Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-04-2017
    Postime
    20

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anėtarėsuar
    19-02-2015
    Postime
    2,526

    Pėr: Nexhmije Pagarusha

    https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...-Gyy7JCZNHCZ6Q



    Nexhmije Pagarusha



    NEXHMIJE PAGARUSHA ME 7 MAJ PATI DITELINDJEN E SAJ TE 72-te!

    Pasi i kalova tere temat ne rubriken "Muzika Shqiptare", ne menyre qe mos e rihap nje teme qe do permbante titullin e kesaj kengetareje te shkelqyeshme, verrejta qe s'kishte shkruar askush per te mrekullueshmen Nexhmije.

    Une, me te pare nje tekst te shkruar ne nje gazete shqiptare qe kishte te beje pikerisht me veteranen e e kenges se bukur shqipe, vendosa qe tekstin ta botoj ketu, per te pasur sadopak njohuri mbi, sic e quajne ndryshe edhe "Fyti i kristalte".


    Nexhmije Pagarusha sot mbush 72 vjet

    -Nuk e dij nese do te vazhdoj te kendoj. “Nuk ka kush te kompozoje. Edhe une nuk jam shume e interesuar..”
    Pagarusha beson se kenga e mirfillte do ta gjeje rrugen e vet, “pasi cdo vrull kthehet ne lumin e vet”


    Nexmije Pagarusha , legjenda e gjalle e kenges shqiptare, sot mbush 72 vjet. Ajo u lind me 7 Maj te vitit 1933 ne Pagarushe te Malisheves.

    Dikush e quajti “Bilbili i Kosoves”, dikush “Mbreteresha e kenges shqipe”, dikush tjeter “Primadona e melosit popullor”, “Ema Sumak shqiptare”, “Madam Baterflaj”, “Fyti i kristalte”, etj.
    Suksesin me te madh ajo e arriti me kengen “Baresha”, me tekst te Rifat Kukajt dhe kompozuar nga Rexho Mulliqi. Ka vite qe eshte larguar nga skena, por eshte rrikthyer vitet e fundit.
    Ne vitin 1948 eshte pranuar si kengetare. “Radioja aso kohe ka pasur vetem nje zyre dhe nje studio te vogel prej se ciles programi percillej drejteperdrejt. Duhej te zgjoheshim ne oren pese te mengjesit e te shkonim e te kendonim drejtepersedrejti...Koncertet kane ardhur me vone , shume me vone, ne kohen kur shkova ne shkollen e muzikes ne Beograd, pasi ketu nuk kishte. Atje kam pasur edhe paraqitjen e pare para publikut. Mirepo e nderpreva shkollen e muzikes ne vitin e trete. Nuk mundesha u humba. menyra e punes per kanto mua nuk me pelqente, me pengonte. Nuk di pse por une fillova ta humb zerin. Thjeshte nuk dija te kendoja”, ka thene pagarusha ne nje interviste per radion “Blue Sky”.
    Nuk dihet sa kenge ka incizuar, ngase nuk ka mbajtur shenime.
    “Kam mjaft kenge te incizuara per shpirtin tim”.

    Kujton koncertin madheshtor te muzikes klasike, ku ka interpretuar veprat e Bethovenit, Pucinit e Verdit te perkthyera shqip.

    “Me vjen keq qe nuk eshte kujtuar askush ta regjistroje ate koncert.Do te me pelqente qe sot ta degjoja veten, duke interpretuar keta klasike. Ka pasur nje moskujdes, ndoshta me qellim, ose mbase kane menduar se nuk do te largohen kurre nga skena”.

    Kohet e fundit eshte perballur me probleme shendetesore.Tani ndihet mire.
    “Kam qene shume e lumtur kur ate dite u ktheva ne Aeroportin e prishtines. Nuk mendoja se do te mund te kthehesha serish. Dua te falenderoj vellaun tim qe e kam ketu afer, i cili ka bere te pamunduren, te me ndihmoje qe te shkoje te djali im ne Zvicer. Duheshin shume mjete, per te cilat me ndihmoi vellai im i vogel dhe nusja e tij, te cilet jetojne ne Belgjike. Qendrova atje tre muaj dhe ja, U KTHEVA PRAPE KETU KU ME DUAN TE GJITHE”.

    Qe nga viti 1967 Pagarusha luajti edhe ne disa filma e shfaqje, si “Dasma e pergjakur”, “Tre vete kapercejne malin”, “E kafshoja terrin”, “Lepuri me pese kembe”, “Fluturimi i Micakut”, “Daullet e te cmendurve”, etj.

    Nga gazeta "Lajm Ekskluzive"

    ZeM
    “Tė mos ishte feja Islame, populli shqiptar do tė ishte shumė mė tepėr nė numėr, por jo shqiptar-F.Konica

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •