Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2006
    Postime
    459

    Pyetje për ekspertët e forumit: Si do veproni (ide/zgjidhje) kur pushon funksionim i tasitierës/miut

    Emri:  tastiera.png.jpg

Shikime: 883

Madhësia:  38.3 KB

    Në debat mund të jenë pjesmarrës ekspertët si dhe përdoruesit e zakonshëm, por në rradhë të parë pyetja i drejtohet ekspertëve për të gjetur ide/zgjidhje....që ndoshta mund t`ju ndihmon përdoruesve të zakonshëm të cilët do (apo mund të) përballen me probleme të tilla;

    Supozojmë që i azhurnoni/përditsoni drejtuesit(drivers) të PC-së(kompjutorit) dhe pa pritmas (pas përfundimit të përditsimit (Update) pushon funksionimi i tasitierës (keyboard) dhe miut(mouse).
    Edhe nëse i ndron tastierat me ndonjë tastierë të re dhe miun e ri ( disa sosh / lloje) , tastiera dhe miu nuk funksionojnë-ska reaksion?!......
    Tesitmi është kryer me tasitiera dhe miun e zakonshëm ( të konektuar/lidhur me PC/kompjutor me kabllo) si dhe tasitiera dhe miun pa kabllo/tela të ashutquajtura wireless....
    Pyetja dhe zgjidhja vlen edhe për kompjutorët e ri si dhe ato që janë pak të vjetruara/janë përdor disa vite me rradhë me sistemin operativ Uindovs/Windows....

    Parashtrohet pyetja-SI DO VEPRONI NÊ ATÊ RAST-ZGJIDHJA E PROBLEMIT????
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rrjeti : 27-05-2017 më 06:53

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2006
    Postime
    459

    Për: Pyetje për ekspertët e forumit: Si do veproni (ide/zgjidhje) kur pushon funksionim i tasitierës


    Në temën e hapur janë anashkaluar 2 detaje:


    1-Testoni/provoni të gjitha USB portet me dhe pa kabllo/tela të miut(wireless) dhe tastierës-ndoshta aktivizohet.

    2-Në pjesët e pasme të miut dhe tastierës egsiston nga një buton të vogël zakonisht prej gome apo plastike dhe janë shumë të vogla-testo edhe ato ngase nga aty mund të ndrohen-ndryshohen parametrat e punës/aktivizimi të miut apo tastierës-kliko disa sekonda pandërprerë në to.
    Ndoshta aktivisohen sërish miu dhe tastiera

    Nëse s´ka efekt/rrezultat ndiq përshkrimin më posht:
    Meqë nuk ka përgjigje nga ekspertët e forumit ja përgjigjja:

    Mënyra e riparimit:


    Së pari dua të theksoj që është me rëndësi testimi i ideve përmes dy kompjutorëve d.m.th. Nëse njëri kompjutor punon në mënyrë normale kurse tjetra ka dëmtime atëher përmes testimeve mund të vërejmë/konstatojmë burimin e pengesës/dëmit respektivish mund ti testojmë idetë tonë për një rezultat të dëshiruar.

    Kështu ndodhi edhe në rastin konkret ku idenë e teston në 2 kompjutorë (me 2 sisteme operative Uindovs dhe Linux);

    Në pjesën e pasme të kompjutorit,përpos USB porteve 2.0 dhe 3.0, VGA input-it, gjindet edhe një port i emërtuar si PS/2; ajo që është në formë të rrethit me ngjyrë e gjelbërt dhe vjollce quhet porti/input PS2-shiko figurën e poshtme 1 .(-Te kompjutorët e ndryshëm porti/input mund të jetë edhe me ngjyra të tjera-p.sh e kaltërt)

    1-Emri:  1.jpg

Shikime: 462

Madhësia:  49.5 KB

    Në të kaluarën shërbeu për konektim të miut dhe tastierës me kompjutorin. Sipas disa shkrimeve ky port/input nuk përdoret në kompjtuorët e rinj, por unë nuk pajtohem me këtë informatë.
    Kompjutori im personal është prodhuar në fund të vitit 2016(sistemi operativ Win 10 me azhurnimet/përditësimet e fundit-last updates) dhe ka port të tillë.

    Pasi ky port/hyrje/input ka shërbyer për konektim të miut dhe tastierës , më shkoi në mëndje-lindi ideja e testimit të saj që për befasi dha rezultat të pritur apo pozitiv. (Kontrollo kompjutorin tënd për të parë a ke hyrje/port të tillë PS/2)
    Nëse nuk ke port/hyrje të tillë atëherë mund të shërben edhe USB-ja e zakonshme.Si përdoret USB-ja e zakonshme për konektim dhe riparim të gabimit kërko në google informata të më tejshme duke shënuar kështu:

    PS/2 to USB adapters and converters

    Ja një shembull me informata:

    http://searchenterprisedesktop.techt...and-converters

    Mënyra e konektimit/lidhjes:

    -Këtu sqarohet në mënyrë të thjeshtë mënyra e veprimit:

    -Përdoret /ka përkrahje prej Uindovs/Windows XP deri tek Uindovs 10

    -Pajisja-vegla që duhet të keni në disopzicion:

    -Përshtatës respektivisht adapter siç emërtohet në gjuhën angleze-shiko figurën:

    Fig.1-Një model

    Emri:  Adapter.jpg

Shikime: 984

Madhësia:  9.5 KB

    Fig.2-Një model tjetër

    Emri:  Adapter 2.jpg

Shikime: 548

Madhësia:  18.1 KB

    -Kjo vegël i ka 6 dhëmbëza(6 pin) dhe USB konektim nga ana tjetër

    -Instalo/konekto me kujdes të madh pasiqë është shumë e ndjeshme dhe mund të dëmtohen apo thehen dhëmbëzat

    -Konekto USB kabllon e tastierës në përshtatsin/adapterin (ose kabllon e miut-testo të dy mënyrat variantet)

    -Kabllon tjetër konekto/lidh me USB-në e zakonshme

    -Pas instalimit të veglës në portin/hyrje PS/2 prisni disa çaste (ndoshta1-2 minuta) dhe ristartoni (ri nisni ) kompjutorin

    -Arsyeja e prisjes është që në ndërkohë instalohen DRIVER-sat(drejtuesit) e posaçëm në sistemin operativ që mundëson aktivizimin e tastierës dhe miut.

    -Këto drejtues/driversa nuk kanë lidhje me driver-sat e instaluar në kompjutor(Uindovs/Windows) pasiqë aktivizojnë një sistem tjetër në BIOS.

    -Ç´është BIOS mund të lexohet këtu: https://www.computerhope.com/jargon/b/bios.htm
    (për ju nuk ka rëndësi kjo informatë, mirëpo shërben për thellim në lëmi)

    -Pas nisjes së sërishme të kompjutorit (sistemit operativ) do vëreni që miu dhe tastiera punojnë /janë aktiv si zakonisht (punojnë në mënyrë të zakonshme).

    -Me siguri ky është aktivizim i përkohshëm.

    -Si veprohet më tej?

    -Pas aktivizimit normal të miut dhe tastierës, ve diskun orgjinal të sistemit operativ Uindovs në pajisje dhe aktivizo-instalo sërish sistemin opertaiv Uindovs ose

    -Ve diskun e krijuar përmes softuerit Macrinum Reflect (kopjen që e ruani-të krijuar më përpara)
    shiko në lidhjen/link të më poshtëm:


    Riparimi (instalimi/restaurimi i sistemit operativ të Uindovs-it-Macrinum Reflect) nga kopja e krijuar

    http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3828692

    -Pas instalimit të sërishëm të Uindovsit ose kopjes së krijuar, ju plotësisht e krijoni Uindovsin/Windows. Kjo ishte e tëra.


    Veglat mund të blihen në shitoret e elektronikës ose këtu
    :

    http://www.ebay.com/sch/PS-2-Female-..._357435/i.html

    https://www.amazon.com/Female-Keyboa...ZH5BE28NF1Y4SE
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rrjeti : 28-05-2017 më 16:46

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •