Britania thot se m 29 mars do ta aktivizoj procesin e largimit nga Bashkimi Evropian, pas referendumit t vitit t kaluar, ku votuesit vendosn pr trheqje nga BE-ja.

Nj zdhns i kryeministres, Theresa May, tha sot se qeveria e Britanis e ka informuar Zyrn e presidentit t Bashkimit Evropian, Donald Tusk, pr synimin pr aktivizimin e Kapitullit 50 t Marrveshjes s Lisbons, q paraqet njoftim formal pr synimin e nj shteti antar q t largohet nga BE-ja.

Ne jemi n prag t negociatave m t rndsishme pr kt vend pr nj gjenerat, tha sekretari britanikl pr Brexit, David Davis.

N prgjigje t ktij njoftimi, presidenti Tusk tha se ai do ti prfaqsoj shtetet e tjera antare n BE, me nj propozim t udhzimeve pr negociata, brenda 48 orve, pasi t aktivizohet Artikulli 50.

Negociatat pr kushtet e daljes s Britanis nga Bashkimi Evropian duhet t prfundojn brenda dy vitesh.

Tani pr tani, Britania sht shteti i vetm n Bashkimin Evropian, q ka vendosur t largohet dhe e ka aktivizuar Artikullin 50.
__________________________________________________
https://www.evropaelire.org/a/28380420.html