Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-05-2017
    Postime
    18

    Qysh Shqiperia u be nje shtet Musulmane?

    Pershendetje te gjithve. Quhem Drini, jam 27 vjec edhe jam i ri ne kete forum.
    Gezohem qe kam shansin te informohem per realitetin Shqipetar nga ky forumi sepse jeta ime si emigrand me mbajti cik larg nga kjo gje.

    Me shum pyetja ime i kthehet anes istorike te kti fakti, po xdo pergjigje eshte e mirepritur.

    Besimi e xdo njeriut eshte dicka personale. Shum njerez adobtojn nje fe bashk me dashurin te zoti ose nevojen qe kan per te besuar.
    Megjithse besimi edhe feja jan gjera personale po te shikojm ne harten e fete ne per bot shkojm se feja ka mar nje karakter me shum tradicionale se sa personale.
    Shum shpes feja perhapet nga brezat ne per familjen ose shum shpesh zhdiket fare. Ne ca shtete nuk lejohet te beshosh ne fe te ndryshme. Shikojm ne hart se shtetet arabe jan tipik musulmane ndersa shtetet europjane ashtu sic dhe kontinenti amerikan jan krishtere. Shtetet lindore te Europes jan me shum Kristjan - Ortodokse kur se shtete perendimore jan Katoloke (me ndarjet e tyre).

    Istoria shqipetera pas fes duhet te jet shum e pasur ne baz te vendit ne hart ku ndodhet. Illiret njihen si Pagan. Shperthimi i krishteris u perhap the ne zonat Shqipetare. Perandorija Romake dhe Bizantine i kishin kufit ne token Shqipetar dhe bashk me ato sollen diferencen mejdis kishes katolike dhe ortodokse. Pushtimi Otoman solli Musulmanismin ne Sqiperi. Nje fe e re per Shqipetaret e asaj kohe. Vite pas pavarsis erdhi nje diktator edhe fshihu per gjusem shekuli te gjtha fet ne shtetin ton.

    Duke i afruar 30 vjeteve pasi demokracija u ngjall ne Shqiperi ndihem krenar qe Sqipetaret arrin sot te besojn ku te deshirohn duke respektuar besen e njeritjetrit pa pasur fanatism ne shoqeri.
    Dhe pyetja ime eshte perse pas kaq istoris te pasur (edhe fetar), Shqiperin e nje bota si nje shtet Musulman?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Pėr: Qysh Shqiperia u be nje shtet Musulmane?

    NJi Burim..........
    https://books.google.se/books?id=F2L...L_AAoQ6AEIKTAA
    pra ne Hungarine mesjetare, qe atehere kufizohej me popullin iliro-shqiptar, ...
    Drenica shume vone jon islamizu ...........
    Thone njifar Jashar Pasha i ka islamizu ne shek 18......
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 25-06-2017 mė 11:05

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Pėr: Qysh Shqiperia u be nje shtet Musulmane?

    Shqiperia,Shtet musulman-fetar,si shtet nuk eshte bere asnjehere dhe nuk ka si te behet se po u be shtet-fetar nuk egziston mé.

    Duke filluar nga Ismail Qemali,Zogu e me radhe problemi i pare perēares ne Shqiperi ka qene feja dhe mbetet akoma.

  4. 2 antarėt mė poshtė falenderuan SERAFIM DILO pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

    Akuamarini (12-07-2017),Rrjeti (25-06-2017)

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •