Edi Rama

Sot dua t’ju flas pr krizn artificiale, ku Partia Demokratike synon t’a fus vendin, me nj prpjekje tejet t dshpruar pr ta kthyer krizn e saj, n nj kriz t Shqipris.

N kt prpjekje jan prfshir Saliu, q nuk do vetingun, sepse s’do drejtsin. Luli, q prve vetingut nuk do as zgjedhje, sepse s’do as drejtsin e re dhe as disfatn n zgjedhje, shpura e parlamentarve demokrat q nuk duan asgj, sepse duan vendin n listn e deputetve m shum sesa gjith Shqiprin, tufza e kryetarve aleat, q nuk duan as bojkotin, po as t kundrtn e bojkotit, sepse i deprimon adra n dark, po i trimron rakia n mngjes, nj et thashethemexhinjsh profesionist, sa n ekrane, e sa n portale, q nuk duan t’ia din pr popullin q i dgjon e lexon, sepse flasin, shkruajn, komentojn, shajn, akuzojn, pr llogari t atyre q i paguajn; nj grusht gjykatsish, q nuk duan t ik adra e japin t holla pr revolucionin, sepse u ikn petku q mban mbuluar zullume t trasha erekshekulli. T huaj jodashamirs t ktij kombi, q nuk duan ta shohin Shqiprin t bj shtet me dinjitet, sepse Zoti na ruajt nga shqiptart; e pastaj individ lloj-lloj, q s’e duan qeverin, dhe e mbshtesin adrn nga jasht apo nga brenda. Sepse kush ka hallin pr nj karrige parlamenti pr vete; kush hallin t hakmerret me PS pr karrigen e humbur t parlamentit; kush duket n adr q t tregoj se sht gjall; kush hallin pr t lar ndonj borxh nga shqipja n italisht, e me radh halle-halle kjo dynja, halli hallit nuk i ngja’.

adra e ngritur n mes t bulevardit, mu si kshtjell rre, pr t’u mbrojtur nga humbja e liris pas vetingut dhe humbja e zgjedhjeve pas fushats, di vetm far nuk do dhe pret at q nuk do vij ndonjher. Sepse s’ka pr t ardhur ndonjher lajmi, “Vetingu s’do bhet kurr, prandaj dilni”, s’ka pr t ardhur ndonjher ftesa pr qeveri teknike, prandaj kthehuni; s’ka pr t ardhur ndonjher oferta pr t shtyr zgjedhjet, prandaj zgjohuni; s’ka pr t ardhur jo, as rrufeja nga qielli, pr ta br shkrumb e hi kryeministrin, prandaj deklaroni fitoren e revolucionit.

T vetmit q prfitojn nga pritja e kot e asaj q nuk vjen n adr, jan thashethemexhinjt profesionist t rreshtuar n listpagesn e revolucionit imagjinar. Ata mbushin xhepat me para t zeza q u shtohen rrogave t majme, pr ta shfryr dufin e adrs duke nxjerr edhe gjith mllefin e tyre t pangushllueshm, televiziv a digjital, ndaj ksaj qeverie apo ndaj Partis Socialiste e meje personalisht, padyshim. Shqipria e gjith ktyre revolucionarve pa asnj kauz, sht sa ajo adr, e ngritur si nj autosugjestion politik nga politikan t dshpruar e t oroditur, pr t mundur frikn nga drejtsia e nga zgjedhjet, duke br thirrje pr revolucionin e pamundur kundr zbatimit t reforms n drejtsi, kundr zgjedhjeve n 18 qershor, kundr vet sensit t historis q krkon nj Shqipri sa m afr Bashkimit Europian.

N thelb, kjo nuk sht kriza e Shqipris, po kriza e nj partie t madhe politike pa lidership, pa skuadr, pa vizion; e cila krizn e thell t humbjes s pushtetit t saj katr vjet m par, krkon ta eksportoj nga boshllku i adrs n zemrn dhe mendjen e Shqipris; kjo sht kriza e nj katundi t izoluar politik e mediatik, ku mungesa e forcs s politiks, mbulohet me politikn e forcs; ku opinionist, portalist e zhurnalist t rekrutuar si mercenar, kan kapur peng t vrtetn, njsoj si kan kapur peng drejtsin, sivellezrit e tyre gjykats e prokuror t korruptuar; kjo sht kriza e gogolmakutve t sistemit t drejtsis, n orvatjen e pashpres pr t’i shptuar drejtsis, pas sundimit t tyre erekshekullor mbi drejtsin. Kjo kriz sht kriza e nj elite t ngujuar n bulevardin e politiks e t medias, krejt e shkputur nga njerzit e nga hallet e tyre, q luan prdit n nj adr shfaqjen e nj revolucioni popullor pa popull.

E kam ditur qysh n krye t hers, se Reforma n Drejtsi, m shum se do reform, q sa m reale t jet aq m natyrshm krijon pshtjellim, provokon dhimbje, nxit rezistenc, do t mbillte panik n shum shpirtra pengmarrsish e gjobvnsish t ktij populli, pr 25 vjet me radh. Ashtu si e kam ditur me koh, se paniku nga ajo q vjen pas zbatimit t ligjit t Vetingut, do ta bnte pushtetin e vjetr sot n opozit, t’i frikej shum m tepr se zakonisht zgjedhjeve q vijn. Por nuk kam ngurruar asnj sekond n mbshtetjen pa kurrfar rezerve t Reforms n Drejtsi. As lkundem sot nj milimetr, n bindjen time, se kostoja q prpiqet t’i faturoj Partia Demokratike Shqipris, duke krcnuar t mos hyj n zgjedhje, sht nj dhimbje e zgjimit t drejtsis pas erekshekulli sundimi t padrejtsis. Dhe kjo dhimbje, duhet prballuar medoemos, pr t mos uar dm prpjekjet e jashtzakonshme t ktij mandati reformash dhe pr t mos humbur edhe kushedi se sa vite t tjera, n rrugn ton pr t br shtet.

Partia Demokratike ka zgjedhur t lshoj ultimatume dhe t krcnoj se po nuk u pranuan ultimatumet e saj, do fus vendin n kaos kushtetues, institucional, publik e me radh. Un nuk kam ardhur n kt zyr as pr t’i drejtuar pushkt opozits n bulevard, as pr ta krcnuar opozitn me fjalorin e krenaris vulgare t paraardhsit tim. Madje kam qen, jam dhe do t jem i gatshm, do dit, do nat, n do or, edhe n adr po t duan, t takohemi e t dialogojm me opozitn. E kam thn m par dhe e ritheksoj sot, at q sht deklaruar po ashtu nga tryeza e koalicionit: Jemi gati pr dialog. Jemi t hapur pr do ndrhyrje n Kodin Zgjedhor e n do kod a ligj tjetr, q Partia Demokratike mund t krkoj pr t’u ndjer sa m e garantuar n zgjedhje. Jemi t gatshm ta votojm pa asnj rezerv, do gj q nuk bie ndesh me standardet e OSBE/ODHIR-it. Jemi t hapur po ashtu pr krijimin e do mekanizmi t ri institucional, q PD-ja mund t propozoj pr prmirsimin e mtejshm dhe respektimin e plot t standardeve zgjedhore.

Por, aq sa dialogu mes maxhorancs e opozits, pr rregullat e lojs demokratike, sht gjithnj i domosdoshm, aq edhe detyrat e t drejtat themelore, q prcaktojn rolet kushtetuese t secils pal, jan t patjetrsueshme.

S pari, kjo qeveri ka detyr themelore t respektoj shumicn q prfaqson dhe nuk mundet kurrsesi, t prish n mnyr t njanshme kontratn qeverisse me popullin, nnshkruar nga 1 milion shqiptar n 23 qershor 2013. Kohzgjatja e ksaj kontrate sht deri n 18 qershor t ktij viti. E kjo as nuk varet nga dshirat apo interesat e Partis Demokratike, as nuk hyn tek ato gjra q mund t negociohen me opozitn. Opozita mund ta krkoj largimin e qeveris gjith ditn dhe qeverin teknike gjith natn, po s’mund t’ia imponoj dot kto krkesa qeveris, as n Shqipri, as n asnj vend t bots, ku vendos vullneti popullor me vot. Prandaj, me gjith respektin, pr t drejtn e opozits q t krkoj qeveri t re teknike apo t provoj teknika t reja demokratike, kjo qeveri do t vazhdoj punn e nisur pr Shqiprin, deri n afatin prfundimtar t kontrats me popullin shqiptar.

S dyti, as opozita as qeveria, s’kan asgj n dor lidhur me datn e zgjedhjeve. Sepse data e zgjedhjeve sht dita e prcaktuar n Kushtetutn e Republiks son, si dita e gjykimit t partive nga populli. sht dita kur partit dalin para popullit me ofertat e tyre dhe populli gjykon me votn e tij do ofert n dispozicion, pr t zgjedhur se cila parti do t’i shrbej vendit n qeveri, cila n opozit. T mos e harroj askush, partit paraqiten prpara Sovranit n ditn e prcaktuar nga Kushtetuta, jo populli prpara partive n ditn e prcaktuar prej tyre. Prandaj edhe n datn e zgjedhjeve partit heshtin, ndrsa Sovrani zgjedh pr katr vitet e ardhshme.

S treti, si isha i bindur se Reforma n Drejtsi do t merrte votat e nevojshme, ather kur Partia Demokratike prbetohej se kjo nuk do t ndodhte kurr, jam sot i bindur se PD-ja do t hyj n zgjedhje pavarsisht prbetimeve e krcnimeve. Ashtu si jam i prirur t besoj, s Partia Demokratike, do t kthehet n Kuvend pr t votuar Vetingun, sepse nse nuk e bn kt pr Shqiprin e pr vete zgjedhsit e saj, duhet ta bj pr t mos vulosur me turp fatin e saj n zgjedhje, pa nisur ende fushata zgjedhore. Ndoshta gaboj, por nuk e besoj dot sot pr sot, q frika nga Vetingu dhe marrzia e lufts pr pushtet, do t triumfojn mbi arsyen e mbi interesat strategjike t Partis Demokratike. Sinqerisht nuk e besoj dot se nj parti e madhe e me aq shum detyrime t mdha ndaj vendit e njerzve, do t udhhiqet nga frika e marrzia, deri n pikn sa t arratiset n drejtimin e paditur t vetprjashtimit nga jeta parlamentare.

Por ama, pr t mos ln asnj ekuivok, lejomni t’ju them pr do rast q nj eventualitet i till, m dhemb seriozisht shum, po seriozisht nuk m tremb aspak. Pavarsisht se mosparaqitja n zgjedhje e partis m t madhe t opozits apo e kujtdo partie tjetr parlamentare, sht nj anomali e rnd, ne nuk do t’i bashkohemi kurr nj mungese t till haluinante respekti t politiks pr popullin. Ne do t respektojm datn e zgjedhjeve dhe deri n at dat do t angazhohemi n fushat si asnjher m par, pr t dal prpara gjykimit t Sovranit me sa shum kemi br pr Shqiprin. Pr sa shum mbetet pr t br pr shqiptart. Dhe sa shum kan pr t humbur, Shqipria dhe shqiptart nse kthehemi mbrapa.

Jemi n marsin e 2017-s, nuk jemi n marsin e 1997-s dhe orn e prpjekjeve pr t br shtet, pun dhe ardhmri pr Shqiprin e Gjenerats Tjetr, nuk e ndal dot askush dhe asgj.


Burimi : http://www.gazetatema.net/2017/03/19...ne-18-qershor/