Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,184
  Faleminderit
  24
  74 falenderime n 68 postime

  Si u skuaflikuan antart e arsimuar t Vettingu-t

  Nj numr i madh personash i jan prgjigjur ftess pr t aplikuar pr t qen antar t komisioneve t Vettingut. Kta jan 192 shqiptar t arsimuar n vend dhe jasht vendit. Avokati i Popullit przgjodhi vetm 29 prej tyre, si kandidat q i plotsonin kriteret e krkuara. Por mbi personat e przgjedhur dhe mnyrn e ndjekur pr przgjedhjen kan nisur t hidhen dyshime t forta.
  Emri: Totozani-300x195.jpg

Shikime: 91

Madhsia: 12.7 KB
  I pari ishte ish ministri i Drejtsis Ylli Manjani. Ai tha se t paktn 6 nga t przgjedhurit jan jasht kritereve, sepse jan hetuar pr vepra penale apo jan ende n detyra shtetrore. Pr kt arsye duhet t ishin skualifikuar.
  Gazetari i ABC News, Flamur Vezaj, sjell disa t dhna t tjera t rndsishme. Ai thot se t skualifikuar jan disa jursit t shquar t arsimuar n disa prej universiteteve m t njohura n bot dhe q kan punuar pr vite me radh jasht vendit.
  Genci Bilali, avokat prej 15 vitesh n NYC dhe ka mbaruar Juridikun n Universitetin e Edinburgh-ut!
  Rezarta Schuetz, avokate prej 18 vitesh dhe ka mbaruar Juridikun n Universitetin isconsin, me eksperienc n OKB, OSBE etj.
  Enton Dimni, me eksperienc 17 -vjeare n drejtsi me projekte t USAID-it dhe BE-s n fushn e ligjit.
  Klodian Rado, ish-gjyqtar n Shqipri me Shkolln e Magjistraturs, por q ka prfunduar studime edhe n Kolegjin Mbretror t Londrs dhe me master n Universitetin e York n Kanada.
  Roland Gjoni, 16 vjet eksperienc si jurist mbaruar juridik n Universitetin e Columbia-s dhe me eksperienc n OKB, UN, USAID, EU, orld Bank etj.
  Sokol Gjyriqi, avokat n Milano dhe mbaruar studimet juridike n Itali.
  Ve 6 t przgjedhurve mbi t cilt ka dyshime se nuk i plotsojn kriteret, gazetari Vezaj shkruan se n listn e t przgjedhurve ka emra t ish -drejtuesve t institucioneve t sistemit t drejtsis super t konsumuar, disa zyrtar e t deleguar t partive n institucionet aktuale t drejtsis, prmbarues, noter e ca jurist t tjer me probleme me ligjin n t kaluarn.
  Ja pra, pse mendoi se kjo reform mban er t keqe! Q m shtyn t dyshoj se Avokati i Popullit, ka selektuar dhe renditur emra q ia kan servirur. Se me njerz t establishmentit nuk pastrohet sistemi i drejtsis, shkruan gazetari.
  Lista me 29 kandidat do t rishikohet prpara se ti dorzohet kuvendit. Nse kandidatt e prfolur se nuk i plotsojn kriteret do t rrzohen, kandidat pr komisionet e Vetting-ut do t mbeten vetm 23, teksa krkohen 27.
  Kjo do ta vinte parlamentin prball faktit t kryer, pasi ai nuk do t kishte m mundsi zgjedhjeje pr t plotsuar vendet q duhen pr dy komisionet.
  Nj praktik e till sht sulmuar si antikushtetuese nga mazhoranca dhe nga ambasadori amerikan Donald Lu.
  Kur Prokuroria e Prgjithshme drgoi vetm 3 antar pr Kshillin e Emrimeve n Drejtsi, me argumentin se vetm ata i plotsonin kriteret, ambasadori Lu dhe kryetari i Komisionit t Ligjeve Fatmir Xhafaj akuzuan prokuroin se ka shkelur kushtetutn.

  Emri: Kandidatet1.jpg

Shikime: 170

Madhsia: 62.2 KB
  Emri: Kandidatet2.jpg

Shikime: 81

Madhsia: 73.5 KB
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. Anetart m posht kan falenderuar Duke_Of_Arberia pr postimin:

  Lazo (24-02-2017)

 3. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,184
  Faleminderit
  24
  74 falenderime n 68 postime

  Pr: Si u skuaflikuan antart e arsimuar t Vettingu-t

  Vazhdoni te besoni akoma tek e ashtuquajtura Reforma ne Drejtesi??? A po keni akoma iluzione se do te na shpetoje barcaleta e Vettingut?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Si u skuaflikuan antart e arsimuar t Vettingu-t

  Kete Vetingun e shkrete asnje nuk e "sqaron" mire,te gjithe e dredhin dhe e perdredhin sikur te thuash se kushedi se fare formulash legjislacionesh permban !

  Vetingu, ose te pakten "Vet-kingu" qe pret populli eshte : Futja ne burg dhe sekuestrimi i pasurive te Sali Berishes,Edi Rames,Ilir Metes dhe te gjithe akejve te tjere.

  Po nuk u denuan keta te tre Vetingu si princip,si praktik, ka deshtuar. Ne qofte se nuk denohen me burg dhe sekuestrim pasurish Vetingu ka deshtuar edhe sikur te besh drejtesine me te mire ne bote,si personel edhe si ligje. Edhe sikur te krijosh nje "model skandinav" do jete gjithmon nje drejtesi e cunguar,nje drejtesi e pabarabarte,nje reforme padrejtsie.


  Vetingu ose reforma e arrestimeve dhe sekuestrimeve kishte nje mundesi te behej o te behet;po ta fillosh direkt nga lart sepse dihet se nga fillohet dhe dihet se ku mbaron. E fillon nga shkaktaret dhe perfituesit kryesore ... U zgjodh te fillohet nga "poshte" dhe per kete nuk dihet akoma se nga ku do filloje. Dikaje qe nuk i dihet fillimi eshte e veshtire edhe ti kuptohet kuptimi a qellimi.Se perfundimi i deshtimit pak a shume dihet edhe kuptohet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 23-02-2017 m 09:03

 5. #4
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,019
  Faleminderit
  101
  94 falenderime n 82 postime

  Pr: Si u skuaflikuan antart e arsimuar t Vettingu-t

  Me mire ia shohim fundin, se sa te hedhim hipoteza te pabazuara mbi fakte..
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •