Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2017
  Postime
  6
  Faleminderit
  5
  0 falenderime nė 0 postime

  A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndihmoni

  pershendetje
  kam nevoje per ndihmen dhe mendimin tuaj, une jam 22 vjec sapo kam mbaruar shkollen e larte, problemi im eshte se jam tip pak i turpshem, por pervec kesaj ajo qe me shqeteson me shume eshte se une shpesh here skuqem ne fytyre, gje e cila mendoj qe eshte emocionale, skuqjen me aq sa mbaj mend une e kam qe ne vitet e gjimnazit, ne mesime kam qene me rezultate te mira dhe kam qene shum i perkushtuar ndaj shkolles , harxhoja ore te tera duke studjuar, saqe nuk merresha shume me aktivitete sportive dhe kaloja pak kohe ne jeten sociale me shoket,
  dhe kjo gje me ka bere deri diku tip te mbyllur..

  Me kalimin e viteve mendoja se do ndryshoja dhe nuk do skuqesha gjate bisedave me te tjeret, por kjo gje nuk ka kaluar,
  Ka momente kur nuk ndihem fare ne siklet, por ne pergjithesi momentet kur takoj njerez qe me kohe sjemi pare, ose gjate bisedave me njerez te zhvilluar dhe te afte, apo qe kane natyre provokuese,
  jane momentet kur ne fytyre filloj te marr nje ngjyre sikur temperatyra po afron tek 100grade (sepse mundohem te tregoj maksimumin nga vetja).
  deri tani skam pasur asnjeher lidhje me nje femer, sikurse as nuk kam kryer marredhenje seksuale per 2 arsye (qe pak me poshte do behen 3..)
  E para) ngaqe duke qene i angazhuar shume me shkollen, dhe e dyta), duke qene tip i turpshem,
  por kam lexuar disa postime ne internet, dhe tani se qme eshte ngulit ne koke se nese do kem lidhje me nje femer, ose nese kryej marredhenje, gjendja emocionale mund te ndryshoje, dhe turpi, ndrojtja, sikleti mund te kaloje, por nuk e di nese kjo gje eshte e vertete apo jo, dhe jeni te lutur te me jepni nje mendim, mundesisht edhe nga eksperienca..

  por ketu per mua lind nje problem tjeter
  (Sa i perket per martese, akoma nuk e kam kete mendje, sepse jam i ri edhe pak )
  Une i perkas fese katolike, dhe ne njefare menyre e ndjej veten besimtar,
  por feja katolike nuk i perkrah marredhenjet paramartesore, e konsideron mekat,
  madje e ka te ndaluar ne 10 urdherimet kryesore..
  dhe kjo eshte nje nga arsyet qe jam ndaluar te kem nje marredhenje deri me tani..
  Me duket edhe feja myslimane e ndalon kete gje,

  Dua mendimin tuaj ne lidhje me kete, a me mire te bazohemi ne keto parime te fese apo ne ate shprehjen ku thuhet qe jeta njehere na vjen, dhe duhet shijuar ne max pa humbur asnje mundesi qe na jepet??
  Ju personalisht si keni vepruar? cilen zgjedhje keni bere ?
  Ne kohet e sotit shikoj qe keto gjera spo i veren njeri dhe cdokush ben sipas deshires, pothuajse te gjitha vajzat bejne marredhenje para se te martohen, disa qe nga 16-17vjece, ndersa meshkujt mund te paragjykohen nga shoqeria, po te mos shkosh me femra dhe po te mos i nderrosh disa here...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ledio2 : 05-03-2017 mė 18:12

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  221
  Faleminderit
  27
  31 falenderime nė 28 postime

  Pėr: A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndi

  Permbahu fese.jo katolike por morale eshte mire qe te kryesh mardhenie kur te martohesh.dhe nusja duhet te jete e virgjer sipas ligjit te zotit.ske asnje arsye pse te ndihesh keq per virgjerin tende,perkundrazi je ne rregull me zotin
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar lace pėr postimin:

  ledio2 (14-03-2017)

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,462
  Faleminderit
  339
  426 falenderime nė 358 postime

  Pėr: A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndi

  Ik mer kap nai dashnore,lej librat fetar se librat fetar jan per pleq.

  Pastaj ku e ke par te 10 urdherat qe eshte mekat. Nuk eshte mekat te kesh mardhenie para martesore. Ne mekat kthehet (mbase) kur abuzohet por jo per nje raport normal midis te rinjve.

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  ledio2 (14-03-2017)

 6. #4
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,630
  Faleminderit
  178
  223 falenderime nė 176 postime

  Pėr: A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndi

  ledio,

  turpi/skuqja ne fytyre esht indikator i njerezve te ndjeshem.
  Ne ditet e sotme, njerezit qe skuqen jane te rralle...
  Kshuqe merr anen pozitive.


  Nga ana tjeter, mendoj se duhet te punosh" qe te degjohesh njesoj si te tjeret. Te tregoj nje segret: "Edhe mbreteresha Elizabete, here pas here e ben ndonje po#dhe"

  Ndersa puna e seksit, ndoshta mund te t'ndihmoje qe te ndihesh si normalet", por nuk esht aty problemi...

  Personalisht, te rrefej qe per nje periudhe kohe (para martese/beqar) kam pas disa lidhje te shkurtra (3 muaj me e gjata deri nga ato te nje nate...).
  Nga njera ane, do deshirosha me gjith shpirt qe raportin e pare ta kisha me mon amour (bashkeshorten time).
  Nga ana tjeter, raportet ne fazen e beqarise me ndihmojne tani qe mos te kem ate tundimin e forte.,, (sepse pak esht prap... )
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar skender76 pėr postimin:

  ledio2 (14-03-2017)

 8. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2017
  Postime
  6
  Faleminderit
  5
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndi

  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
  Permbahu fese.jo katolike por morale eshte mire qe te kryesh mardhenie kur te martohesh.dhe nusja duhet te jete e virgjer sipas ligjit te zotit.ske asnje arsye pse te ndihesh keq per virgjerin tende,perkundrazi je ne rregull me zotin
  Lace jam dakort me ty qe nusja duhet te jete e virgjer, por pyetje eshte se sa femra arrijne te tilla deri ne martese ne ditet e sotme? une, si dhe te tjere nuk do kushtezohemi qe nese gjeta nje femer te virgjer, atehere ajo qenka e duhura per mua, sepse mund te kete ne nje perqindje shume te vogel, psh, ne zonat e malesise qe akoma e ruajne virgjerine,
  por nese une e kerkoj pak a shume ne te njejtin nivel me mua, me shkollim, me vlera morale, dhe nese i shtojm kushtin e virgjerise, atehere mendoj se i bie si me qene tu kerku ne nje labirint per te gjet ate person..

  dhe me e forta do ishte se nese mashkulli qendron i virgjer deri ne martese, dhe nusja te del "me pervoje", ateher te vjen ti biesh murit me koke E kunderta mund te ishte e pranueshme

 9. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2017
  Postime
  6
  Faleminderit
  5
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndi

  Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
  ledio,

  turpi/skuqja ne fytyre esht indikator i njerezve te ndjeshem.
  Ne ditet e sotme, njerezit qe skuqen jane te rralle...
  Kshuqe merr anen pozitive.


  Nga ana tjeter, mendoj se duhet te punosh" qe te degjohesh njesoj si te tjeret. Te tregoj nje segret: "Edhe mbreteresha Elizabete, here pas here e ben ndonje po#dhe"

  Ndersa puna e seksit, ndoshta mund te t'ndihmoje qe te ndihesh si normalet", por nuk esht aty problemi...

  Personalisht, te rrefej qe per nje periudhe kohe (para martese/beqar) kam pas disa lidhje te shkurtra (3 muaj me e gjata deri nga ato te nje nate...).
  Nga njera ane, do deshirosha me gjith shpirt qe raportin e pare ta kisha me mon amour (bashkeshorten time).
  Nga ana tjeter, raportet ne fazen e beqarise me ndihmojne tani qe mos te kem ate tundimin e forte.,, (sepse pak esht prap... )
  skender te falenderoj per pergjigjen, do doja nje mendim nga ti, per zbatueshmerine e parimeve te fese ne lidhje me kete gje,
  dhe a do kerkoje medeomos qe per nusen tende te jesh ti i pari? nese pershtatesh ne te gjitha aspektet me nje femer, dhe thua kjo eshte e duhura per mua, por ne vashdim ajo pranon qe ka pas lidhje apo marredhenje me tjeter kend, a do e qoje lidhjen ne fejese dhe ne martese apo do ndaheshe?
  mua do me dukej ne nje fare menyre si tradheti, marredhenjet e nuses time para njohjes me mua,
  dhe nese e ka bere nje here ate gabim, ka shume shance ta beje perseri edhe pas martese

 10. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2017
  Postime
  6
  Faleminderit
  5
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndi

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ik mer kap nai dashnore,lej librat fetar se librat fetar jan per pleq.

  Pastaj ku e ke par te 10 urdherat qe eshte mekat. Nuk eshte mekat te kesh mardhenie para martesore. Ne mekat kthehet (mbase) kur abuzohet por jo per nje raport normal midis te rinjve.
  SERAFIM te gjithe do behemi pleq nje dite, Marrėdhėniet para martesės i konsiderojne mekat si feja katolike ashtu dhe feja islame,

  http://www.dielli.net/lexo.php?id=121#imorale

  10 urdherimet jane nga mesi i kesaj faqes
  http://www.misioni-aarau.ch/mesimet_e_kishes.php

  shpjegimi me i hollesishem ketu
  http://www.studentishqiptar.com/a/seksi.html
  https://www.jw.org/sq/botime/revista...-paramartesor/

 11. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,462
  Faleminderit
  339
  426 falenderime nė 358 postime

  Pėr: A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndi

  Citim Postuar mė parė nga ledio2 Lexo Postimin
  SERAFIM te gjithe do behemi pleq nje dite, Marrėdhėniet para martesės i konsiderojne mekat si feja katolike ashtu dhe feja islame,

  http://www.dielli.net/lexo.php?id=121#imorale

  10 urdherimet jane nga mesi i kesaj faqes
  http://www.misioni-aarau.ch/mesimet_e_kishes.php

  shpjegimi me i hollesishem ketu
  http://www.studentishqiptar.com/a/seksi.html
  https://www.jw.org/sq/botime/revista...-paramartesor/  Prandaj nuk duhet te lexoni libra fetare se plakeni para kohe,plakeni pa e kuptuar.

  Merdhenia seksuale para marteses nuk eshte mekat,dhe pike. Kete nuk ta them une por e thote Papa (Vatikani).

  Per kishen katolike mardheniet seksuale para-martesore nuk jane te keshilluara por nuk jane as te ndaluara. Nuk jane te keshilluara se mund te abuzohet me raporte seksuale te rastesishme,per shkak te mosesh...etj etj dhe nuk jane te ndaluara raportet midis te fejuarve o dashuruarve sepse ben pjese ne moralin e lirise te individit.

  Te ndalosh seksin do te thote te ndalosh nje te drejte,nje te vertete, dhe siē thoshte dhe "Papa Polak" : "Cfar eshte liria umane ? Pergjigja mundet te gjurmohet tek Aristoteli. Per Aristotelin liria eshte nje pronesi e vullnetit qe realizohet per mes te se vertetes. I jepet njeriut si detyre per ta ēuar deri ne fund. Nuk ka liri pa te verteten. Liria eshte nje kategori etike..."

  Keshtu qe te nxjeresh seksin para marteses si mekat duhet te provosh qe ti ke abuzuar me kete liri etike ose duhet te provosh qe seksi-dashuria nuk eshte etike.

  Ato sitet jane te bukura por jane per pleqt e kishave te fshatit.

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  ledio2 (18-03-2017)

 13. #9
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,630
  Faleminderit
  178
  223 falenderime nė 176 postime

  Pėr: A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndi

  Citim Postuar mė parė nga ledio2 Lexo Postimin
  skender te falenderoj per pergjigjen, do doja nje mendim nga ti, per zbatueshmerine e parimeve te fese ne lidhje me kete gje,
  dhe a do kerkoje medeomos qe per nusen tende te jesh ti i pari? nese pershtatesh ne te gjitha aspektet me nje femer, dhe thua kjo eshte e duhura per mua, por ne vashdim ajo pranon qe ka pas lidhje apo marredhenje me tjeter kend, a do e qoje lidhjen ne fejese dhe ne martese apo do ndaheshe?
  mua do me dukej ne nje fare menyre si tradheti, marredhenjet e nuses time para njohjes me mua,
  dhe nese e ka bere nje here ate gabim, ka shume shance ta beje perseri edhe pas martese

  Nuk jam praktikant i fese, dhe si i tille nuk mund te jap ndonje mendim qe mund te t'vleje.
  Besoj ne Zot, dhe lidhjen e kam direkt me te.

  Ate muhabetin e te qenit i pari per nusen time e kam mendu.., por duke qen se un kam pas lidhje te tjera para se te njihesha me nusen time, nuk isha ne pozicionin qe te jete kusht. Ne momentin qe vendosem te lidheshim bashke, e kemi konsumu kete teme, i kam tregu "mekatet" i mija. Te rrefej qe nuk kam tradhtu asnjeher. Kjo ka rendsi per mu. Esht e tepert dhe e padrejt qe te tregoj se ēfare/tek/qysh per nusen time. Nje gje ja kam kerku, qe nese per ēfaredo lloj arsyeje ajo do te vendoste te ndahej nga une, do doja te ma thoshte ne sy, ky eshte "nderi" qe me detyrohet.
  Nuk quhet tradheti nje marredhenie para se te njihte ty.
  Tradheti" eshte nese te ka genjy..., por edhe kjo duhet pa me kujdes duke dite mentalitetin tone...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar skender76 pėr postimin:

  ledio2 (18-03-2017)

 15. #10
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  221
  Faleminderit
  27
  31 falenderime nė 28 postime

  Pėr: A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndi

  Po tja kerkosh zotit nje nuse te virgjer patjeter qe ka per ta dhene zgjidhjen.midis nje cifti keto jane kushte paraprake dmth per virgjerine.a mund ta ndash shtratin gjithe jeten me nje femer qe ndoshta ka dike tjeter ne zemer?
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 16. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2017
  Postime
  6
  Faleminderit
  5
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: A jane marredhenjet seksuale nje nga menyrat per te larguar turpin dhe sikletin? kerkoj tme ndi

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Prandaj nuk duhet te lexoni libra fetare se plakeni para kohe,plakeni pa e kuptuar.

  Merdhenia seksuale para marteses nuk eshte mekat,dhe pike. Kete nuk ta them une por e thote Papa (Vatikani).

  Per kishen katolike mardheniet seksuale para-martesore nuk jane te keshilluara por nuk jane as te ndaluara. Nuk jane te keshilluara se mund te abuzohet me raporte seksuale te rastesishme,per shkak te mosesh...etj etj dhe nuk jane te ndaluara raportet midis te fejuarve o dashuruarve sepse ben pjese ne moralin e lirise te individit.

  Te ndalosh seksin do te thote te ndalosh nje te drejte,nje te vertete, dhe siē thoshte dhe "Papa Polak" : "Cfar eshte liria umane ? Pergjigja mundet te gjurmohet tek Aristoteli. Per Aristotelin liria eshte nje pronesi e vullnetit qe realizohet per mes te se vertetes. I jepet njeriut si detyre per ta ēuar deri ne fund. Nuk ka liri pa te verteten. Liria eshte nje kategori etike..."

  Keshtu qe te nxjeresh seksin para marteses si mekat duhet te provosh qe ti ke abuzuar me kete liri etike ose duhet te provosh qe seksi-dashuria nuk eshte etike.

  Ato sitet jane te bukura por jane per pleqt e kishave te fshatit.

  sefarim une se kam degju deri tani qe papa i lejon marredhenjet paramartesore, por duke u bazu ne ato qe thote prfti ose cka shkruhet ne bibel dhe ne librat e tjere e shenjte, marredhenjet seksuale kufizohen deri ne naten e pare te marteses, dhe po ta marresh ne kuptimin e mirefillte, as per te fejuarit, e lere ma per te dashuruarit apo per raste te tjera, sepse ne meshkujt mund te kemi deshir "te dashurohemi" me disa femra njekohesisht :P por nuk e lejon kete justifikim dhe sipas fese katolike trupi duhet ti "dhurohet" vetem nje personi..
  e pastaj sesa zbatohet kjo ne realitet eshte muhabet tjeter,

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •