Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  219
  Faleminderit
  22
  18 falenderime n 15 postime

  Petrit Kumi: Fotot e rralla q realizova n Kosov n 1979

  Nga Andi Bica
  16 PRILL 2017 - 08:13 | PRDITESUAR N 11:37

  Ishte viti 1979 korrik kur fotoreporter i Revists Ylli Petrit Kumi u drgua me shrbim drejt Republiks s Kosovs. Prej asaj kohe mjeshtri i fotografis vijon t tregoj se ishte nj nism e tij sepse ai nuk shkoi pr albumin . Albumi fotografik u realizua m von n vitin 1981 ose 1982.

  Zoti Petrit si u ngjiz ideja e ktij udhtimi fotografik n Kosov ?
  N Tiran m dhan nj detyr q do t shkosh t fotografosh vendet historike si grykn e Rugovs , Kaanikut , shtpin e Lidhjes Shqiptare t Prizrenit. Pastaj kur erdha un i dorzova negativt e filmit Muzeut Historik Kombtar sepse ai ishte porositsi.


  Cila sht kujtesa e prekjes me vendin e dardanve ; bashkombasve andej kufirit me ish Jugosllavin ?
  Ato dit q un qndrova atje ishin dit shum emocionale sepse pavarsisht se deri ather t gjith flisnin e mendonin pr Kosovn por askush nuk e kishte par at. T shkoje atje n at koh ishte nj ngjarje e veant edhe ishte shum e vshtir t realizoje foto sepse gjithshka ishte nn mbikqyrjen e shrbimit sekret UDB pasi ather Kosova konsiderohej Serbi.

  Si arritt t na i sillnit imazhet e monumenteve?
  Ishte nj grup q m erdhi sapo hapa aparatin fotografik mbi nj kodr t Prishtins tek pmendorja e Boros dhe Ramizit me dy lufttart sllav apo Pallati i Rinis si e quanin ata m akuzuan pse nuk fotografova duke u shprehur n t prditshmet e tyre m von se nuk po pasqyroja n mnyr korrekte historin e ish Jugosllavis sepse nuk i referohesha asnj personaliteti serb as monumentit m t rndsishm n Kosov q simbolizonte fenomenin Bashkim Vllazrim .

  Petrit Kumi vlerson duke reflektuar n koh n kt form qndrimin n Kosov me qllimin e lart realizimin e nj albumi profesional e prezantues vlerash si nj enciklopedi imazhesh n disa sfera t mendimit pra histori, etnografi, natyr , art e kultur :

  N kt album , nuk kishte sesi t mos vendoseshin fotografit e fotoreportazhit me pamjet e realizuara gjat nj udhtimi pune n vende historike dhe karakteristike, n vern e bukur shqiptare t Kosovs t viteve 1981. Ishte periudha e lvizjeve popullore dhe e protestave , q shqiptart po bnin pr shkputjen nga serbt dhe krijimin e nj Republike t pavarur t Kosovs. Kosova sht vatr e vazhdimsis s qytetrimit t lasht iliro dardan dhe e zhvillimit t gjuhs shqipe si pasardhse e vetme e gjuhve ilire. Fotografi t realizuara n vende historike n krahinn e Kosovs jan nj dshmi e pasuris s madhe shpirtrore dhe kulturore q ruhet nga thellsit e shekujve , jan dshmi e dashuris pr t Bukurn , t Thjeshtn , dshmi e talentit , e Dashuris pr jetn.

  Cila sht lulja e ktij kujtimi t bukur ?
  N rrafshin prreth prmendores s trimave t Kosovs rriten lulkuqet e Rugovs . Kosovart i quajn bozhure. Gjithshka q fotografova n kt vnd t dashur pr shqiptart prmblidhte n vetvete dshira dhe emocione pr bashkombasit e mi t cilt jetonin dhe punonin n Kosov. Prizreni, Gjakova, Kaaniku, Podujeva , Rahova , Presheva , Juniku dhe gjithshka shqiptare m ngjalln mbresa dhe emocione t forta. Kosova , Gryka e Rugovs, ajo e Deanit dhe e Mirushs , Kanionet e Drinit t bardh dhe t Shushics , malet , kullotat , liqenet akullnajore , mahnisnin me bukurit e rralla t natyrs dhe t shpirtit dardan.

  Simboli i przgjedhur nga Petrit Kumi sht vajza me fustan t kuq prpara shtpis s Lidhjes Shqiptare t Prizrenit t vendosur si nj kompozim harmonik mbi kopertinn e albumit. Vetm emocioni prgjat realizimit n terren e vshtirsit n laborator prmblidhen bukur tek ndjesia e modernitetit q kjo fotografi krijon dhe flet m shum se librat apo artikujt mbi Shqiprin e Eprme.

  http://www.shqiptarja.com/foto/281852.jpgEmri: 281852.jpg

Shikime: 269

Madhsia: 39.7 KB
  http://www.shqiptarja.com/foto/281854.jpgEmri: IMG_2551.jpg

Shikime: 167

Madhsia: 39.3 KB

 2. Anetart m posht kan falenderuar abica pr postimin:

  SERAFIM DILO (19-04-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •