Partia kryesore n Rumani shkarkon kryeministrin e vet pr moszbatim t programit

Partia Social Demokrate n Rumani do t nominoj nj kryeministr t ri t hnn pasi dnoi qeverin dhe kryeministrin e zgjedhur nga vet ajo disa muaj m par.

Emri:  maria-musatfacebook-640.jpg

Shikime: 115

Madhsia:  145.4 KB

Pasi largoi nga detyra kryeministrin e ri t mrkurn, Partia Social Demokrate n pushtet n Rumani, PSD, do t emroj nj kryeministr t ri t hnn.

Megjithat, partia rrezikon t ket probleme n sigurimin e shumics n parlament, pasi u vu n pikpyetje besnikria e 14 deputetve, prfshir ish-kryeministrin Victor Ponta dhe disa antar t Aleancs s Liberalve dhe Demokratve, ALDE, t cilt votuan kundr mocionit t largimit.

Presidenti Klaus Iohannis, i cili prfaqson Rumanin n Kshillin Europian deri t premten, bri thirrje pr konsultime me t gjitha fraksionet parlamentare t hnn.

Kreu i Social Demokratve, Liviu Dragnea tha t mrkurn, pas votimit n parlament, se ai kishte katr opsione pr postin e kryeministrit, por pas bisedimeve me aleatt dhe nj takimi t udhheqjes socialdemokrate n fundjav do t zgjedhin nj emr.

Ai prjashtoi mundsin e nj kryeministri teknik dhe tha se duhet t jet nj person i ndershm, i prgjegjshm, jo ​​aventurier, i aft t zbatoj programin e qeveris.

Rumania sht kthyer n normalitet, vazhdoi ai. Mocioni i largimit ishte nj lvizje politike nga PSD dhe ALDE dhe ne ishim t vetdijshm pr rreziqet. Por nuk mund t rrezikonim ngritje t pyetjeve mbi nj program ambicioz t qeveris, shtoi ai.

Iohannis, shkoi n Bruksel t mrkurn, tha se priste pr nj propozim t vlefshm pr postin e kryeministrit nga Social Demokratt. I qndroj mendimit tim pr integritetin e kryeministrit, tha ai nga Berlini.

N janar, Iohannis paralajmroi se nuk do t emronte nj kryeministr t dnuar ose hetuar pr marrje ryshfeti.

Kryeministr zakonisht bhet kreu i partis me shumic n parlament, por Dragnea sht dnuar me dy vjet pr tentativ pr t manipuluar nj referendum n vitin 2012.

Emrimi i tij nuk do t ishte miratuar nga Iohannis dhe ai m n fund emroi Sorin Grindeanun, pasi presidenti e hodhi posht zgjedhjen e par t Dragnea, ish-ministrin e zhvillimit Sevil Shahid.

Prve emrimit t nj kryeministri t ri dhe formimit t nj qeverie t re, koalicioni PSD-ALDE rrezikon t humbas shumicn n parlament dhe t jet i detyruar t ket nj tjetr aleanc me partin kryesore hungareze, UDMR.

Nj aleanc me UDMR mund t jet problematike, megjithat, pasi PSD t martn bllokoi nj procedur emergjence pr t miratuar tre ligje t krkuara nga minoriteti hungarez.

Kryeministri Sorin Grindeanu dhe qeveria e tij ndrkoh po e mbajn detyrn deri n caktimin e nj kryeministri t ri.

Ana Maria Touma
Ana Maria Touma sht gazetare e Rrjetit Ballkanik t Gazetaris Investigative n Rumani.


BIRN