Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26
  1. #1
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016

    Kabuni me rrush të thatë.

    Tirana e Re
    Global user
    (6/20/00 10:17:33 pm)
    --------------------------------------------------------------------------------
    Per 4-5 persona duhen:
    Oriz 1 gotë uji, lëng mishi 2 gota uji, rrush i thatë 1 filxhan kafeje, sheqer 1 filxhan caji, gjalp 3-4 lugë gjelle.

    Orizi pastrohet, lahet dhe kaurdiset me gjalpë, pastaj shtohet lëng mishi (mundësisht dashi) ose ujë, rrush i thatë (shpëlahet më parë me ujë të vakët), pak kripë dhe vihet të ziejë. Kur është thithur pothuajse i gjithë lëngu dhe në sipërfaqe janë krijuar vrima, hiqet nga zjarri, përzihet me sheqer, kanellë e karafil të bluar. E mbulojmë me kapak dhe e leme ne nje vend te ngrohte. Masa hidhet në forma ose filxhanë dhe pastaj përmbyset. Për kabuni masa e orizit dhe e lëngut merret si për pilaf të zakonshëm: 1 kg oriz me 2 litra ujë.


    labvlore
    Diskutant i rregjistruar
    Posts: 11
    (11/12/00 2:06:13 am)
    --------------------------------------------------------------------------------
    Aman ore te keqen pse i shkruan, se na i ben stomaku ger-ger; na shkoi goja leng!Per here te fundit kam ngrene kabuni ne Shqiperi. Ndoshta po e bej nje neser.

  2. #2
    shane_Cl
    Anëtarësuar
    04-07-2005
    Vendndodhja
    UK, Angli, Liverpool
    Postime
    24
    po edhe kjo qenka turke more fiori.
    vecse turqit e gatuajne me: meat, onions, chick peas and rice cooked together,
    info mare nga: http://www.florilegium.org/files/FOO...urkey-msg.html

    nuk e di, por ne korce se kam ngren ndoji her
    nese
    nese dikush tjeter ka me shume info ne kete teme, jeni te mirepritur
    faleminderit klajdi

  3. #3
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Edhe mund të jetë recetë Turke, nuk ka thënë njeri që nuk është. Plus nuk është çudi e madhe dhe të jetë recetë turke, ne shqiptarët kemi huazuar shumë receta (etj) turke gjatë pushtimit, ndaj kjo nuk do ishte e para.

    Për njohuri receta ka në forum që në vitin 2000 nq se e ve re dhe është hedhur tek versioni i ri i forumit në 2002. Pra herë tjetër të lutem, shkruaj vetëm shqip që të dimë çfarë po shkruan dhe mos huazojmë anglishten kur kemi shqipen që merremi vesh të tërë, se pastaj vjen ndonjë vizitor në 2010 e na thotë që kemi shkruar 'turqisht' : )


    Përshëndetje!


    p.s. Emri është Fiori, shkurt për Fioralba!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e As^Dibrane
    Anëtarësuar
    03-12-2002
    Vendndodhja
    e humbur diku
    Postime
    206
    E moj Fiori cna ke kujtuar tani shpejt te mami te na bej nje Kabuni, ndoshta eshte turke por kendej nga Dibra nuk behet darsem pa Kabuni.
    Zot me shpeto nga miqte, une mund te mbrohem vete na armiqte

  5. #5
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    S'kam ngrene ndonjehere kabuni...a ka ketu ne usa ndonje vend ku ka te gatshme ?
    Where does a thought go when it's forgotten?

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    e pse te gatshme ta blesh kabunine oj qik..
    ti me talentin tend guzhinor mund te besh kabuni e cfar kabunije..
    ne kopesht kur isha na benin kabuni..
    mbaj mend qe kabunija ishte oriz tip pilafi hedhur siper kanell ne mos gaboj e ca kokrra rrushi tip stafidhe brenda.. e tjera sdi..
    po do pyes si bënet e do te të tregonjë..

  7. #7
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    thashe ta provoja njehere ia vlen apo jo , para se me e gatu or gjal !

    jam shume llupse...ose me mire tahmaqare, jo se ha shume, por du me i provu te gjitha. Keni shpik ndonje gjelle ( gatim ) te ri anej nga nohija juj Brari ? Se po behem gati me ardh.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    po ti nisu se me kabuni do ta shtroj mjes drek dark.. lol

    un vetem rrushin i haja kabunis ne fakt kur jesh ne kopesht me a pa drek .. se mbaj mend tani..
    se ate pilafin me era kanell nuk e haja dot.. e prej kabunise as ashuret nuk i haja dot qe i hidhnin kanell siper se me kujtonte kabunin e kopshtit..

    sa per gjell te reja do te bejme plot ..cte duac ti..
    psh buk misri do bejme ku ne mes do ket nje shtres nje gisht me spinaq.. e djath.. e do ta ham me sallat domate kastraveca qepo ullinj e pak suxhuk kosove..

    eja..

  9. #9
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Citim Postuar më parë nga Fiori
    Tirana e Re
    Global user
    (6/20/00 10:17:33 pm)
    --------------------------------------------------------------------------------
    Per 4-5 persona duhen:
    Oriz 1 gotë uji, lëng mishi 2 gota uji, rrush i thatë 1 filxhan kafeje, sheqer 1 filxhan caji, gjalp 3-4 lugë gjelle.

    Orizi pastrohet, lahet dhe kaurdiset me gjalpë, pastaj shtohet lëng mishi (mundësisht dashi) ose ujë, rrush i thatë (shpëlahet më parë me ujë të vakët), pak kripë dhe vihet të ziejë. Kur është thithur pothuajse i gjithë lëngu dhe në sipërfaqe janë krijuar vrima, hiqet nga zjarri, përzihet me sheqer, kanellë e karafil të bluar. E mbulojmë me kapak dhe e leme ne nje vend te ngrohte. Masa hidhet në forma ose filxhanë dhe pastaj përmbyset. Për kabuni masa e orizit dhe e lëngut merret si për pilaf të zakonshëm: 1 kg oriz me 2 litra ujë.


    labvlore
    Diskutant i rregjistruar
    Posts: 11
    (11/12/00 2:06:13 am)
    --------------------------------------------------------------------------------
    Aman ore te keqen pse i shkruan, se na i ben stomaku ger-ger; na shkoi goja leng!Per here te fundit kam ngrene kabuni ne Shqiperi. Ndoshta po e bej nje neser.


    hahahahah sa kom qesh me ket qe e kom nxi lool. Maj men si kalamo nimojshim Nonen me qeru orizin... ca nuk gjejshe mrena apapapap ... po kohet kane ndryshuar me Fiori ... ku e blen orizin ti?

    Edhe nji gjo mishi duhet me qen mish dashi ... ose mish pate ... per shkak te ynyres merr vesh tina ? lol
    RIPPR

  10. #10
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Cido, kur do me besh i her Kabuni mua? Kam qejf ta provoj i her doren tende kur gatuan
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  11. #11
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Rrushe ... je e njome hala ... Kabunia bohet me rrush te that. :P

    apo ti nuk deshe me te bo Kabuni po me provu kabunin time... lol... kur ta boj ta nis me qese ... do ftofet rruges taksirat ke ta nxefesh... me cfare ere te pelqe?

    pik bojqelli pik bojqelli
    RIPPR

  12. #12
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Cidii lol.. Me ca do e nisesh qe te di dhe une ku ta pres? Kshu marshalla jam lol.. as e njomeze (Cupelinke) as e thate.. Kshu qe ti vec mos e boj me rrush te njome, se vallai, ka per te me zon barku lol..

    Nejse, Kur do e besh si perfundim?
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  13. #13
    Floodist Me Eksperjenc Maska e ARNOLD_777
    Anëtarësuar
    13-01-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    111
    Zemrushja ty te ze barku me uje e jo me gjera te tjera
    Jeto sikur do te vdesesh neser, dhe meso sikur do te jetosh gjithmon

  14. #14
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Vallai Noldi, po e gatove ti kabunine, pa e henger do me zej barku j/k
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anëtarësuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    Kabuni me rrush të thatë.
    ma gja tkot se kjo kabuni skam par qe eren e par qe e provon te bahet si bajat te neveritet.


    ajdeni i fusim i paçe
    Dhe kau i mirë po s'e ngacmove, s'tërheq në brazdë.

  16. #16
    Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
    Anëtarësuar
    11-05-2003
    Vendndodhja
    tu bo not
    Postime
    1,116
    ky orizi shum i zoti doli.ene gjell ene omelsin.tani me qumesht ok,po me mish e??zot na rujt ...
    un per vete vetem krem karamele du,ene te bome vet,jo dyqoni..

    p.s zemrushe.. B careful wat u wish 4 ,cuz anej ka njuze.. me kabuni filloj tgjitha


    o-le-le firma

  17. #17
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Citim Postuar më parë nga As^Dibrane Lexo Postimin
    E moj Fiori cna ke kujtuar tani shpejt te mami te na bej nje Kabuni, ndoshta eshte turke por kendej nga Dibra nuk behet darsem pa Kabuni.
    Eu kjo coca shkron rralle per mall eu e paskeni fjalen per kabunejen

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga claedy Lexo Postimin
    po edhe kjo qenka turke more fiori.
    Une se kam pa kurr te turqit ket ha, por e ftuar per nji dark te arabet e Afrikes jugore ata e kishin ket gjell , oriz me rrush te that sheqer e kamun dhe spagheti te vogla po ashtu me rrush te that sheqer e kamun ishte e mir edhe pse nau duk e quditshme....
    po dal nga tema haja me e mira te arabet mu ka dok mu, Cuscusi dhe pitja me mish pule edhe Tajina mish me kumbulla te thata ..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Dorontina : 06-09-2007 më 13:42
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Dorontina Lexo Postimin
    Une se kam pa kurr te turqit ket ha, por e ftuar per nji dark te arabet e Afrikes jugore ata e kishin ket gjell , oriz me rrush te that sheqer e kamun dhe spagheti te vogla po ashtu me rrush te that sheqer e kamun ishte e mir edhe pse nau duk e quditshme....
    po dal nga tema haja me e mira te arabet mu ka dok mu, Cuscusi dhe pitja me mish pule edhe Tajina mish me kumbulla te thata ..
    Te them te drejten Kuskusin nuk ma kenda aqë shumë. Megjithese ne fillim ishte nje gjell popullore per te varferit po tani ka marr nam te madhe...
    Eh, kurse Tagjina me ka pelqyer shume edhe mua, me kumblla te zeza te thara por edhe me pjeshka shume e shijshme se zihet e tera ne nje lloje tave si ne nje vorb apo ne nje kalanic nese i mban mend Dorontina ato kalanicat tona ose gjyveçi por per tagjin duhet shtuar edhe nje gjyveq tjeter siper si saçi per flija tona...e ne kete menyre ushqimi ne kete pjate dheu zihet krejte ngadale per ate dhe ka shije te posaçme.

  20. #20
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Mjammmmmmmmmm mjammmmmmmmmm sa e mire more
    Sui generis

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •