Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,026
  Faleminderit
  103
  94 falenderime n 82 postime

  Kultivimi i kanabisit u rrit me pes her, thot Departamenti i Shtetit

  Duke iu referuar t dhnave t misionit monitorues t autoriteteve italiane, raporti vjetor i Departamentit Amerikan t Shtetit mbi luftn ndrkombtare kundr drogs vren se gjat vitit 2016, n Shqipri, siprfaqja e kultivuar me kanabis sht shtuar me pes her n krahasim me vitin 2015.

  Siprfaqja e kultivuar me kanabis sativa gjat vitit 2016 vlersohet se sht rritur me mbi pes her n krahasim me nj vit m par, ndonse edhe sekuestrimet e drogs t raportuara nga policia shqiptare jan shumfishuar, vren Departamentit Amerikan t Shtetit n Raportin Ndrkombtar t Strategjis s Kontrollit t lndve Narkotike pr kt vit.

  Raporti i cili prgatitet nga Departamenti i Shtetit pr Kongresin n prputhje me Ligjin pr Ndihmn e Huaj, prshkruan prpjekjet e vendeve t ndryshme pr t luftuar tregtin ndrkombtare t drogs.

  Shqipria mbetet nj burim i rndsishm pr marijuann si dhe nj rrug tranzit pr kokainn dhe heroinn e destinuar pr tregjet Europiane, shkruhet n raportin e publikuar t enjten, nj fjali kjo e njjt me raportin e vitit paraardhs. Por ndrsa vlersimi mbi gjendjen nuk ka ndryshuar n syt e Departamentit t Shtetit, vlersimi mbi rolin e autoriteteve shqiptare n luftn kundr drogs ka ndryshuar. N raportin pr vitin 2015, arrestimet dhe sekuestrimet e drogs nga policia shqiptare vlersoheshin si impresionuese, fjal q nuk u prdor m n raportin pr vitin e kaluar.

  Ndrsa autoritetet shqiptare raportuan nj rritje t arrestimit dhe shkatrrimit t plantacioneve t kanabisit m 2016, pati gjithashtu raporte pr rritje t kultivimit t kanabisit n vend, thuhet n raportin e fundit.

  Duke iu referuar t dhnave t Guardia di Finanza, forcs policore italiane q prej vitesh ndihmon qeverin shqiptare me patrullim nga ajri pr t identifikuar fushat me kanabis, Departamenti i Shtetit raporton se nga ky monitorim sht llogaritur se siprfaqja e kultivuar me kanabis sht rritur me mbi pes her.

  Fluturimet kontrolluese t Guardia di Finanza t Italis identifikuan 2,086 plantacione t dyshuara t kanabisit dhe matn gjithashtu nj rritje me pes her n nivelin e prgjithshm t kultivimit, thuhet n raport.

  Fluturimet e Guardia di Finanza zakonisht kontrollojn rreth 15 pr qind t territorit t Shqipris ndrsa ekspertt thon se kto fluturime, ndonse jan n gjendje t identifikojn nj pjes t konsiderueshme t fushave me kanabis, nuk mund t identifikojn t gjitha fushat n zonn e monitoruar pr shkak t terrenit t thyer malor.

  T dhnat q nga viti 2014 t Guardia di Finanza raportojn pr nj rritje dramatike t numrit t fushave t kultivuara dhe identifikuara. Kshtu, n vitin 2014, Guardia identifikoi 815 plantacione me rreth 165 mij rrnj ndrsa n vitin 2015 u identifikuan 1,200 plantacione me rreth 243 mij rrnj. Gjat vitit 2016 raportohet se u identifikuan 2,086 plantacione me rritje pes her n nivelin e prgjithshm t kultivimit, sipas Departamentit t Shtetit.

  Kultivimi i kanabisit n Shqipri ka qen nj fenomen i njohur q nga fillimi i viteve 1990, por siprfaqet e mbjella gjat vitit 2016 konsiderohen t strmdha ndrkoh q parat e paligjshme t akumuluara nga kultivuesit dhe trafikantt besohet se do t ken pasoja t rnda afatgjata pr ekonomin dhe shoqrin shqiptare.

  Kultivimi i kanabisit sht kthyer ndrkoh n nj debat politik n Tiran, ku Partia Demokratike n opozit akuzon qeverin se ka toleruar dhe bashkpunuar me grupet kriminale me synimin pr t prdorur mbjelljen e drogs si nj lev pr t fituar mbshtetje politike n zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

  Qeveria i hedh posht akuzat duke argumentuar se kultivimi i drogs nuk sht rritur, por evidentimi i parcelave t mbjella sht rritur shumfish n krahasim me vitet kur vendi kishte n qeveri koalicionin PD-LSI.

  Gjithsesi, t dhnat e Guardia di Finanza duket se konfirmojn perceptimin e prgjithshm pr nj rritje shumfish t sasis s siprfaqes s kultivuar si dhe zhvillimin e kultivimit t marijuans n shkall industriale.

  Sa i prket lufts kundr drogs nga ana e policis, raporti i Departamentit t Shtetit thot se Policia Shqiptare arrestoi 1,349 njerz pr shkelje t ligjeve kundr drogs gjat vitit 2016, nga 827 vet qe qen arrestuar pr dhjet muajt e par t vitit 2015.

  Kuptohet q n t dyja vitet, numri drrmues i t arrestuarve nuk i prkasin krimeve t rnda. N Prokurorin e Krimeve t Rnda, 158 hetime u hapn gjat vitit 2016, n krahasim me 81 hetime t hapura n vitin 2015. N ann e dnimeve, Gjykata e Krimeve t Rnda dha gjat vitit t kaluar 65 dnime, ndrsa n vitin 2015 pati dhn 68 dnime.

  Shumica e t arrestuarve pr drog trajtohen nga gjykatat e zakonshme ndrsa t ashtuquajturit peshq t mdhenj t prfshir n krim t organizuar, gjykohen nga Gjykata e Krimeve t Rnda.

  Prve raportit pr luftn kundr drogs, Departamenti i Shtetit publikon edhe raportin pr luftn kundr pastrimit t parave. Por n kt fush, rezultatet jan akoma m t dobta se sa n luftn kundr drogs.

  Raporti i DASH vren se pastrimi i parave t fituara n aktivitete ilegale, si kultivimi dhe trafiku i drogs, sht i leht n Shqipri, veanrisht n industrin e ndrtimit dhe n industrin e bixhozit. Megjithat, raporti vren se deri n mes t vitit 2016, katr shtje t pastrimit t parave jan drguar n gjykat nga prokuroria dhe gjasht t akuzuar jan shpallur fajtor.
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime

  Pr: Kultivimi i kanabisit u rrit me pes her, thot Departamenti i Shtetit

  Genjen Departamenti i Shetit Amerikan!
  Genjen Antimafia Italiane!
  Genjen Antimafia Greke!

  Shoku Rama na ka thene me kohe: Shqiperia nuk prodhon me hashash!

  http://www.forumishqiptar.com/thread...de-in-Albania-!

  Qashtu!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Kultivimi i kanabisit u rrit me pes her, thot Departamenti i Shtetit

  Eshte per tu habitur qe edhe mbas 26 vjetesh shtet ne ate vend akoma nuk egziston nje autoritet i pavarur,ne asnje fushe,qe te kete nje minimum besimi.
  Nuk do kushtonte asgje sikur vet policia e shtetit te kishte vet brenda saj nje autoritet qe te merej vetem me statistikat,vetem qe nje lajm apo "nje shifer" te mos merej gjithmon nga jasht .

  Eshte dika qe nuk kuptohet edhe me traditen komuniste ku varferia shtohej por plani i prodhimit ekonomik do vit vinte duke u shtuar dhe tejkaluar. Edhe me ane te ketij mentaliteti prap nuk ariet te shpegohet. Sepse, ne ate kohe edhe se shifrat nuk ishin te verteta,nuk mundet te kundershtoheshin,panvarsisht se ne fund fare e tregonte realiteti...sot fare do lloj shifre qe te japesh do te ballafaqohet me shifrat qe vijne nga autoritetet e huaja.

  Keshtu qe ky mohimi i droges nga socialistet qe nje mohim skizofrenik idiotesh sepse ishte, eshte dhe do jete dika qe do merej vesh. Te arish ne piken qe te thuhet qe problemi i droges nuk egziston dhe njekohesisht te thuash qe eshte shtuar konfiskimi-sekuestrim vetem ne Shqiperi mundet te ndothte.

  I vetmi shpegim llogjik eshte se kjo qeveri e shikonte drogen si mundesine e vetme ekonomike,kishte frike se do deklarate kunder droges do pengonte mbjelljen e saj.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime

  Pr: Kultivimi i kanabisit u rrit me pes her, thot Departamenti i Shtetit

  Qe thua ti SERAFIM, nje plak komunist ne Tirane, po ngrohej ne diell ne stol ne parkun e Tiranes dje. Qe ulur atje me nje bashkemoshatarin e tij, po komunist i thekur si ky. Te dy kishin qene ish-ushtarake ne kohen e Enver Hoxhes. Degjo se cfare flisnin me njeri-tjetrin:

  - Eh Sulo, te jete edhe vdekja kaq e hidhur sa kjo jete?
  - Cfare flet o Hasan? C'tu kujtua vdekja?
  - Ne kohen tone, ishim si ata zogjte e mbyllur ne kafaz. Ne kohen e sotme, nuk ka me kafaz, femijet, niperit e mbesat tona jane te lire te fluturojne ku te duan. Po te kish shkuar ndonjehere ne mendje, qe keta femijet tane do te perfundonin ne kete menyre?
  - Po pse qahesh o Hasan! Djalin jot (deputet i PS ne Kuvend) e kane zili gjithe bota! Paraja para, pushteti pushtet. Jeton si mbret!
  - Po si e ka vene ate para a e di o Sulo? Po "bizneset" me te cilat merret, ta priste mendja qe ne apo femijet tane te benin te tilla gjera?
  - Epo kjo eshte koha e parase o Hasan! Koha jone qe e idealit, kjo eshte koha e parase! Po nuk ke para nuk je askushi.
  - E pse nuk vjen ajo mortja e te me marre mua nje ore e me pare thuaj, qe te shpetoj se nuk i shoh e duroj dot keto gjera.
  - Hasan, asnjeri nuk e do vdekjen!
  - Une e dua! Sikur te mos mjaftonte turpi qe im bir me solli me ato qe ka bere mua e gjithe kesaj familje, nuk ka me keq kur shikoj edhe nipin tim te eci ne hapat e te atit!
  - Epo paraja e prish dynjane.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 5. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  DiGiT@LiFE (31-03-2017)

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e DiGiT@LiFE
  Antarsuar
  21-05-2012
  Postime
  379
  Faleminderit
  71
  19 falenderime n 19 postime

  Pr: Kultivimi i kanabisit u rrit me pes her, thot Departamenti i Shtetit

  aman ore dhe ju

  nj gj t mir ka shqipria dhe at doni q ta shkatrroni  ka lezet
  grmo plako grmo, se @@ e mia do gjesh

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •