Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-03-2017
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Etimologjia e fjales darkė.

  Etimologjia e fjales darkė.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-10-2017
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Etimologjia e fjales darkė.

  me shkoj mendja te kjo... ne gjuhen angleze DARK dmth TERR/ERRĖSIRĖ e na shqiptaret darkė i thojme vaktit te trete ne mbremje. Pra hajme darkė ne mbremje (kur erresohet)

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  36
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Etimologjia e fjales darkė.

  Citim Postuar mė parė nga snatch Lexo Postimin
  me shkoj mendja te kjo... ne gjuhen angleze DARK dmth TERR/ERRĖSIRĖ e na shqiptaret darkė i thojme vaktit te trete ne mbremje. Pra hajme darkė ne mbremje (kur erresohet)

  sipas kesaj faqes ketu https://www.etymonline.com/word/dark eshte fjale me prejadhje gjermanike nga fillimi i shekullit te 13-te. megjithate ngjashmeria me darken shqiptare e cila haet kur behet DARK (erresire) eshte shume interesante dhe qe duhet pare kjo. ndoshta eshte dhe rastesore
  megjithate sipas Bardhyl Demirajt eshte fjale e lashte shqipe -darka- e cila me heret e ka patur orgjinen nga fjala dorkw-o e gjuhes indo-europiane se lashte.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,690
  Faleminderit
  381
  476 falenderime nė 400 postime

  Pėr: Etimologjia e fjales darkė.

  Do me pelqente te vinte nga nje Da-Ndaj qe mundet te ishte dhe nje shpegim "praktik",por ka nje problem qe teorikisht kuptimi i tregimit te kohes duhet te jete me i hershem se ai i vaktit te ushqimit ose te festes.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •