duhej vese t ndiqte procedurn me t ciln sht vepruar n t gjitha rastet analoge t arrestimeve t prkohshme pr qllime ekstradimi. Prokuroria ka hedhur posht edhe pretendimin e avokatit t Hatis se ai ishte dnuar njher pr t njjtn vepr penale q krkohet nga Italia.

  Arrestimi i par i Hatis ndodhi n vitin 2008 me krkes t autoriteteve italiane, t cilat e akuzonin at si pjes t nj organizate kriminale q kishte trafikuar qindra kilogram heroin n Itali me nj vler t dyshuar tregu prej 35-40 milion euro.

  shtja u transferua n Shqipri dhe pas shqyrtimit nga Gjykata e Krimeve t Rnda, Hatija u dnua me 10 vjet e 8 muaj burg n vitin 2010.

  N apelimin e saj, Prokuroria thot se dnimi i Hatis n Shqipri nuk sqaron asgj rreth shpalljes s tij n krkim ndrkombtar.

  “Edhe pse kto pohime (dnimi i Hatis n 2010) jan t vrteta, ato nuk sqarojn asgj lidhur me vendimin 4526/2015 t Gjykats Italiane n munges t ktij vendimi,” pretendon Prokuroria e Durrsit.

  Klodiana Lala

  BIRN

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •