N fillim t muajit Shtator t vitit 2015, n media rrodhi nj raport konfidencial, i mbajtur sekret deri m ather i misionit t OSBE-s n Tiran. Opinioni u trondit pr ato q shkruheshin aty, veanrisht pr kryeministrin e vendit, i zgjedhur vetm 2 vjet m par me 1 milion shuplaka.

Raporti, i hartuar gjat vitit 2014, pavarsisht se nuk prbnte nj qndrim zyrtar t OSBE, nuk u mohua asnjher nga hartuesit e tij.

Raporti, i prpiluar nga njsia pr shtje politike dhe publike e OSBE, flet pr lidhje t politikanve e antarve t parlamentit me krimin e organizuar, pr prfitime t tyre nga t ardhura t investuara n kompani t ndryshme apo nga biznese q i drejtojn familjart e tyre. T dhnat u referohen informacioneve konfidenciale, ato t publikuara n media apo kabllogramet e ambasads amerikane, t publikuara nga Wikileaks.

Pikrisht n kt dokument, pr her t par nj raport ndrkombtar prmend shifra mbi pasurin e nj politikani dhe shtetari t lart shqiptar. Dhe ai sht pikrisht kryeministri Edi Rama, i cili sipas tyre ka fshehur n SHBA dhe vende t tjera prmes t vllait, Olsi Rams, t paktn 200 milion euro pasuri. Sipas ktij raporti kjo shum e frikshme sht krijuar nprmjet ryshfetit me lejet e ndrtimit n Bashkin e Tirans, t ciln Rama e ka drejtuar plot 12 vite.

Edi Rama (PS): Kryetar i PS, Kryetar i Bashkis s Tirans 2000 2011 dhe tani Kryeministr. sht folur shum n lidhje me dyshimet pr prfitimin e nj tarife pr lejet e ndrtimit, me rreth 10 20 % t vlers s ndrtesave. Shum i kujdesshm pr t operuar nprmjet personave t tret, ai ka mohuar vazhdimisht do prfshirje n korrupsion apo krime. Pasuria e tij prflitet t jet rreth 200 milion euro, t investuara n kompani offshore prmes vllait t tij, Olsit, n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, shkruhet e zeza n t bardh n kt raport.

Vetm 15 muaj pas zbulimit pr publikun t ktij raporti, media n fillim t muajit Mars 2017 zbuloi nj tjetr fakt trondits, i cili ngre dyshime t mdha se sht i ndrlidhur ngusht me pasurin gjigante kriminale t Edi Rams; Lindita Rama, bashkshortja e kryeministrit Edi Rama, rezulton pjes e bordit drejtues t ABI Bank.

Kjo bank fantazm q ka drejtuar disa her pronar dhe gati 8 her emrin sht promovuar jo pak her nga kryeministri Rama, i cili ka marr pjes n ceremonin e dorzimit t licencs, por edhe n vlersimin e Abi Bank me mim n aktivitetin Bleta e Art.

Kjo bank e nivelit t dyt sht shfaqur n tregun financiar shqiptar, vetm nj muaj pas publikimit t raportit t OSBE-s pr pasurin 200 milon euro t Edi Rams.

ABI Bank, pjes e grupit NCH Capital, hyri n Shqipri duke bler bankn Credit Agricole, n tetor t 2015-s, dhe m 4 dhjetor t po t njjtit vit, i sht dorzuar lincensa nga guvernatori i Banks s Shqipris, Genti Sejko, n nj ceremoni ku ishin t pranishm vet kryeministri Rama dhe ambasadori i SHBA-s n Tiran, Donald Lu.

Ky investim do t jet nj nxits i fort i kreditimit dhe e kthen bankn e sapo licensuar n nj shembull trheqs pr investitort, q do t nxis pastaj t tjert t ndjekin t njjtn rrug. Ky investim sht nj ngjarje shum e mir pr ne dhe sektorin bankar n Shqipri, ka deklaruar Rama ather.

Por vetm nj muaj pasi ABI Bank iu dorzua licenca, m 7 janar t vitit 2016, n Kshillin Drejtues t Bordit, Linda Rama emrohet antare. Ndonse kishte vetm nj vit q vepronte n tregun shqiptar, ABI Bank u vlersua n 2016-n me dy mime, n prani t kryeministrit Edi Rama dhe kryebashkiakut t Tirans Erion Veliaj. M dat 17 dhjetor t 2016-s, ABI u vlersua me mimin Banka m pran komunitetit, n ceremonin e organizuar n ambientet e Hotel Tirana International, n pranin e Kryebashkiakut Erion Veliaj. M dat 28 dhjetor t 2016-s, ABI Bank sht vlersuar me mimin Bleta e Art 2016 pr Prgjegjsin Sociale, pr kontributin e saj n prmirsimin e jets s komunitetit.

E gjith kjo super reklam q nuk sht br pr asnj bank tjetrnga kryeministri i vendit fillimisht nuk ra n sy, por shum shpejt do t ndrlidheshin gjrat.

Pas zbulimit t zgjedhjes n postin e lart ky t Linda Rams n kt bank, e cila sht e vetmja me origjin offshore, mediat dhe opozita u kujtua se OSB-ja nprmjet raportit t saj thoshte pikrisht t njjtn gj; 200 milion eurot e Edi Rams jan fshehur npr ishujt offshor t Ameriks.

Bankat kan detyrim ligjor q t tregojn t ardhurat dhe veanrisht origjinn e kapitalit fillestar, q ka shrbyer pr themelimin e tyre. Por kjo gj nuk ka ndodhur me ABI Bank, pasi ajo ka deklaruar pr primat t ardhurash nj kompani offshore. Vetm dy dit m par, kreu i opozits Lulzim Basha lshoi akuzn e fort se Edi Rama po uzurpon edhe Autoritetin e Mbikqyrjes Financiare.

Natyrshm kan lindur dyshime t forta: OSBE e akuzoi Edi Ramn pr 200 milion euro t grumbulluara nga ryshfeti dhe korrupsioni. Apo ja pastron Linda Rama, burrit me bankn e saj?

Fakte dhe dokumente t tjera tronditse, priten t dalin s shpejti rreth ksaj shtje t nxeht.

Syri.net