Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,026
  Faleminderit
  103
  94 falenderime n 82 postime

  Linda Basha, ose kryebankierja bashkshorte e Kryeministrit me 3 mij euro pasuri

  Emri: auto_linda_rama-ABI1488563360.jpg

Shikime: 204

Madhsia: 43.5 KB

  Q Linda Basha, sht njeriu m i fuqishm n Bankn Amerikane t Investimeve ose si e njohim ne me konvencionin ABI Bank, kishe koh q prflitej.

  Por pr her t par thashetheshmet ndryshe nga ato t para 2013 ku njerzve pran pushtetit m prpara i mveshej do lloj biznesi q bhej n Shqipri, m pas mbi ta krijohej nj legjend dhe m pas legjenda bhej lajm n Top Channel me dshmitar fantazmagorik, sot koh nuk jan njsoj. Sot edhe pse thashethemet jan edhe m monstruoze, vrtetimi i tyre me fakte e prova sht e vetmja mnyr q ato t ken mundin t nxjerrin sadopak krye prball opinionit publik.

  Ky sht rasti i informacionit m t fundit t publikuar sot na portali investigative BOLD News, q ka furnizuar pr publikun prova sesi, bashkshortja e kryeministrit Edi Rama sht sot n krye t bordit t nj prej bankava m kameleone t historis s bankave shqiptare. Kjo sepse ajo q dikur e nisi me emrin Banka Ndrkombtare Tregtare e Detit t Zi, m pas u b Banka Ndrtregtare (Shqipri), akoma m pas u shndrruar n Emporiki Bank, m pas n Credit Agricole, dhe sot e gjith ditn ABI Bank me n krye Linda Bashn.

  Po ku qndron problemi ktu do t pyeste, Brisi i Tatimeve?!... S pari , dokumentet q disponon Boldnews.al tregojn se pronart indirekt t ABI Bank, jan regjistruar n nj zon Offshore n ishujt Cayman, parajsa fiskale t atyre q gjithmon kan pr t fshehur shum m shum se nj gj n raport me biznesin e tyre dhe dshirn e prbotshme pr evazion fiskal dhe pastrim parash. E pra pikrisht kta pronar q operojn n parajsa fiskale, u mblodhn nj dit t bukur dhe vendosn q mes mijra profesionistve t bankingut n Shqipri t zgjidhnin s pari si antare e bordi, e m pas n krye t saj, bashkshorten e Kryeministrit t sapozgjedhur t Shqipris, ose njeriu q ne e njohim edhe me konvencionin Linda Basha-Rama.

  Dhe q pas ardhjes s Rilindjes n pushtet, nj nga bizneset q mbyti ekrant proqeveritare me reklama t shumta ishte pikrisht ABI Bank. (besoj i mbani mend reklamat e panumrt me aktorin Gent Hazizi dhe shprehjen e famshme sepse sht ABI, sht respekte. Pjesa m e bukur e sqarimit t BOLD News sht pjesa si m posht. Me ndryshimin e pronarve dhe administratorit, banka tashm me emrin Banka Amerikane e Investimeve SHA ndryshoi menjher politikat duke u futur agresivisht n treg. Bri shum reklama televizive e publicitet, ofroi norma t larta interesi pr depozita kryesisht n lek dhe ofroi kredi me interesa favorizuese pr klientt.

  Nj vit m pas, kur drejtimi i ri i banks ndryshoi trsisht kursin e saj n treg, u mendua q pjes t Kshillit Drejtues t ishte edhe bashkshortja e Kryeministrit. Ky emrim erdhi pikrisht pak koh pasi Banka e Shqipris ishte prfshir n nj skandal me vjedhjen e mbi 7 milion dollarve dhe n krye t saj u emrua pasardhsi ish-Guvernatorit Fullani. Gent Sejko erdhi n detyr m 5 shkurt t vitit 2015 si propozim i Presidentit t Republiks, por q u mbshtet kryesisht nga LSI, pasi njihet si shok kursi n fakultetin e Ekonomis me kryetarin aktual t Kuvendit, Ilir Meta dhe Olsi Ramn me t cilin kalon shum koh. Tashm ai certifikoi edhe bashkshorten e kryeministrit n Kshillin Drejtues t ABI Bank. E kush nuk do ta donte gruan e kryeministrit n drejtimin e biznesit t tij? Refuzimi do t vinte vetm nse ajo nuk ka marrdhnie t mira me t shoqin. Sepse si e thot edhe reklama sht ABI, sht respekte.

  Syri
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-10-2004
  Postime
  234
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Linda Basha, ose kryebankierja bashkshorte e Kryeministrit me 3 mij euro pasuri

  Ky person i perket asaj kategorie femrash qe ne kohen e dulles e kane pasur tollozin me licenc qysh kur kane qene studente !

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •