Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  776
  Faleminderit
  31
  67 falenderime nė 61 postime

  Hadi Shehu (1949-2017)

  Hadi Shehu ishte aktor shqiptar nga Kosova. U lind nė Gjakovė mė 15 shkurt 1949 dhe vdiē poashtu nė Gjakovė mė 12 mars 2017

  Nė teatrin e Gjakovės, fillimisht si amator, aktron nė moshėn e re si nxėnės. Ėshtė themelues i Teatrit Profesionist nė Gjakovė dhe njėherė dhe Drejtor i kėtij teatri deri nė vitin 2007. Diplomoi nė Shkollėn e Lartė Pedagogjike nė Prishtinė, mė 1974, nė degėn e artit dramatik, klasa e Faruk Begollit. Nė skenėn e Teatrit tė Gjakovės ka realizuar me qindra role tė paharruara dhe tė mahnitshme nė drama tė ndryshme. Vlenė tė pėrmendėn: "Fisheku nė pajė", "Njeriu me top", "Epoka para Gjyqit", "Monserati", "Kur shpirti ndėrron jetė"...
  Ka luajt nė role kryesore nė dhjetėra filma artistik, mė tė njohurit janė:

  "Gjurmė tė bardha " (1980),
  "Kur pranvera vonohet " (1979),
  "Era dhe lisi " (1979).
  Nė dramėn televizive "Epoka para gjyqit" tė regjisorit Ekrem Kryeziu, shkėlqeu dhe vėrtetoi edhe njė herė epitetin Aleksandėr Moisiu i Kosovės.

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...HF8hFnNBRjyLUQ

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  776
  Faleminderit
  31
  67 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Hadi Shehu (1949-2017)

  Ndahet nga jeta aktori Hadi Shehu
  Aktori i madh i teatrit kosovar, Hadi Shehu, ėshtė ndarė nga jeta nė moshėn 68 vjeēare.

  Lajmin pėr vdekjen e tij e ka bėrė tė ditur Teatri i Gjakovės, pėrmes njė njoftimi tė postuar nė Facebook.

  “LAMTUMIRĖ ikona e Artit Shqiptar. Me pikėllim nė zemėr ju njoftojmė se sot ka ndėrruar jetė ikona e artit shqiptar, ikona e Teatrit tonė… Ky lajm na ka tronditur jashtėzakonisht shumė prandaj ēdo fjalė e shkruar mė tepėr do tė jetė shumė e zorshme pėr ne. Shprehim ngushėllime familjes dhe gjithė komunitetit artistik. Prehu nė paqe i pavdekshmi Z.Hadi Shehu”, shkruan nė njoftimin e kėtij teatri.

  Hadi Shehu lindi nė Gjakovė mė 15 shkurt tė vitit 1949, ėshtė aktor shqiptar.

  Nė teatrin e Gjakovės, fillimisht si amator, aktron nė moshėn e re si nxėnės. Ėshtė themelues i Teatrit Profesionist nė Gjakovė dhe njėherėsh dhe Drejtor i kėtij teatri deri nė vitin 2007.

  Diplomoi nė Shkollėn e Lartė Pedagogjike nė Prishtinė, mė 1974, nė degėn e artit dramatik, klasa e Faruk Begollit. Nė skenėn e Teatrit tė Gjakovės ka realizuar me qindra role tė paharruara dhe tė mahnitshme nė drama tė ndryshme. Vlen tė pėrmendėn: “Fisheku nė pajė”, “Njeriu me top”, “Epoka para Gjyqit”, “Monserati”, “Kur shpirti ndėrron jetė”…

  Ka luajt nė role kryesore nė dhjetėra filma artistik, mė tė njohurit janė:

  “Gjurmė tė bardha “ (1980),

  “Kur pranvera vonohet “ (1979),

  “Era dhe lisi “ (1979).
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...yMRW6SzCABQBrg


  Ngushllime familjes
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 14-03-2017 mė 13:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •