Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 29 prej 29
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės


  Stoltenberg njoftohet pėr ushtrinė e Kosovės


  Presidenti i vendit Hashim Thaēi ka ritheksuar se gjatė ditės sė djeshme i ka dėrguar letėr Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s, Jens Stoltenberg, e qė ka bėrė tė ditur se shkurtimisht ka paraqitur tė gjitha argumentet kushtetuese, ligjore dhe politike pėr domosdoshmėrinė e transformimit tė FSK-sė nė Ushtri tė Kosovės.

  Thaēi ka thėnė se transformimi duhet tė ndodhė pikėrisht tani dhe se nuk mund tė konsiderohet unilateral, sepse sipas tij opinioni vendor dhe ai ndėrkombėtar ėshtė nė dijeni qė pėr tre vjet me radhė ėshtė duke u punuar nė kėtė drejtim.

  Ky ėshtė postimi i plotė:

  Qytetarė tė nderuar,

  Siē jeni tė njoftuar, dje i kam dėrguar njė letėr Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s, Jens Stoltenberg, nė tė cilėn shkurtimisht kam paraqitur tė gjitha argumentet kushtetuese, ligjore dhe politike pėr domosdoshmėrinė e transformimit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė Ushtrinė e Kosovės dhe kam shpjeguar pse ky transformim duhet tė ndodhė pikėrisht tani.

  Ky transformim nuk mund tė konsiderohet unilateral, sepse opinioni vendor dhe ai ndėrkombėtar ėshtė nė dijeni qė pėr tre vjet me radhė jemi duke punuar nė kėtė drejtim.

  Ky veprim do tė mund tė konsiderohej i njėanshėm vetėm nė rast se dikush nga bashkėsia ndėrkombėtare aludon qė Kosova duhet tė marrė leje nga Serbia pėr vendimet e saj sovrane.

  Mė lejoni tė jem i qartė: kjo nuk do tė ndodhė.

  Mė poshtė mund ta lexoni letrėn e plotė nė versionin shqip qė ia kam dėrguar Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s.  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  23,895
  Faleminderit
  63
  743 falenderime nė 613 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Sic tha njehere nje ish-ushtarak kosovar nga koha e Jugosllavise: "Kosova nuk ka vuajtur asnjehere per ushtare e spiune".

  Gjarprin, e kemi president apo kryeminister tani?

  Albo

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Sic tha njehere nje ish-ushtarak kosovar nga koha e Jugosllavise: "Kosova nuk ka vuajtur asnjehere per ushtare e spiune".

  Gjarprin, e kemi president apo kryeminister tani?

  Albo
  President e kemi por perse e ben ket pyetje
  ai eshte komandant suprem i FSK-se sipas kushtetutes
  prandaj ati i takon te merr vendime per ushtrin e Kosoves
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #24
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,563
  Faleminderit
  412
  143 falenderime nė 137 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  o jaran nuk tu kam gjue une por ti po me sulmon
  edhe ate veq qe i perkrahu keta qe na ēliruan e keta shumica jan ne PDK
  por ti i kishe hal ne sy keta e besa edhe mue se edhe une e kam dhan nji kontribut te vogel per ket
  vend e per ket liri nja dy pika gjak i kam derdh ne malet e kosoves nga plumbat serb
  e ti perpos urrejtje qe ke per ne qe luftuam edhe po shpif shum bre
  jo ky hajn jo anej e kendej
  po ti nese ke fakte shko ne prokurori o dai e lej prrallat e vetfundosjes

  e per fe eshte deshir personale se cilen fe e merr njeriu
  por si ajo si kjo kur kalohet ne radikalizem si muslimani si krishteri per mua jan njisoi
  ket ta dish se feja jau ka pi ment disave e kan kalue ne terrorizem
  Ti po me sulmon o vella, une jo. Nuk urrej clirimtaret e UĒK-se, por urrej paudhesite e klanit pronto qe kane gllaberuar te gjitha institucionet e shtetit. A i ke ndegjuar inqizimet e Insajderit se si e shohin keta politiken dhe per cka zgjidhen keta. Po ti bash qe ke luftu s'duhet me perkahe kete paudhesi. Cfare prokurorie vella? Prokuroria e di se politikanet tane vetem pas hyrjes ne politike i bene milionat. Te krishteret sado radikale te jene nuk vrasin femije por perkundrazi deshirojne t'i ndalin klinikat e abortit ku vriten femije. Radikal ishte edhe Adem Jashari, a ta quaj une tani terrorist kur perkundrazi ai luftoi per vend te vetin. Une kam te drejte te luftoj per te miren e vendit tim dhe nuk jam kurrfare ekstremisti. Une spostoj ketu si i krishter por si shqiptar. Apo sipas jush se pari duhet te deklaroj se nuk ka Krijues e pastaj te postoj per politike.

  Pasi qenka qeshtje personale atehere perse po e ofendon nje besim me mbi 2.5 miliarde veta dhe eshte besimi i cili eshte duke u perhapur me se shumti me konvertime.
  Destroyer of falsehood :)

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  681
  Faleminderit
  41
  72 falenderime nė 64 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Sic tha njehere nje ish-ushtarak kosovar nga koha e Jugosllavise: "Kosova nuk ka vuajtur asnjehere per ushtare e spiune".

  Gjarprin, e kemi president apo kryeminister tani?

  Albo
  Presidentin e kemi travesti, nga gjerperi behet lavire, here i'a zbret pantolonat francezeve, e here amerikaneve, sa turqve.

  Ushtria do te behet vetem nese shpallet nje republik e re, me nje kushtetut autentike shqiptare, e jo t'importuar nga rrota e s'emes e skandinavis !

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Citim Postuar mė parė nga Evian Lexo Postimin
  Presidentin e kemi travesti, nga gjerperi behet lavire, here i'a zbret pantolonat francezeve, e here amerikaneve, sa turqve.

  Ushtria do te behet vetem nese shpallet nje republik e re, me nje kushtetut autentike shqiptare, e jo t'importuar nga rrota e s'emes e skandinavis !
  ate republiken e re e qe nenkupton nen serbi qe aq shum po e deshironi ti vetfundosja e serbia veq enderr muni me pa
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės  Ushtri me 8000 ushtarė

  Tetė mijė pjesėtarė do t’i ketė ushtria e Kosovės, prej tė cilėve tre mijė do tė jenė rezervė, e cila po synohet tė krijohet nėpėrmjet njė ligji tė ri. Buxheti pėr Ministrinė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės ėshtė 51 milionė euro, pėrderisa pėr ēdo vit do t’i shtohen edhe nga 5 milionė euro

  Ushtria e Kosovės e cila po mėtohet tė krijohet nėpėrmjet njė ligji tė ri, tė hartuar nga presidenti i Kosovės Hashim Thaēi, pritet t’i ketė gjithsej 8 mijė pjesėtarė, 5 mijė prej tė cilėve nė komponentėn aktive dhe 3 mijė nė atė rezervė.

  Kėshtu pėrcakton projektligji i hartuar pėr transformim tė FSK-sė nė ushtri, tė cilin e ka siguruar tė plotė gazeta “Zėri”. Nė kėtė projektligj pos kėsaj thuhet se FSK-ja si ushtri do ta ketė pėr detyrė qė ta mbrojė sovranitetin dhe integritetin territorial tė Republikės sė Kosovės dhe do tė furnizohet me armatim aq sa ia kėrkon nevoja.

  Nga ana tjetėr, zyrtarė brenda Ministrisė sė FSK-sė kanė thėnė pėr “Zėrin” se Qeveria ka ndarė 51 milionė pėr MFSK-nė, ndėrkohė qė pėr forcėn e re pritet tė shtohen nga 5 milionė pėr ēdo vit. Kurse, ekspertėt e ēėshtjeve ushtarake dhe atyre tė sigurisė konsiderojnė se nisma pėr krijimin e ushtrisė duhet tė ēohet pėrpara, sado qė ėshtė mjaft e vonuar. Megjithatė, sipas tyre raportet me ndėrkombėtarėt nuk duhen tė cenohen nė asnjė mėnyrė./Zėri
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės

  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,167
  Faleminderit
  37
  212 falenderime nė 206 postime

  Pėr: Themelohet Ushtria e Kosovės  Thaēi, edhe pas takimit me Delawie: Ushtria do tė bėhet definitivisht

  22 Mars 2017 • 20:22 •

  Iniciativa pėr themelimin e Forcave tė Armatosura tė Kosovės ėshtė e drejtė, ėshtė e saktė, ėshtė nė kohėn e duhur, ėshtė e pėrgjegjshme, dhe do tė jetė e koordinuar dhe e suksesshme, ka thėnė presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi.

  Thaēi, i cili ka treguar qė sot ka pasur njė takim tė rregullt me ambasadorin amerikan, Greg Delawie, ka thėnė se raportet e Kosovės me Shtetet e Bashkuara kanė qenė, janė dhe do tė mbesin gjithmonė tė shkėlqyera, speciale.

  "Ndihem tepėr mirė qė nė dy dekadat e fundit jam njė nga ata qė i kam ushqyer ato raporte vazhdimisht dhe kam prodhuar argumente pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės qė ta mbėshtesin Kosovėn edhe mė tepėr", ka thėnė Thaēi nė njė intervistė pėr RTK.

  "Definitivisht Forcat e Armatosura tė Kosovės do tė bėhen - me ndryshime kushtetuese ose me ligj. Unė mbėshtes angazhimin pėr ndryshime kushtetuese, por nė tė njėjtėn kohė nuk lejoj qė tė mbesim peng i disponimit tė Beogradit, e as tė tre-katėr individėve qė ta mbajnė pezull apo ta pengojnė themelimin e Forcave tė Armatosura tė Kosovės", ėshtė shprehur i pari i vendit, raporton Gazeta Express.

  "Askush nuk mund tė vėrė veto mbi themelimin e Ushtrisė sė Kosovės. Ky ėshtė vullneti i dy milionė qytetarėve tė Kosovės, ėshtė vullneti i tė gjitha partive politike, i tė gjitha institucioneve tė Kosovės", ka thėnė Thaēi.

  "Ėshtė e drejta jonė kushtetuese, ėshtė e drejta jonė ligjore, ėshtė e drejta jonė historike, dhe kjo ėshtė garanca pėr tė ardhmen tonė, qė tė jemi pjesė e NATO's", ėshtė shprehur Thaēi. /Express/
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •