Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs

  17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs

  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs  Kosov, seanc solemne kushtuar nnt-vjetorit t pavarsis

  16 Shkurt 2017

  Kuvendi i Kosovs, ka mbajtur nj seanc solemne, kushtuar nnt-vjetorit t pavarsis. Seanca ka nisur me himnin shtetror. M pas, deputetve u sht drejtuar presidenti i Kosovs, Hashim Thai. Ai ka thn se pr nnt vjet shtet, Kosova sht njohur nga 113 vende dhe tani synon integrimin e saj n NATO dhe Bashkim Evropian. Thai ka falnderuar Shtetet e Bashkuara dhe vendet e Bashkimit Evropian q e kan ndihmuar dhe njohur shtetin e Kosovs. Kosova sht shtet i prbashkt i t gjithve, ku secili duhet ta ndjej dhe prjetoj lirin dhe pavarsin e saj, ka thene ai. Ndersa kryeministri i Kosovs Isa Mustafa, ka thn se 17 shkurti 2008, sht futur n historin e Kosovs, fal kontributit, vizionit dhe prkushtimit t popullit pr t jetuar t lir dhe t barabart me vendet tjera t bots. N kt seanc ka qen i pranishm edhe kryeministri i Shqipris, Edi Rama, si dhe prfaqsuesit ndrkombtar n Kosov, ndr ta edhe ambasadori amerikan n Prishtin, Greg Delaui si dhe Prfaqsuesja e Bashkimit Evropian, Natali Apostolova. N 17 shkurt 2008, Kosova u shpall shtet i pavarur duke u identifikuar si shteti m i ri n bot. Kosova njihet sot nga 110 vende.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs
  Thai: Falnderoj ShBA-t, BE-n, NATO-n dhe gjitha shtetet q kan mbshtetur pavarsin e vendit


  ​Thai: Po ndrtojm Kosovn e re

  Prishtin | 16/02/2017 19:04


  N ceremonin e Pritjes Shtetrore t organizuar nga Presidenti i vendit Hashim Thai dhe kryeministrit Isa Mustafa, morn pjes kryeministri i Shqipris, Edi Rama, ambasador t akredituar n Prishtin, ministra t vendit, deputet, prfaqsues t besimeve fetare n Kosov, zyrtar t tjer, por munguan kryetari Kuvendit Kadri Veseli dhe opozita.

  Nj dit para 9-vjetorit t Pavarsis s Kosovs, u prmenden rrugtimet e prpjekjet e popullit ton pr liri dhe barazi, t cilat rezultuan me pavarsin e vendit m 17 shkurt.

  Nj video e prgatitur pr pavarsi u shfaq pran t pranishmve, ndrsa, i pari i vendit Hashim Thai n fjaln e tij t rastit, tha se shtetit t Kosovs i kan arritur 113 njohje nga shtete t ndryshme, por e veanta e vitit sht antarsimi i saj n organizatat sportive ndrkombtare, por sipas tij synim mbetet antarsimi n NATO dhe BE.

  Kosova sivjet shnon sivjet 17 vjetorin e liris dhe sot po shnojm 9 vjetorin e pavarsis, vite kto t suksesit, prpjekjeve t sfidave dhe dshiroj tju falnderoj t gjithve pr punt q keni br gjithmon. Dshiroj t falnderoj SHBA-t, BE-n,NATO-n dhe t gjitha vendet pr mbshtetje t jashtzakonshme q i kan dhn projektit t rndsishm t Kosovs. Kosova sot sht njohur nga 113 shtete, ndrsa po antarsohemi n organizata t ndryshme ndrkombtare. N veanti viti i fundit ishte shum i suksesshm pr antarsimin e Kosovs n organizata sportive UEFA, FIFA, tha Presidenti.

  Ai shto se po ndrtojm bashkrisht Kosovn e re, ku synimi yn sht t jemi pjes e NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

  Po ndrtojm bashkrisht Kosovn e re, Kosovn e t gjith qytetarve t saj, Kosovn pr tu ndier mir do qytetar pr t jetuar ktu. Po ndrtojm Kosovn e formave t reja t reformave politike, n ekonomi, legjislacion. Ka mbetur edhe shum pr tu br, kemi krijuar raporte t fqinjsis s mir me t gjith fqinjt, natyrisht synimi yn sht t jemi pjes e NATO-s dhe Bashkimit Evropian sa m shpejt se sht e mundur, deklaroi Thai./KosovaPress/
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs
  Rama uron Pavarsin e Kosovs, ja far thot pr serbt

  16 Shkurt, 2017


  Me rastin e 9 vjetorit t Pavarsis s Kosovs nj dit m par kryeministri Rama ka udhtuar drejt shtetit fqinj.

  Ai u sht drejtuar qytetarve kosovar se kjo sht nj dit e bekuar pr shqiptart, serbt dhe pr t gjitha ata q jetojn n Kosov.

  Rama ka uruar t gjith qytetarve prvjetorin e pavarsis, duke thn se sht nj prvjetor me nj pesh t jashtzakonshme pasi ende jan t freskta kujtimet e s kaluars.

  Gzuar t gjithve kt dit. Prvjetor m nj pesh t jashtzakonshme sepse ende jan t freskta ditt e vshtira. Uroj kthimin sa m t shpejt n shtpi t Ramush Haradinajt. 17 shkurti duhet t konsiderohet dit e bekuar jo vetm pr shqiptart, por edhe pr serbt sepse dita dits Kosova po tregon shembull rrezatues t bashkjetess. sht gjithmon knaqsi e veante t jem n Prishtin dhe sht nder t jem n ceremonin e dits m t rndsishme t Kosovs, tha Rama.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs  9-vjetori i pavarsis/ Donald Trump letr urimi Kosovs

  Me an t nj letr urimi Presidenti i Shteteve t Bashkuara t Ameriks, Donald Trump, ka ururar Presidentin e Republiks s Kosovs, Hashim Thai, me rastin e Dits s Pavarsis.

  N emr t Shteteve t Bashkuara t Ameriks, kam knaqsin t uroj popullin e Kosovs pr Ditn e Pavarsis suaj m 17 shkurt. Partneriteti mes dy shteteve tona mbshtetet n vlerat dhe interesat e prbashkta. E ardhmja e Kosovs sovrane, multietnike dhe demokratike bazohet n rajonin e Ballkanit stabil, t begat dhe plotsisht t integruar n bashksin ndrkombtare, thuhet n letrn e presidentit Trump drguar Thait, bn t ditur Zyra e presidentit t Kosovs.

  Shtetet e Bashkuara t Ameriks, thuhet n letrn e presidentit Trump kremtuan s bashku me t gjith qytetart e Kosovs fitimin e medaljes s art historike n Lojrat Olimpike n Brazil, si dhe debutimin e prfaqsueses s Kosovs n garat ndrkombtare t Federats Ndrkombtare t Futbollit (FIFA).

  E mirpresin vazhdimin e bashkpunimit ton t gjer dhe t thell, t prqendruar n mbshtetjen e rritjes s zhvillimit demokratik dhe ekonomik, forcimin e sundimit t s drejts n Kosov, zgjidhjen e kontesteve me fqinjt, si dhe luftimin e ekstremizmit t dhunshm dhe lufttarve t huaj terrorist, thuhet n letrn e presidentit Trump.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs  Kadri Veseli
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs  Hashim Thai  Pr nder t 17 shkurtit, sikurse para nnt vjetsh u mblodhm srish n Kuvendin e Kosovs.


  Nnt vjet m par ka prfunduar puna pr lirin dhe pavarsin e Kosovs, por ka filluar angazhimi pr nj Kosov t zhvilluar dhe antare t NATO-s dhe Bashkimit Evropian. Pr nj Kosov t t gjith qytetarve t saj, ku secili sht i lir t gjej lumturin e tij pa u cenuar nga t tjert dhe pa cenuar t tjert.

  sht kjo Kosova e njerzve q nuk dorzohen, e ndrmarrsve, puntorve, burrave dhe grave q gjetn forc dhe mbi dhimbjen e shkatrrimin e lufts ndrtuan shtet me dashuri, solidaritet dhe respekt pr njri-tjetrin.

  Me kt dashuri pr vendin ton duhet t punojm dhe ta ndrtojm nj t ardhme m t mir pr gjeneratat q po vijn.

  Dita e Republiks sht vet historia e Kosovs dhe pr interesin e shtetit t gjith duhet t jemi t bashkuar! HTH
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs
  Johannes Hahn: Lirin nuk ua solli BE-ja, at e gjetm n flakn e tytave t UK-s
  Me nj stil prej Sknderbeu, komisionari i Bashkimit Evropian pr Politikat Evropiane t Fqinjsis dhe Negociatave pr Zgjerim, Johannes Hahn, i ka dal prpara deputetve t Parlamentit t Kosovs.

  Ndonse i mungonte nj prkrenare me kok dhie, nj pel dhe shpata, Johannes Hahn nuk e pati problem q deputetve kosovar t iu drejtohet mu si Sknderbeu dikur .
  hahahhaan
  Hahn: Jam pasardhs i Kastriotit, sm ndal flaka e as baroti!

  Kam ndjekur shum diskutime n Kosov. N kt parlament kam dgjuar shpesh, sidomos deputett e pozits q pr shum gjra thon se i kushtzon BE-ja dhe Evropa, pasi q sipas tyre, lirin e paska sjell Evropa. sht e pamohueshme q ne ndihmuam lirimin e Kosovs. Por ne nuk ua sollm lirin. Jo o popull shqiptar. Lirin nuk ua solli BE-ja, at e fituat vet, e fituan tytat UK-s., ka thn gjat fjalimit t tij, mjaft i emocionuar, komisionari Johannes Hahn.

  Me t prfunduar fjaln, Hahn sht duartrokitur nga gjith deputett, dhe sht falnderuar nga kryeparlamentari, Kadri Veseli, i cili m pas iu drejtua me ironi deputetit Fisnik Ismajli nga VV, duke i thn Fisnik, sot na u bn dy Sknderbe n Kuvend. Sje i vetmi sot.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  35
  48 falenderime n 44 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs

  Nje e katerta e territorit nen kontrollin serb,Himn pa tekst. Flamur pa asnje shenje simbol te etnise shumice atje. Ramushi ne burg. Por gezuar sidoqofte..Kohe per reflektim me shume se per eufori boshe

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Himn pa tekst.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs

  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs

  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs  Presidentt e Shqipris, Estonis dhe Panamas urojn presidentin Thai pr Ditn e Pavarsis


  17 Shkurt 2017 18:05

  Presidentit t vendit, Hashim Thai, kan vazhduar ti vijn urime nga homolog t tij pr Ditn e Pavarsis s Kosovs.

  Letra urimi pr kt dit kan drguar edhe Presidenti i Shqipris, Presidentja e Estonis dhe Presidenti i Panamas, njofton kumtesa, prcjell Zeri.info.

  Presidenti i Republiks s Shqipris, Bujar Nishani, n urimin e tij ka siguruar se Shqipria, bazuar n frymn dhe vizionin evropian e euroatlantik, do t jet gjithnj n krah t Kosovs n rrugn e saj t zhvillimit dhe do ta mbshtes pa asnj rezerv n ruajtjen e pavarsis, sovranitetit dhe integritetit shtetror.

  I nderuar Zoti President, me rastin e 9-vjetorit t pavarsis s Republiks s Kosovs, kam knaqsin e veant q, n emrin tim dhe t popullit shqiptar, t prcjell urimet m t przemrta e vllazrore, pr ju dhe t gjith shtetasit e Kosovs. Prfitoj nga rasti t prshndes, gjithashtu, t gjitha arritjet e deritanishme t Republiks s Kosovs dhe qytetarve t saj pr ndrtimin e shtetit t pavarur dhe funksional t Kosovs, si dhe kontributin e rndsishm t dhn n funksion t paqes, siguris dhe zhvillimit t rajonit. Jam i bindur se fal ktij progresi, por edhe mbshtetjes domethnse t organizatave m t rndsishme t partnerve, Kosova shum shpejt do t bhet antare aktive e organizatave m t rndsishme ndrkombtare, si dhe do t avancoj krahas vendeve t tjera t rajonit, n agjendn e saj evropiane, thuhet n letrn e presidentit Nishani.

  Presidenti Nishani sht shprehur se marrdhniet ndrshtetrore mes Shqipris dhe Kosovs jan shum t veanta dhe t nj rndsie thelbsore, si pr t ardhmen e kombit shqiptar ashtu edhe pr stabilitetin dhe prparimin e rajonit.

  Ndaj edhe ju siguroj se Shqipria, bazuar n frymn dhe vizionin evropian e euroatlantik, do t jet gjithnj n krah t Kosovs n rrugn e saj t zhvillimit dhe do ta mbshtes pa asnj rezerv n ruajtjen e pavarsis, sovranitetit dhe integritetit shtetror. Me urimet m t mira e vllazrore n kt dit t shnuar, ju lutem pranoni, Zoti President, shprehjen e konsiderats sime m t lart, prfundon letra e urimit e presidentit Nishani drguar presidentit Thai.

  Presidentja e Republiks s Estonis, Kersti Kaljulaid, n letrn e saj t urimit pr presidentin Thai ka shkruar se sht e sigurt se marrdhniet e mira dhe bashkpunimi mes dy shteteve do t vazhdoj t intensifikohet n t ardhmen.

  M lejoni t ua prcjell juve dhe popullit t Kosovs urimet dhe dshirat m t mira me rastin e lumtur t fests shtetrore t Republiks s Kosovs. Jam e sigurt se marrdhniet e mira dhe bashkpunimi mes dy shteteve do t vazhdoj t intensifikohet n t ardhmen. Ju lutem, Shklqesia Juaj, pranoni shprehjen e konsiderats sime m t lart si dhe dshirat e mia m t mira pr mirqenien e Republiks s Kosovs dhe popullit t saj, thuhet n letrn e presidentes Kaljulaid drguar presidentit Thai.

  Edhe Presidenti i Republiks s Panamas, Juan Carlos Varela Rodrguez, e ka uruar presidentin Thai duke shprehur prkushtimin e tij pr t punuar drejt konsolidimit t marrdhnieve miqsore dhe bashkpunimit mes dy vendeve.

  Zotri President, me rastin e kremtimit t prvjetorit t nnt t shpalljes s pavarsis s Kosovs, n emr t popullit dhe qeveris sime, me knaqsi shpreh urimet m t ngrohta pr popullin kosovar. Ju shpreh, Shklqesia Juaj, prkushtimin tim pr t punuar drejt konsolidimit t marrdhnieve miqsore dhe bashkpunimit, q fatmirsisht ekziston mes shteteve tona. Pranoni, zotri President, respektin tim t thell dhe shprehjen e konsiderats sime m t lart dhe t veant, ka shkruar presidenti Juan Carlos Varela Rodrguez n urimin e tij drguar presidentit Thai.  M hert, presidenti Thai sht uruar edhe nga krer shtetesh dhe lider t tjer nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, Mbretria e Bashkuar, Zvicrs, Austris, Italis, Hungaris, Kroacis, Malit t Zi, Belgjiks, Suedis, Holands, Emirateve t Bashkuara dhe San Marinos.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs


  Lidert botror e urojn Thain pr Ditn e Pavarsis  17 Shkurt 2017 10:07

  Lider nga e gjith bota e kan uruar presidentin e vendit, Hashim Thai, pr nntvjetorin e shpalljes s Pavarsis s Kosovs.

  Presidenti i Shteteve t Bashkuara t Ameriks, Donald Trump, n urimin e tij pr presidentin Thai, ka shkruar se e ardhmja e Kosovs sovrane, multietnike dhe demokratike bazohet n rajonin e Ballkanit stabil, t begat dhe plotsisht t integruar n bashksin ndrkombtare.

  N emr t Shteteve t Bashkuara t Ameriks, kam knaqsin t uroj popullin e Kosovs pr Ditn e Pavarsis suaj m 17 shkurt. Partneriteti mes dy shteteve tona mbshtetet n vlerat dhe interesat e prbashkta. E ardhmja e Kosovs sovrane, multietnike dhe demokratike bazohet n rajonin e Ballkanit stabil, t begat dhe plotsisht t integruar n bashksin ndrkombtare. Shtetet e Bashkuara t Ameriks kremtuan s bashku me t gjith qytetart e Kosovs fitimin e medaljes s art historike n Lojrat Olimpike n Brazil, si dhe debutimin e prfaqsueses s Kosovs n garat ndrkombtare t Federats Ndrkombtare t Futbollit (FIFA). E mirpresim vazhdimin e bashkpunimit ton t gjer dhe t thell, t prqendruar n mbshtetjen e rritjes s zhvillimit demokratik dhe ekonomik, forcimin e sundimit t s drejts n Kosov, zgjidhjen e kontesteve me fqinjt, si dhe luftimin e ekstremizmit t dhunshm dhe lufttarve t huaj terrorist, ka shkruar presidenti amerikan n urimin e tij.

  Mbretresha Elizabeta II e Mbretris s Bashkuar, Kanadas, Australis dhe Zelands s Re, me urimin e saj pr pavarsin, popullit t Kosovs i ka prcjell edhe urime pr sa m shum lumturi n kt vit.

  Kam knaqsin e madhe pr tju prcjell, Shklqesia Juaj, urimet e mia me rastin e shnimit t dits tuaj shtetrore, s bashku me urimet e mia m t mira pr lumturin e popullit t Kosovs n vitin vijues.

  Kurse, Presidentja e Konfederats zvicerane, Doris Leuthard, n urimin e saj ka shprehur bindjen se besimi reciprok dhe miqsia q dy shtetet tona gzojn do t thellohen edhe m shum.

  Kremtimi i Dits s Pavarsis s Republiks s Kosovs sht nj mundsi e mirpritur pr mua q tju prcjell, Shklqesia Juaj, n emr t Kshillit Federal Zviceran urimet tona m t sinqerta dhe dshirat m t mira pr prosperitetin e vendit tuaj, si dhe pr shndetin dhe mirqenien tuaj personale. Jam e bindur se besimi reciprok dhe miqsia q dy shtetet tona gzojn do t thellohen edhe n vitin vijues. Ju lutem pranoni, Shklqesi, shprehjen e konsiderats sime m t lart, ka shkruar n urimin e saj Doris Leuthard, Presidente e Konfederats zvicerane.

  Edhe lideri austriak, Alexander Van der Bellen, n telegramin e tij drguar presidentit Thai ka uruar mirqenie dhe t ardhme t begat pr Kosovn dhe qytetart e saj.

  Me rastin e Dits Kombtare t Republiks s Kosovs me knaqsi t madhe ua prcjell urimet e mia m t ngrohta. Prfitoj nga kjo mundsi t ju drgoj urimet e mia m t mira pr mirqenien tuaj, si dhe pr nj t ardhme t begat t Republiks s Kosovs dhe t gjith qytetarve t saj, ka shkruar lideri austriak.

  Ndrkaq, Presidenti i Republiks italiane, Sergio Mattarella, n urimin e tij ka shkruar se marrdhniet mes dy vendeve tona do t vazhdojn t njohin perspektiva gjithnj e m t gjera n rrafshin politik dhe at ekonomik.

  Me rastin e fests kombtare, kam knaqsin q n emr t popullit italian dhe n emrin tim tju prcjell urimet m t sinqerta pr mirqenien e popullit mik kosovar. Marrdhniet mes dy vendeve tona vazhdojn t njohin perspektiva gjithnj m t gjera n rrafshin politik dhe at ekonomik. Italia mbshtet plotsisht prpjekjet e Kosovs n forcimin e institucioneve t saj demokratike dhe n zbatimin e reformave q ojn vendin drejt nj integrimi t thell evropian. Pr kt qllim rritjes demokratike dhe stabilitetit Italia kontribuon vendosmrisht edhe prmes pjesmarrjes s saj n misionet ndrkombtare t tilla si EULEX-i e KFOR-i. Edhe vet Kosova sht duke dhn nj kontribut t rndsishm pr stabilitetin rajonal, veanrisht prmes vazhdimit t dialogut me Serbin. Duke konfirmuar edhe nj her miqsin e qndrueshme dhe afrsin e Italis me shtetin tuaj, shpreh urimet e mia m t mira pr mirqenien tuaj dhe at t popullit mik kosovar, ka shkruar presidenti italian.

  Presidentin Thai e ka uruar edhe i pari i shtetit hungarez.

  Kreu i shtetit hungarez, Jnos der, n urimin e tij sht shprehur i nderuar pr t drguar urimet e tij t przemrta pr presidentin Thai dhe pr qytetart e Republiks s Kosovs me rastin e kremtimit t Dits s Pavarsis m 17 shkurt.

  Kam knaqsin t theksoj se vitin q shkoi marrdhniet tona jan thelluar edhe m tej dhe s bashku me kontaktet tona intensive ne kemi krijuar nj korniz pr t prmirsuar bashkpunimin ton ekonomik. Hungaria mbetet nj mbshtetse e prkushtuar pr t ardhmen tuaj evropiane dhe vazhdon t ndihmoj Kosovn n jetsimin e aspiratave t saj euroatlantike. Ju uroj sukses t vazhdueshm dhe urtsi n kryerjeve e detyrave n detyrn tuaj t lart, ka shkruar Presidenti i Hungaris, Jnos der, n telegramin e tij.

  Nj urim t przemrt me rastin e Dits s Pavarsis s Republiks s Kosovs, presidenti Thai e ka marr edhe nga presidentja kroate, Kollinda Grabar-Kitaroviq.

  N urimin e saj, Grabar-Kitaroviq shkruan se Republikn e Kosovs dhe Republikn e Kroacis i lidh miqsia e prhershme e popujve tan, bashkpunimi, si dhe interesat dhe synimet e shumta t prbashkta. N kt frym, presidentja kroate e ka ftuar presidentin Thai edhe pr vizit zyrtare n Republikn e Kroacis.

  Ju prcjell, n emrin e qytetarve t Republiks s Kroacis dhe n emrin tim, urimet m t przemrta me rastin e Dits s Pavarsis dhe prvjetorit t shpalljes s Republiks s Kosovs, si dhe dshira t sinqerta pr prosperitet dhe suksese t reja pr shtetin tuaj dhe popullin mik t Kosovs. Republikn e Kosovs dhe Republikn e Kroacis lidh miqsia e prhershme e popujve tan, interesat dhe synimet e shumta t prbashkta, bashkpunimi n shum fusha, posarisht prkushtimi pr rritjen e prosperitetin dhe mirqenies s qytetarve tan. N kt frym, kam nderin t ju ftoj pr vizit zyrtare Republiks s Kroacis. Besoj se nj vizit e juaja Kroacis do ti jap nj shtyse t re zhvillimit t marrdhnieve tashm shum t ngushta mes dy shteteve tona dhe do t ofroj nj mundsi pr t shqyrtuar propozime t reja pr t begatuar lidhjet tona edhe m tej. Bashkpunimi mes dy vendeve tona pr forcimin e stabilitetit, siguris dhe bashkpunimit n Evropn Juglindore z nj vend t rndsishm. Republika e Kroacis mbshtet fuqishm t ardhmen e Republiks s Kosovs n Bashkimin Evropian e n NATO dhe sht e gatshme q t vazhdoj t ofroj ndihm dhe t ndaj njohurit dhe prvojat t procesit t procesit t saj integrues euroatlantik. Me shpres q juve, zotri president, do ta kem rastin tju gostis sa m shpejt t jet e mundur n Republikn e Kroacis, ju prcjell prshndetjet m t przemrta dhe shprehjen e konsiderats sime m t lart, ka shkruar presidentja kroate Grabar-Kitaroviq.

  Pr Ditn e Pavarsis, kryetarin e Kosovs e ka uruar edhe Presidenti i Malit t Zi, Fillip Vujanoviq.

  N urimin e tij, presidenti Vujanoviq ka shkruar se marrdhniet mes Malit t Zi dhe Kosovs jan nj shembull i bashkpunimit t mir fqinjsor n rajon.

  N emr t qytetarve t Malit t zi dhe n emrin tim, ju prcjell urimet e przemrta pr festn shtetrore, 17 shkurtin, Ditn e Pavarsis s Republiks s Kosovs. Republiks s Kosovs i uroj stabilitet dhe prparim t mtejshm, ndrkaq qytetarve t Kosovs mirqenie. Marrdhniet mes Malit t Zi dhe Kosovs jan nj shembull i bashkpunimit t mir fqinjsor n rajon. Ato kontribuojn fuqishm n stabilitetin e tij dhe n t ardhmen prosperuese evropiane t qytetarve t t gjitha shteteve t rajonit. Jam i bindur se do t vazhdojm prpjekjet e prbashkta n kt drejtim. I nderuar zotri president, ju uroj shndet dhe suksese n detyrn tuaj t lart, ka shkruar Vujanoviq.

  Edhe Madhria e Tij, Mbreti i belgve, Philippe, e ka uruar presidentin Thai me rastin Dits s Pavarsis.

  Me rastin e festimit t prvjetorit t Shpalljes s Pavarsis s Republiks s Kosovs ju prcjell, Shklqesia Juaj, urimet e mia pr mirqenie dhe shndet pr ju dhe pr qytetart tuaj, ka shkruar n telegramin e tij Mbreti Philippe.

  Kurse, Madhria e Tij, Mbreti Carl XVI Gustaf i Suedis, uron mirqenie pr popullin e Kosovs n telegramin e tij drguar presidentit Thai.

  Me rastin e Fests Kombtare t Republiks s Kosovs, dshiroj t prcjell Shklqesia Juaj urimet e mia m t sinqerta dhe dshirat m t mira pr shndetin dhe lumturin tuaj, si dhe pr mirqenien e popullit t Kosovs, ka uruar Mbreti i Suedis.

  Edhe Madhria e Tij, Mbreti i Holands, Willem-Alexander, n urimin e tij drguar presidentit Thai ka prcjell dshirat m t mira pr popullin e Kosovs.

  Me rastin e Dits s Pavarsis s vendit tuaj ju prcjell, Ekselenca Juaj, urimet dhe dshirat e mia m t mira pr mirqenien e popullit t Kosovs, ka shkruar Mbreti i Holands.

  Princi i Kurors i Abu Dhabit t Emirateve t Bashkuara Arabe, Mohammed bin Zayed Al Nahyan, n telegramin e tij prcjell urimet pr mirqenie, prosperitet dhe progres.

  Kam knaqsin q me rastin e Dits s Pavarsis s vendit tuaj, Shklqesis Suaj dhe popullit tuaj mik t ua drgoj urimet m t ngrohta miqsore duke ju dshiruar mirqenie, progres dhe sukses nn udhheqjen tuaj t urt, ka shkruar n urimin e tij Princi i Kurors i Abu Dhabit t Emirateve t Bashkuara Arabe.

  Ndr urimet e tjera pr Republikn e Kosovs q kan arritur deri m tash sht edhe nj letr urimi pr Ditn e Pavarsis, q presidenti Thai e ka marr nga Ministria e Punve t jashtme e San Marinos.

  Ju prcjellimet urimet tona m t przemrta me rastin e Dits s Pavarsis, si dhe urimet m t mira pr mirqenien tuaj, pr prosperitetin, progresin dhe mirqenien e popullit mik t Republiks s Kosovs, thuhet n urimin e Ministris s Jashtme t San Marinos, transmeton Klan Kosova.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #15
  Rrjeti Social Kombetar Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  Sarande
  Postime
  472
  Faleminderit
  36
  67 falenderime n 57 postime

  Pr: 17 Shkurti 2008 Dita e Pavarsis s Kosovs

  "Kosova sht gjaku q nuk falet"
  Gzuar Kosov!

  Emri: 16806744_276967679389635_131778976785056382_n.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 38.4 KB
  Nse je duke menduar dhe djalli shfaqet, bje dhe djallin t mendoj!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •