Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-05-2017
    Postime
    3

    Question Si ju tingullojne te folurit e Tetovës shqiptarëve në viset tjera shqipfolese?

    Më intereson mjaft kjo cështje pasi që mendoj se është mjaft e folur unike ose thënë ndryshe :

    Shom mintereson xhi ngjoni ju kur folën dëkush pi Tetove ntfolmen e vet, sa rond vu vajn ta kuptoni? A dë dojshi ta folni?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Si ju tingullojne te folurit e Tetovës shqiptarëve në viset tjera shqipfolese?


  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Si ju tingullojne te folurit e Tetovës shqiptarëve në viset tjera shqipfolese?


  4. #4
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Si ju tingullojne te folurit e Tetovës shqiptarëve në viset tjera shqipfolese?

    Per here te pare jam takuar me tetovare ne fillim viteve 1990. Ne fillim me dukej se flisnim dy gjuhe te ndryshme. Shpesh pergjigjesha kot si idiot me po e me jo. Edhe ne syte e tyre dukej habi kur flisja une. Pas disa kohesh u miqesuam dhe nuk e kishim me problem se gjuha shqip eshte,thjeshte jane dialektizma qe kur e di se ca kuptimi kane nuk te pengojne me ne bisede. Ki pe Shipnie xhi ban fora

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar murik për postimin:

    drague (09-05-2017)

  6. #5
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,488

    Për: Si ju tingullojne te folurit e Tetovës shqiptarëve në viset tjera shqipfolese?

    Ngjan shum me dialektin e fshatrave te Tiranes nga krahu i Krrabes etj etj,si ne ritém edhe ne renditjen e fjaleve

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •