Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 111 prej 111

Tema: Pse jetojme?

  1. #101
    pa he!... Maska e korēar
    Anėtarėsuar
    18-10-2002
    Vendndodhja
    NO god'S LAND
    Postime
    666
    Kush te do te shan! Pastaj Edoja eshte mesuar tani me keto thembimet e mija, une vetem sa e pickoj nuk i hedh helmin...

    Sa per GAMORIN, duhet te dini se une jam i shumedialektshem...
    "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

  2. #102
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Ke tė drejtė o ēupkė. Mė duket se kėtė radhė e preka vėrtet nė sedėr. Duket qė ka qėnė me nerva se ka bėrė gjithė kėto gabime nė shkrim. E ka shkruajtur me nxitim sikur tė mė kishte mua pėrpara dhe tė mi thoshte ato fjalėt sy ndėr sy. Nuk e dija qė dy rrjeshta qė shkruajta unė do kishin kaq efekt dhe po bėhem pishman tani se mos humbas njė kundėrshtar si i madhi Korēar.

    Nė lidhje me moralin universal...
    Mė mungojnė fjalėt tė shpreh kuptimin siē kėrkon ti por po pėrsėris edhe njėherė shėmbujt mė lart. Mbase kėtė radhė do ti lexosh nė qetėsi.

    shėmbull: Shoqėria tė thotė tė bėsh diēka dhe pasi e bėn atė ti ndihesh me faj. Ushtari merr urdhėr nga oficeri me gradė mė tė lartė dhe vret njė burrė. Pasi e kryen kėtė veprim ai ndihet me faj, nuk e zė gjumi natėn, i del fytyra e atij personit nė ėndėrr.
    Pse? Sipas shoqėrisė ushtari ėshtė i pafajshėm dhe nė fakt ai duhet tė jetė i gėzuar qė kreu punėn me sukses.

    shėmbull: E njėjta gjė ndodh edhe me ushtarėt qė kanė marrė pjesė nė luftė tė pėrgjakshme. Shumė veteranė pasi kanė fituar luftėn kthehen nė shtėpi dhe nuk janė tė njėjtėt njerėz. Depresohen, hedhin armėt poshtė dhe kundėrshtojnė qeveritė/shoqėritė qė i shtyu ata tė vrisnin me qindra njerėz. Kėtyre njerėzve u dridhet trupi dhe u mbushen sytė me lot sa fillojnė tė kujtojnė luftėn. Pse?

    Nqs do mungonte njė moral universal shoqėria nuk do kishte nevojė pėr ndryshim qeverie sepse rregullat e shoqėrisė do formoheshin vetėm njėherė dhe sipas teje tė gjithė njerėzit do ti zbatonin ato rregulla sepse ashtu janė mėsuar. Pse kemi kriminelė nė shoqėritė tona? Pse kemi kryengritje? Heronj? Pse nuk e zbatojnė njerėzit moralin shoqėror? Liria nėn kontrollin e njė morali njerėzor/universal na bėn tė gjykojmė moralet e shoqėrisė.

    Morali i shoqėrisė ėshtė gjithnjė nė ndryshim sepse ėshtė nė kundėrshtim me nje moral njerėzor/universal qė ne trashėgojmė si njerėz.

    Argumenti pėr amerikėn ishte thjesht njė shėmbull dhe mė duket se po ekzagjerohet. Unė e pėrmėnda sepse ishte qeveria e parė moderne qė filtroi tė gjitha budallėqet e mbretėrive tė vjetra evropiane dhe hodhi themelet pėr demokraci, pėr tė mirėn e individit. Pse ėshtė bėrė demokracia standarti i njė shoqėrie? Sepse ajo i pėshtatet sa mė shumė natyrės sė njeriut. E lejon individin tė shprehė lirinė e tij (ose njė pjesė tė saj) pa u fajėsuar nga morali i shoqėrisė. Nuk kam rėnė nė dashuri me Amerikėn, as Amerikanet dhe qė nesėr kthehem nė Pėrmet nqs mė paguan biletėn e avionit.

    Mė ke keqkuptuar nė lidhje me shkencėn. Nuk thashė qė shkenca ėshtė hiē por qė shkenca ishte bazuar mbi hiē, dmth nuk ėshtė bazuar mbi fenė apo teori tė tjera tė kėsaj natyre. Shkenca filloi me hiē dhe ėshtė zhvilluar shkallė mbi shkallė.

    Gjithashtu mė ke keqkuptuar nė lidhje me dobėsinė e njerėzve. Nuk tregon dobėsi fakti qė ata ja hedhin fajin vetes por tregon dobėsi fakti qė nuk kanė arritur tė krijojnė njė harmoni shoqėrore.

    Liria lidhet ngushtė me moralin universal qė pėrmėnda mė lart prandaj nuk po i pėrgjigjem prapė.

    Sa pėr gamorin mos ki merak se nuk i vė re ato gjėra. U mėsova tani dhe me dialektin Korēar.

    Mos je gjė nga fshati se e kishe mbushur shkrimin me hajvanė e gomerė.

    Edhe unė tė dua shumė prandaj tė shaj.

    ps: Kjo ēupka kur do ta zbėrthejė gojėn kėshtu si ty? Ka bėrė sua mė vete kjo mė duket.

    Natėn!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 29-06-2003 mė 01:13
    Edi

  3. #103
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Jetojme sepse nje dite do vdesim
    dhe vdesim sepse dje jetuam !!

  4. #104
    i/e regjistruar Maska e The Hobbit
    Anėtarėsuar
    27-08-2002
    Postime
    211
    Miq te dashur eshte me te vertete interesante e cila duhet pare ndoshta me hollesishem...
    shoh qe tema ka marre nje drejtim te njeanshem si te themi pra kemi nga njera ana ata pe korce dhe nga ana tjeter jokorcaret (shaka bej, mos u merzisni)

    Pak a shume ju kam ndjekur dhe ndoshta edhe tema ka dale pak nga shinat, sido qe te jete shpresoj te dilini ju te pakten ne nje mendim te perbashket.
    Cdo njeri duhet te zgjedhe se cfare rryme ideologjike do te ndjeke ne jete, dhe keshtu do kete edhe mendimin e tij per jeten nga prizmi qe ai e shikon kete te fundit.
    Egzistojne tre drejtime:
    E para jane ata qe krenohen se nuk njohin. keta e quajne veten e tyre agnosticiste (dhe eshte e habitshme se edhe ata vete e dine se nuk dine) Sido qe te jete, keta njerez kane mendje te "mbyllur", qe nuk i lejojne te hyjne brenda ne "thesaret" e njohurise.
    Pastaj kemi ata qe me ndonje doze peruljeje pranojne se nuk njohin por...Keta jane skepticistetShikojen para tyre deren gjysem te hapur por ngurrojne te hyjne brenda. Fryma e tyre eshte e hapur por boshe.,,

    Egzistojne edhe te tjere qe pranojne se nuk njohin, por vecse hyjne me guxim prej kesaj dere gjysme te hapur dhe gjejne vazhdimisht dhe gjithnje e me teper> Keta jane njerzit e besimit. Me frymen e tyre te hapur kerkojne pergjigjet ne pyetjet me te vertete aktuale: "Prej ngA VIJ", "Kush eshte qellimi i jetes sime"? "Ku do me drejtoje vdekja" e shume si keto.

    Qyeterimet (sado te lashta apo moderne) se bashku me shkencen nuk u ndertuan as nga skepticistet as nga agnocistet por nga njerzit e besimit.

    A nuk eshte fatkeqsi qe ne si njerez te mos dime pse jetojme dhe se kush eshte qellimi i jetes? A nuk eshte koha ta mendojme ceshtjen me serizisht?
    Edhe nje here te me falni per nderhyrjen (te pakten per ata qe jane si te abonuar per kete teme)

    pershendetje me respekt
    Give light and the darkness will disappear of itself.
    Erasmus (d. 1536)

  5. #105
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    Pse jetojme? Pyetje me naive nuk ka per mendimin tim
    Ti qe e ke nisur kete teme, je ne nje nivel dhe faze te jetes tende ku ve ne pikpyetje ekzistencen tende.
    Sidoqofte heret a vone te gjithe, me perjashtim te prapambeturve mendore (per te cilet nuk e di), kalojne nga kjo faze prandaj eshte normale, bile ka dhe nga ata qe nuk e kalojne fare kete faze dhe rrine e gjithe kohes i pengon e njejta pyetje naive qe ke bere dhe ti ne fillim te kesaj teme.
    shiko nuk dua te hiqem si i zgjuar tani, vertet ka rendesi te dish se pse jeton, po eshte e veshtire, se dhe gjenijte me te medhenj nuk kane arritur ta shprehin plotesisht kuptimin e jetes se tyre.
    Une kam pikeveshtrimin tim, qe nuk ka rendesi e ndaj apo jo ketu, po mbase te ndihmoj me njady shprehje qe me kane bere pershtypje dhe qe kane lidhje pikerisht me kete: Me falni se po pertoj ti perkthej ne shqip keto refleksione, mbase nuk do i perktheja dhe aq mire
    Einstein ka qene me termend gjeni i gjithanshem; Ai ka shkruar
    "When we survey our lives and endeavours we soon observe that almost the whole of our actions and desires are bound up with the existence of other human beings. We see that our whole nature resembles that of the social animals. We eat food that others have grow, wear clothes that others have made, live in houses that others have built. The greater part of our knowledge
    and beliefs has been communicated to us by other people through the medium of a language which others have created."
    Me pak fjale Einstein thote qe ti dhe une dhe te gjithe jetojme per te tjeret.
    Dhe nje refleksion tjeter nga Henry Miller qe me ka bere pershtypje se e kam lexuar kohet e fundit:
    "Krijo interes tek jeta sic e shikon, te njerezit, gjerat, letersia, muzika; bota eshte kaq e pasur, thjesh bucet nga thesaret e cmuara, shpirtra te bukur dhe njerez interesante. Harroje vetveten."
    Keshtu pra harroje vetveten ti qe ke hapur temen "pse jetojme?" se atehere do e kuptosh pse jeton. ReSpEkT
    MtrX ubicumque felix

  6. #106
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    The Hobbit-
    Mire e the! Lere njeriun te gjeje rrugen e vet ashtu si ta ndjeje.
    Por qellimi i diskutimit tone nuk eshte te ndryshosh perspektiven e dikujt me teper se sa te argumentosh pse ti beson ne perspektiven tende.

    Pyetja "Pse jetojme" mund te nenkuptoje shume pyetje te tjera: Pse ekzistojme (njerzit, universi)? A ka ekzistenca ndonje qellim? A ka ekzistenca ndonje vlere? Nese po cilat jane keto vlera/qellime? Sigurisht qe pyetje te tilla jane te nderthurura ndermjet tyre prandaj dhe na dalin ato tre drejtimet qe ti permend, dhe qe une do desha ti beja ca me te qarta:

    1. Humanistet (ateistet): Ketu futen te gjithe ata qe nuk besojne ne ekzistencen e nje qenie superiore. Jane pak a shume flamurtare te shkences; preferojne te jene ne gjendje te kuptojne para se ta pranojne dicka, s'mund ti neneshtrohen besimit ashtu verberisht. (me sa di une, nje agnosticist nuk eshte dikush qe mendon se nuk di apo nuk deshiron te dije. Perkundrazi! nje agnosticist thote: "Nuk e besoj kete per aq kohe sa nuk kam prova...nese provat paraqiten, atehere do ta besoj."

    2. Theistet: Te gjithe ata qe besojne ne ekzistencen e Zotit, c'faredo zot qofte ky (ketu nuk futet vetem perendia i te krishtereve, por gjithe ata qe besojne ne sektet e tyre si psh. budizem, hinduizem, muslimanizem...etj...)

    3. Ata qe besojne se pyetja "Pse jetojme?" eshte nje pyetje pa kuptim, per te mos thene qe nuk eshte pyetje fare. Eshte thjesht nje reagim i yni bazuar ne ndjesine, emocionin qe na shkakton vete idea e jetes. Eshte njesoj sikur shprehemi: "What a bastard!" apo "You arrogant, son of a b***!" Ku bazohemi ne per thenie te tilla? Asgjekundi!!! (eshte disi e koklavitur pasi perfshihet ne te ashtuquajturen "Filozofia e Linguistikes" dhe divergjon dukshem nga dy te parat qe pothuajse kundershtojne njera tjetren)

    A eshte e rendesishme per njeriun te pyese "Pse jetoj?" Patjeter! Por kjo nuk do te thote qe jeta ka apo s'ka nje kuptim.

    Me respekt gjithashtu,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Cupke_pe_Korce : 04-07-2003 mė 19:10
    Summertime, and the livin' is easy...

  7. #107
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    Mos flisni me shume fjalet te medha dhe me rrymera boterore besimi ju dy parafolesit, se nuk ia vlen kur arsyeton per kete pyetje. duket si bosh, ceket, kuptoni...
    Nejse per mendimin tim do ishte me e goditur ndonje shprehje e thelle e ndonje njeriu te mencur, qe ta arsyetosh vete, pa fjale koti dhe rrymera boterore te jap sa te duash, rendesi dhe per keto ka rendesi te zgjedhesh, jo tia zhytesh kot aty e plas c'te ze syri ne ndonje liber mbi rrymat boterore theistike...
    ReSpEkT
    MtrX ubicumque felix

  8. #108
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602

    Edi...

    Vertet qe dua ta zberthej nje here gojen sidomos per ato qe ke thene ne lidhje me Ameriken, por kam frike se do ma marrin per anti-patriotizem se kemi edhe 4th July sot (lol) Gjithsesi, mjafton te te kujtoj se Tomas Xheferson ishte ai qe nga njera ane me ligjeronte per "unalienable rights" dhe nga ana tjeter kurre nuk i liroi sklleverit e vet (ketu nuk dua te permend "his affairs"). Dhe kur flas per Xhefersonin, kam folur per nje nga mendjet me gjeniale qe ka nxjerre Amerika (just think of it ) Ja ka vene kapakun Oscar Wilde kur ka thene: "America eshte i vetmi vend qe kaloi nga barbarizmi ne dekadence pa civilizim ne mes" (e di qe korcarit do i ngrihen nervat por s'merr pyke kjo koka ime)

    Kam frike se ato qe ke thene ne lidhje me moralin i sherbejne me teper argumentit tim sesa tendit. C'kupton ti me liri te njeriut? C'kupton ti me vullnet te lire? Shiko se keto jane dy gjera krejt te ndryshme. Une kam thene se nuk ka vullnet* te lire (determinizmi eshte nje teme e gjere dhe mund te diskutohet diku gjetke) dhe se njeriu eshte nen ndikimin e forcave te shumta vektoriale, baza e te cilave eshte instinkti dhe jo morali. (ketu nuk e kam fjalen qe njeriu nuk eshte i lire te hidhet nga dritarja apo ti bjere shokut me shkop ne koke...per me teper, nuk ishe ti ai qe me diskutove per "human behavior"? )

    Duke qene se Instinkti eshte i lindur ndersa Morali i imponuar nga shoqeria, kemi dy lloj lirish: liri natyrore dhe liri civile. Ne qofte se njerzit nuk do te zbatonin ligjet e imponuara nga shoqeria, ata do ti shembellenin nje tufe kafshesh te egra dhe do te ekzistonin ne ate qe quhet "the state of nature." Te siguroj se njerzit me te zgjuar jetojne sipas kesaj te fundit (sigurisht duke evituar perplasjet) por jane mjaft dinake dhe nuk e ekspozojne veten. Dhe a e di pse? Se po luajte altruistin apo moralistin gjithe kohen, katandisesh duke lypur ne ndonje qoshe te erret.

    Tjeter: Ti thua se e keqja ekziston pasi zoti na ka lene te lire te zgjedhim. Nese eshte keshtu, perse na gjykon atehere? Nese ai me gjykon kur une manifestoj lirine time, kjo do te thote qe nuk qenkam aspak te lire te zgjedh. Dua te them, qe te gezoj jeten e amshuar me duhet ti bindem vullnetit te tij (asaj qe ai mendon se eshte e drejte) por sa e vertete eshte kjo? Does might make right?

    (cupka duke shkundur koken )
    Summertime, and the livin' is easy...

  9. #109
    pa he!... Maska e korēar
    Anėtarėsuar
    18-10-2002
    Vendndodhja
    NO god'S LAND
    Postime
    666

    Te verbojne nga inteligjenca ca e ca...

    Edo,
    Ku e pe ti qe ushtari ndihet me faj pasi ka vrare dike? Nga e morre vesh ti? Vertet mund te kete te tille, por ka edhe nga ata qe ne te kunderten behen pishman qe nuk vrane njerin atehere kur duhej. A eshte dhe kjo pjese e moralit universal?

    Bej nje perpjekje te vogel te pakten per te kuptuar ato qe thua vete. Rilexoi me vemendje ato qe ke thene...
    Eshte pikerisht sepse nuk ka moral universal qe shoqerite ndryshojne, fale midis se tjerash ballafaqimit me njera tjetren, qe jane gjithmone ne ndryshim.

    Per ato qe ke thene ne lidhje me shkencen e me Ameriken - demokracia universale ku denimi me vdekje ushtron akoma!!! - nuk po u pergjigjem fare se sja vlen. Do vije koha kur do kuptosh vete gabimet madhore qe ke bere.


    O Edo mos me detyro te behem ironik se jam i forte ne ate dreq fushe.
    Tani ti qe je nga Permeti me pyet mua qe jam nga Korēa, a jam fshatar... (Po e le me kaq.)
    Pastaj edhe po te isha fshatar, mos je gje "racist" ti a si? Je dhe i biri i Perendise pale. Turp i dheut!

    P.S. Cupke me duket se gjeta vertet alter-egon tim ne ty. Perfitoni nga shpirtmiresia e Cupkes qe jua tregon vendin me miresjellje - i referohem kryesisht atyre qe therrasin se agnostiket (agnosticistet per te tjeret) keshtu e ashtu... Kur do mbaroni duke thene cju vjen permbare mor amani?
    "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

  10. #110
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Ta filloj me cupken dhe fjalet e saj te koklavitura...

    Ameriken nuk e beri vetem Xhefersoni. Ai ishte nje nga kokat me te rendesishme por nuk ishte i vetmi. Une nuk e bazova argumentin mbi Xhefersonin por mbi demokracine e Amerikes ne pergjithesi. Ti vajte gjete delen e zeze dhe ma tregon mua si shembull. Ketu qendron dhe bukuria e demokracise, vendos gjithnje shumica dhe jo nje individ. Thashe qe ligjet baze te amerikes i afrohen natyres se njeriut. Ka plot budalleqe ne kushtetute por ligjet themelore (te drejtat e njeriut) nuk mund te shkruhen me mire.

    Ne lidhje me moralin dhe instiktet mendoj se ke harruar nje ndryshim themelor midis argumentit tim dhe tendit. Ti e shikon njeriun te prejardhur nga kafshet dhe instiktet e tij i gjykon si negative ndersa une argumentoj per ekzistencen e nje te mbinatyrshmi qe e ka bere njeriun "njeri", ndryshe nga kafshet.
    Sipas argumentit tim instiktet formojne nje moral pozitiv dhe eshte pikerisht shoqeria qe provokon njeriun te shfrytezoje lirine ne kundershtim me moralin e tij.

    I mbinatyrshmi te gjykon sepse eshte i plotfuqishem dhe ai te ka krijuar. Ai te dha lirine, te dha te drejten e gjykimit midis te mires dhe te liges. Ti ke lirine te ndjekesh rrugen e mire ose rrugen e lige. Je ti ajo qe zgjedh. Te gjitha qeverite jane bazuar mbi kete sistem sepse e pane qe nuk mund te kontrollojne lirine e njeriut. Te gjitha vendet qe jane munduar te kontrollojne lirine e individit (pa force) kane deshtuar.


    Tani per Korcarin.....
    Ushtaret ne lufte nuk shkojne me deshire por i shtyn qeveria. Asnjeri nuk e do luften por ja qe per te miren e shoqerise duhen bere te gjitha. Ne rastin tend ushtari behet pishman sepse nuk do qe te vdese. Ne vrasim per te mbijetuar dhe jo per qejf. Ata qe vrasin per qejf i quajm kriminele, te cmendur etj.

    Moralin universal e argumentoj per individin dhe jo per shoqerine. Ne shoqeri zbatohet liria e nje bashkesie. Pikerisht ketu qendron dhe problemi. Ne nje bashkesi ka dhe aneate qe shfrytezojne lirine per te zgjedhur rrugen e gabuar. E vetmja menyre qe shoqerite nuk do ndryshonin do ishte vetem nqs te gjithe anetaret do benin te njejten zgjedhje. Kjo eshte e pamundur per shkak te lirise.

    Nje pyetja te bera o burre i dheut. Isha thjesht kurioz dhe nuk thashe asgje te keqe per fshataret. Pse te djeg miza ty?
    Si mund te jem "racist" kur njehere e nje kohe edhe Permeti ka qene fshat i Korces, apo jo? Te lutem me korrigjo nqs jam gabim pasi ti si ne moshe me te madhe e njeh me mire historine.
    Tani nuk besoj se ke frike ti pergjigjesh pyetjes. Je fshatar apo jo?

    Gjume te embel te dyve
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 05-07-2003 mė 02:32
    Edi

  11. #111
    pa he!... Maska e korēar
    Anėtarėsuar
    18-10-2002
    Vendndodhja
    NO god'S LAND
    Postime
    666
    "E keqja me humbamenot eshte se kufirin midis guakesise dhe vanitetit e kane tejet te holle, cellofane, dhe e kapercejne shume lehte." Po ju dhe doren te marrin... (spo e ndyj gojen).
    "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Tema tė Ngjashme

  1. A do tė mund tė jetojmė pėrgjithmonė nė tokė ?
    Nga Action nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 30-12-2008, 11:26
  2. Tė jetojmė sipas Kur’anit
    Nga intel inside nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-01-2007, 23:42
  3. Ne kemi jetuar me shqiptarė, dhe do vazhdojmė tė jetojmė!
    Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-12-2006, 09:46
  4. Si ta jetojmė Javen e Madhe?
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-04-2006, 16:44
  5. Ja si jetojmė tė ngujuar nė kulla 140 vetė tė njė fisi"!!
    Nga Shpirt Njeriu nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 17-11-2004, 21:19

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •