Qindra mjek t prgjithshm dhe specialist po largohen nga Shqipria drejt Gjermanis do vit, duke sjell mungesa t theksuara n spitalet shqiptare.Mjekt po largohen nga Shqipria. Nj fenomen ky q ka filluar prej kohsh, por q sht br veanrisht masiv gjat dy viteve t fundit. Kryesisht, bhet fjal pr mjek t rinj, t sapo diplomuar, apo me pak vite prvoj pune, t cilt pas ofertave joshse pr specializim dhe punsim n Gjermani po largohen, n prmasa t tilla q kan filluar t krijojn, aktualisht, probleme personeli n spitale e qendra ambulatore. Nse do t vazhdohet me kto ritme e ardhmja do t jet edhe m problematike.

Sipas presidentit t Urdhrit t mjekut, Fatmir Brahimaj, pr prmasat q po merr, ky fenomen po kthehet n shum shqetsues. Duke u nisur nga numri i ertifikatave pr sjellje t mir, q institucioni ua lshon mjekve pr t plotsuar dosjet e tyre t dokumentacionit pr punsim jasht vendit, rezulton se kt ertifikat, n vitin 2016, e kan marr 145 mjek , prej t cilve 114 jan mjek t prgjithshm dhe 31 jan mjek specialist. Nse do t shohim vitet e tjera, pr vitin 2015 numri i mjekve sht 120 dhe n vitin 2014, 132 mjek e kan trhequr ket dokument.

Vet mjekt q ndodhen aktualisht n Gjermani, por edhe ata qe jan n proces aplikimi nuk duan t prononcohen pr arsyet e largimit, por ato nuk duket t jen vetm ekonomike.

Zoti Brahimaj thot se institucioni q ai drejton ka hartuar nj pyetsor drejtuar mjekve pr tu marr mendimim n lidhje me arsyet e largimit. Nga prgjigjiet rezulton se pjesa m e madhe largohen pr arsye ekonomike, m pas vijn arsyet q kan t bjn me shpresn e gjetjes n Gjermani t nj vlersimi moral dhe profesional m t lart, shpresa pr mundsi m t mira pr tu specializuar m tej dhe prsosur profesionalisht, si dhe bindja se do t ndihen m t qet dhe m t sigurt duke qen se n Shqipri, Kodi Penal parashikon dnime t shum t rnda pr veprat penale t mjekimit t pakujdesshm dhe neglizhencs mjeksore

Ndrsa pr rektorin e Universitetit t Mjeksis ,Arben Gjata, mundsia q ofron Gjermania nuk ka prse t mos shfrytzohet nga t rinjt.

Sipas tij, largimi i mjekve drejt Gjermanis nuk sht vetm nj problem shqiptar. Lehtsimi i njohjes s diplomave t mjeksis nga autoritetet gjermane ka br q vala e largimeve t prfshij t gjith Ballkanin perendimor.

Por, ndrkoh , Shqipria e ndjen m shum kt fenomen pr shkak t numrit t ult t mjekve.

Pr rektorin Gjata n spitalet e mdha rajonale n Shqipri ka munges si pr mjekt e prgjithshm, ashtu edhe pr ata specialist. Shqipria , edhe sot, ka nj nga numrat m t ult t mjekve pr 1000 banor, n Evrop, dhe nse do t vazhdohet me kto ritme, numri i mjekve do t ulet ndjeshm dhe n kt rast ata q do t prballen me kt munges jan pacientt. N krye t 5-6 viteve do t kemi munges mjeksh. Edhe sot, n Qendrn Spitalore Universitare ka raste kur nuk paraqiten mjek n konkurset pr vende pune.

Duket se ve arsyeve financiare dhe dshirs pr nj specializim m cilsor, problem sht edhe klima jo miqsore q sht krijuar ndaj bluzave t bardha, kryesisht nga media.

Pr rektorin Gjata, fenomeni i demonizimit t bluzave t bardha, q sht br m i dukshm pas vitit 2004, fajson mjekt pr shum mangsira t sistemit shndetsor. Sipas tij ai ka shkaktuar nj thyerje t besimit mes publikut dhe mjekut dhe n nj rast t till, puna e mjekut, prvese sht e vshtir n vetvete, sht vshtirsuar edhe m tepr dhe mbi t gjitha nuk t jep knaqsi.

Pirro Paparisto sht mjek dhe pedagog i mjeksis. Ai ka jetuar dhe punuar pr pak koh jasht vendit dhe tani prej vitesh sht vendosur n Shqipri, ku ka ndrtuar karriern, duke ushqyer ende nj ndjenj idealizmi pr ti shrbyer vendit t tij.

Ai thot se ka jetuar jasht Shqipris pr shum vite, por nuk e ka par si zgjidhje afatgjat dhe sht prpjekur t ndrtoj jetn n vendin e tij, dikur me shum idealizm, tani me doza m t ulta. Pirro mendon se pavarsisht vshtirsive ka arsye pr ta ndrtuar jetn n Shqipri. Sigurisht q ka edhe arsye pr ta ln vendin, por kjo sht nj zgjedhje q i prket gjithsecilit. Ndrkoh edhe shum koleg t tij, reth 40% e ish shokve t fakultetit, kan zgjedhur t largohen e ta ndrtojn jetn dhe karriern diku gjetk.

N prgjigjie t ksaj situate, sipas rektorit, Gjata, masat e marra nga qeveria nuk mjaftojn.

Sipas tij qeveria ka marr disa masa q kan t bjn me rritjen e pagave. Kshtu pagesa e mjekut t rojes ka qen rreth 2 mij lek e vendosur q n vitin 2004. Rritje t pags me 25% ka pasur edhe n zonat periferike e me ngarkes t madhe pune. Por sipas tij sado q t rritet paga, ajo nuk do t jet kurr e barazvlefshme me punn e mjekut dhe nuk do ta knaq at.

Nj pjes e mir e mjekve q jan larguar nga Shqipria jan sistemuar mir n Gjermani.

Sipas rektorit Gjata, nga informacini q ka marr nga Ambasada Gjermane, niveli i mjekve shqiptar sht mesatar pr sa i prket prgatitjes profesionale. Ata jan shum t dedikuar dhe mbi t gjitha integrohen n komunitet lehtisht.

E ndrkoh q shum t sapodiplomuar n mjeksi, me ose pa pun po kryejn kurset e domozdoshme t gjuhs gjermane pr tu integruar n tregun e puns jasht vendit, ka student, q t ardhmen e shohin n Shqiperi..

Sipas dy studenteve t mjeksis, pavarsisht se shumica e shokve t tyre e shohin t ardhmen jasht, ato mendojn se do ti gjejn mnyrat q t realizojn, edhe n Shqipri, nrrat e karriers s tyre.

Por edhe studentt m optimist, nse kur t pfundojn studimet, do t prballen me vshtirsi dhe mungesa thelbsore, nj dit do t vendosin t largohen .

Pr rektorin e Universitetit t Mjkeksis, sot jetojm n nj bot q sa vjen e po bhet m e vogl dhe sigurisht do t ket nga ata mjek q do t ikin, apo edhe do t rikthehen n Shqipri. Ajo q sht e rndsishme, sipas tij, sht q shteti dhe shoqria t bjn gjitha pr t ruajtur dhe mbshtetur asetet m me vler t vendit.

Reporter.al