Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,144
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Senatort e SHBA: Soros dhe Ambasada bn reformn pr Ramn

  Senatori Mike Lee (Republikan, nga shteti Utah) dhe nj grup Senatorsh i bn thirrje sot Sekretarit t Shtetit Rex W. Tillerson t hetoj menjher se si fondet amerikane po prdoren nga DSH dhe USAID pr mbshtetjen e grupeve politik t s majts s qendrs dhe ndikojn politika q anojn nga e majta n vende sovrane, pavarsisht dshirs s tyre pr vetvendosje.

  Nj grup i till sht Open Society Foundation, prfitues i shum granteve nga USAID dhe i krijuar nga George Soros. Senatori Lee dhe kolegt e tij besojn se kjo sjellje sht e papranueshme dhe duhet t ndalohet menjher.

  Letra sht nnshkruar edhe nga Senatort Inhofe (Republikan, Oklahoma), Tillis (Republikan, North Carolina), Cruz (Republikan, Teksas), Perdue (Republikan, Georgia) dhe Cassidy (Republikan, Louisiana).

  Duket se ky shqetsim sht ngritur nga senatort pas takimeve t shumta q ka zhvilluar n Washington, kreu i PR-s Fatmir Mediu, me vet sekretarin e Shtetit dhe senator t shumt.

  Gjat muajve t fundit, zyrtar t zgjedhur dhe lider politik t vendeve t huaja kan ardhur tek un me lajme dhe raporte zhgnjyese pr veprimtarin e SHBA n vendet e tyre. Aty prfshihen njoftime pr diplomat q bjn favore politike, pr fonde t USAID-it q mbshtesin aktivist politik ekstremist e disa her t dhunshm dhe pr qeverin amerikane q punon pr anashkalimin e t moderuarve dhe konservatorve n rolet udhheq[s , thot Senatori Lee. Ky lloj favoritizmi politik nga misionet tona npr bot sht i papranueshm dhe v n rrezik marrdhniet tona dypalshe.

  Letra i bn thirrje Sekretarit Tillerson t investigoj t gjitha fondet pr promovimin e demokracis dhe qeverisjes dhe t rishqyrtoj programet, llogarit dhe numrin e organizatave amerikane t prfshira n aktivitete t tilla. Ne duhet t shqyrtojm se si prdoren parat e taksave tona, n mnyr t t ndalim aktivitete q nxisin trazira polike, mosrespektim t vendeve sovrane dhe shoqris civile dhe q minojn prpjekjet tona pr t ndrtuar marrdhnie t vlefshme ndrkombtare.

  Pasoja m e dmshme e nj kontributi kaq t madh t SHBA n nj an t vetme t spektrit politik jasht vendit sht ajo q ne prjashtojm shum qytetar t huaj q tradicionalisht i kan prkrahur marrdhniet e forta me SHBA. Prarje t tilla u lejojn hapsir oportunistve agresiv si Rusia pr t operuar dhe shkaktuar dme t mtejshme.

  Senatori Lee shpreson se Sekretary Tillerson do t veproj me shpejtsi pr kt shtje dhe pret t bashkpunoj me t n t ardhmen.

  Letra e Senatorve

  I dashur Sekretari Tillerson,

  Urime pr detyrn si Sekretar i Shtetit. Ne presim me padurim t punojm me ju pr shum shtje t politiks s jashtme me t cilat do t prballet vendi yn n vitet q vijn.

  Si jeni pa dyshim n dijeni, Maqedonia i ka hyr procesit t ndrtimit t koalicionit qeveritar pas zgjedhjeve t dhjetorit 2016. Fatkeqsisht, kemi marr raporte t besueshm se, gjat viteve t fundit, Misioni i SHBA atje ka ndrhyr n mnyr aktive n politikn partiake n Maqedoni, duke ndikuar edhe n krijimin e ambientit mediatik e t shoqris civile, shpesh duke favorizuar grupe politike me prirje nga e majta, para t tjerve. Kto raporte i konsiderojm dekurajues dhe, nse jan t vrtet, shum problematik.

  Ambasadorit amerikan n Maqedoni i jan drguar disa letra, me t cilat krkohen shpjegime pr rolin q Misioni i SHBA n Maqedoni luan n shprndarjen e ndihms amerikane atje, n peizazhin politik shpeshher t trazuar maqedonas dhe n formimin e ambientit mediatik e t shoqris civile n Maqedoni. Prgjigjet pr kto letra nuk na e kan lehtsuar shqetsimin.

  Nj pjes e mir e aktivitetit shqetsuar n Maqedoni sht vn n lvisje prmes fondeve t USAID-it, dhn organizatave t tilla si Open Society Foundations t George Sorosit. Si marrs i shum granteve e duke shrbyer si kontraktor i USAID-it n implementimin e projekteve n kt vend t vogl me 2.1 milion banor, ndihma jon e jashtme, e financuar nga parat e taksapaguesve, shkon shum larg, duke lejuar q Fondacioni Open Society Macedonia (FOSM) t zhvilloj nj axhend majtiste dhe t gjallroj t majtn politike. Ndihma jon e jashtme ekonomike duhet t prdoret n promovimin e nj axhend politike vetm nse sht interesin ekonomik apo t siguris t vendit ton, madje edhe n nj rast t till duhet t jemi t kujdesshm e t tregojm respekt. Ne duhet t jemi veanrisht t kujdesshm n promovimin e politikave q q mbeten kontradiktore edhe n vendin ton dhe q kan potencialin pr t dmtuar marrdhniet tona me qytetart e vendeve t tjera.

  Ky problem nuk kufizohet vetm n Maqedoni, por duket se ka nj model aktiviteti alarmues n rajonin e paqndrueshm. Lider t respektuar nga Shqipria kan pasur ankesa t ngjashme pr diplomat amerikan dhe organizata t prkrahura nga Soros q nxistin pr rezultate t caktuara politike n vendin e tyre.

  Fondacioni Open Society Albania (FOSA) dhe ekspertt e tij, me fonde nga USAID kan krijuar dokumentin kontradiktor strategjik pr Reformn n Drejtsi. Disa lider besojn se kto reformakan si qllim t'i japin kryeministrit dhe qeveris s qendrs s majt kontroll t plot mbi drejtsin.

  Efektet destabilizuese t veprimeve t tilla n nj vend antar t NATO-s jan t qarta, ashtu si dhe krcnimi pr prshkallzim t mtejshm, teksa Shqipria sht n prag t zgjedhjeve parlamentare. Kjo sht veanrisht shqetsuese n dritn e raporteve ndrkombtare pr rritjen e korrupsionit qeveritar n Shqipri dhe pr rritjen e fuqis s grupeve kriminal dhe t trafikut t drogs n vend.

  Me kto dhe situata t tjera n mendje, sht shqetsuese q kjo sjellje sht br dominuese n shum nga ambasadat tona, misionet e USAID dhe diplomatike kudo n bot. Prher e m tepr, lider t huaj q vijn n Washington na kan shprehur shqetsimin se si fondet e taksave amerikane po prdoren n mnyr joproduktive n vendet e tyre. Situata n Shqipri e Maqedoni sht shembull i qart i ksaj, por kemi pasur shqetsime t ngjashme edhe nga vendet e Ameriks Latine dhe Afriks.

  Ju krkojm me respekt q t prdorni autoritetin tuaj pr t investiguar t gjitha fondet pr promovimin e demokracis dhe qeverisjes dhe t rishqyrtoj programet, llogarit dhe numrin e organizatave amerikane t prfshira n aktivitete t tilla. Ne duhet ta shfrytzojm kt moment kritik, n fillimin e administrats s re, pr t shqyrtuar se si prdoren parat e taksave tona, n mnyr q t ndalim aktivitete q nxisin trazira politike, mosrespektim t vendeve sovrane dhe shoqris civile dhe q minojn prpjekjet tona pr t ndrtuar marrdhnie t vlefshme ndrkombtare.

  Presim t vazhdojm punn me ju n t ardhmen dhe shpresojm t nisim nj marrdhnie dshire reciproke pr prgjegjsi dhe transparenc n programet tona diplomatike dhe t ndihmave.
  Prgatiti SYRI.net

  Emri: auto_21489570881.jpg

Shikime: 147

Madhsia: 49.8 KBEmri: auto_11489570877.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 53.7 KB
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Senatort e SHBA: Soros dhe Ambasada bn reformn pr Ramn

  Domethene, po i thone Donald Trump, fute edhe emrin e Edi Rames, ne dosjen e Xhorxh Sorros. Se mos me harrojne edhe ate Obamen shqiptar te Bashkise se Tiranes pa futur ne dosje, aman te keqen, se edhe ate Sorros e do shume.

  Albo

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,913
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Senatort e SHBA: Soros dhe Ambasada bn reformn pr Ramn

  Gjithe keto lek dhe energji te harxhuara kot. Gjynaf per leket se energjit o per te vjedhur o per te justifikuar vjedhjen i kane.

  E supozojme,se, Sorosi del vertet fajtor dhe qeveria a drejtesia amerikane e denon...ndryshon ndonje gje ne politiken shqiptare ? Nuk ndryshon asgje.

  Por nese,si te gjitha betejat kot qe ben PD edhe kjo nuk mundet te dilte jashte kesaj llogjike.

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,144
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Senatort e SHBA: Soros dhe Ambasada bn reformn pr Ramn

  Denohet apo s'denohet Sorosi, rrjeti i Sorosit ne Shqiperi qe keqperdor prej afro 20 vitesh fondet e USAID-it, pushon se ekzistuari nese nuk subvencionohet me. Sigurisht qe ky fondacion okult, ka patur edhe njerez idealiste te cilet jane shkeputur kur kane kuptuar lojen e piset qe behet aty mbrenda. Sikunder i gjithe spektri politik ne Shqiperi eshte fajtor per tolerancen pa kufi qe i ka lejuar njerzve te Sorosit ne Shqiperi!
  Por per te dal njehere e pergjithmone nga teorite e koonspiracionit, Soros Foundation, ka patur me ardhjen e Rames dore te lire ne te gjitha cepat e shtetit shqiptar. Ne asnje shtet te europes, por qofte edhe te botes, nuk do te gjejme aktualisht reforma te financuara kryekeput nga Soros Foundation. Eshte totalisht e pakuptueshme se per fare arsyeje nje fondacion bamires, por qe kapitalin e tij e mban neper off-shoret e karaibeve, nenshkruan marreveshje per planin ekonomik shqiptar apo per reformen ne drejtesi? Dhe eshte gjithashtu e pakuptueshme perse e gjithe kjo behet ne menyre okulte dhe pa asnje lloj transparence financiare??? Perse ky fondacion i dha liri totale Rames per mbjelljen cep me cep te hashashit, nepermjet 2-3 ambasadoreve apo disa figurave ne DSH Amerikan??? Dhe perse pikerisht ketij njeriu te inkriminuar kerkoi me ngulm t'ia beje dhurate reformen ne drejtesi???

  Megjithate qe mos krijojme shume iluzione, deme Shqiperise, me teper sesa Sorosi, i kane bere vete politikanet shqiptare. Edhe ky eshte fakt i patjetersueshem!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 18-03-2017 m 06:45
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  938
  Faleminderit
  2
  27 falenderime n 27 postime

  Pr: Senatort e SHBA: Soros dhe Ambasada bn reformn pr Ramn

  krushqia amerikane kete rradhe do i beje mire shqiperise, edhe kete rradhe dmth, dhe do e mbushe me energji dhe gjak femijet e brezit te ri me gjak jevgjish dhe ish-lipsaresh te europes sepse anglo saxonet u duhen per vete more.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •