Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Kreu i Antimafias italiane: N Shqiprin e Rilindjes Socialiste sht 3-fishuar prodhimi i drogs

  Emri: Llalla.jpg

Shikime: 122

Madhsia: 24.6 KB

  Kreu i Antimafias italiane, Franko Roberti ka mbrritur n Tiran pr nj vizit zyrtare. Roberti sht pritur fillimisht nga kryeprokurori Adriatik Llalla me t cilin po zhvillon nj takim n prokurorin e prgjithshme.

  N nj konferenc t prbashkt pr shtyp pas takimit, kreu i Antimafias italiane i vlersoi si shum t mira dhe efikase marrdhniet e bashkpunimit me prokurorin shqiptare n luftn e prbashkt kundr korrupsionit dhe trafikut ndrkombtar t drogs. sipas Robertit, trafiku i narkotikve mbetet nj problem shum i madh, madje sipas tij sht trefishuar prodhimi i drogs.

  Trafikimi i lndve narkotike ka ardhur n rritje mes Shqipris dhe Italis. Kemi nevoj q bashk me kolegt shqiptar t kuptojm se cili sht motivi i rritjes s ktij trafiku dhe n t njjtn koh far mund t bjm pr t prmirsuar strategjit dhe bashkpunimin. Italia ka treguar interes pr t bashkpunuar dhe n nominimin e nj gjyqtari pran Ministris s Drejtsis. Interesi jon sht t verifikojm si mund t bashkpunojm dhe luftojm trafikun. sht trefishuar sasia e drogs q sht kultivuar n Shqipri.

  Shqip

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Kreu i Antimafias italiane: N Shqiprin e Rilindjes Socialiste sht 3-fishuar prodhimi i dro

  Pse u shtua hashashi, kreu i Antimafias: Krkes nga Italia, krimi shqiptar gati

  Emri: o-FRANCO-ROBERTI-facebook.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 28.5 KB

  Kreu i Drejtoris Kombtare t Antimafias, Franco Roberti ka zbritur n Tiran pr t dhn sinjale t forta se kultivimi i hashashit duhet parandaluar me do kusht. N nj intervist pr Top Channel, Roberti thot se dika u b gabim pas ndrhyrjes n Lazarat. Ai nnvizon se krkesa pr lndn narkotike vjen nga Italia, por edhe krimi shqiptar sht gati. Zyrtari i lart shton se tashm shqetsim sht grumbullimi i parave t drogs, riciklimi i tyre dhe prdorimi pr qllime t tjera. Me kryeprokurorin italian bisedoi gazetari Sokol Balla.

  Sokol Balla: Zoti prokuror, cili sht qllimi i vizits tuaj ksaj radhe n Shqipri?

  Franco Roberti: Kemi konstatuar q vitet e fundit trafiqet mes Italis dhe Shqipris jan shumfishuar, jan rritur n mnyr eksponenciale. Ather donim t kuptonim me kolegt shqiptar shkaqet e ksaj rritjeje eksponenciale t trafiqeve t drograve, veanrisht t marjiuans dhe n vazhdimsi t kuptonim se far duhet br m shum dhe m mir pr t luftuar kt fenomen.

  Sokol Balla: Pyetja ime e dyt sht e dyfisht, a arritt t kuptonit cila sht arsyeja dhe far do t bjn dy prokurorit pr kt?

  Franco Roberti: Shkaqet jan t shumta, mbi t gjitha rritja e krkess s drogs nga ana e Italis drejt Shqipris, q ndjek nj vlersim ekonomik t krimit t organizuar italian, i cili gjykon se sht m e leverdisshme nga ana ekonomike q, n vend q t’i kultivosh n Itali plantacionet e marjiuans ose n disa vende t tjera kultivuese si mund t jen vendet e Afriks s Veriut, vlerson se sht m e leverdisshme t’i drejtohesh Shqipris.

  Natyrisht, ksaj krkese italiane pr shrbime kriminale i ka korresponduar nj rritje e oferts nga ana e kriminalitetit shqiptar, ather sht krijuar kjo lidhje perverse, q duhet prballuar, prmbajtur dhe luftuar n mnyr efikase. Pr t br kt kemi verifikuar q rruga m e mir sht mbi t gjitha ajo e skuadrave hetimore t prbashkta. Por natyrisht, sht edhe pjesa e korrupsionit. Lufta ndaj korrupsionit sht nj luft ndaj krimit t organizuar, sepse krimi i organizuar prdor korrupsionin, si n Itali ashtu dhe n Shqipri, pr t’u infiltruar n institucione, n forcat rendit, forcat e policis dhe deri n gjykata n disa raste.

  Sokol Balla: Nj pyetje e fundit mbi shtjen e marijuans. N vitet 2004-2005 Italia insistoi n eliminin e problemit t Lazaratit. Qeveria aktuale e zgjidhi kt shtje ne vitin 2014. Por srish Italia, pra ju, po thoni se ka nj shumfishim t prodhimit t marijuans. Ather ka dika q nuk sht br mir pr t adminsitruar periudhn pas Lazaratit?

  Franco Roberti: Me shum mundsi duhej br m shum dhe m mir, pr t’i dhn vazhdimsi ksaj nisme pozitive t shkatrrimit t plantacioneve si n Itali, ashtu dhe n Shqipri. N Itali sht br, sht br sot nga kolegu Nicola Gratteri, kryeprokurori i Katanzaros q bn hetimet mbi territoret, mbi plantacionet, edhe me prdorimin e dronve pr t identifikuar vendet e kultivimit t marijuans dhe hashashit. Domethn, n vazhdimsi prishen kto plantacione. E njjta gj duhet br edhe ktu n Shqipri dhe le t themi se indikacioni sht ky, t zbulohen plantacionet dhe t’i shkatrrosh.

  Shqip

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •