Gnostik dhe agnostik jan dy terma t kundrt q shfaqen n kontekste fetare mes t cilave nj dallim ky mund t theksohet. Kur flasim pr fen, ka besimtar, si dhe jo-besimtar me fuqi t larta. Gjithashtu, ekziston nj kategori e tret q nuk beson n ekzistencn e Zotit, sepse nuk ka asnj mnyr shkencore n t ciln ai mund t provohet.

far sht gnostik?

Gnostik ka lidhje me njohurit shpirtrore. Kjo fjal buron nga greqishtja dhe tregon njohuri. Besohet se termi sht prdorur m par nga shkrimtart e krishter, pr tiu referuar dijes shpirtrore. Kjo njohuri nuk sht nj form racionale, shkencore e njohurive, por dije, ose nj besim i fort n fuqin hyjnore. Kto forma njohurive shpirtrore bien ndesh me njohurit racionale, sepse ato nuk mund t vzhgohen, analizohen apo studiohen. Nse nj person ende ka nj besim t fort n Zot, n nj fuqi m t lart, dhe njohuri shpirtrore, ky person mund t konsiderohet nj gnostik.

far sht Agnostik?

Agnostik i referohet dikujt q nuk sht n dijeni t ekzistencs s Zotit, ose dikush q beson se sht e pamundur t dish ekzistencn e Zotit. Kjo fjal nuk duhet t ngatrrohet me ateizmin. Nj ateist refuzon ose e mohon direkt ekzistencn e Zotit; nj agnostik nuk e refuzon plotsisht ekzistencn e Zotit. Ai thjesht mendon se nuk ka asnj mnyr pr t ditur nse Zoti ekziston, apo jo. Ndryshe nga besimi gnostik i fuqis hyjnore, nj agnostik nuk arrin t ket plotsisht besim n nj fuqi hyjnore. Ai krkon dshmi shkencore. Kjo sht arsyeja pse nj agnostik mund t konsiderohet si racional.

Termi u pagzua prej Thomas H. Huxleyt. Ai besonte se dija sht rezultat i fenomeneve materiale. Kshtu q, pr t krijuar nj fjal t kundrt me fjaln gnostik, ai shtoi parashtesn a dhe krijoi fjaln agnostik. Kjo v theksin n faktin q gnostik dhe agnostik jan dy terma t kundrt.
/bota.al