Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,086
  Faleminderit
  64
  775 falenderime n 634 postime

  Ambasadori Lu: Gjuha shqipe shum e bukur, por sht m e vshtira pr tu msuar

  Emri: donald-lu-e1487942983752-1.jpg

Shikime: 246

Madhsia: 44.4 KB

  Nj mesazh i bukur sht ai q ambasadori Donald Lu u ka prcjell 41 vullnetarve t rinj t Korpusit t Paqes, q pr 2 vjet do t shrbejn pran bashkive, organizatave komunitare, shkollave dhe qendrave shndetsore n mbar Shqiprin.

  Shqipja sht nj gjuh shum e vshtir. Ju inkurajoj t mos dekurajoheni n muajt e par. N karriern time t gjat, kam patur privilegjin t studioj shum gjuh: rusisht, kinezisht, urdu, gjeorgjisht, e shum t tjera.

  Shqipja sht shum m e vshtir nga secila nga kto gjuh. Meq shqipja sht kaq e vshtir, shum pak t huaj kan tentuar ta msojn.

  Akoma m pak kan qen t suksesshm. Prpjekjet tuaja do t shprblehen, pikrisht sepse shqiptart e duan gjuhn e tyre dhe ata do t respektojn prpjekjet tuaja pr ta msuar, tha Lu.

  Tirana Observer

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  6,685
  Faleminderit
  243
  330 falenderime n 309 postime

  Pr: Ambasadori Lu: Gjuha shqipe shum e bukur, por sht m e vshtira pr tu msuar

  Shqipja, ndr gjuht m t vshtira pr tu msuar nga t huajt (studim)

  Prvetsimi i gjuhs shqipe sht mjaft i vshtir dhe krkon nj sforcim t madh pr ta msuar.

  Ky sht prfundimi i Institutit pr Shrbime t Jashtme q ka przgjedhur gjuht kryesore n bot, duke i klasifikuar ato sipas shkalls s vshtirsis n znien e tyre, transmeton Konica.al.

  Me kt rast sht krijuar nj hart me ngjyra q tregon gjuht e vshtira dhe ato t lehta pr tu msuar. ( harta - ne link )

  Gjuht romane, q mbshteten n tabanin latin, jan m t kapshmet, dhe prfshijn frngjishten, spanjishten, italishten dhe romanishten.
  Sipas studiuesve, kto gjuh mund t prvetsohen brenda 24 javve.

  N atlasin e gjuhve evropiane, shqipja bashk me gjuht sllave jan renditur n kategorin e katrt, q do t thot se ato jan ndr m t vshtirat pr tu msuar, dhe znia e tyre krkon hi m pak se 44 jav prpjekje. /konica.al/


  http://konica.al/2017/12/shqipja-nde...-huajt-studim/

 3. #3
  Prof. Dr. Kristal fare!
  Antarsuar
  18-09-2012
  Vendndodhja
  Aziatik prej Hallit!
  Postime
  329
  Faleminderit
  193
  13 falenderime n 13 postime

  Pr: Ambasadori Lu: Gjuha shqipe shum e bukur, por sht m e vshtira pr tu msuar

  Respekt per ambasadorin qe komunikon ne gjuhen shqipe!

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •