Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 29 prej 29
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    21,167
    Faleminderit
    37
    212 falenderime n 206 postime

Pr: Themelohet Ushtria e Kosovs

Stoltenberg njoftohet pr ushtrin e Kosovs

Presidenti i vendit Hashim Thai ka ritheksuar se gjat dits s djeshme i ka drguar letr Sekretarit t Prgjithshm t NATO-s, Jens Stoltenberg, e q ka br t ditur se shkurtimisht ka paraqitur t gjitha argumentet kushtetuese, ligjore dhe politike pr domosdoshmrin e transformimit t FSK-s n Ushtri t Kosovs.

Thai ka thn se transformimi duhet t ndodh pikrisht tani dhe se nuk mund t konsiderohet unilateral, sepse sipas tij opinioni vendor dhe ai ndrkombtar sht n dijeni q pr tre vjet me radh sht duke u punuar n kt drejtim.

Ky sht postimi i plot:

Qytetar t nderuar,

Si jeni t njoftuar, dje i kam drguar nj letr Sekretarit t Prgjithshm t NATO-s, Jens Stoltenberg, n t ciln shkurtimisht kam paraqitur t gjitha argumentet kushtetuese, ligjore dhe politike pr domosdoshmrin e transformimit t Forcs s Siguris s Kosovs n Ushtrin e Kosovs dhe kam shpjeguar pse ky transformim duhet t ndodh pikrisht tani.

Ky transformim nuk mund t konsiderohet unilateral, sepse opinioni vendor dhe ai ndrkombtar sht n dijeni q pr tre vjet me radh jemi duke punuar n kt drejtim.

Ky veprim do t mund t konsiderohej i njanshm vetm n rast se dikush nga bashksia ndrkombtare aludon q Kosova duhet t marr leje nga Serbia pr vendimet e saj sovrane.

M lejoni t jem i qart: kjo nuk do t ndodh.

M posht mund ta lexoni letrn e plot n versionin shqip q ia kam drguar Sekretarit t Prgjithshm t NATO-s.

Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    23,895
    Faleminderit
    63
    743 falenderime n 613 postime

Sic tha njehere nje ish-ushtarak kosovar nga koha e Jugosllavise: "Kosova nuk ka vuajtur asnjehere per ushtare e spiune".

Gjarprin, e kemi president apo kryeminister tani?

Albo

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    21,167
    Faleminderit
    37

Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
    Sic tha njehere nje ish-ushtarak kosovar nga koha e Jugosllavise: "Kosova nuk ka vuajtur asnjehere per ushtare e spiune".

Albo
    President e kemi por perse e ben ket pyetje
    ai eshte komandant suprem i FSK-se sipas kushtetutes
    prandaj ati i takon te merr vendime per ushtrin e Kosoves

Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Antarsuar
    01-12-2006
    Postime
    6,563
    Faleminderit
    412
    143 falenderime n 137 postime

Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
    o jaran nuk tu kam gjue une por ti po me sulmon
    edhe ate veq qe i perkrahu keta qe na liruan e keta shumica jan ne PDK
    por ti i kishe hal ne sy keta e besa edhe mue se edhe une e kam dhan nji kontribut te vogel per ket
    vend e per ket liri nja dy pika gjak i kam derdh ne malet e kosoves nga plumbat serb
    e ti perpos urrejtje qe ke per ne qe luftuam edhe po shpif shum bre
    jo ky hajn jo anej e kendej
    po ti nese ke fakte shko ne prokurori o dai e lej prrallat e vetfundosjes

e per fe eshte deshir personale se cilen fe e merr njeriu
    por si ajo si kjo kur kalohet ne radikalizem si muslimani si krishteri per mua jan njisoi
    ket ta dish se feja jau ka pi ment disave e kan kalue ne terrorizem
    Ti po me sulmon o vella, une jo. Nuk urrej clirimtaret e UK-se, por urrej paudhesite e klanit pronto qe kane gllaberuar te gjitha institucionet e shtetit. A i ke ndegjuar inqizimet e Insajderit se si e shohin keta politiken dhe per cka zgjidhen keta. Po ti bash qe ke luftu s'duhet me perkahe kete paudhesi. Cfare prokurorie vella? Prokuroria e di se politikanet tane vetem pas hyrjes ne politike i bene milionat. Te krishteret sado radikale te jene nuk vrasin femije por perkundrazi deshirojne t'i ndalin klinikat e abortit ku vriten femije. Radikal ishte edhe Adem Jashari, a ta quaj une tani terrorist kur perkundrazi ai luftoi per vend te vetin. Une kam te drejte te luftoj per te miren e vendit tim dhe nuk jam kurrfare ekstremisti. Une spostoj ketu si i krishter por si shqiptar. Apo sipas jush se pari duhet te deklaroj se nuk ka Krijues e pastaj te postoj per politike.

Pasi qenka qeshtje personale atehere perse po e ofendon nje besim me mbi 2.5 miliarde veta dhe eshte besimi i cili eshte duke u perhapur me se shumti me konvertime.
    Destroyer of falsehood :)

i/e regjistruar Maska e Evian
    Antarsuar
    04-08-2015
    Postime
    681
    Faleminderit
    41
    72 falenderime n 64 postime

Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin

Albo
    Presidentin e kemi travesti, nga gjerperi behet lavire, here i'a zbret pantolonat francezeve, e here amerikaneve, sa turqve.

Ushtria do te behet vetem nese shpallet nje republik e re, me nje kushtetut autentike shqiptare, e jo t'importuar nga rrota e s'emes e skandinavis !

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    21,167
    Faleminderit
    37

Citim Postuar m par nga Evian Lexo Postimin
    Presidentin e kemi travesti, nga gjerperi behet lavire, here i'a zbret pantolonat francezeve, e here amerikaneve, sa turqve.

Ushtria do te behet vetem nese shpallet nje republik e re, me nje kushtetut autentike shqiptare, e jo t'importuar nga rrota e s'emes e skandinavis !
    ate republiken e re e qe nenkupton nen serbi qe aq shum po e deshironi ti vetfundosja e serbia veq enderr muni me pa

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    21,167
    Faleminderit
    37

Ushtri me 8000 ushtar

Tet mij pjestar do ti ket ushtria e Kosovs, prej t cilve tre mij do t jen rezerv, e cila po synohet t krijohet nprmjet nj ligji t ri. Buxheti pr Ministrin e Forcs s Siguris s Kosovs sht 51 milion euro, prderisa pr do vit do ti shtohen edhe nga 5 milion euro

Ushtria e Kosovs e cila po mtohet t krijohet nprmjet nj ligji t ri, t hartuar nga presidenti i Kosovs Hashim Thai, pritet ti ket gjithsej 8 mij pjestar, 5 mij prej t cilve n komponentn aktive dhe 3 mij n at rezerv.

Kshtu prcakton projektligji i hartuar pr transformim t FSK-s n ushtri, t cilin e ka siguruar t plot gazeta Zri. N kt projektligj pos ksaj thuhet se FSK-ja si ushtri do ta ket pr detyr q ta mbroj sovranitetin dhe integritetin territorial t Republiks s Kosovs dhe do t furnizohet me armatim aq sa ia krkon nevoja.

Nga ana tjetr, zyrtar brenda Ministris s FSK-s kan thn pr Zrin se Qeveria ka ndar 51 milion pr MFSK-n, ndrkoh q pr forcn e re pritet t shtohen nga 5 milion pr do vit. Kurse, ekspertt e shtjeve ushtarake dhe atyre t siguris konsiderojn se nisma pr krijimin e ushtris duhet t ohet prpara, sado q sht mjaft e vonuar. Megjithat, sipas tyre raportet me ndrkombtart nuk duhen t cenohen n asnj mnyr./Zri

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    21,167
    Faleminderit
    37

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    21,167
    Faleminderit
    37

Thai, edhe pas takimit me Delawie: Ushtria do t bhet definitivisht

22 Mars 2017 20:22

Iniciativa pr themelimin e Forcave t Armatosura t Kosovs sht e drejt, sht e sakt, sht n kohn e duhur, sht e prgjegjshme, dhe do t jet e koordinuar dhe e suksesshme, ka thn presidenti i Kosovs, Hashim Thai.

Thai, i cili ka treguar q sot ka pasur nj takim t rregullt me ambasadorin amerikan, Greg Delawie, ka thn se raportet e Kosovs me Shtetet e Bashkuara kan qen, jan dhe do t mbesin gjithmon t shklqyera, speciale.

"Ndihem tepr mir q n dy dekadat e fundit jam nj nga ata q i kam ushqyer ato raporte vazhdimisht dhe kam prodhuar argumente pr Shtetet e Bashkuara t Ameriks q ta mbshtesin Kosovn edhe m tepr", ka thn Thai n nj intervist pr RTK.

"Definitivisht Forcat e Armatosura t Kosovs do t bhen - me ndryshime kushtetuese ose me ligj. Un mbshtes angazhimin pr ndryshime kushtetuese, por n t njjtn koh nuk lejoj q t mbesim peng i disponimit t Beogradit, e as t tre-katr individve q ta mbajn pezull apo ta pengojn themelimin e Forcave t Armatosura t Kosovs", sht shprehur i pari i vendit, raporton Gazeta Express.

"Askush nuk mund t vr veto mbi themelimin e Ushtris s Kosovs. Ky sht vullneti i dy milion qytetarve t Kosovs, sht vullneti i t gjitha partive politike, i t gjitha institucioneve t Kosovs", ka thn Thai.

"sht e drejta jon kushtetuese, sht e drejta jon ligjore, sht e drejta jon historike, dhe kjo sht garanca pr t ardhmen ton, q t jemi pjes e NATO's", sht shprehur Thai. /Express/

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •