Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  694
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  A ka Konspiracion pr t destabilizuar Shqiprin, Maqedonin, Kosovn?

  Fjala e Prfaqsues s Lart t BE pr shtjet e jashtme dhe ato t siguris n Europ znj. Mogherini, pr Shqiprin dhe Ballkanin n t ciln theksohej shqetsimi i saj pr gjndjen e acaruar politike n Shqipri, Maqedoni, Kosov, gjndja ekonomike e dobt n Greqi, rritja e toneve nacionaliste dhe anti BE, pra n prgjithsi n Ballkan, ndikimi Rus n Srbi dhe vndet sllave, nuk mund t mos ngrej problemin e gjetjes s Shkaqeve dhe shkaktarve, t cilt prsa i prket Shqipris gjnden pa dyshim tek disa politikan dhe drejtues t partive politike t paguar nga jasht por dhe me paratt e korrupsionit, me qllim q t arrijn dy Objektiva pa u br merak pr dmet q mund ti bjn vndit:
  -ti shptojn Vettingut
  -dhe t qndrojn n pushtet me ndihmn e fqinjve dhe t faktorve t tjer islamik apo gjeopolitik.
  Kshtu duket se Protestat e 18 shkurtit n Tiran, dhe vendosja e `adrs s Destabilitetit` n Bulevardin Qndror, vazhdimi i fjalimeve fyese dhe anti-ligjore t liderit t Opozits t gjith ktyre ditve prpara militantve t tij, distancimi i popullit nga kjo vatr e shmtuar q krkon destabilitetet t vndit me do mim me pretekste t bazuara n shpifjet e rndomta dhe t neveritse t dala ngo gojt e disa liderve opozitar t shumfishuara n mediat televizive, dhe nga gazetar t pa-aft t kuptojn se `po ndodh, - nuk jan t rastsishme.
  Ngjarjet n Maqedoni t shkaktuara nga Presidenti Ivanov dhe ish Kryeministri Gruevski t cilt nuk e duan Platformn shqiptare e cila konsiston thjesht n pranimin zyrtar t gjuhs shqipe si gjuh zyrtare n Republikn e Maqedonis dhe popullatn shqiptare si shtet-formuese, nuk tregojn gj tjetr prvese hipokrizin e prhershme t politiks s rracizmit sllav ndaj shqiptarve e cila kur prballet me faktin, tregon fytyrn e vrtet t urrejtjes vjetr pr popullatn shqiptare dhe pr trajtimin e saj si. popullat e dor s dyt dhe t pacivilizuar.
  Po kshtu megjithse, Srbia e ka pranuar faktin se shqiptart e Kosovs nuk do t jen m pjes prbrse e Serbis sepse me ndihmn e NATO-s krijuan shtetin e ri shqiptar t Kosovs, ata vazhdojn her n heshtje dhe her haptazi anti-shqiptarizmin e tyre, pavarsisht faktit t prpjekjeve prarse t tyre pr t br dallim midis Shqipris dhe Kosovs.
  Prsa i prket Greqis dihet q ajo ka ndrhyr shpesh sidomos gjat viteve t demokracis pr t prkrahur dhe vn n pushtet qeveritar shqiptar q pranojn rolin e Kalit t Trojs brnda Shqipris duke krijuar situate t tensionuara midis dy vndeve.
  Kto situata prkrahen nga disa antar t PDNJ dhe kryesisht nga Kryetari i ksaj Partie i cili nuk ka ln gur pa lvizur q t acaroj situatat me shtetin grek sa her q qeveria shqiptare fillon t Krkoj Heqjen e Ligjit t Lufts, problemin cam, problemin e gjuhs shqipe n Greqi. Dihet se Greqia nuk e ka firmosur kartn e OKB pr t drejtat e Minoriteve me pretekstin se nuk ka minoritete, n nj koh kur n fakt ka, por ato nuk respektohen dhe kt e din t gjith t paktn pr shqiptart.
  Sigurisht nuk mungon pjesa tjetr q prpiqet t destabilizoj Ballkanin: aspekti fetar, sidomos ai ekstremist islamik i cili prej vitesh ka shkaktuar probleme n t gjitha trevat shqiptare, dhe n Shqipri.
  Njihet problemi i ekspansionit islam n trevat shqiptare t Ballkanit i cili filloi q n vitet `90 dhe vazhdon edhe sot por me nj ritm m t pakt. Vrehej dhe dshira pr t islamizuar luftn pr clirim nga Serbia t disa grupeve t veanta shqiptarsh t paguar nga disa vnde islamike. Prve ksaj gjithkush sht i njohur me shoqrimin e investimeve, dhe dhuratave t fondacioneve islamike me ndrtimin e xhamive.
  Ky problem mbetet vrtet shqetsues n Kosov, Maqedoni, por edhe n Shqipri sepse dihet q t paktn n Shqipri ka nj popullat me besim t ndryshm fetar, dhe ateist, kshtu q ndrtimi pa kriter i xhamive vetm e vetm pr t marr nj dor leksh, krijon oroditje dhe artificialitet brnda dhe jasht vndit t cilat ojn ujin n prarjen e popullsis shqiptar. Kjo politik ngjason me politikn e Titos i cili konsideronte popullatn kosovare dhe boshnjake si popullat myslimane duke anashkaluar me qllim etnicitetin e popullatave.
  Po ti shohim tashm kto faktor q duken t vecant n shtete t ndryshme dhe ti prqndrojm tek faktori shqiptar del se kto faktor negativ krkojn q t realizohen tre gjra n Shqipri, Kosov, Maqedoni dhe aty ku ka shqiptarr:
  - Vazhdimin e politiks s vjetr ndaj shqiptarve kudo q jan `pra e sundo` duke prfituar nga dasit fetare dhe duke u prpjekur t radikalizojn qndrimin fetar pr shkak t varfris dhe injorancs, duke hapur shkolla fetare n vnd t atyre laike,
  - Duke ndikuar n politikn shqiptare sidomos Greqia por edhe Serbia tek drejtuesit e Politiks shqiptare q prej fillimit t viteve `90; pr kt arsye mund t argumentohet se prse Shqipria ka qndruar n tranzicion gjat gjith ktyre viteve. Gjithkush mund t konstatoj ndrhyrjet e shteteve fqinj n Shqiprin e pas viteve`90, q tek vendosja e drejtuesve fetar n t tre komunitetet kryesore, vendosja e ish drejtuesve komunist, ish-spiun, ish sigurimsa, shkatrrimin e industris dhe bujqsis n favor t biznesit fqinj, amullin n ndrtime, prishjen e hipotekave dhe t mbivendosjet e prons, dhe deri tek lshimet territriale, brjet e traktateve t miqsis pa hequr ligjin e lufts, riciklimin e politikanve pasi marrin OK-nga fqinjt, krijimin e situatave t paqndrueshme sociale dhe politike sa her q preken interesat e fqinjve t shoqruara me ngritjen e toneve, t konflikteve parlamentare, etj.
  - Acarimin e problemit fetar sidomos n Kosov dhe Maqedoni (sepse n Shqipri bashkjetesa fetare dhe tolerance fetare ka koh q sht solide megjith prpjekjet pr t radikalizuar gjndjen tek disa element islamike, apo pr t acaruar mardhniet midis minoritetit orthodox grek me Shqiprin t cilat sigurisht gjejn terren n situate si ato t sotmet.
  Ardhja e Prfaqsueses s Parlamentit Europian Mogherini, kontaktet e saj me Opozitn, dhe refuzimi i Opozits pr t zbatuar Reformat, tregon qart se sa larg dhe thell jan futur disa drejtues t korruptuar (dhe prgjegjs pr gjndjen e rnd q ka kaluar vndi) t Opozits por dhe t disa partive t tjera ndoshta dhe n Maxhoranc, t cilt prpiqen t shptojn vehten duke u prpjekur t krijojn nj trigger destabiliteti n Shqipri, por deri tani populli shqiptar sht distancuar dhe prkrah BE dhe SHBA pr t realizuar Vettingun dhe Reformat.
  N Maqedoni demonstrimet e maqedonasve t shtyr nga mos dekretimi i Presidentit Ivanov i qeveris s re t Koalicionit LSDM+BDI+Besa, tregon se fraxhile sht situata aty.
  N protestat n Shkup nuk mungonin brohoritjet dhe simbolet nacioanaliste ndaj popullit shqiptar si dhoma gazi pr shqiptart, dhe Maqedoni e pastrt. Sigurisht prpjekjet e sotme nga disa nacionalist maqedonas pr t djegur shtpin ku u mbajt Kongresi i Manastirit, tregojn se politikant maqedonas e sllav nuk e duan stabilitetin dhe shqiptart.
  Kto protesta jan t inicuara nga shoqata Pr Maqedoni t Bashkuar dhe VMRO, kundr platforms shqiptare, si dhe n mbshtetje t vendimit t presidentit Gjorgje ivanov, i cili refuzoi t mandatoj liderin e LSDM-s, Zoran Zaev, pr t formuar qeverin e re e cila krahas Programit pr nj Maqedoni europiane ka dhe Platformn shqiptare e cila ka dhe mbshtetjen e Shqipris ku rolin kryesor e ka patur Kryeminist shqiptar Edi Rama. Kt e pohon dhe Kryetari i BDI Ali Ahmeti i cili sipas portalit Almakos shprehet: Ali Ahmeti tregon se si me Edi Ramn sht koordinuar edhe prmes telefonit pr Plarformn Shqiptare. Ai madje ka zbuluar edhe detaje t tjera nga bisedat e tij me Ramn, kshtu duke e prfshir drejtprsdrejti kryeministrin shqiptar me Platformn http://.almakos.com/maqedoni-e-pa...sve-te-vmro-se.
  S fundmi mund t konstatoj se kmbngulja pr t acaruar situatat duke shkelur ligjin nga ana e Kryetarit t korruptuar t PD, nuk mund t mos na ndricoj faktin se pran ktij Kryetari t korruptuar q plot Hipokrizi dhe parrulla marksiste krkon t eklipsoj stabilitetin e vndit, rritjen ekonomike, realizimin e disa reformave, luftn kundr korrupsionit dhe kundr kanabisit me ndihmn edhe t ndrkombtarve, - jan dhe dy figura q po negativizojn procesin, si ekstremisti grek Dule dhe ekstremisti turk Spahiu.
  Dy pinjoll q marrin para nga shtetet respektive pr t shkaktuar anarki dhe destabilizim sa her q preken interest e shteteve prkatse: Greqis e cila nuk e do Edi Ramn si Kryeministr pr shkak t krkesave t drejtprdrejta pr t hequr Ligjin e Lufts dhe pr t zgjidhur problemin e pronave dhe t t drejtave ame, dhe nga ana tjetr e radikalizmit fetar islamik i cili maskohet her duke u veshur me nacionalizmin shqiptar e her duke nxitur brnda vndit prarjen fetare, dhe jasht vndit duke nxitur armiqsin ndaj popujve fqinj sllav.
  Sidoqoft Shqipria dhe Populli shqiptar do ti prmbahen parrulls s hershme tpas viteve `90 kur Diktatura komuniste mori fund dhe sistemi demokratik perndimor u vendos: `E duam Shqiprin si Europa`, pavarsisht prpjekjeve diabolike pr ti shptuar prgjegjsis ligjore t drejtuesve t Korruptuar t PD, por dhe t partive t tjera opozitare apo qeveritare nga njra an- dhe dshirs gjithashtu diabolike t disa politikanve fqinj q e duan Shqiprn t destabilizuar dhe prar, duke prdorur pikrisht kta politikan t korruptuar pr t realizuar planet e tyre.
  Shpresojm q BE dhe SHBA t prkrah fuqimisht dhe t mos e ler prgjysm kt reform duke ndihmuar qeverin shqiptare t kaloj kto vshtirsi t krijuara nga politikant e korruptuar por t fuqishm prkohsisht.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: A ka Konspiracion pr t destabilizuar Shqiprin, Maqedonin, Kosovn?

  Qe Vetingu, po u be, do sjelli destabilizim kjo nuk diskutohet se pa destabilizim nuk ka veting. Po e bukura ne ate vend eshte se do destabilizohet pa e bere Vetingun.
  Do filloj destabilizimi per te mos bere vetingun.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  694
  Faleminderit
  1
  52 falenderime n 38 postime

  Pr: A ka Konspiracion pr t destabilizuar Shqiprin, Maqedonin, Kosovn?

  Shpresojme te mos destabilizohet

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: A ka Konspiracion pr t destabilizuar Shqiprin, Maqedonin, Kosovn?

  Ne qofte se shpreson qe te mos destabilizohet duhet te jesh pro "amnezis" se amnistia kerkon ne fillim ti shpallesh fajtor pastaj ti falesh. Thjesht, te harrosh se duhet gjykuar politika.

  Parrullen e kemi dhe gati,te trashguar ;Te gjithe bashkvuajtes te gjithe bashkfajtor.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •