Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-01-2017
    Postime
    25

    Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

    Dihet qė gjatė pushtimit Osman ka pasur kolonė turq tė ardhur nė tokat Arbėreshe. Mirpo pyetja qendron sa ka qenė i lartė ky numer?
    Unė jam i bardhė me origjin muslimane nga Kosova. Fiset i kam te gjitha arbėr. (Me sa kam parė te paktėn shumica, nga 4 gjyshėrit)
    Mirpo vura re diqka te quditshme te disa shqiptar te Gjirokstares. Dukeshin tipik arab edhe per nga mbiemrat. Nuk po mundohem te rris
    armiqesi mos permendi emra. Por dua nje bised civile.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

    Po ti pse prite me shku deri ne gjirokaster, kur kishe munsi me u nal ne prizren
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar derjansi pėr postimin:

    murik (10-07-2017)

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-01-2017
    Postime
    25

    Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

    Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
    Po ti pse prite me shku deri ne gjirokaster, kur kishe munsi me u nal ne prizren
    Ne pergjithesi mirpo ka jugu jane me ezmer.

  5. #4
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

    Nė Shqipėri ekgzistojnė 8 minoritete/pakica kombėtare siē janė: pakicat greke, maqedonase, vllahe/arumune, rome, egjiptiane, malazeze, boshnjake, serbe,prej vitesh kanė kėrkuar qė tė njihet si pakica kombėtare nė Shqipėri pasi kanė shumė vite qė jetojnė nė vendin tonė dhe kanė ruajtur traditat,kulturėn dhe gjuhėn e tyre,shumė prej nesh kanė paragjykime lidhur me kėto minoritete por asnjėhėrė nuk kemi dėgjuar se realisht ēfarė vlerash kanė si komunitete qė kanė ruajtuar prej vitesh me fanatizėm dhe qė nė shoqėrinė Shqiptare tė integrohen e tė jenė tė barabartė si tė gjithė ne,Gazeta Standard ka kryer njė intervistė me njė djal tė ri nga komuniteti Egjiptian i cili drejton organizatėn Lėvizja Rinore Egjiptiane Rome Z.Gent Sejrani,i cili na ka treguar copėza nga historia e kėtij komuniteti si dhe angazhimi prej vitesh qė ai ka bėrė pėr komunitetin Egjiptian qė tė njihej si Pakicė Kombėtare
    linku.https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...P4Z-AYh970xwtQ

  6. #5
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,488

    Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

    Citim Postuar mė parė nga Eed Lexo Postimin
    Dihet qė gjatė pushtimit Osman ka pasur kolonė turq tė ardhur nė tokat Arbėreshe. Mirpo pyetja qendron sa ka qenė i lartė ky numer?
    Unė jam i bardhė me origjin muslimane nga Kosova. Fiset i kam te gjitha arbėr. (Me sa kam parė te paktėn shumica, nga 4 gjyshėrit)
    Mirpo vura re diqka te quditshme te disa shqiptar te Gjirokstares. Dukeshin tipik arab edhe per nga mbiemrat. Nuk po mundohem te rris
    armiqesi mos permendi emra. Por dua nje bised civile.

    Ne ēdo vend te botes gjate shekujve ka pasur emigrim a zhvendosje te popujve per arsye luftrash,epidemish arsye varferish etj etj. Persa i perket kohes se turqise qe politik e osmallinjve zhvendosja e popullsive per arsye te ndryshme por kryesisht per te siguruar qetesine.
    Ne Shqiperi,ne krahasim me Vendet e tjera te perandorise numuri i te ardhurve o te huajve ka qene i paket per dy arsye ; sepse Shqiperia eshte kryesisht vend malor,dmth nuk kishte "toke buke" per nje numer te larte kolonesh. I vetmi vend fushor eshte pothuajse shqiperia e mesme por edhe ajo zone ishte zone moēalore me shume keneta. Tjeter arsye eshte se Shqiperia ishte lene jashte "rrugeve lidhese" te perandorise,hekurudha kalonte nga Serbia-Kosova-Shkupi dhe porti kryesor ishte porti i Selanikut o portet e Greqise.
    Qe ka te ardhur ne Gjirokaster ka,nuk e di turq por me origjin iraniane etj etj ka,por te jesh i sigurte qe eshte nje numer shum me i vogel se ēdo qytet i trojeve shqiptare,prap edhe per arsye se Gjirokastra si qytet ka "vetem gure",eshte "qytet malor" . Keshtu qe eshte diskutim o kendeshtrim i kote te thuash qe gjirokastritet jane arab o te zinj. Pastaj Gjirokastra duke qene qytet malor dhe i izoluar edhe martesat i bente brenda per brenda lagjeve (mernin dhe jepnin nuse vetem me Delvinen dhe Libohoven,me fshatrat e tjera pereth mernin nuse por nuk jepnin).
    Ne Shqiperi ka pasur edhe dy zona qe pothuajse nuk jane prekur nga pushtimi turk malsia - Mirdites dhe bregdeti-Himara.

    Per ta mbyllur edhe nje ushtari italian ne vitet 1900 e ca burat e jugut i dukeshin te gjithe ezmer dhe shkruante; qe burrat jane ezmer por grate i kan te gjitha te bardha. Nuk zgjati shum por edhe ushtari italian e kuptoi se perse...

  7. #6
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

    Pėrmeti ka mė shumė ezmerė se asnjė vėnd tjetėr. Nuk e di po Shqipėtarė thonė qė jemi
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  8. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2017
    Postime
    169

    Pėr: Sa ka qene i lart numri i koloneve osmane?

    Citim Postuar mė parė nga Eed Lexo Postimin
    Dihet qė gjatė pushtimit Osman ka pasur kolonė turq tė ardhur nė tokat Arbėreshe. Mirpo pyetja qendron sa ka qenė i lartė ky numer?
    Unė jam i bardhė me origjin muslimane nga Kosova. Fiset i kam te gjitha arbėr. (Me sa kam parė te paktėn shumica, nga 4 gjyshėrit)
    Mirpo vura re diqka te quditshme te disa shqiptar te Gjirokstares. Dukeshin tipik arab edhe per nga mbiemrat. Nuk po mundohem te rris
    armiqesi mos permendi emra. Por dua nje bised civile.



    Nuk ka numra te sakte, pasi nen Perandorine Osmane, ēdo vend i PUSHTUAR njihej si perandori Osmane.

    Por, ajo ēka duhet marre parasysh eshte emigrimi (diki 250.000 Shqiptareve) ne Mbreterite e Italise se sotme dhe skllaverimi ne numer te larte te Shqiptareve nder shekujt e pushtimit.

    Elbasani u krijua nga Osmanet, kalaja e pare Osmane u ndertua ne Elbasan.


    Ne kronikat Osmane shume fshatra dhe qytete Shqiptare u boshatisen, nga vrasjet, skllaverimi dhe emigrimi.

    Atehere, me ke u zevendesuan?!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •