Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,026
  Faleminderit
  103
  94 falenderime n 82 postime

  Shtohet presioni mbi Metn; PD ikn nga Kuvendi, Rama: Mandat t dyt

  Partia Demokratike vendosi braktisjen e Parlamentit sa koh t zgjas protesta dhe do kthehet vetm nse ka nj zhvillim t lidhur me t.

  Por dalja nga Kuvendi e PD prkon me dy jav t rndsishme parlamentare t zbatimit t Vettingut, duke prcjell kshtu krizn n zyrn e kryetarit t Kuvendit, mbi t cilin po shtohet presioni t jap nj qndrim ndaj situats s re politike.

  Protesta e opozits duket sikur po rikthen n skenn politike atmosfern e korrikut t vjetshm, kur, prve numrave pr Reformn n Drejtsi, secili aktor po llogariste edhe numrat pr nj qeveri t re.

  Nga adra e opozits, me zrin e Vangjel Dules nuk ka munguar nj ftes bashkpunimi pr Lvizjen Socialiste pr Integrim, e cila vazhdon t hesht pr protestn kundr qeveris.

  N kt atmosfer kryeministri Edi Rama, u shfaq n nj mjedis publik, pak metra larg protests, me deputetin e PDIU-s, Aqif Rakipin, me t cilin u pa t shoqrohej edhe gjat krizs s korrikut t kaluar.

  Tek ai, Rama gjeti mbshtetjen n korrik pr t garantuar numrin 71 t votave, nse Ilir Meta mund t largohej nga qeveria, si paralajmroi vet n nj nga skenart e miratimit t Reforms pa konsensusin e opozits.

  Por a do t thon kto zhvillime se situata po lviz nga adra e protests drejt kryesis se Kuvendit t drejtuar nga Ilir Meta? Prve protests n rrug, opozita ka marr edhe nj veprim tjetr politik.

  Pasditen e t diels opozita vendosi t bojkotoj Parlamentin prsa koh ajo do t jet n protest prpara kryeministris. Kjo nuk sht hera e par q Partia Demokratike bojkoton kuvendin, por, kt her, ky hap prkon me nj faz t rndsishme t zbatimit t Reforms n Drejtsi.

  Nse opozita nuk kthehet n Kuvend deri n fillim t marsit, bhet e pamundur ngritja e menjhershme e komisioneve parlamentare q do t verifikojn kandidaturat pr Vettingun dhe m pas votimin e tyre.

  Ligji prcakton prbrje t barabart t ktyre komisioneve mes mazhorancs dhe opozits dhe mungesa e njrs pal, n rastin m t mir, e shtyn t gjith procesin.

  Por a mund t jet prbrje kjo nj shkak pr nj kriz t mundshme parlamentare? A mund t jet kjo nj situat e re, me t njjtt aktor dhe m t njjtin argument, Reformn n Drejtsi?

  Thuhet se n korrik beteja e nervave ndaloi kur njra pal siguroi 71 vota. Por nj spirale e re me protesta n rruge dhe me nj kriz parlamentare t njanshme q bllokon Vettingun, mund t krkoj me shum garanci se kaq pr t hedhur hapin e par drejt nj krize politike pa kthim.

  "Pa kthim", nj shprehje pr t ciln Meta hesht, ndrsa Rama dhe Basha bien dakord, por n drejtime t ndryshme. Njrin prej t cilve, hert a von duhet ta ndjek edhe LSI.

  / Top Channel
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Shtohet presioni mbi Metn; PD ikn nga Kuvendi, Rama: Mandat t dyt

  Kjo shpresa dhe adhurimi qe ka PD per Meten po behet i lezem. Po kalon dhe caqet a kufijte e shpreses dhe adhurimit qe ka PS per Berishen.

 3. #3
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,715
  Faleminderit
  188
  243 falenderime n 193 postime

  Pr: Shtohet presioni mbi Metn; PD ikn nga Kuvendi, Rama: Mandat t dyt

  Prap me lloqe kto gazetaret?!
  Apo marrin rrogen per me e majt popllin nen hipnoz...

  Esht kaq e qarte qe jane te gjithe bashke, derrokrate e social.specialiste.
  Nese behet realitet reforma e drejtesise, kto e kane vendin te gjithe ne burg.

  Kane ndare rolet, dhe tashi do i lujn te gjitha guret qe mos te behet reforma. Edhe shkrumb e bejn Shqiperine, jane gati per gjithka.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •