Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 29
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Themelohet Ushtria e Kosovės  Presidenti i Kosovės Hashim Thaēi, i ka dorėzuar kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės Kadri Veseli, Projektligjin pėr FSK-nė, me anė tė tė cilit FSK-nė e bėn ushtri.  Prishtinė | 07/03/2017 13:09

  ​Thaēi pėr projektligjin e FSK-sė: Jam detyruar, serbėt nuk do tė votonin pėr FAK-un


  Thaēi tha se kjo iniciativė ligjore, ėshtė e domosdoshme dhe bėhet me qėllim tė mbrojtjes sė sovranitetit dhe kontribuon nė ruajtjen e paqes.  Presidenti Thaēi tha se edhe pse tri vite mė parė, ka paralajmėruar themelimin e Forcave tė Armatosura tė Kosovės, fatkeqėsisht realiteti ka mbetur i njėjtė, pasi qė deputetėt serb e kanė bėrė tė qartė, se nuk do t’i votojnė ndryshimet kushtetuese, tė cilat do tė mundėsonin themelimin e Forcave tė Aarmatosura. Thaēi po ashtu tha se me kėtė projektligj FSK-sė do t’i mbetet emri qė ka. Ndėrsa tha se ai personalisht ndihet mirė me emrin e FSK-sė , pasi qė ėshtė emėrtim adekuat pėr ushtrinė e Kosovės.

  Thaēi mė tej tha se ky ndryshim nė misionin dhe detyrat e reja qė do ti marrė FSK-ja, nė pėrputhje me ligjin e ri, e bėnė FSK-nė ushtri moderne, multietnike, profesionale me karakter mbrojtės, e cila do tė dizajnohet pėr tė mbrojtur qytetarėt e Kosovės dhe do tė jetė nė shėrbim tė paqes nė rajon dhe nė botė.

  Ndėrsa tha se ky transformim i natyrshėm ligjor, ėshtė krejtėsisht kushtetues dhe i domosdoshėm nė mėnyrė qė FSK tė fillojė dhe zyrtarisht procesin e anėtarėsimit nė NATO.

  Andaj ftoi shtetet anėtare tė NATO-s tė vazhdojnė tė ndihmojnė FSK-nė, ashtu siē kanė bėrė deri mė tani. Ndėrsa tha se shtetet fqinje qė kanė ushtritė e tyre, duhet tė kuptojnė kėtė transformim tė FSK-sė nė ushtri, si njė hap normal tė njė shteti sovran, i pavarur dhe demokratik. Thaēi po ashtu tha se KFOR-i, nė Kosovė do tė vazhdojė tė funksionoj si zakonisht dhe se ky transformim, nuk do tė ketė implikim nė misionin dhe detyrat e KFOR-it.

  Ndėrsa kryeparlamentari Kadri Veseli, e quajti kėtė njė ditė tė madhe pėr Kosovėn. Ndėrsa tha qė nesėr do ta ftoj kryesinė e Kuvendit, me qėllim qė tė procedohet Projektligji nė fjalė.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės
  Ligji pėr Ushtrinė i dorėzohet Veselit, nesėr nė Kryesi tė Kuvendit


  Presidenti i vendit, Hashim Thaēi, ia ka dorėzuar kryetarit tė Kuvendit, Kadri Veseli, Projektligjin pėr ta shndėrruar FSK-nė ushtri, ashtu siē edhe kishte paralajmėruar ditė mė parė.

  Kreu i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, ka bėrė tė ditur se nesėr gjatė ditės do ta thėrrasė Kryesinė e Kuvendit pėr ta proceduar tutje Projektligjin pėr FSK-nė.

  "Kjo ėshtė njė ditė e mirė pėr Kosovėn. Presidenti i Republikės ka proceduar tanimė projektligjin pėr FSK-nė. Mė lejoni tė theksoj se qė ditėn e nesėrme do tė ftoj kryesinė e Kuvendit pėr hapat e mėtutjeshme dhe procedim. Kosova ka nevojė pėr rrumbullakimin e identitetit tė saj shtetėror. Pėrmes transformimit Kosova ėshtė kontribuues i paqes nė rajon. Shumica e kadetėve tė FSK-sė janė duke u trajnuar nėpėr vende tė ndryshme tė botės. Do tė jetė partner i sigurt pėr NATO-n dhe gjitha etnitetet", tha Veseli.

  Ndėrsa, presidenti i vendit, Hashim Thaēi konfirmoi se ka dorėzuar tek kreu i Kuvendit, Veseli Projektligjin qė FSK-nė e bėn ushtri tė Kosovės.

  Projektligji pėr FSK-nė, tha Thaēi e kam iniciuar duke u mbėshtetur nė nenin 4 tė Kushtetutės sė Republikės. Neni 6 pėr Presidentin, nenin 53 rė rregullores sė Kuvendit tė Kosovės.

  "Kjo iniciativė e imja ėshtė e domosdoshme pėr mbrojtjen e sovranitetit tė vendit. Projektligji rregullon misionin, funksionin dhe detyrat e FSK-sė. Ashtu siē ėshtė informuar opinioni publik nė Kosovė, 3 vite mė parė nė pėrputhje me rekomandimet e rishikimit tė sektorit tė sigurisė kam paralajmėruar formimin e forcave tė armatosura", tha ai nė njė konferencė tė pėrbashkėt me gazetarė.

  Thaēi tha se ēėshtja e Ligjit pėr Ushtrinė e Kosovės do tė ndodhė nėpėrmjet njė procesi transparent.

  "Por njė gjė tė tillė s’kemi arritur ta bėjmė pasi serbėt nuk dėshirojnė t’i votojnė kėto ndryshime kushtetuese. Ky qėndrim ėshtė pėr keqardhje i cili origjinėn e ka nė Serbi. Pėr mua si president dhe komandant suprem ėshtė e rėndėsishme pėrmbajtja.Personalisht ndihem shumė mirė me emrin “FSK” dhe ky emėrtim ėshtė shumė adekuat pėr qytetarėt e Kosovės tė cilėt tash e kanė nė mendje dhe zemrat e tyre. Ky ndryshim i Misionit nė pėrputhje me Ligjin e bėn FSK-nė ushtri moderne, me karakter mbrojtės dhe do tė jetė nė shėrbim tė paqes nė rajon dhe botė", tha presidenti Thaēi.

  Sipas tij, ky transformim ėshtė krejtėsisht kushtetuese. "Ftoj shtetet anėtarė tė NATO-s ta ndihmojnė FSK-nė ashtu siē ka ndodhur edhe mė parė. KFOR-i do tė vazhdoj misionin e saj ashtu siē ishte. Brenda njė periudhe kohore kryetari dhe kryesia e Kuvendit do tė procedojė ndryshimet e ligjit pėr FSK-nė i cili do tė marrė pėrkrahjen e gjitha partive politike", deklaroi presidenti Hashim Thaēi.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės


  Hashim Thaēi


  Kosova pėrfundimisht po e krijon ushtrinė e saj. Kuvendit tė Kosovės, sot ia dorėzova projektligjin pėr ushtrinė e Kosovės.

  Me pėrkrahjen e tė gjitha institucioneve, shteti i ynė po bėhet me ushtri moderne, profesionale dhe shumetnike. HTH
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės
  Thaēi pas shpalljes sė Pavarėsisė, ia realizon edhe njė qėllim Kosovės, ia krijon Ushtrinė

  Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, duket se nuk ka tė ndalur me realizimin e qėllimeve shekullore tė vendit, raporton Gazeta NewBorn.

  Pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, tė cilėn Thaēi e bėri me 17 shkurt tė vitit 2008, para Kuvendi tė Kosovės, nėntė vite mė vonė, ai po i’a realizon edhe njė qėllim tjetėr vendit tė tij pėr tė cilin punoi me vite e dekada tė tėra.

  E kjo gjė pėrveē qė po i gėzon shumė qytetarėt e vendit mė tė ri nė Evropė, pėr herė tė parė po arrin qė ti bėjė bashkė gjitha forcat politike nė vend, me njė qėllim tė vetėm, krijimin e Ushtrisė, shkruan Gazeta NewBorn.

  Kosova, ka marr pėrkrahje tė madhe si nga NATO ashtu edhe nga SHBA-ja pėr marrjen e kėtij hapi.

  Ishte edhe gjenerali amerikan i mbrojtjes James Mattis, i cili kishte kėrkuar sa mė parė themelimin e Ushtrisė sė Kosovės, nė njė raport tė tij.

  Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, sot ka ia ka dorėzuar kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veselit, projektligjin pėr Ushtrinė e vendit/Gazeta NewBorn/
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės  Kastrati: LDK e Vetėvendosje, fajtore pse Kosova s’ka ushtri


  GazetaExpress E martė, 07 Mars 2017 19:43  Ish komandanti i FSK-sė, Kadri Kastrati, qė tash ėshtė nėn petkun politik si anėtar i PDK-sė, i ėshtė pėrgjigjur kryeministrit Isa Mustafa lidhur me projektligjin e FSK-sė tė dėrguar nė Kuvend nga presidenti Thaēi.

  Ai nė InfoBox tė RTV Dukagjini ka thėnė se ushtria nuk ėshtė partiake.

  “Ushtria nuk ėshtė partiake, presidenti nuk i takon asnjė partie politike”, ka thėnė Kastrati.

  Ai madje ka shkuar edhe mė larg duke akuzuar LDK dhe Vetėvendosjen qė nė vitin 2014, nuk votuan ndryshimet kushtetuese pėr vendet e rezervuara pėr serbėt tė cilėt nė kompensim ishin tė gatshėm tė votojnė pėr ushtrinė.

  “Tė gjithė e dimė qė nė vitin 2014 kanė qenė dy partitė shqiptare qė kanė kundėrshtuar vazhdimin e vendeve tė rezervuara pėr serbėt. Ata kanė qenė tė gatshėm tė votojnė pėr ushtrinė. LDK e Vetėvendosje janė fajtore pse Kosova ende nuk ka ushtri”, ka thėnė Kastrati.

  Ai ėshtė shprehur i bindur se gjithė deputet shqiptarė dhe tė komuniteteve tjera, pėrjashtuar serbėt, do tė votojnė pėr themelimin e Ushtrisė sė Kosovės.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės  Sahatqija: SHBA pėrkrah krijimin e Ushtrisė sė Kosovės

  07 Mars 2017 • 22:12 •

  Konsullja e pėrgjithshme e Republikės sė Kosovės nė Nju Jork, Teuta Sahatqija, thotė se sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, ka pėrcjellė mesazhet e para tė fuqishme se Kosova duhet ta ketė ushtrinė e vet.

  Sipas saj, mesazhi i dytė nga SHBA’ja ėshtė se e pėrkrah dialogun me Serbinė, i cili duhet tė pėrfundojė me njohjen e Kosovės.

  Sahatqija nė njė intervistė pėr ‘Epokėn e Re’ ka theksuar se ēfarėdo ndryshimi i brendshėm qė tė jetė nė SHBA, politika e jashtme karshi Kosovės nuk ka ndryshuar.

  Ajo ka thėnė se zgjidhja e demarkacionit me Malin e Zi, asociacioni i komunave serbe dhe vazhdimi i dialogut u japin fuqi diplomatėve tė Kosovės pėr kėrkim tė njohjeve tė reja dhe pėr mundėsi tė kėrkimit tė investimeve.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės  Thaēi i prerė: Ushtrinė do ta bėjmė, kjo ėshtė punė e kryer (Video)

  08 Mars 2017 • 19:08 •

  Presidenti i vendit, Hashim Thaēi ka thėnė se iniciativėn pėr tė shndėrruar FSK-nė nė ushtri e konsideron tė domosdoshme.

  Nė njė konferencė tė mbajtur pėr media, Thaēi ka thėnė se pėrkundėr deklaratave tė SHBA-ve, NATO-s dhe Shteteve tė Kuintit ky proces do tė vazhdoj.

  Ai pret nga deputetėt e Kuvendit ta votojnė projektligjin e ri pėr themelimin e Ushtrisė sė Kosovės.

  Kjo ėshtė fjala e plotė e presidentit Thaēi:

  Kėtė iniciativė e konsideroj si tė domosdoshme pėr avancimin dhe fuqizimin e rolit dhe detyrave tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

  Ky ndryshim do tė ndikojė nė misionin dhe detyrat qė do tė marr FSK-ja, do tė bėhet njė ushtri moderne multietnike profesionale dhe e gatshme pėr t’i mbrojtur qytetarėt e Kosovės.

  Nė kėtė periudhė i gjithė spektri politik duhet tė jemi tė bashkuar pėr tė pėrmbyllur me sukses kėtė mision, e gjitha kjo varet nga vullneti i institucioneve tona.

  Tė gjithė akterėt politik tė pėrfshirė duhet tė jenė nė nivel tė detyrės pėr pėrmbylljen me sukses tė kėtij procesi.

  Kosova nuk po bėnė asnjė hap tė papritur, asnjė veprim tė njėanshėm apo tė pakoordinuar, asnjė veprim antiligjor apo antikushtetues nuk po bėnė asgjė qė mund tė konsideroj rrezik pėr paqen nė rajon.

  Realiteti dhe e vėrteta nė kėtė proces ėshtė kjo. Shteti i pavarur i Kosovės thjesht po bėnė njė akt ligjor. Ne si institucione demokratike tė shtetit tė pavarur kemi vendosur qė FSK-sė t’i japim misionin dhe detyrat e njė ushtrie moderne profesionale multietnike e cila do tė jetė nė gjendje pėr ta mbrojtur sovranitetin.

  Nuk mund ta kontestoj askush nga parterėt tanė perėndimor. E ka kundėrshtuar dhe vazhdon ta kundėrshtoj Serbia duke thėnė se themelimi i ushtrisė sė Kosovės paraqet kėrcėnim pėr paqen dhe sigurinė nė rajon. Serbia vazhdimisht po e thotė njė gjė tė tillė.

  Nė tė njėjtėn kohė Serbia nacionaliste e mbush hapėsirėn ajrore me aeroplan tė dhuruar nga Rusia kjo po qė ėshtė nė kundėrshtim me vlerat euroatlantike.

  Aktualisht i vetmi kėrcėnim pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon ėshtė rritja e ndikimit tė Rusisė , bazat ushtarake tė Rusisė nė Serbi. Kėtij kėrcėnimi duhet shtuar edhe kėrcėnimet terroriste, Kosova vazhdon tė mbetet kampion nė luftėn kundėr ekstremizmit dhe terrorizmit.

  NATO tė jetė e vetėdijshme pėr kėto rreziqe konkrete dhe tė mos shqetėsohet pėr avancimin e rolit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės pasi ajo ėshtė trajtuar pikėrisht nga NATO dhe shtetet anėtarė tė NATO-sė.

  Kėtė e thash si njė pėrgjigje ndaj sekretarit tė NATO-sė.

  Vėrejtja kryesore ishte gjoja se NATO e konsideron iniciativėn tonė si njė veprim i njėanshėm. Kjo nuk qėndron nė asnjė rrethanė.

  Deputetėt e Listės Serbė kanė bėrė tė qartė se kurrė nuk do ta votojnė ushtrinė e Kosovės ky qėndrim ėshtė i udhėzuar dhe i urdhėruar nga Serbia.

  Kosova ėshtė e pavarur sovrane dhe vendimet i marrim vet, Serbia ėshtė vetėm vend fqinj.

  Kėto janė tė papranueshme sepse fati i Kosovės dhe ushtrisė sonė nuk guxon dhe nuk do tė lejoj qė tė mbetet peng i vullnetit tė Serbisė nė asnjė rrethanė. Pėr mė tepėr si president qysh dje kam zhvilluar njė bisedė telefonike me kryeministrin e Serbisė pėr normalizimin e marrėdhėnieve Kosovė-Serbi.

  I kam komunikuar vendimin tim dhe i kam bėrė tė qartė se FSK nuk paraqet asnjė kėrcėnim as pėr Serbinė dhe as pėr ndonjė shtet tjetėr kudo nė botė.

  Kosova duhet tė thellojė bashkėpunimin me NATO-n anėtarėsimi nė kėtė organizatė ėshtė qėllimi kryesor i yni.

  SHBA-tė nė asnjė rrethanė nuk e vėnė nė pikėpyetje tė drejtėn tonė legjitime themelimin e ushtrisė sė Kosovės mirėpo duan qė ky proces tė ndodhė nėpėrmjet ndryshimeve kushtetuese.

  Asnjėherė nuk i kam ndalur pėrpjekjet pėr tė bėrė ushtrinė pėrmes ndryshimeve kushtetuese. Deputetėt serb janė zotuar dhe kanė qenė tė gatshėm tė votojnė mirėpo nė bazė tė rrethanave ka qenė e pamundur qė FSK tė bėhet ushtri.

  Tė gjithė ne si akterė kemi dėshtuar qė t’i bindim deputetėt e listės serbe pėr tė votuar themelimin e Ushtrisė sė Kosovės.

  Deputetėt e listės serbe i binden vetėm urdhrave qė vijnė nga Serbia. Ka qenė e pamundur tė presim pėr ta.

  Nė rast se NATO dhe Shtetet e Kunitit kanė arritur t’i bindin deputetėt serb pėr tė votuar pėr ndryshimet kushtetuese do ta procedonim sot.

  I kam kėrkuar garanci NATO-s mirėpo askush deri mė sot nuk ka mundur tė garantoj njė vot tė deputetėve tė listės serbe. Kam kėrkuar miratimin e gjithė partnerėve tanė kjo nuk ka qenė njė iniciativė e njėanshme.

  Pasi qeveria ta jep vendimin e vet iu takon deputetėve qė tė marrin vendimin e merituar qė FSK tė transformohet nė ushtri.

  Jam i bindur qė deputetėt nuk do ta lėnė Kosovėn pa ushtri.

  http://zeri.info/aktuale/133925/thac...e-kryer-video/
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės  Presidenti Thaēi ia konfirmon Stoltenbergut: Nuk do tė mbesim peng i vullnetit politik tė Serbisė, ushtria do bėhet

  08 Mars 2017 • 17:19 •

  Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka zhvilluar njė bisedė telefonike me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, Jens Stoltenberg.

  Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, presidenti Thaēi e ka njoftuar se transformimi i FSK-sė do tė bėhet hap pas hapi, nė mėnyrė tė koordinuar dhe nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės.

  Deklaratė e presidentit Thaēi pas bisedės telefonike me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s:

  Sot pranova njė telefonatė nga Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tė cilin e falėnderova pėr vizitėn e tij nė Kosovė, nė fillim tė muajit dhe pėr diskutimin konstruktiv qė patėm, por diskutuam edhe pėr ndryshimet ligjore qė Forca e Sigurisė sė Kosovės tė marrė kompetenca tė shtuara nė sektorin e sigurisė nė Kosovė.

  Nė bisedė me sekretarin Stoltenberg theksova edhe njė herė se pėrpjekjet dhe aspiratat e Kosovės qė FSK-ja tė transformohet nė Armatė tė Kosovės janė tė njohura pėr partnerėt tanė ndėrkombėtarė.

  Gjithashtu, shtova se tash e tri vite jemi pėrpjekur t’i bindim serbėt qė tė jenė pjesė e procesit dhe ta pėrkrahin themelimin e Armatės sė Kosovės. Por, ata kanė deklaruar se nuk do tė votojnė kurrė dhe se janė direkt tė dirigjuar nga Serbia, nga Beogradi.

  Sekretarit Stoltenberg i tregova se ne do tė dėshironim qė transformimi i FSK-sė tė bėhet me ndryshimet kushtetuese, por ėshtė e pamundur pėr shkak se serbėt e Kosovės janė drejtpėrdrejtė tė dirigjuar nga Serbia dhe sikur bashkėsia ndėrkombėtare tė ofronte garanci se serbėt do tė votojnė ndryshimet kushtetuese, atėherė ne do tė kishim qenė tė gatshėm qė t’i presim.

  Por, ne nuk mund tė mbesim peng i vullnetit politik tė Serbisė.

  Gjithashtu, Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s i tregova se FSK-ja do tė mbetet e njėjtė, por do tė ketė kompetenca tė reja dhe mision tė ri dhe kėrkova qė NATO-ja tė vazhdojė bashkėpunimin me FSK-nė.

  Nė bisedėn telefonike me sekretarin Stoltenberg shpreha mirėkuptimin pėr shqetėsimet e disa anėtarėve tė NATO-s dhe qėndrimet e shteteve anėtare qė ende nuk e kanė njohur Kosovėn, tė cilave megjithatė u jemi mirėnjohės pėr punėn e mrekullueshme qė kanė bėrė nė Kosovė dhe pėr qėndrimin e vazhdueshėm konstruktiv karshi Kosovės.

  Pėr transformimin e FSK-sė, Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s e njoftova se kjo do tė bėhet hap pas hapi, siē ėshtė planifikuar me Rishikimin e Sektorit tė Sigurisė qė ėshtė bėrė sė bashku me bashkėsinė ndėrkombėtare.

  Ēdo gjė do tė jetė nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe ligjet e Kosovės, qė janė pėrpiluar sė bashku me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe Forca e Sigurisė e Kosovės do tė mbetet forcė shumetnike dhe do tė promovojė multietnicitetin si vlerė. Prandaj, ndryshimi i misionit tė FSK-sė nuk do tė ndikojė nė marrėdhėniet ndėretnike nė Kosovė.

  Sekretarin Stoltenberg e sigurova se do ta respektojmė ēdo marrėveshje tė deritashme me NATO-n dhe se ndryshimi i misionit tė FSK-sė nuk do tė ketė asnjė ndikim nė rolin dhe misionin e NATO-s dhe KFOR-it nė Kosovė.

  Nuk do tė ndryshojė as pėrkushtimi i Kosovės pėr tė vazhduar dialogun me Serbinė.

  Duke shprehur bindjen se ēėshtja e transformimit tė FSK-sė ėshtė rritur pa nevojė, sekretarit Stoltenberg ia rikonfirmova se i tėrė procesi do tė jetė transparent, i koordinuar dhe jo i njėanshėm. /ZERI/
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  681
  Faleminderit
  41
  72 falenderime nė 64 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Ky urim i shkon nenės sė Endritit, Lumės.

  Mpuē nga plaku.


 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Llapi jo epitete dhe ofendime, kundrejt anetareve te forumit sepse cdo editohet dhe do fshihet cdo shkrim qe shkruan.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lazo : 10-03-2017 mė 03:09
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės  Thaēi: Jap dorėheqje nėse nuk bėhet Ushtria


  GazetaExpress E premte, 10 Mars 2017 17:23  Nė emisionin "Debat` sonte transmetohet intervista ekskluzive me Presidentin e Kosovės, Hashim Thaēin. Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi tha se Ushtria e Kosovės do tė bėhet nė koordinim me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimin Evropian.

  Sipas tij, nuk ka kthim mbrapa. “Jap dorėheqje nėse Kuvendi nuk e voton Ushtrinė”, ka thėnė ai.

  “Askush nuk ka pse tė befasohet. Ushtria e Kosovės do tė bėhet nė koordinim me faktorėt relevantė ndėrkombėtarė. Kanė qenė tė konsultuar dhe tė informuar pėr tė gjithė procesin. Mė herėt janė informuar dhe konsultuar edhe partnerėt e koalicionit dhe Kryetari tė Kuvendit. Gjithēka ėshtė ligjore. Presidenti ka tė drejtė tė ngrejė ēėshtje. Si komandant suprem i Forcave tė Armatosura tė Kosovės vlerėsoj se kjo ēėshtje duhet tė mbyllet njėherė e pėrgjithmonė. Falėnderoj veēanėrisht Kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veselin”, tha gjatė intervistė ne emisionin “Debat”, Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi. Intervista e plotė transmetohet sonte nė RTK.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės  Thaēi: Legjislativi qė nuk e voton ushtrinė duhet tė shkojė nė shtėpi (Video)


  GazetaExpress E premte, 10 Mars 2017 20:11


  Presidenti i Kosovės Hashim Thaēi ka shprehur besimin nė opinionin e Qeverisė dhe tė kryeministrit Mustafa nė lidhje me Projektligjin e FSK’sė, kurse ka shtuar se nė kėtė proces kryesore ėshtė qė Kuvendi t’i thotė po projektligjit, pasi ai tė dėrgohet nė Kuvend.

  Po ashtu ai ka shprehur besimin se ēdo deputet do tė votojė pėr formimin e ushtrisė.

  “Nė fund vendos Kuvendi i Kosovės por njė gjė duhet ta themi se nėse Projekligji shkon nė Kuvendin e Kosovės dhe nėse deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, kjo legjislaturė nuk e voton nė favor, unė nė atė sekondė do tė japė dorėheqje nga Presidenti i Republikės sė Kosovės sepse nuk dua tė jem pjesė e kėtij procesi, e asaj nomenklature politike, edhe pse mu mė ka votu mu si President pėr ēka i jam mirėnjohės...Njė legjislacion qė nuk e voton ushtrinė e vendit tė vet, mendoj se duhet me shku nė shtėpi”, ka vlerėsuar Presidenti Thaēi.

  http://m.gazetaexpress.com/lajme/tha...-video-337861/
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  Llapi jo epitete dhe ofendime, kundrejt anetareve te forumit sepse cdo editohet dhe do fshihet cdo shkrim qe shkruan.
  mjaft ma me fshirje te postimeve o argati i serbit
  perjashtomni krejt e mos mi fshi veq postimer e mia e te tjetrit jo
  perse nuk e fshive ate postimin qe reagova une e qe ska te bej me temen fare
  mjaft ma o llazoviq

  ti ki me cof nga inati qe ke per mua veq qe ju kam qi nanen shkieve tu


  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  Ky urim i shkon nenės sė Endritit, Lumės.

  Mpuē nga plaku.

  qyre qa lejon ky moderator ne ket tem per ushtrin e kosoves
  qe ka veq sharje ofendime e urrejtje
  pa pas lidhje me temen
  ndersa reagimin tim po ma fshin qe sa e sa here
  ky eshte moderatori llazoviq
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Llapi : 10-03-2017 mė 16:16
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės
  A e keni ditur se ka shqiptarė qė janė kundėr themelimit tė ushtrisė sė Kosovės?

  12.03.2017 - 09:150


  Nė ēastin kur doli nisma e Presidentit tė Republikės pėr krijim e ushtrisė, ndodhi edhe ajo qė pritej nė nivele tė caktuara prej shoqėrisė sė Kosovės dhe prej mediave qė rrėnjėt e themelimit i kanė prej kohės sė pushtimit serb.

  Nė njė qėndrim tė analistit Halil Matoshi nė njė nga emisionit ku ai edhe shpreh opinionet e veta njė herė nė javė, tha se atėherė kur ishte siguruar vota e komunitet serb pėr formimin e Forcave tė Armatosura tė Kosovės nėpėrmjet ndryshimeve kushtetuese nė kėmbim tė vazhdimit tė njė mandati tė rezervuar pėr komunitete, shumica e shoqėrisė civile kishte qenė kundėr.

  Natyrisht analisti Matoshi nuk la pa pėrmendur se edhe politika kishte bėrė njė gabim tė pafalshėm se kishte bėrė politikė me gjėra shtetėrore e tė atdheut qė nuk bėhen politikė. Madje ai e kishte shkruar nė atė kohė edhe njė shkrim autorial.

  Analisti i pavarur dhe i njohur pėr qėndrime origjinale, pavarėsisht se kush pajtohet ose se si qėndrojnė pikėpamjet e tij nė relacion me tė vėrteten, kishte tė drejtė nė njė drejtim: mendimi i tij ishte shėndetshėm, i artikuluar, i hapur dhe i vėnė publikisht pėr ballafaqim.

  Mirėpo, nė anėn tjetėr, mediat qė vijnė kryesisht nga shkolla jugosllave, janė ēuar peshė me propozimin e Presidentit Thaēi, duke shpikur ēdo gjė qė ėshtė e mundur pėr t’i krijuar realitet sikur Kosova tė mos e kishte shpallur pavarėsinė e saj mė 17 shkurt 2007.

  Dukej sheshit se logjika e vasalėve ishte po aq e natyrshme pėr tė qenė e varur gjithmonė nė rrjedhėn e logjikės qė ata thjesht shprehin.

  Madje analistėt e shkollės jugosllave tė zhytur prej kohės nė histeri tė mendimit, nuk hezitojnė tė japin qėndrime sikurse e mbronin dikur Jugosllavinė, kur ajo shpėrbehej tashmė nga procesi i natyrshėm i investimit tė Proviencės Perėndimore pėr mė shumė se katėr dekada.

  Nostalgjikėt jugosllavė janė duke shkuar aq larg se janė duke e pėrdorur tė njėjtėn taktikė qė e pėrdorėn edhe nė kohėn kur i mbronin ndryshimet Kushtetuese tė kohės sė diktatorit pushtues, Sllobodan Millosheviq.

  Veprimet e tyre nė atė kohė kishin ndodhur deri brenda muajit mars 1989, kur edhe pėrmbyset rendi Kushtetues i Kosovės, me ē’rast Serbia e merr nėn juridiksionin vetė Kosovėn me dhunė e tanke.

  Ishte hera e parė qė Kosova hyri brenda Serbisė nė historinė e ekzistencės sė saj. Nė kėtė rast mund tė na ndihmojė studiuesi anglez Malkom, i cili kishte konstatuar: «Kosova nuk ka qenė kurrė e inkorporuar ligjėrisht brenda shtetit tė Serbisė». Madje ai e saktėson qėndrimin nė kėtė drejtim duke shtuar «Kosova nuk ka qenė kurrė e inkorporuar ligjėrisht brenda shtetit tė Serbisė as sipas standardėve tė sė drejtės Ndėrkombėtare». Pėr ta pėrmbyllur qėndrimin nė konstatimin e tij se shqiptarėt e Kosovės nuk janė bėrė qytetarė tė Serbisė, por ndėrkohė janė bėrė pjesė e Jugosllavisė».

  Shkolla jugosllave sa mė shumė qė po kalojnė vitet aq mė shumė po pėrmbyset shpirtėrisht brenda vetvetes sė saj. Nuk ka qėndrim tė tyre tė cilit nuk mund tė mos i vihet re doza e mbingarkuar e histerisė dhe e njė mendimi tė sėmurė rėndė dhe shpirtėrisht.

  Natyrisht nė kėtė drejtim nuk mungojnė as zėrat qyqarė tė ndonjė deputeti tė dėshpėruar, qė duke dalė gjoja nė mbrojtje tė partneritetit me ndėrkombėtarėt, duan mė shumė pastrimin e biografive personale tė pėrlyera deri nė fund.

  Qėndrimi i zėvendėsndėrmjetėsi tė OKB-sė pėr statusin e Kosovės, Albert Rohan, kėto ditė ishte, shumė i qartė: «Por ajo e ka njė Ushtri. A mund tė mė qartėsohet se cili ėshtė dallimi ndėrmjet Forcave tė Sigurisė dhe njė Ushtrie».

  Nisma e Presidentit dhe institucionet e Kosovės nuk kanė thėnė kurrė se draftligji pėr FSK do tė jetė nė kundėrshtim me Kushtetutėn dhe ligjin aktual tė Kosovės.

  Ai ligj do tė ketė plotėsime e veta jo mė shumė. Kjo do tė thotė se nė tė do tė avancohet procesi ligjor i FSK nė pajtim me zhvillimet e kohės dhe nė pajtim me frymėn e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės nė tri shtylla ekzistues: nė mision, nė detyra dhe nė kapacitete.

  Po tė dėgjohej gjithmonė njė pjesė e menaxhmentit tė klasės politike, Kosova ishte duke fjetur akoma nė shtratin e diktatorit pushtues Millosheviqit dhe tė Mirės.

  Natyrisht se liria e Kosovės u takon edhe atyre sa edhe patriotėve apo tė zakonshmėve. Por ėshtė liri edhe tė thuhet e vėrteta midis nesh ndonjėherė.

  Kosova nuk do tė ishte bėrė kurrė e pavarur me tė tillėt dhe Kosovė nuk bėhet kurrė me media e politikanė tė kohės sė anadollake, tė cilėt rastėsisht duket sikur pėrkojnė edhe nė formė edhe nė pėrmbajtje me atė epokė.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #17
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,567
  Faleminderit
  412
  143 falenderime nė 137 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin

  qyre qa lejon ky moderator ne ket tem per ushtrin e kosoves
  qe ka veq sharje ofendime e urrejtje
  pa pas lidhje me temen
  ndersa reagimin tim po ma fshin qe sa e sa here
  ky eshte moderatori llazoviq
  Po ti sle njeri pa e ofenduar, kush nuk pajtohet me udheheqjen e Thaēit dhe Kadris per ty jane bere serbe. Une se perkahi as VetVendosjen e as PDK a jam serb a shqiptar qitash? Eshte pare se me PDK-ne kemi me mbet ne nje rang me Bjellorusine edhe per nje kohe te gjate. Boll mos e tepro e mos u bo si islamistet e ketij forumi qe te vetmin argument e kane demonizimin e te tjereve qe nuk pajtohen me paudhesite e tyre. Ju ateistet dhe myslimanet (disa jo krejt) keni hyre ne gare se cili po behet me i keq, cili po ofendon me shume, cili po korruptohet me shume, cili po sillet me keq, e keshtu s'eshte tradita e shqiptarit. Per qisi shqiptari s'um merr marri kurre te jem. Cfar ushtrie more te krijon Thaci me hajni, hiqni keta njerez sepse me keta nuk udheheqet shtet. Ti me Evianin je ne te njejtin rang, ai mendon se shqiptaret duhet te luftojne per ISIS ti mendon se shqiptaret duhet ta shkatrrojne shtetin e tyre me nepotizem e hajni.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 12-03-2017 mė 22:10
  Destroyer of falsehood :)

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Po ti sle njeri pa e ofenduar, kush nuk pajtohet me udheheqjen e Thaēit dhe Kadris per ty jane bere serbe. Une se perkahi as VetVendosjen e as PDK a jam serb a shqiptar qitash? Eshte pare se me PDK-ne kemi me mbet ne nje rang me Bjellorusine edhe per nje kohe te gjate. Boll mos e tepro e mos u bo si islamistet e ketij forumi qe te vetmin argument e kane demonizimin e te tjereve qe nuk pajtohen me paudhesite e tyre. Ju ateistet dhe myslimanet (disa jo krejt) keni hyre ne gare se cili po behet me i keq, cili po ofendon me shume, cili po korruptohet me shume, cili po sillet me keq, e keshtu s'eshte tradita e shqiptarit. Per qisi shqiptari s'um merr marri kurre te jem. Cfar ushtrie more te krijon Thaci me hajni, hiqni keta njerez sepse me keta nuk udheheqet shtet. Ti me Evianin je ne te njejtin rang, ai mendon se shqiptaret duhet te luftojne per ISIS ti mendon se shqiptaret duhet ta shkatrrojne shtetin e tyre me nepotizem e hajni.
  ti ishalla po plas nga inati qe Thaqi po e qon Kosoven perpara
  po kqyri ti at radikalizmin fetar e te ka hup krejt e je terbue e krejt
  bota te doket qe te kan faj
  keshtu e kini ju qe ini te hupur pas feje
  veq vazhdo e mos u perziej fort kah shtreti i im se per ty ky shtet nuk eshte masi nuk e njef ket
  por veq e shan ate institucionet e saj themeluesit e saj simbolet e saj e qaka jo se
  yffff
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #19
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,567
  Faleminderit
  412
  143 falenderime nė 137 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  ti ishalla po plas nga inati qe Thaqi po e qon Kosoven perpara
  po kqyri ti at radikalizmin fetar e te ka hup krejt e je terbue e krejt
  bota te doket qe te kan faj
  keshtu e kini ju qe ini te hupur pas feje
  veq vazhdo e mos u perziej fort kah shtreti i im se per ty ky shtet nuk eshte masi nuk e njef ket
  por veq e shan ate institucionet e saj themeluesit e saj simbolet e saj e qaka jo se
  yffff
  Nanen ja kajsh mos u bo si thmija 5 vjec?! Perse duhet ta urrej une shtetin tim. Sme ka faj askush thjeshte po kritikoja nje botekuptim te caktuar fetar, ne kete rast ateizmin dhe islamin. Krishterimi nuk eshte fe me rituale. Eshte besim ne Perendine, Krijuesin e tokes dhe te qiellit. Une e njoh shtetin po nuk mendoj se duhet te qeveriset ashtu ku secili qe hyn mundohet te gllaberoje pasurine publike, pra te vjedhe. Une jam per shtet por per shtet te modelit perendimor. Jo shtet ku udhehiqet me mentalitet shtazarako-krahinoro-mesjetar (ne po ne). Ste kam borxh more kurgjo cka mu ku gju kshtu, se perkrahi more PDK-ne keta nuk ben te qeverisin as me komunat se le me krejt Kosoven. Ata e kan meriten deri sa kane thyer ligjet, kur ta then ligjin as baben tim se njoh e le me Hashim Brojen. O zoteri nuk e shaj askend por nuk pajtohem me kete menyre sic po udheheqet shteti ku veq shtet nuk mund te ndertohet keshtu.

  Sqarim, ne krishterim feja eshte e ndare nga shteti, qeshtjet e shtetit nuk jane te fese dhe as qeshtjet e fese nuk jane pune e shtetit. Mos e fut besimin krishter ketu sepse me desht edhe budist bona apo shintoist ti sun me perzihesh. A duhet tani ne cdo postim te ta tregoj kete, po le bre burre. allahile..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 14-03-2017 mė 00:55
  Destroyer of falsehood :)

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Nanen ja kajsh mos u bo si thmija 5 vjec?! Perse duhet ta urrej une shtetin tim. Sme ka faj askush thjeshte po kritikoja nje botekuptim te caktuar fetar, ne kete rast ateizmin dhe islamin. Krishterimi nuk eshte fe me rituale. Eshte besim ne Perendine, Krijuesin e tokes dhe te qiellit. Une e njoh shtetin po nuk mendoj se duhet te qeveriset ashtu ku secili qe hyn mundohet te gllaberoje pasurine publike, pra te vjedhe. Une jam per shtet por per shtet te modelit perendimor. Jo shtet ku udhehiqet me mentalitet shtazarako-krahinoro-mesjetar (ne po ne). Ste kam borxh more kurgjo cka mu ku gju kshtu, se perkrahi more PDK-ne keta nuk ben te qeverisin as me komunat se le me krejt Kosoven. Ata e kan meriten deri sa kane thyer ligjet, kur ta then ligjin as baben tim se njoh e le me Hashim Brojen. O zoteri nuk e shaj askend por nuk pajtohem me kete menyre sic po udheheqet shteti ku veq shtet nuk mund te ndertohet keshtu.

  Sqarim, ne krishterim feja eshte e ndare nga shteti, qeshtjet e shtetit nuk jane te fese dhe as qeshtjet e fese nuk jane pune e shtetit. Mos e fut besimin krishter ketu sepse me desht edhe budist bona apo shintoist ti sun me perzihesh. A duhet tani ne cdo postim te ta tregoj kete, po le bre burre. allahile..
  o jaran nuk tu kam gjue une por ti po me sulmon
  edhe ate veq qe i perkrahu keta qe na ēliruan e keta shumica jan ne PDK
  por ti i kishe hal ne sy keta e besa edhe mue se edhe une e kam dhan nji kontribut te vogel per ket
  vend e per ket liri nja dy pika gjak i kam derdh ne malet e kosoves nga plumbat serb
  e ti perpos urrejtje qe ke per ne qe luftuam edhe po shpif shum bre
  jo ky hajn jo anej e kendej
  po ti nese ke fakte shko ne prokurori o dai e lej prrallat e vetfundosjes

  e per fe eshte deshir personale se cilen fe e merr njeriu
  por si ajo si kjo kur kalohet ne radikalizem si muslimani si krishteri per mua jan njisoi
  ket ta dish se feja jau ka pi ment disave e kan kalue ne terrorizem
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •