Aplikimi online pr 36 shrbime t reja konsullore, do t ndihmojn t gjith emigrantt shqiptar t shkurtojn koh. Por pr kryeministrin kto shrbime jan nj rrug pr t br t mundur votimin e tyre aty ku jetojn.

Pr t garantuar pjesmarrjen n votime t shqiptarve jasht vendit duhet ti regjistrojm ata. Prandaj, ky regjistrim i prgjithshm q ka nisur dhe q po zhvillohet intensivisht dhe q do t shtrihet n t gjitha territoret q jetojn shqiptart prmes aplikimeve online do t na jap mundsi q m hert apo von ne mund ti prfshijm shqiptart jasht vendit n procesin demografik. Ne do ti japim mundsi t votojn edhe aty ku jan, tha Rama.

Kreu i qeveris tha se, vazhdon puna pr t unifikuar shrbimet konsullore me Kosovn dhe pr t pasur ambasada t prbashkta me ta. Ndrsa ministri i Jashtm foli pr sistem t monitoruar.

Korrupsioni ka fytyr. Deri dje, ai mbante fytyrn e konsujve t korruptuar q shfrytzonin gjendjen kromatoze t shtetit pr prfitime personale. Shtimi i gams s shrbimeve siguron themelet e shndosha ku do t mbshtetet e gjith veprimtaria konsullore pr dekadat e ardhshme, tha ministri Bushati.

Aplikimi online mund t bhet n do konsullate shqiptare npr bot qoft pr pasaport apo edhe leje kalimi.
/ Top Channel