Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin vjetor pr luftn kundr drogs, korrupsionit e evazionit fiskal.

N raportin q hartohet pr t gjitha shtetet, Shqipria paraqitet si nj vend me probleme t theksuara t korrupsionit dhe kultivimit e trafikimit t drogs.

Sipas DASH, nj pjes e konsiderueshme e t ardhurave n Shqipri prfitohen n mnyr t paligjshme nga pastrimi i parave dhe nga droga. Kjo e fundit z nj vend t rndsishm n raportin e Departamentit Amerikan t Shtetit, duke rnduar akoma m tej pozitn e Qeveris q thot se lufta ndaj trafikut t drogs sht rritur.

Ky pretendim i Kryeministrit Edi Rama dhe ministrit t Brendshm Saimir Tahiri bie posht nga konkluzionet e DASH. Tashm nuk bhet fjal vetm pr kultivimin dhe shitjen e kanabisit, por edhe pr drogra m t forta si jan kokaina dhe heroina. Vendi yn sht shndrruar n nj pik kye pr grumbullimin e ktyre drograve, pr tu trafikuar m pas n Evropn Perndimore.

Vendi vazhdon t jet n rrezik t lart pr shkak t pastrimit t parave dhe korrupsionit t shfrenuar. Pjesa m e madhe e ekonomis s Shqipris sht informale, me prurje t mdha t parave nga reminitancat. T ardhura t konsiderueshme prfitohen edhe nga trafiku i drogs, evazioni fiskal, kontrabanda dhe trafikimi i qenieve njerzore.

Shqipria prodhon dhe eksporton sasi t mdha t marijuans, kryesisht n vendet evropiane, si dhe sht vend tranzit pr transportin e heroins afgane dhe kokains, duke shrbyer si port kryesore pr shprndarjen e heroins n t gjith Europn. Shqipria shrben si qendr rajonale nga organizatat e krimit t organizuar. T ardhurat e paligjshme pastrohen shum leht, thekson raporti i DASH, duke i kushtuar rndsi trafikut t heroins dhe kokains, prve kanabisit.

Po kshtu, DASH flet edhe pr korrupsionin n qeveri e institucione t tjera. Edhe pse jan miratuar ndryshimet e nevojshme ligjore, mbetet i ult numri i procedimeve penale ndaj zyrtarve si dhe referimet pr rastet e pastrimit t parave.

N raport jan br kritika edhe ndaj sistemit t drejtsis, duke u br thirrje autoriteteve q t zbatojn reformn n drejtsi n mnyr q t luftojn korrupsionin, krimin ekonomik dhe pastrimin e parave q vijn nga aktivitetet e jashtligjshme. /SYRI.net/

Emri:  IMG_7741.jpg

Shikime: 116

Madhsia:  33.4 KB
Emri:  IMG_7740.jpg

Shikime: 49

Madhsia:  41.4 KB