Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Presidenti Hashim Thai, ka dekoruar 108 personalitete me urdhrin Hero i Kosovs  Presidenti Hashim Thai, ka dekoruar 108 personalitete me urdhrin Hero i Kosovs.

  Kta jan 108 personalitetet q dekorohen nga presidenti Thai me urdhrin Hero i Kosovs

  N ditt e Epopes s Ushtris lirimtare t Kosovs, Presidenti i Republiks s Kosovs, Hashim Thai, ka dekoruar 108 personalitete me urdhrin Hero i Kosovs.

  Duke u bazuar n kompetencat e tij kushtetuese, marr pr baz kontributin, meritat e veanta dhe veprat e trimris dhe sakrifics n luftn e UK-s, presidenti Thai ka dekoruar 108 ish-ushtar t UK-s dhe personalitete tjera me urdhrin Hero i Kosovs.

  Ky vendim i presidentit Thai sht marr duke u mbshtetur edhe n propozimet e Organizats s Veteranve t Lufts s UK-s.

  Kto jan personalitetet e dekoruara nga presidenti Thai me urdhrin Hero i Kosovs:

  1. Abdullah R. Tahiri;

  2. Abedin S. Rexha Skenderaj;

  3. Adnan S. Shyti Vushtrri;

  4. Afrim A. Vitia Marec;

  5. Afrim M. Kiina Drenas;

  6. Agim Rr. Ramadani;

  7. Agron N. Mehmetaj Dean;

  8. Ajet H. Rukiqi Drenas;

  9. Arben A. Haliti Klin;

  10. Arif B. Vokshi Dean;

  11. Arif D. Gjocaj Junik;

  12. Arsim N. Muzaqi Vushtrri;

  13. Asllan Z. Fazliu Drenas;

  14. Avdi S. Mujaj Dean;

  15. Avdyl A. Jasiq Junik;

  16. Avni H. Klinaku Vushtrri;

  17. Avni R. Shabani Mitrovic;

  18. Azem H. Babiqi Prishtin;

  19. Bajram H. Bahtiri Prishtin;

  20. Bajram Xh. Mazrekaj Dean;

  21. Bajram XH. Musa Mitrovic;

  22. Bedri F. Ahmeti Besian;

  23. Bedri F. Ahmeti Besian;

  24. Bedri M. Demaku Drenas;

  25. Besnik V. Maroca Dardan;

  26. Bexhet M. Brajshori Prishtin;

  27. Bislim K. Imeri Vushtrri;

  28. Bislim L. Zekolli Therand;

  29. Blerim S. Lokaj Dean;

  30. Brahim A. Nura Skenderaj;

  31. Burim I. Vitia Prishtin;

  32. Dalip H. Alshiqi Prishtin;

  33. Demir Ngucati;

  34. Driton K. Islami-Toni - Ferizaj;

  35. Fadil B. Nimani Gjakov;

  36. Fadil H. Maloku;

  37. Faruk N. Beqiri Vushtrri;

  38. Fehmi Kastrati - Drenas;

  39. Feim A. Gashi Rahovec;

  40. Fetah A. Gega Therand;

  41. Gani Xh. Paqarizi Malishev;

  42. Gazmend H. Mehmetaj Dean;

  43. Gazmend Z. Zeqiri Skenderaj;

  44. Habib B. Zogaj- Malishev;

  45. Hajdin S. Haliti Orllan;

  46. Halim N. Ahmetaj Prizren;

  47. Halit R. Coka Kuks;

  48. Hamdi S. Berisha Malishev;

  49. Him R. Haradinaj Dean;

  50. Hyr Emini - Mira- Ferizaj;

  51. Hyzri H. Talla Besian;

  52. Ilir R. Merturi Klin;

  53. Ilir S. Lushtaku Skenderaj;

  54. Ilmi S. Aliu Skenderaj;

  55. Imer M. Alushani Drenas;

  56. Imer R. Krasniqi Malishev;

  57. Isa A. Havolli Llapashtic;

  58. Isa S. Kastrati Dardan;

  59. Islam Kastrati- Drenas;

  60. Ismet H. Ukaj;

  61. Ismet S. Rama Skenderaj;

  62. Ismet S. Uka Skenderaj;

  63. Jashar Z. Jashari Vushtrri;

  64. Jonuz S. Zeneli Orllan;

  65. Kadri S. Kokollari Therand;

  66. Luljeta Shala- Drenas;

  67. Lulzim G. Morina Lipjan;

  68. Mehmet B. Rrustemi Skenderaj;

  69. Mem Z. Lleshi- Gjakov;

  70. Mentor A. Tolaj Dean;

  71. Mentor O. Dervishaj Burim;

  72. Mervete S. Maksutaj Burim;

  73. Muharrem M. Misimi Skenderaj;

  74. Murat M. Haliti Skenderaj;

  75. Mustaf M. Haxhiu Skenderaj;

  76. Myrt R. Zeneli Gjakov;

  77. Naim Sh. Beka Ferizaj;

  78. Naser H. Lani Skenderaj;

  79. Nuhi Z. Mazreku Malishev;

  80. Pajazit M. Ahmeti Gjilan;

  81. Pren Z. Lleshi- Gjakov;

  82. Ramiz I. Shala Lipjan

  83. Ramiz S. Batusha Dean;

  84. Reshat M. Muqa Therand;

  85. Rexhep F. Kukaj Prizren;

  86. Rrustem R. Hoti Skenderaj;

  87. Sadik H. Shala Lipjan;

  88. Sadik M. Bega - Ferizaj;

  89. Sadri A. Zeneli Gjakov;

  90. Sami N. Plakolli Besian;

  91. Selajdin H. Berisha Prizren;

  92. Skender M. Rexhepi Rahovec;

  93. Skender Z. Salihaj Shtime;

  94. Sokol M. Sopi Prishtin;

  95. Sylejman N. Jashari;

  96. Shefket A. Muhadini - Shtime;

  97. Shefqet F. Mustafaj Dean;

  98. Shklzen R. Gacaferri Junik;

  99. Valdet S. Xhemaili Drenas;

  100. Xhavit Bajraktari Therand;

  101. Xhavit H. Gashi Skenderaj;

  102. Xhavit J. Sylaj Therand;

  103. Xhemajl R. Rexha Therand;;

  104. Xhevat H. Demaku Drenas;

  105. Xhevat M. Sejfijaj;

  106. Yll A. Morina Gjakov;

  107. Zenel T. Mziu Skenderaj;

  108. Zymer F. Tolaj Dean;
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  551
  Faleminderit
  20
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai, ka dekoruar 108 personalitete me urdhrin Hero i Kosovs

  Murat Jashari: T rnt e familjes do t donin nj Kosov ndryshe

  Sa her vjen marsi Prekazi dhe Drenica mbushet me vizitor. Kshtu ishte edhe sot n 19 vjetorin e Epopes s UK-s e cila shnohet pr nder t betejs s Prekazit ku u flijua familja Jashari.

  Para 19 vitesh n kt familje shptuan vetm 10 veta nga por sot numri i tyre sht rritur. T gjith jan martuar dhe kan krijuar familje.

  Pr nder t Epopes s UK-s, edhe sot dyert e familjes s komandantit legjendar u hapn pr mysafirt e shumt.

  Mirpo ata q nuk ia msyn dyert e ksaj kulle ishin krert e shtetit.

  As presidenti Hashim Thai, as kryeministri Isa Mustafa e as kryetari i Kuvendit Kadri Veseli nuk shkuan pr vizit tek Jashart. Madje Thai dje shkoi n Prekaz pa br buj dhe pa i ftuar mediat si bn zakonisht.

  Atij i ka mjaftuar q t postoj nj status dhe nj fotografi n rrjetin social Facebook pr t treguar kshtu se ka br homazhe n Prekaz.

  Veseli dhe Thai shpesh jan mburrur se kan qen shok t ngusht t komandantit legjendar t UCK-s duke publikuar edhe fotografi bashk me t.

  Edhe pse krert e shtetit nuk qndruan n odn e Jasharve, tek familja Jashari shkuan krert e Vetvendosjes, disa deputet t PDK-s, komandanti dhe ministri i FSK-s, Rrahman Rama dhe Haki Demolli, zyrtar t komuns s Sknderajt dhe t komuna tjera, etj.

  Nikoqiri i familjes Jashari, Murat Jashari tha se brezi i kaluar ka dhn gjithka nga vetja q t vij deri tek liria, ndrsa ai tha se tash i takon brezit t ri t jap pr ndrtimin e mtutjeshm t shtetit.

  Por sipas Jasharit, liria dhe shteti ka qen dshira e t rnve t familjes por si tha ai jo kjo liri dhe ky shtet q sht sot.

  Kosovn apo vendin t ciln ata e kan dashur ka qen liria dhe shteti dhe ajo ekziston. A kishte me qen dshira q kjo Kosov, kjo liri dhe ky shtet t jet ndryshe jam m se i bindur q po dhe ata do ta kishin dshirn dhe vullnetin si gjith qytetart e tjer, tha Jashari, raporton KSP.

  I pyetur pr mos vizitn e krerve t shtetit familjes s tij n kt dit t veant, Jashari pa prmendur asknd me emr tha se si familje nuk mbajn inati me asknd dhe se i respektojn institucionet kushtetuese.

  Ne nganjher jemi si prfaqsues t familjes Jashari dhe nganjher jemi qytetar t rndomt. N cilsin e prfaqsuesit t familjes Jashari nuk guxojm q t kemi kryenesi ose q t mbajm inati dhe t tjetra ne jemi ithtar t institucioneve kushtetuese. Pra, institucionet kushtetuese, kategorit kushtetuese pr ne jan t shenjta sepse ajo Kushtetut sht ndrtuar mbi bazn e sakrifics. Jo vetm t sakrifics s familjes Jashari por n vazhdimsi t sakrificave dhe ne respektojm pafundsisht institucionet kushtetuese, kurse individt ose personat t cilt udhheqin me institucionet kushtetuese, nse ata punojn si duhet do ta ken vlersimin ton ose respektin ton, tha Jashari.

  Ndrkoh q Murat Jashari ka pritur n kull mysafirt e tij, tek varrezat e t rnve kan Jashart jan nderuar nga krert e shtetit, prfaqsues t partive politike, etj.

  Kryeministri Isa Mustafa tha se vepra e familjes Jashari kaprcen kornizat e historive t tilla t flijimit pr liri t vendit.

  Ne gjith vlersojm se vepra heroike e komandantit legjendar Ademi Jasharit, Shaban e Hamz Jasharit, Familjes Jashari, jan vepra q kaprcejn kornizat e historive t tilla t flijimit t till pr lirin e vendit dhe pr mbrojtje t pragut t shtpis. sht vepr q meriton respekt t veant t t gjithve ne, dhe para se cils t gjith prkulemi, tha Mustafa.

  Kryetari i Kuvendit t Kosovs Kadri Veseli nga Prekazi drgoi mesazhe se familja Jashari dhe gjith heronjt tjer jan garanci dhe frymzim pr t ecur prpara.

  Po thuajse dy dekada po kalojn dhe plagt jan ende t freskta, pr aq sa edhe dhimbja jon, por n t njjtn koh krenaria dhe forca se Kosova jon pr t ciln u flijuan kta heronj po ec shum prpara, po bhet do dit m e fort edhe do t jet e prjetshme si shtet i pavarur dhe sovran. Komandanti legjendar Adem Jashari bashk me familjen e tij, dhe gjith heronjt e kombit jan garanti me i madh i shteti ton sovran, i idealeve tona dhe frymzimit se kah duhet t ecim si shtet, kemi shum pun, por jemi n rrugn e duhur, tha Veseli.

  N Prekaz ka qndruar edhe kryetari i Vetvendosjes Visar Ymeri me bashkpuntor, i cili tha se kjo dit sht e veant pasi q sipas tij n kt familje ka ndodhur nj prej ngjarjeve m t rndsishme dhe nj sakrific e cila sht e pa prsritshme n historin e kombit shqiptar.

  Ushtria lirimtare e Kosovs sht nj prej ngjarjeve m t rndsishme q e ka pasur kombi shqiptar, e cila prmes organizmit popullor e ka dshmuar se sa i madh sht vullneti pr liri dhe se sa e rndsishme sht angazhimi pr t mirn e prgjithshme. Ndrkoh, q brenda ksaj ushtrie lirimtare, natyrisht se familja Jashari nj prej ngjarjeve m t rndsishme dhe sht nj sakrific e cila sht e pa prsritshme n historin ton. N kt drejtim mendoj q rezistenca, beteja dhe sakrifica e familjes Jashari sht nj gj t ciln ne kurr nuk duhet ta harrojm, tha Ymeri.

  Pr t nderuar Jashart n Prekaz ka br homazhe edhe ish-presidentja e Kosovs Atifete Jahjaga, e cila tha se sht obligim i qytetarve t Kosovs q t bjn nderime tek kjo familje.

  sht obligim i joni si qytetar t Republiks s Kosovs q n kt prvjetor t rnies heroike t 53 pjestarve t familjes Jashari t bjm respektin dhe nderin ton dhe kjo sht gjithmon, prezenca jon n kt vend sht nj kujtes e madhe pr mimin q neve kemi paguar pr lirin dhe pavarsin e Republiks s Kosovs, tha ajo.

  I pari q erdhi n Prekaz pr t br nderime ishte kryetari i komuns s Drenasit, Ramiz Lladrovci, i cili tha se familja Jashari bn rezistenc heroike ku sipas tij mbi at rezistenc u ngrit i gjith populli.

  Homazhe tek Jashart kan br edhe ministra t Qeveris, zyrtar t komunave.

  Ishte edhe nj delegacion nga AAK-ja. Epopen e UK-s nga Franca e ka prkujtuar edhe lideri i AAK-s Ramush Haradinaj. Pr nder t ksaj Epopeje sonte n mbrmje do t mbahet nj Akademi prkujtimore ndrsa nesr prmbyllet me Natn e Zjarreve.
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...G5phRF1TFhHppA

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: Presidenti Hashim Thai, ka dekoruar 108 personalitete me urdhrin Hero i Kosovs  Musliu: Epopeja nuk sht Bajram, t mbahet dera hapur tri dit
  Kosov | Publikuar m 07.03.2017 n ora 00:17

  Deputetja e PDK-s, Ganimete Musliu ka thn se ditt e Epopes s UK-s, jan t shenjta.


  Ajo ka komentuar, mos hapjen e ders s Ods s Jasharajve n ditn e par t Epopes, njofton Klan Kosova.

  Data 5 mars sht data kur bhet parakalimi i FSK-s, kurse 6 marsi sht dita e homazheve dhe Jasharajt hapin dyert. Kurse nata e tret sht nata e zjarreve.

  Kan qen t pakuptimt t thuhet se Jasharajt kan mbyllur dyert. Epopeja nuk sht Bajram q t mbahet dera e hapur tri dit, ka thn Musliu n Ora e Fundit.

  Sipas saj, kjo fest po zbehet pr shkak t kshillit organizativ t ditve t Epopes s UK-s
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •