Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3

Tema: Anti-Vetting

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  692
  Faleminderit
  1
  52 falenderime nė 38 postime

  Anti-Vetting

  Kur njė gruaje i vdiq burri, erdhėn shumė njerėz farefis dhe nga fshati. E shoqja e tė ndjerit, e qante aq shumė sa mallėngjeu tė gjithė burrat e fshatit tė cilėt psherėtinin e pėshpėrisnin me zė tė ulėt: … `eh, ishte burrė i mirė i shoqi, gjynah, qė vdiq dhe e la tė shoqen vetėm e kallugre```..
  Kaluan disa orė dhe dhe gruaja vazzhdonte me tė njėjtin ritėm ta qante, aq sa i shkoi mikesha e saj e ngushtė dhe i tha:.. po mjaft e qave moj e uruar se i mallėngjeve tė tėrė, aq sa dhe burrave tė fshatit u vjen keq dhe u mallėngjyen shumė…
  Vejusha i a ktheu duke fshirė lotėt e hundėt; ..` jo po ta marrin vesh se me tė vertetė ngela pa burrė..!!!
  Kėshtu po ndodh edhe nė politikėn shqiptare. Demonstrata e 18 shkurtit e cila po vazhdon nėn hijen e cadrės e cila kėrkon ti bėjė karshillėk Kryeministrisė, nuk ka treguar gjė tjetėr pėrveēse njė manovėr tė pėrsėritur disa herrė gjatė pėrplasjeve politike nė kėto 26 vite pėr tė fshehur qėllimin e vėrtetė qė mund tė pėrkufizohet: ….`pėr tė kamufluar veprimin e vėrtetė, krijo njė veprim tjetėr po aq tė rėndėsishėm.
  Kush ta hajė le ta hajė. Nė pėrgjithėsi e ha populli.`…
  Cili ėshtė Veprimi qė duhet tė mbulohet dhe cila ėshtė manovra?
  Kuptohet lehtė nga ecuria e ngjarjeve. Frika ndaj Vettingu ka detyruar njė pjesė tė madhe tė politikės dhe politikanėve tė inkriminuar qė tė kundėrveprojnė madje shumė keq, duke dėmtuar rėndė imazhin e Shqipėrisė nė sytė e ndėrkombėtarėve por edhe duke krijuar nė vėnd tensione politike qė janė tė panevojshme pėr ecjen pėrpara tė vėndit drejt integrimit.
  Pėr tė shmangur njė hata ligjore qė po u vjen drejt kokave tė tyre, kėta politikanė tė rėndėsishėm por dhe mė pak tė rėndėsishėm, kanė ndėzur egėr motorrat e antiligjit dhe tė konfliktualitetit qė na kujtojnė maniakllėqet e Enver Hoxhės qė e donte shoqėrine, njerėzit, individin, shtetet, nė miq dhe armiq.
  Politikanėt e inkriminuar tė cilėt janė nga tė gjitha partitė, kėtė po bėjnė kėto tre vitet e fundit: sit ė pengohet Reforma nė Drejtėsi me ēdo mjet.
  Kamuflazhi nė fakt ka patur si qėllim qė tė mbulojė tė vėrtetėn ndaj popullit por edhe ndaj ndėrkombėtarėve.
  Gjatė gjithė kohės, pra gjithė kėtyre tre viteve tė fundit, e gjithė Opozita ėshtė hedhur nė sulm pėr tė penguar Reformėn, pa pyetur se tė gjitha etapat e Reformės nė drejtėsi dhe reformat e tjera kanė patur bekimin e ndėrkombėtarėve: tė BE dhe SHBA.
  Sulmin e kanė kamufluar me mjetin mė tė sofitikuar tė luftės nė media dhe nė Shoqėri: Shpfijen, gėnjeshtrėn.
  Nė se Qeverisja shkatėrroi Drogėn, nga shkatėrrimi i tė cilės humbėn miliona euro fitime tė atyre qė merreshin me kėtė prodhimtari- Opozita dhe disa segmente (edhe mė tė ndotura por tė fshehura nė emrin e qecerisjes), akuzuan dhe akuzojnė qeverisjen si prodhues tė Drogės?!
  Dis-informimi i popullit dhe i ndėrkombėtarėve nė vitet e qeverisjes sė Opozitės 2005-2013 pėr Kanabisin, pėr tė cilėn thanė qė mbillej vetėm nė Lazarat duke e fokusuar median dhe ndėrkombėtarėt aty (por edhe nė kohėn e qeverisjes sė Nano Metės, e njėjta gjė ndodhi), kurse e gjithė zona malore e kodrinore shqiptare mbillej me kanabis por nuk dihej, - kjo e vuri nė pozitė tė vėshtirė qeverinė e majtė e cila pasi shkatėrroi Lazarotin e Drogės u gjet papritur para faktit ` qė e gjithė Shqipėria notonte nė drogėn e mbjellur fshehurazi prej vitesh.
  Kjo krijoi mundėsinė e Opozitės tė bėrtiste `Kapeni Hajdutin` , kur ishte ajo qė kishte shkaktuar kėtė katrahurė kanabiste, duke krijuar njė kamuflazh tė sofistikuar me qėllim qė tė godiste reformat e socialistėve.
  Po kėshtu vazhduan me CEZ-in, me ndarjen e re administrative, taksat e tatimet, etj.
  E trishtueshmė ishte se nė kėtė kor opozitar i cili nuk ēfaqte asnjė pendesė pėr keq-qeverisjen e mėparshme, u bashkuan dhe individė jo tė rastsishėm tė LSI, tė cilėt nėn rrogoz sabotuan dhe vazhdojnė tė sabotojnė Reformėn mė tė rėndėsishme- Reformėn nė Drejtėsi.
  Me gjithė pėrpjekjet e ndėrkombėtarėve, Opozita ka dalė kundėr tyre duke na kujtuar idiocinė enveriste `tė shkeljes sė sovranitetit nga ndėrkombėtarėt?!`, tė pėrkrahur nga LSI qė u dėrgonte letra ndėrkombėtarėve vetėm e vetėm pėr tė penguar dhe vonuar kėtė reformė.
  Guri i fundit ishte 18 shkurti me anė tė tė cilit kėrkohej tė krijohet njė situatė e ngjashme sin ė Rumani e cila do tė zbehte dhe do tė anashkalonte problemin e madh tė tė PAPREKSHMĖVE nė Shqipėri- atė tė Reformės nė Drejtėsi.
  Kjo po vazhdon, dhe cadra ku janė mbledhur `200 petritat ` po mendon se ē`duhet bėrė mė tej, dhe ēfarė objektivash tė vėmė qė tė eklipsohet Reforma:
  Demonstratė Kundėr Varfėrisė? Aha, nuk shkonte se ata ndėnjėn 8 vjet dhe nuk bėnė asgje? Objektivi tjetėr: Luftė kundėr Korrupsionit? aha . ne jemi mė tė korruptuarit, e si mund ta luftojmė ne flisnin nėnzė apo mė mėndje opozitarėt,
  Tė kėrkojmė zgjedhje tė parakohėshme? Aha problem se na duhet LSI. Ta thėrrasim me zėrin e Saliut se atė e dėgjon Iliri.
  Tė kėrkojmė zgjedhje tė ndershme e tė lira? ėėė, kjo shkon sepse ne nuk kemi bėrė asnjėherė zgjedhje tė lira e tė ndershme, ėshtu qė le tua fusim socialistėve pikėrisht me fjalėn qė ata pėrdorin mė shpesh: `ndershmėri` .
  Greva vazhdon, dhe ashtu si vejusha theshte duke qarė se: ….`jo po ta dinė mirė se burri me vdiq…`, edhe opozitarėt e nderuar kėrkojnė me kėtė kamuflazh qesharak tė protestės me objektiva tė ēastit, atė qė u djeg mė shumė: Anti-Veting.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,917
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime

  Pėr: Anti-Vetting

  Ne nje vend normal (dhe me popull normal) do kishim nje opozite qe do dilte te protestonte ose do kerkonte zbatimin e Vetingut,te pakten per te vene ne krize maxhorancen dhe per te treguar se po lufton per drejtesi...

  Por ne ate vend anormal kemi akoma nje burr plak si Berisha qe akoma perdoret si kaqol nga Gramoz Ruci. Histori e njejte e ketyre 25 viteve ne kete loje me zara. Zarat jane pothuajse te njejtet dhe si dora qe hedh kaqolin edhe vet kaqoli nuk kan ndryshuar.

  Eshte per tu habitur,qe hiq Blushin qe edhe ai eshte nje xhaket e vjeter,ne ate vend nuk del asnje parti o nje njeri i ri. Ai vend nuk eshte kthyer jo vetem ne shkretetire idesh por eshte kthyer edhe ne shkretetire individesh. Eshte e tmershme kur e mendon por per gati 80 vjet ne kemi te njejten trashgimeri mendimesh dhe te njejten trashgimeri individesh.

 3. #3
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  999
  Faleminderit
  100
  93 falenderime nė 81 postime

  Pėr: Anti-Vetting

  Ne qofte se Edi Rama e ka seriozisht reformen ne drejtesi , ka vetem nje mundesi per ta bere ,ate te kalimit te ligjeve te vetingut me referendum popullor. Qe te lutesh ata qe e kane bere mish mash drejtesine eshte hipokrizi , se dihet qe nuk do ta pranojne kurre nje drejtesi te pavarur. Leri lojerat politike dhe mos i mashtro nderkombetaret , se duket sikur naten bisedon me Berishen dhe diten mashtron opinionin publik.
  Nėse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bėje dhe djallin tė mendojė!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •