Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1

    Kerkoj ndihme per te emigruar

    Pershendetje te gjitheve
    Jam nje djal 24 vjec nga fieri jam duke menduar seriozisht per te emigruar diku neper europe (Netherlands, Belgium, Switzerland, Germany, ose kudo tjeter) por problemi qendron qe nuk kam asnje mbeshtetje ne asnje vend te Europes ,nqs ndonje person nga forumi ka mundesi dhe deshir te me ndihmoj i lutem te me kontaktoj, kam mbaruar bachelor per English kam punuar pak koh si elektricist, berber , kamarier po jam i gatshem te bej cfardo lloj pune te paster vetem e vetem te iki te shpetoj nga ky vend sepse ketu edhe shpresa vdiq .Ju kerkoj ndjes per zgjatjen dhe nqs keni mundesi mund dhe te me sygjeroni se ne cilin shtet te shkoj etj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fjorel sinanaj : 29-06-2017 mė 19:24

  2. #2
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anėtarėsuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet nė Bllog
    7

    Pėr: Kerkoj ndihme per te emigruar

    Aktualisht jetoj ne Gjermani dhe pa mbeshtetje jam edhe une, eshte shume e vedhtire pa perkrahje gjithsesi provoje.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-05-2017
    Postime
    18

    Pėr: Kerkoj ndihme per te emigruar

    Pershendetje Fjorel! Fatkeqsisht nuk kam si te ndihmoj ne situaten tende per emigrimin. Po do doja te jap ca keshilla nese jan te mirpritura.
    Kam qen 20 vjet emigrand (edhe vazhdoj te jem) ne dy shtete Europjan. Tre jan gjerat qe jan shum te rencishme qe te arrish te emigrosh me efikasitet pa pasur ndihmen e as nji njeriut.

    Gjeha e par eshte ligji. Fatkeqsisht qytetasit Shqipetar nuk jan te lirshem te emigrojn ne as nje shtet Europjan. Pran ktit kufizim ekzistojt dhe tre perjashtime. Fakti i par thot se nje firem ose nje punėdhėnės qe kerkon puntor ka gjetur ty si i pėrshtatshėm per vendin e punes qe ai jep. Atehere aji punėdhėnėsι duhet te bej kerkes te ambasada e punes e shtetit qe rron duke kerkuar qe nje puntor nga shteti Shqipetar eshte i pershtatshem per vendin qe ai jep. Zakonisht pergjigja nga ambasada eshte negative edhe i sigjerohet atit njeriut te kerkoj vendas per vendin e punes qe jep. Ky punėdhėnėsi duhet te bej kete kerkes shum her deri ambasada ti ja pranoj kerkesen e ti. Mund ta pranoj per heren par po zakonisht nuk e pranojn. Varet dhe nga shteti edhe nga kerkesat qe kan. Po akoma dhe ta pranoj kerkesen, probleme mund te sjelli ambasada e jashtme Shqipetare, sic ka ndodhur te nje miku im.
    Rruga e dyt ka per te ber me martesen. Nese ke njeri te njohur shqipetar ose vendas qe ka arritur te ket indentitetin e shtetit qe do te emigrosh mjafton te arrish ne nje martes civile. Kjo gje do te japi te drejten te rrosh e te punosh ne ate shtet te huaj derisa njeriu qe ke martuar verifikon ne nje koh te caktuar se jeni te martuar. Kjo procesa shpesh behet edhe me pages thjesht te gjesh njerihun per kete situat.
    Rruga e tret mund te jet per arsye studimi ose pune praktike me koh te kufizuar ne baz te studimeve qe ke ber.

    Keshilla e dyt ka per te ber me muncit e tua. Njeriu mund te sforcoj edhe te zmadhoj muncin e tij nga experienca ose studimet qe ben ose ka ber mbi ne nji teme. Kur flasim per emigrim flasim paster per konkurim. Konkurim per nje vend pune qe ky vendi ka preferime jo thjesh nga shtetasit po dhe nga njerez qe vin dhe nga shtete te tjera. Kjo do te thoj qe ne nje zanat duhet te jesh aq korrekt edhe o zoterr sa te eliminosh xdo njeri tjeter qe interesohet per ate vend.

    Keshilla e fundit ka per te ber me ambjentimin. Muncija te ambjetohesh ne natyren edhe ne realitetin e shtetit qe do te emigrosh do percaktoj edhe suksesin tend. Perqindja me e madhe e ambjentimin ka per de ber me gjuhen. Duke arritur nivelin e gjuhes ne nje nivel te pranishem do te lejoj te behesh pjes e shoqeris e atit viend duke pasur me shum shance per te gjetur pun. Gjera te tjera qe kan per te ber me ambjentimin vec guhes, llidhem me shum me personalitetin edhe qellimet e xdo njerihu prandaj ne xdo person do ken rezultate te ndryshme.

    Keto ishin disa keshilla sic i kam jetuar edhe un si emigrand edhe do ti propozoja ne xdo njeri. Uroj gjith te mira.

  4. #4
    =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
    Anėtarėsuar
    02-03-2009
    Vendndodhja
    Ne vendin e Shqiponjave
    Postime
    3,266

    Pėr: Kerkoj ndihme per te emigruar

    Edhe un po kerkoj te njejten ndihme..por kur i bije per koncerte apo festa shqiptare neper europe jemi te paret qe shkojme,,ndersa per ti dhe informazion edhe mbeshtetje njeri tjetrit jemi zero.ajo qe dua te kuptoj eshte ky patriotizem aq bujar pse nuk shprehet me ndihme per shtetasit qe kan nevoje e jo thjesht sa par tu dukur botes qe e duam fort njeri tjetrin.
    Mendjemadhesia eshte KRENARIA e njerezve te dobet!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •