Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,152
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Deputeti i Partis Demokratike Oerd Bylykbashi ka br nj koment t gjat mbi at q ndodhi n parlament mbrmjen e s hns. Sipas tij kjo seanc shnoi nj sr shkeljesh t Kushtetuts.

  Bylykbashki, ish-bashkkryetar i Komisionit t Reforms n Drejtsi thot se procesi i Vetting-ut ka hyr n rrugn e dshtimit pr shkak t shkeljeve t njpasnjshme. Ai nuk l jasht ksaj rrmuje edhe kryesuesen e ONM-s, Calavera ndrsa akuzon kryeministrin Rama pr shkelje t Kushtetuts t miratuar me konsensus.

  M posht shpjegimi i plot i Bylykbashkit:

  Letra e Calavera, dallaverja e Rames dhe kronika e nje rremuje te paralajmeruar!

  Vettingu ngeci Vete, u ngaterrua me kembet e veta, pa asnje ndikim te adres se Opozites dhe as adrat e veting-ut nuk i bene derman. Sot Parlamenti pranoi qe tentativa e pare e vetting-ut te Rames deshtoi. Kushtetuta kerkon te zgjidhen kandidatet por me 21 kandidate per 27 poste nuk eshte zgjedhje por emerim. Madje mbeteshin 6 vende bosh.

  Na doli nje leter e znj Calavera qe vendosi caqe te reja ne doktrinen kushtetuese. Sipas saj, 21 kandidatet mjaftonin sepse procesi mund te behej me dy faza. Se dyti, kishte identifikuar 79 kandidate qe Avokati i Popullit i kishte skualifikuar me te drejte se nuk kishin dokumentacionin por ia vlenin gjithesesi te rikonsideroheshin nga Parlamenti. Me gjithe respektin por ne cilen kushtetute i gjeten keto udira qe vetem me kushtetuten shqiptare nuk puthen?!

  Nje shpjegim kisha per ONM: mekanizmi i perzgjedhjes nga komisionet ad hoc, hartimi i nje liste te vetme dhe votimi apo rrezimi i saj me votim ne bllok, jo me kandidatura te veanta, eshte mekanizem garantist qe synon te garantoje parimin e paragrafit te famshem 88 te Komisionit te Venecias. Nuk i ve faj se nuk kane qene aty gjate negociimit.

  ONM nuk eshte ORMN (Oficina e Riparimit te Mjeteve te Ndertimit) e kohes se socializmit, ndaj nuk mund te riparoje ate qe nuk e thote kushtetuta. Se pari, 21 kandidatet nuk mjaftojne. Per 27 poste duhet se paku dyfishi i kandidateve. Kaq mjafton qe ONM ta quante procesin te deshtuar. Se dyti, as znj. Callavera dhe as Kuvendi nuk kane te drejte te sajojne dy faza, kur Kushtetuta e thote qarte qe lista e 27 kandidateve votohet nje e vetme ne bllok. Pra nuk kane te drejte te sajojne me nje shkrese, sado supra-sovranitet te kete vula, nje dispozite kushtetuese qe nuk egziston. Se treti, znj. Calavera apo Kuvendi nuk mund te rivendosin ne afat kandidatet qe nuk i sollen dokumentet e kerkuara nga ligji. Te gjitha keto sugjerime bien ndesh me Kushtetuten dhe ligjin.

  Po dallaverja e Rames nuk ndalon. Jo vetem qe donte te mbaronte pune me 21 kandidatet si e keshillonte letra e Calaveres, por deshi te emeronte edhe opoziten. PDIU do bente opoziten!!!

  Por kjo oraphane nuk mbaron. Kuvendi sot, me nje vendim, ia ridergon kandidaturat Avokatit te Popullit i cili duhet te hape proces te ri kandidimi qe ka afat 7 dite.

  Se pari, kur procesi deshton, Kushtetuta kerkon qe te rinise nga fillimi dhe organi kushtetues kompetent eshte Presidenti i Republikes, dhe vetem kur ai nuk e permbush brenda afatit, procesi kalon tek Avokati i Popullit. Dhe kjo eshte shkelja e pare kushtetuese.

  Se dyti, ne cilin nen te Kushtetutes apo te ligjit e gjeten afatin 7 ditor dhe proceduren qe do kryhet? Nuk ka asnje afat te tille. Parlamenti duhej te miratonte nje amendament ne ligjin e vetting-ut se paku, ku ose te vendoseshin afate te reja, ose te referoheshin afatet e normale per kete faze te jashtezakonshme. Me vendosjen e ketij afati, Kuvendi ka shkelur Kushtetuten sepse duheshin 84 vota per ndryshim ne ligj.

  Se treti, Kuvendi po vendos kandidatet ne kushte pabarazie. Disa kandidate qe konkuruan me pare e tani mund te plotesojne dosjen kane patur 15 dite plus 7 dite me afatin e ri, pra 21 dite, ndersa te tjeret qe kandidojne rishtazi do te kene vetem 7 dite. S'ka asnje udi qe keta do skualifikohen se ustallaret e kane ndare mendjen.

  Ua patem thene qe ne fillim: po e beni lemsh sistemin e drejtesise e do t'ju deshtoje! Ua tha edhe Komisioni i Venecias, po pse donin te dinin keta?! Vettingu apo vitingu si i thone ne dialekt. Aq shume ia kane bombarduar koken shqiptareve me kete Vetting-un qe votuan me voten e Prenges dhe te inkriminuarve te tjere saqe pas ca kohesh, nuk eshte udi qe do te degjojme plakat te mallkojne:

  T'mort vitingu, ishalla!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Hahaaaa aty eshte gallat.

  Me vje me qesh me Lu-n e shkret,mendonte se me qetesi,butesi dhe me pak presion kujtonte se do t'ja fuste ketyre. Kur ta mari vesh Lu-ja se me in ka te boj do ta lej rakin do filloj kaurrelin.

  Kur ta mori vesh Lu-ja qe fjalimin Bylykbashit ja ka shkrujt Gramoz Ruci do hidhet nga dritarja e ambasades.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,152
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Ne fakt Lu-ja sponsorizohej me paret e rakise qe po ziente Rama me 40 hajdutet. Keshtu si pa dashje e pakuptuar hyri edhe Vlahutinka ne loje. Jo per gje po kur Qinezi mbron Romanken, per metrin katror qe kushton 800 dhe blihet me 1600, dhe Romanka Qinezin per deklaratat e Donaldit inkurajuese ne hashashizimin masiv te vendit, kredibiliteti tek paanshmeria e nderkombetareve te duket nje fjale e huaj.
  Dhe s'ka sesi mos t'i vej kapakun Naltgjatesia gjithe ketij absurditeti, kur me nje dore tund flamurin e Qinezit Llu dhe me tjetren flamurin e Vlahutinkes, ne sherbim te asaj te shkrete reforme ne drejtesi!!!

  Mirepo ne te tilla raste del gjithmone ndonje fanar ndriues BOJKAF qe nderlidh telat e Antarktides me polin e Veriut, fiks si zbatonte dikur Gramozi porosite e shoqes Nexhmie..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 07-03-2017 m 18:10
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Po,po Lu-ja me Vlahutin e kan fajin. Imperialistet dhe revizionistet na kan mare gjithmon ne qafe.

  Pastaj si ka mundesi ky hashshizimi masiv ! A nuk e beri Basha reformen e dekriminalizimit ? Luli na shpegonte qe me reformen e dekriminalizimit ne parlament hashashi dhe krimi du ulej. Mos valle Luli ja futi kot ?

  Mbaheni fort shokun Gramoz se Nexhmien edhe per pak e keni.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,152
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Sigurisht qe ja ka fut kot Luli. Te besh ligj per dekriminalizimin pa perfshire nderkombetaret qe kemi verdalle, eshte njesoj si te ndertosh nje makine pa rrota!
  Se deri diku e kane realizu doktrinen e imperializmit qinezi me Vllahutinken. Nje dite i thone shqiptareve se Tom Doshi eshte kriminel dhe pastaj heshtin kur e shohin neper takimet elektorale dhe ne parlament me Ramen. Madje e duartrokasin kur voton reformen qe askujt s'do t'i hyj ne xhep.
  Mund te sjell me dhjetera e dhjetera shembuj te tille skandaloz, nga kjo dyshja imperialliste qe s'ka guxuar kurre ta permendi qofte edhe njehere te vetme fjalen hashash. Mirepo s'perben asnje sens, perderisa kujtojme akoma me nostalgji trashegimtaren e fronit te Xhaxhit, te nderuaren shoqe Nexhmije, qe udhehoqi per ca vite Republiken tone komuniste me ndihmen e gjigandeve Adil arani & Gramoz Rui!
  Rrofte Edvini, e marrte nga ditet tona
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Si do t'ja bejme ketyre imperialist-revizjonisteve amerikan dhe europian qe na i duan gjithmon te keqen PD-es ?

  Edhe shpresat qe kishim Trampi qe do na luftonte Sorosin qe Balla me Llallen te benin dekrminalizimin nuk po dalin gje. Kur do ta nxjerrim dhe Trampin armik te partise ? Cthot shoku Gramoz kur duhet filluar fushata ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 08-03-2017 m 21:52

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,152
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Nqs nje sekt na qenkerka edhe perfaqesuesi i nje shteti, atehere i bie t'i besojme edhe UFO-ve!
  Se jo per gje, po dhe xhaxhi deshtimet tek armiku i brendshem i gjente.
  Tani ka fillu ta kopjoj Naltgjatesia me kete punen e Vettingut. Per do deshtim, permendet Vettingu. S'ndertohet asnje cm rruge, fajin e ka Vettingu! Ngel Tirona pa drita, fajin e ka Vettingu! Ngel fshati pa uje, fajin e ka Vettingu! Perdor Elvisi i Kavajes nga 4-5 emra, fajin e ka Vettingu. Permbytet Shqiperia sa here bie shi, fajin e ka Vettingu. Mbyllen 5 mije biznese mbrenda vitit, fajin e ka Vettingu! Emigron 1/10 e popullsise, fajin e ka Vettingu! I deshton galeria e skicave ne New York Naltgjatesise, prape fajin e ka Vettingu!
  Aq bajate ky muhabet, saqe edhe ne enciklopedine boterore fjala Vetting do kete si shpjegim 3-kendshin e Bermudave Qinezi-Vllahutinka-Naltgjatesia!
  Po shyqyr qe historia riperserit vetveten thuaj. Fundja per kete arsye i kemi ministrat e shoqes Nexhmie, kryetar te grupit parlamentar te PARTISE...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Si mer nuk e dashka PD m vetingun ! Po a ishte PD qe do dekriminalizonte politiken,a eshte PD qe thot se vendin e ka mbushur hashashi dhe krimi !

  Ka kater vjet qe programi i PD eshte vetem krimi. Tani qe nje parti politike t'ja fusi kot edhe kuptohet por jo deri ne skizofreni sa te mohoj kater vjet program opozite. E ka kthyer qytetarin dixhital nga denoncues te krimit ne denoncues te Vetingut. Ka kater vjet qe i thon popullit duam dekriminalizim dhe Vetingun,tani dalin dhe thon ; u tallem se nuk e duam Vetingun.


  Pritem kater vjet qe PD te bente dekriminalizimin e parlamentit,pritem kater vjet qe te dekminalizohej Prenga me Roshin...U pa puna,po kalojm nga Luja e Sorosi,po presim dhe keto kater muaj sa PD te na beje edhe dekriminalizimin nderkombetar. Gjithmon,deri sa te mos ndryshoj mendim.

 9. #9
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  999
  Faleminderit
  100
  93 falenderime n 81 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Viti 1991 Shqiptaret nen udheheqjen e Sali Berishes protestojne ne gjithe Shqiperine per nje vend te lire dhe te begate si gjithe Europa. Berisha merr qeverine ne 1992 dhe fillon ngritja e mbreterise se korrupsionit qe nga tatimet , doganat , shkollat dhe kudo ...deri ne falimentimin total te shtetit. Me pas i njejti person , ne nje kohe qe Kosova po digjej nga Serbet fillon protestat masive ne kerkim te votes se lire dhe te ndershme. Viti 2005 Sali Berisha vjen ne pushtet per te qeverisur me duar te pastra , duke premtuar qe brenda qeverisjes se tij Shqiperia do te jete ne Bashkimin Europian . Ndodhi e kunderta , Shqiperia u zhyt ne llumin e korrupsionit dhe faktikisht drejtohej nga sherbimet inteligjente dhe mafia e vendeve fqinje , duke kaluar edhe ne tredheti te hapur kombetare duke falur territore detare vendeve fqinje. 2017 e gjen perseri Sali berishen qe ka qeverirur ne menyren me te turpshme vendin e tij per 14 vite ne 25 vite demokraci te protestoje perseri per voten e lire. Ai nuk proteston per vjedhjen dhe babezine e qeveritareve te rinje , dhe as per te drejtat e Shqiptareve ne Maqedonini dhe presheve , ai proteston per tu kujtuar te gjitheve , vendasve dhe te huaj qe ky vend nuk behet kurre , prandaj ta braktisim dhe se kauza e nje te cmenduri mund te behet kauze kombetare.
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 10. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,152
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Per te gjithe idhtaret e shoqes Nexhmie, Vettingu nuk i hyne asnje partie dhe asnje shqiptari ne xhep, nqs duhet te konceptohet me ngulm vetem sipas udhezimeve te fondacionit Soros. Eshte shume e thjeshte per ta kuptuar. Shikoni sesi u rrezuan gati 70-80% e propozimeve te Sorosit (te mbeshtetura fuqimisht nga Lu-Vllahutin) nga Komisioni i Venecias per reformen ne drejtesi.
  Tani ka ngritur Mjafti i Erion Veliaj ne Tirane e kudo adra per te mbledhur firma per Vettingun ja u mbushem mendjen shqiptareve sesa i rendesishem eshte Vettingu:
  http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/03/...o#.WMKCzjyaHYU


  PS: Armiku i brendshem dhe ai jashtem e kane gjithmone fajin!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Po a e votoi kete vetingun e Sorosit PD....po apo jo.... se mbase e kemi kuptuar gabim. Apo ne fillim votohet pastaj mohoet !


  Po si mer keshtu,mbas kater vjetesh e kuptuan qe nuk sherben Vetingu ! Si e deklasuat dekriminalizimin kaq shpejt !

 12. #12
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,152
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Po ta shofesh me syze dielli mbase edhe do e kene votuar. Po te shqyrtosh faktet, del se reformen gati 90% te modifikuar, jashte do deshire e votoi vetem nje parti e vetme ne parlament, nga 12 parti qe kemi gjithsej. Eshte partia e ish-ministrit te maleve me gropa!!!
  Meqe reformen se futem dot ne kllapa, hajde te pakten te vendosim gjykatesit e prokuroret e fondacionit nepermjet Vettingut..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Dmth,ndryshimet kushtetuese per reformen PD nuk i ka votuar,se thone qe kushtetuta eshte ndryshuar per Vetingun.

  Dy, duhet te jene arsyet; o kushtetuta eshte ndryshuar dhe PD nuk e di (nuk e din qe e kan votuar),ose e din qe kan votuar (kot) por nuk e dine qe kushtetuta eshte ndryshuar.

  Egziston dhe mundesia e trete;qe e kan votuar per ta mohuar. Po kjo hyn tek tradita 25 vjeare ;"bllokmenet,bllokmenet-hap dosjet, jo dosjet te hapen nuk i duam". Krimi,krimi-be reformen ne drejtesi,jo reformen ne drejtesi nuk e duam. Zgjedhje te lira,zgjedhje te lira - ndrysho sistemin elektoral,jo ndryshimin e sistemin nuk e duam.

  Reformen; o Sorosi o Podestaj-a do ta bente. Sorosi e beri falas ndersa Podesta-ja do ta bente me lek.

 14. #14
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,152
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Tani do njeri ka te drejte t'i thote dites nate, e nates dite. Per reformen kam sjellur mjaftueshem fakte te dokumentuara sesi kane rrjedhur ngjarjet.
  Nqs ndonje forumisti ne thatesi argumentash, ja keput e thote se nje forumist tjeter ka perdhunu nji kineze, s'do fillojme te pyesim 1 miliard kinez me rradhe nqs ka ndodh apo jo! Ne te tilla raste vlen ajo shprehja: Hapi rruge atij...)) dhe lere ne zbulimin e tij inteligjent te lidhjeve te ufove me dinozauret!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,916
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Faktet jane nuk mungojne....Po ka nje problem;kur dinin faktet pse e votuan.

  Po ti heqim keti kater vjeari te PD-s; adhurimin per Meten dhe reformen ne drejtesi mundet te thuhet pa frike qe opozita ne Shqiperi nuk ka egzistuar.

  Si mer;krimi,krimi dhe reformen nuk e duam !

 16. #16
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,152
  Faleminderit
  23
  72 falenderime n 66 postime

  Pr: Bylykbashi: T gjitha shkeljet e Kushtetuts t hnn n parlament

  Asnje parti s'ka kerkuar me ngulm reformen e fondacionit. Kerkuan ndryshime pastaj e votuan. Jemi ne te njejten faze edhe me Vettingun...

  PS: Kur do fillojme te flasim per kioskat tani? Apo ka ngel dhe noi pretekst tjeter akoma pa u djegur?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 10-03-2017 m 19:53
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •