Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2006
  Postime
  359
  Faleminderit
  8
  36 falenderime nė 30 postime

  Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  shkruan Sulejman Abazi

  Cdo dite lexojme statuse, ku me te drejte kritikat drejtohen brenda gjenezes tone, duke shkaktuar nje kaos mosbesimi, merie, akuzash brenda raporteve te heroizmit, atdhetarizmit dhe tradhetise.
  Ka mendime te ngaterresave gjenetike per shkak te pushtimeve, e cila shkencerisht nuk pranohet, pasi qe te kete ndikime ne trasformimin e ADN-se tek nje popull, do te duhen te pakten 4000-6000 vjet.
  Nuk ka te beje me ngaterresen gjenetike, por me prejaedhjen gjenetike te rraces tone.
  Ketu studiuesit tane duhet te ndalen dhe ti drejtohen argumenteve shkencore.
  Une po e filloj thjeshte:
  Eshte pikerisht "UNI' dhe egua shqiptare qe sjell keto shqetesime. Nje vecori shume karakteristike qe ka kultivuar me kohe "egon e njeshit", krenarine, mendjemadhesine, kapadajllekun, autoritetin, burrerine, trimerine, tradicionalizmin, menyren arkaike te drejtimit te familjes dhe fisit dhe te tjera si keto, qe na kane lene pas ne rrugen e zhvillimit.
  Varferia eshte pasoje e "komandes" dhe "komandantit", e pashait, guvernatorit, e dijetarit qe kane kontribuar shume per boten, por gjithmone larg vendit te tyre.
  Njerezit tane lavdine nuk mund ta gjenin mes rraces egoiste, por mes popujve te tjere.
  Ky eshte nja fakt.
  Nje shqiptar zihet edhe me rete po t'i qendrojne siper kokes.
  E do qiellin te paster dhe te shoh dhe te komunikoj vetem me mikro dhe makro kozmosin.
  Nje shqiptar flet gjuhen e Perendive dhe eshte i lashte ne keto troje sa vete toka dhe jeta.
  Ato qe zoti na i ka dhene me teperice, vecanerisht shkallen e inteligjencies, cuditerisht dhe fatkeqesisht e kemi perdorur perhere kubnder vetes.
  Ka shume elemente qe duhen pare.
  Ky fenomen midis nesh meriton nje studim te hollesishem shkencor, ne menyre qe me argumente, kjo ane teper negative te behet gjitheperfshirese, ta dine dhe ta pranojne te gjithe, per te sjelle momentin fatlum, qe ta kthejme mendjen ne te miren tone te perbashket.
  Shpesh i referohemi Konices per keto "prapesi" tonat, pasi ai ka guxuar ti thote ato me kurajo, saqe sot edhe mund te kritikohet rende.
  Mbase mund te jete edhe keshtu.
  Po te vesh re publikimet e Faik Konices, ai gjerat i ka te shkeputura, me artikuj, nuk la asnje liber te plote pas jetes se tij, por te gjithe konstatimet e tij nuk duhet marre vetem ne anen negative, por si nje terheqje e forte vemendje qe te rishikojme qendrimin brenda gjenezes tone.
  Sot ne kemi shume nevoje per kete studim qe do te na bente te gjitheve nje nder te vecante.
  Ta njohesh dhe pranosh te verteten ashtu sic eshte, edhe te hidhur, ndryshe nga deformimet e qellimeshme per te rritur therrmimin dhe percarjen kombetare, eshte mencuri, eshte respekt per veten, kombin dhe prejardhjen e lashte.
  Konica na ka bere nje nder, ne duhet te dime ta vleresojme.
  Ne sot kemi nevoje shume per keto.
  Faleminderit.
  Sulejman Abazi, Tirane me 25 mars 2017.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  705
  Faleminderit
  1
  25 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  shqiptaret si shoqeri komb kane lindur nga luftrat dhe intrigat ballkanike dhe nuk mund te ndahen prej tyre. por c'eshte lufta ashtu si feja apo lufta per bindjen tende, vec se nje rreze e kultures lindore qe nuk pushon se provuari ne stagnimin apo shkaterrimin e perendimit apo te ardhmes!

 3. #3
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,630
  Faleminderit
  178
  223 falenderime nė 176 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  Rrjeti,
  Faik Konica ka shkrujt edhe ket:
  Shqiptari duket si i bėrė pėr tė qenė lodėr e njė mashtrimi tė pėrjetshėm; njė fatalitet i dhimbshėm rri pezull mbi kėtė popull tė mjerė.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 4. #4
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,070
  Faleminderit
  53
  143 falenderime nė 124 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  Shqiptari nuk ben asgje per te ngritur stimen perballe popujve te tjere...
  Nuk i pelqen te jetoje i qete, eshte i prire te rremoje kunder rrymes...
  Ne fakt, nuk jane te tjeret qe nuk na stimojne, jemi vet neve qe kemi pak stime ndaj vetes!
  Pershendetje

  Ps: Ja nje shembull i vogel; Kur ke degjuar ndonjehere shqiptarin te bej nje autokritike, perveē se kur ja do interesi...?!
  “Po kur tė vijė i Biri i njeriut, vallė, a do ta gjejė besimin mbi dhe?”

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  705
  Faleminderit
  1
  25 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  autokritika eshte nje tjeter mashtrim primitiv ashtu si rrefimi apo pendesa fetare!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2012
  Postime
  98
  Faleminderit
  15
  5 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  nuk kan dietar te lamis shpirtnore,..ose nuki kan ndigju ata edhe ne i paten pas,ose kan ndigju sabotatore ne 10vjecare.Nderime autorit te shkrimit

 7. #7
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,630
  Faleminderit
  178
  223 falenderime nė 176 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Shqiptari nuk ben asgje per te ngritur stimen perballe popujve te tjere...
  Nuk i pelqen te jetoje i qete, eshte i prire te rremoje kunder rrymes...
  Ne fakt, nuk jane te tjeret qe nuk na stimojne, jemi vet neve qe kemi pak stime ndaj vetes!
  Pershendetje

  Ps: Ja nje shembull i vogel; Kur ke degjuar ndonjehere shqiptarin te bej nje autokritike, perveē se kur ja do interesi...?!

  E ke degju ate shprehjen: "Me mir m se i vogel" ?

  Sepse, ne nuk kemi force te bejm nje shtet tonin me nje qeveri tonen, gjithmone na e kam fut te tjeret.
  Mjafton te shikosh emrat e te shumices ne pushtet duke fillu qe nga 44 e ketej.
  Romun/bullgar/turk dhe grek i ke shumicen..., ndonje tek tuk kishte njeēik gjak shqiptari...

  Nese i bejm ADN, me shqiptare dalin arbereshet e Italise sesa shqitaret e sotem.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 8. #8
  Rrjeti Social Kombetar Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  537
  Faleminderit
  40
  71 falenderime nė 60 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  Pse cdo gje duhet te lidhet me politiken?

  Per mua gjithmone matet nga personi nese eshte i mire apo i keq i vetvetes, e jo kombesia e feja..
  Nėse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bėje dhe djallin tė mendojė!

 9. #9
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,418
  Faleminderit
  413
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  Citim Postuar mė parė nga Lazo Lexo Postimin
  Pse cdo gje duhet te lidhet me politiken?

  Per mua gjithmone matet nga personi nese eshte i mire apo i keq i vetvetes, e jo kombesia e feja..
  Sepse gjithcka perpos besimit ne Zot eshte e lidhur me politiken. Hapin e pare qe e ben kur del nga shtepia njeriu fillon te beje politike. Kur e pershendet komshiun ti e une ben politike.

  Besimi apo mosbesimi ne Zot ta dikton se si do te sillesh ndaj familjes, rrethit, shoqerise, ligjit, shtetit. Nese sinqerisht je i penduar ndaj Zotit ke hequr dore nga genjeshtra, vjedhja, mashtrimi, keqperdorimi i te tjereve, keqperdorimi i besimit qe e merr kur behesh politikan etj. Njeriu eshte vetvetiu i keq pasi shikon interesat personale edhe kur ato jane ne dem te interesave personale. Keta politikane tane kur vjedhin e plackitin buxhetin e shtetit nuk e bejne sepse kane zgjedhur te behen te keqinje, por instiktivisht lakmia e tyre hyn ne funksion. Aty ku 90% e njerezve mendojne me kete mentalitet as gjyqesori nuk mund te funksionoje sepse do t'i dilte problem me shumicen e popullsise se shtetit.
  Me fjale te tjera nese do te kishim politikane te krishtere qe do te na udhehiqnin nuk do te kishte korrupsion, droge, Gerdec (lejojne femije nga 15 vjec per te cmontuar armatim - ku jane keta njerez ne metro a ne trena - qe 100 vjet shtet midis Evrope hajde me thone eshte diku ne Bangladesh). Pra jo qe sdo te kishte Gerdec (shperthimi) por t'i e 99.99 % e shqiptareve nuk do te dinin se ne Shqiperi do te kishte nje vend te quajtur ashtu.

  Per kete serbet, tyrqit dhe arabet i kane bere shqiptaret ateiste dhe myslimane pra per t'i lene prapa e ne vellavrasje gjithmone kombin shqiptar. Arabet e turqit i bene per te shkuar e per te vrare e per t'u vetevritur ndersa serbet per t'i future ne vellavrasje.

  Shiqo cka te behet shteti ne ate shoqeri ku krishterimi luftohet pa meshirshem.

  http://www.botasot.info/kronike-e-zeze/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 16-04-2017 mė 23:26
  Destroyer of falsehood :)

 10. #10
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,418
  Faleminderit
  413
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  Njeriu eshte vetvetiu i keq pasi shikon interesat personale edhe kur ato jane ne dem te interesave personale. - E shkruajta gabim, duhet te jete: Njeriu eshte vetvetiu i keq pasi shikon interesat personale edhe kur ato jane ne dem te interesave te pergjithshme.
  Destroyer of falsehood :)

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,464
  Faleminderit
  340
  426 falenderime nė 358 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  Sepse nuk kan investuar ne drejtesi,qe duhet te sjelli etiken e moralin, nga ku vjen kultura dhe edukata per te krijuar nje bashkesi o nje sinteze te asaj qe quhet shtet.

  Kemi investuar vetem ne provincializem. Nga ku vjen dhe kulti i individit,dhe ky individ ne kete mentalitet nuk ka prodhuar individin liberal,ka kerkuar gjithmone individin primitiv autoritar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 17-04-2017 mė 21:33

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  705
  Faleminderit
  1
  25 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Pse shqiptaret jane e keqja e vetvetes?

  Ne duhet ta bejme realitet sintezen e asaj qe Greket e quajten shtet dhe kemi boll potenciala!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •