Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Rrjeti Social Kombetar Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  725
  Faleminderit
  60
  79 falenderime n 67 postime

  Rama marshon i vetm drejt fundit

  Kryeministri hipotetik, i qeveris hipotetike teknike, me siguri q ditn e par t puns do t montonte koshin e basketbollit mbi dern e zyrs dhe do t lyente muret e mbushura me shprthimet artistike t paraardhsit.

  Do t mjaftonte vetm ky prfytyrim disasekondsh pr tia vrar gjumin e pranvers Edi Rams. Ai nuk sht i prgatitur ta lr at zyr, as tani dhe, po t kishte mundsi, asnjher. Rama bn pjes n kategorin e liderve ballkanik q postin e prjetojn si t prjetshm dhe q pushtetin e kan bosht t ekzistencs s tyre. Pushteti i jep kuptim qenies s tyre, i bn t duken interesant dhe arrogant edhe kur nuk kan arsye t jen, i bn artist dhe mendimtar, i rrethon me adhurues ndonse n jetn normale nuk kan miq t vrtet.

  Rama nuk e konsideron zyrn nj vend pune, t marr me qira pr katr vjet, por nj vendstrehim, t cilin e ka shestuar si nj kthin t prjetshme t delireve t tij. Prandaj ai e ka t vshtir t dal prej saj, ta lr, qoft edhe pr dy muaj. Pa t ai ndihet i pambrojtur, i zhveshur nga pushteti dhe i humbur n ekzistencn e tij. Pr kt kategori politikansh, pushteti nuk sht nj mjet drejt qllimit pr t ndryshuar vendin, por sht kthyer n nj qllim n vetvete. Jasht tij, ata e kan t vshtir ti prgjigjen pyetjes se prse jetojn.

  Ilustrim perfekt i ktij mentaliteti, q aq her e kemi ndeshur n Shqipri dhe Ballkan, ishte edhe deklarata e kryeministrit n mbledhjen e grupit t tij parlamentar se me apo pa opozitn, vetm apo n koalicion, m 18 qershor ai do t shkoj n zgjedhje. Dhe i vetm, trim n luft. Sa raste t tilla kan shnuar n memorien e politiks ballkanike udhheqs t ktij kallpi, q gjoja n emr t popullit, t qytetarve, t reformave, t dekadave q do vijn, t brezave t ardhshm, t atdheut, t kombit, jan nisur kokmushk thjesht drejt interesit t tyre, pushtetit personal. E megjithse n fund e kan thyer kokn, e uditshme se si fara e tyre mbin prsri.

  Edi Rama mund t ishte n t drejtn e tij pr ta mbyllur si kryeministr mandatin pr t cilin sht votuar. Kjo sht nj norm demokratike n nj vend normal. Por qeveria dhe mazhoranca sot, me vetdije e kan sjell vendin n nj situat aspak normale. Jo vetm kriminalizimi i skajshm deri n nivelet m t larta, as parat e drogs dhe milionat e hedhura n me demek koncesione dhe rilindje urbane, por mbi t gjitha arroganca dhe kultivimi i nj klime prjashtuese dhe konfliktuale me kundrshtarin, nuk i kan ln mundsi tjetr reagimi ktij t fundit.

  Nj kryeministr i arsyeshm, n fund t nj katrvjeari, do t duhej m s paku t reflektonte. Deklaratat pr marshime vendimtare, pa prfillur krizn politike, drejt zgjedhjeve t 18 qershorit, t cilat do ti shptojn shqiptart nga 25 vitet e shkuara dhe do ti ndriojn pr 10 vitet e ardhshme, duke shpartalluar armikun e klass, vetm sa i hedhin benzin zjarrit. Dalja e Edi Rams nga zyra me kosh basketbolli, nuk sht fundi i Shqipris, por prfundim logjik i nj sjelljeje politike sipas parimit se t mbjellsh do t korrsh.

  Sot, kryeministri i krkon prgjegjshmri opozits, kur q nga dita e par e detyrs s tij e deri n mbledhjen e fundit t grupit parlamentar t shumics, vetm e ka devalorizuar dhe injoruar at. E nisi me aktin normativ q nuk prfilli statusin e npunsit civil duke i vn fshesn administrats, e vazhdoi me reformn territoriale t ciln e miratoi me vota t trafikuara pa prfillur ndjeshmrit e pakics, e vazhdoi me kaprcimin e fryms konsensuale pr Reformn n Drejtsi, pa prmendur ktu dhjetra ligje e vendime t tjera, nga reforma n arsim e deri te koncesionet e njanshme klienteliste.

  Dshtimet n qeverisje, Rama i shurdhonte me konfliktualitetin dhe gjuhn e urrejtjes, pr ti mbajtur njerzit nn efektin e emocioneve dashuri-urrejtje, fronti i s mirs dhe i s keqes, n pamundsi pr t prodhuar mirqenie dhe zhvillim ekonomik. Refuzoi t largonte individ me pushtet, t provuar me rekorde kriminale, duke i prdorur si gangster kundr opozits. Prgzonte ata q godisnin deputett e pakics n salln e Kuvendit dhe tallej me shqupin q nuk kishte nj lider si ai. Provokonte me emrime t dhjetra njerzve t dnuar m par, n pika kye si rendi, doganat etj. Nuk mori asnjher n konsiderat akuzat e pals tjetr, qofshin edhe t tepruara, ndrkoh q aviont e drogs i binin mbi krye dhe fushat prball Surrelit gjelbronin nga bima q u kthye n simbol t qeveris s tij. I prqeshi ata q e kritikonin dhe i frkoi ata q ia mbulonin zullumin q trashej.

  Tani, n kt klim q me vetmohim e ngriti vet pr do dit, i krkon opozits t bj fasadn e fasads s tij. T marr pjes n zgjedhje pr ta kurorzuar si fitimtar. N t kundrt, lshon kushtrimin se zgjedhjet do t mbahen edhe pa opozitn. Mirpo Shqipria nuk sht nj vend normal jo pr faj t opozits. Prandaj n nj situat t till, pak prulsi, pse jo dhe ndjes, do t ishte m mir se sa krcnimi me zgjedhje monopartiake.

  Nj lider q ka prgjegjsin e drejtimit t vendit do t duhej t tentonte dialogun, jo gjuhn e forcs prball nj opozite, t cils i ka rrmbyer gjithka. Prball krkess pr largimin e tij, Rama mund t negocionte shum lshime t tjera, q edhe nse nuk e zgjidhnin krizn, t paktn nuk e thellonin at. far t keqe do t kishte pr shembull nse mazhoranca i ofronte opozits propozimin pr presidentin e vendit, q me ndryshimet kushtetuese ka nj rol krejtsisht honorifik. Jo se kjo mund t zgjidhte krizn, por do t ishte shenj e nj vullneti t mir, reflektim pr arrogancn dhe etjen e pashembullt pr t kapur do pushtet. Mirpo Rama e ka hallin si ta ndaj presidentin me Ilir Metn, ministrit me LSI dhe drejtorit me Idrizin. Pr t nuk ekziston shqetsimi ndaj hapsirave t pakics.

  Prandaj bri dhe deklaratn se n zgjedhje do t shkoj edhe i vetm. Ishalla kt her e mban fjaln. Pr udhheqs t ktij lloji kjo sht rruga e vetme q u ha kokn.

  Nga Armand Shkullaku
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,579
  Faleminderit
  362
  442 falenderime n 371 postime

  Pr: Rama marshon i vetm drejt fundit

  Me Ramen ka nje problem si paradoks qe eshte konsensusi . Rama ka qeverisur aq keq sa si minimum do kishte nje renie vertikale ne konsensusin e votave. Jo vetem qe nuk ka renie por me shum propabilitet mundet te kete dhe ritje te votave.

  Kjo lloj qeverisje do ishte shkatrrimtare per do parti dhe kualicion, ne do popull dhe ne do vend te botes. Sot duhet te kishim Ramen si personin me te urryer ne Shqiperi por edhe tek kundershtaret "maksimumi" shikohet si zhgenjim. Deri me sot i ka shpetuar do lloj detyrimi-pergjegjsie qe ka per kete keq-qeverisje.

  Dy jane gjerat. Nje,Rama ka qeverisur mire dhe po te jete kjo nuk ka nevoje asnje lloj diskutimi.por nuk eshte e vertete sepse varferia-pasiguria eshte ne maksimum,degradimi i shoqerise eshte i papare si persa i perket prostitucionit dhe perdorimit te droges midis te rinjve ; qe sot ne Shqiperi eshte problemi me i madh familjar. Dy,ka qeverisur keq po nuk ka alternative ose ku alternativa dhe kundershtaret shikohen o perceptohen edhe me keq se Rama. Dhe kjo e fundit mbase eshte realiteti dhe problemi i vertete ne ate vend.

 3. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Lazo (26-03-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •